Skocz do zawartości
DrMorphin3

Komputer do gier 4700 zł, w przyszłości SLI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w przeciągu 2 tygodni ( najlepiej po 21 września) zamierzam kupić nowy komputer, przy czym chciałbym wykorzystać część komponentów ze starego komputera. Oprócz proponowanych podzespołów w poście, zwłaszcza na końcu umieściłem kilka nurtujących i ważnych dla mnie pytań, przez co wyszedł z tego postu taki mały felieton Dołączona grafika , gdyż chciałem zawrzeć wszystko w jednym miejscu. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.  

Pytania wstępne z forum :

 

1. Do czego komputer będzie wykorzystywany? Komputer do gier i filmów full hd

2. Jaką kwotę chcesz przeznaczyć? Kwota ok. 4700 zł

3.  Czy będziesz podkręcał podzespoły. Zamierzam podkręcać procesor. Karty graficznej raczej nie ( jak już to nieznacznie). Może RAM , ale tutaj wolałbym skorzystać z profilu XMP ,bo nie mam żadnego doświadczenia w podkręcaniu ram.

4. Czy części mają być nowe czy mogą być używane : Większość nowa, choć chciałbym coś zostawić ze starego komputera.

5.  Jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać? Gram w rozdzielczośći 1920x1080 p na telewizorze Samsung B530 40’’, ponadto korzystam z Windowsa 7 64 bit.

6. Czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego: Głównie techplanet i morele, chyba, że jakiś element będzie wyjątkowo tańszy gdzie indziej.

7.  Czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa? Tak, na pewno 2 moje dyski twarde + dysk zewnętrzny ( i chcę dokupić SSD na dysk systemowy) oraz chcę zostawić napęd DVD. Może także kartę graficzną, dźwiękową  i wentylator od chłodzenia ( szczegóły w pytaniach na końcu postu).

 

Podaję specyfikację mojego starego komputera:

 

1. Procesor Intel Core 2 Duo E8400 3.0 Ghz ( OC 3.8Ghz)

2.Płyta Gigabyte EP45-DS3LR ( Lga 775)

3. Pamięć Patriot DDR II 2x2 GB 800 MHz CL4 LLk

4. Dyski wewnętrzne : - WD 640 GB 16 Mb Catche  SATA II ( WD6400 AACS)

-WD 640 GB 32 Mb Catche SATA II ( WD6400 AADS)

- Dysk zewnętrzny WD My Passport 1 TB

5. Karta Graficzna: Gainward GeForce GTX 285 1024 DDR3

6. Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W

7. Obudowa Tacens Sagitta Lux

8. Napęd DVD -+R/RW LG GH22NS40 SATA

9. Chłodzenie do procesora : OCZ Gladiator Max

10. Karta Dźwiękowa: ASUS Xonar DG na PCI

 

Proponowana specyfikacja dla nowego komputera:

 

1. Procesor: Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL 919,00 zł Morele

2. Płyta główna

MSI Z87-G45 Gaming Intel Z87 550 zł Morele

LUB  

Asrock Z87 Extreme4 Intel Z87 LGA1150 560zł Techplanet

3. Karta graficzna : Palit GeForce GTX770 JetStream 2GB DDR5/256bit 1537 zł Techplanet.

4. Pamięć Crucial SPORT XT 1600 MHz 2x 8 Gb 468 zł Morele

5. SSD Plextor M5S 128 GB 379 zł Morele

6.  Chłodzenie CPU Zalman CNPS14X 159 zł

7. Obudowa Cooler Master HAF 912 PLUS BLACK 287 zł. Morele

8. Zasilacz: Proszę tutaj o pomoc w znalezieniu zasilacza za 450 zł max, pragnę w przyszłości ( gdzieś za 1,5 – 2 lata) dołączyć drugą kartę 770 GTX w SLI więc chyba jakiś model przynajmniej 750 W by się przydał ( biorąc pod uwagę 3 podłączone dyski + ewentualnie karta dźwiękowa i OC procesora oraz ram).

 

Dodatkowe pytania- zdaję sobie, że część odpowiedzi dla niektórych będzie oczywista, ale dawno nie składałem sprzętu i  byłbym bardzo wdzięczny gdybyście udzielili mi na nie odpowiedzi.

 

1.  Czy opłaca się zostawić gtx 285 tylko do obliczania Physx ,aż do czasu dokupienia drugiej karty do SLI ( zamierzam to zrobić gdzieś za 2 lata, wtedy na pewno pozbędę się dodatkowej gtx 285)? Biorąc pod uwagę to, że sporo wychodzących teraz gier ( Wiedźmin 3, Watchdogs, Batman Origins) ma wspierać tą technologię, a muszę przyznać, że też zawsze korzystam z Physx w grach i jest dla mnie dosyć ważną kwestią, by gry chodziły  płynnie z włączonym Physx. Czy może sama GTX 770 Gtx do tego wystarczy ? Czy PSU ( takie jak do SLI) będzie wystarczające. Czy wtedy ,do samej Physx, to się tylko podłącza do drugiego portu drugą kartę PCIe x16 bez żadnego mostka SLI? Czy trzeba w Biosie ustawić która karta ma być główną?

 

2.  Którą płytę główną wybrać ( MSI czy Asrocka), bardziej skłaniam się ku Asrockowi,  gdyż posiada standardowe sloty PCI, bo chciałbym zostawić sobie moją kartę dźwiękową, ponieważ korzystam z słuchawek, które potrzebują wzmacniacza. Czytałem, że w obydwu tych płytach jest Karta zintegrowana ze wzmacniaczem ( w testach lepiej wypada ta z Asrocka), więc czy jest sens zostawiać mojego Xonara DG ( kupiłem go 2 miesiące temu i jest jeszcze na gwarancji więc myślę, że mogę sprzedać go na allegro za tak gdzieś 80 zł), poza tym czy zmieści się on razem z Jetstream 770 ( karta zajmuje 2,5 slota) i później ewentualnie z SLI?

 

3. Co do samej karty graficznej Palit Jetstream 770 – wybrałem ją gdyż u was w teście ( i na innych portalach) wypada lepiej od innych w stosunku do ceny. Jednak zajmuje ona praktycznie 2,5 slota i długość ma 28 mm, zdaję sobie sprawę że z wybranej obudowy będę musiał wyciągnąć środkową kieszonkę na dyski ( ale są tam jeszcze dwa miejsca w dolnej kieszonce więc akurat na moje 2 dyski wewnętrzne + osobne miejsce na SSD  więc powinno być Ok.) i czy zmieści się w późniejszym czasie druga dołożona karta 770 gtx do SLI. Czy później jako druga kartę do SLi muszę kupić także identyczną ( jetstream Palita), czy może być inna mniejsza karta z grupy 770 GTX?) Czy w ogóle warto brać tego Palita, jak nie to którą mniejszą ?

 

4. Czy funkcja TRIM po instalacji Windowsa 7 na SSD ustawiana jest automatycznie, czy muszę gdzieś to ustawiać ?

 

5.  Czy mogę zostawić dodatkowy wiatrak od chłodzenia ( z OCZ gladiatora) – 120 mm , i przyczepić go do Zalmana (z tego co piszą można przyczepić 2 dodatkowe wiatraki , ja bym przyczepił tylko mój jeden dodatkowy), jak tak to gdzie go najlepiej przyczepić z przodu czy z tyłu czy to się pomieści w ogóle na preferowanej przeze mnie płycie Asrocku ( w pobliżu procesora na płycie są wystające radiatory- czy w ogóle sam zalman się tam zmieści ???) W sumię mogą też odkręcić wiatrak 120 mm od obudowy starej ( bo nie wiem czy uda mi się ja sprzedać) i gdzieś go także przykręcić Dołączona grafika .

 

6. Jak pisałem podkręcać chcę głównie  procesor tak do 4.3 Ghz maksymalnie , z tego co patrzyłem to dosyć bezpieczna wartość. Na stronie w poradniku podkręcania Haswella napisane jest, że praktycznie wystarczy tylko zmienić możnik i napięcie VCore i nigdzie więcej nie trzeba grzebać specjalnie ( tak zrobiłem gdy podkręcałem poprzedni procesor), choć w poradnikach na youtube polecają jeszcze ustawić profil XMP ( by od razu podkręcić ram), czy korzystanie z tych profili jest bezpieczne gdyż dobrałem specjalnie ram by miał opcję XMP. Jeśli jest to bezpieczne to wolałbym to ustawić zamiast ręcznie podkręcać ram. Czy jeszcze gdzieś muszę grzebać w UEFI na Asrocku by podkręcić do 4,3 Ghz? Czy pasta termoprzewodząca zalman ZM-SGT1, gdyż mam prawie całą tubkę z poprzedniego montowania chłodzenia?

 

7. Zamierzam samodzielnie złożyć komputer, wcześniej sam nie składałem od podstaw, chociaż podłączałem różne komponenty, w tym wymieniałem chłodzenie na procesorze. Czy po podłączeniu wszystkiego trzeba dużo jeszcze ustawiać w BIOSIE czy powinno ruszyć samo. Rozumiem, że przed OC dobrze byłoby updateować Bios od płyty- czy aktualnie na nowych płytach ściąga się po prostu bios ze strony producenta i instaluje  będąc jeszcze windowsie, czy trzeba coś kombinować?  Czy możecie polecić jakieś aktualne poradniki montażu komputera krok po kroku  ?

 

8. Część komponentów mogę kupić już teraz ( zwłaszcza te których coraz mniej w sklepach lub które mogą drożeć) po prostu składanie komputera chciałbym odłożyć do po 21 września więc moje pytanie co najlepiej kupić już teraz, a z czym mogę poczekać do 21 września ( czytaj- nie zniknie lub raczej nie podrożeje) ?

 

9. Ostatnie pytanie: co ze starego komputera da się jeszcze sprzedać, a co lepiej zostawić i czy moje wcześniejsze rozumowanie dotyczące zatrzymania poszczególnych komponentów jest prawidłowe.

Edytowane przez DrMorphin3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok odniose sie do paru kwestii w której moge pomóc a z resztą ktoś inny Ci podpowie, chociaz tak długiego posta walnałeś że mało komu będzie sie chciało czytać całość ;)
 
- wybrałeś drogie ramy, na Twoim miejscu kupiłbym ciut tańsze i tańsze chłodzenie a ssd wziął to samo ale w wersji pro lub ocz vector lub podobny (albo większy rozmiar..) 
- podkręcanie jest proste i dosłownie z tydzien temu bodajże ukazał sie na ppc poradnik na haswella
- trim jest w win7 na default, ale czemu nie win8 :)
- procka kręć tyle ile możesz, żeby miał bezpieczne temperatury, ile dasz rady to zależy od sztuki
- xmp to nie tyle podkręcanie co taki feature ramów, działają one wtedy na takich ustawieniach jakie gwarantuje producent, konieczne jak chcesz tyle siana na nie wyłożyć co napisałeś
- ruszy samo, do uefi i tak trzeba wejść przestawić choćby kolejność bootowania (opcjonalnie) i ustawienia domyślne, na nich zainstalujesz system a potem sie pobawisz, update.. raczej nie, nowa płyta prawie na pewno będzie z nowym (nie koniecznie najnowszym, ale ma to minimalne znaczenie - sprawdź changeloga jak Cie interesuje)
- to na ile sie zmienią ceny nikt Ci na 100% nie powie, nie sądze żeby były duże różnice.. ramy niby miały podrożeć ze względu na tą fabryke hynixa ale zwiększyły sie może o 3%
- aktualny zasilacz styknie zupełnie spokojnie na ten zestaw, za 2 lata sprawe przemyslisz i może sobie darujesz te (odradzane) SLI
- zostawić możesz dysk na dane, karta sam oceń czy Ci styka, raczej wszystkiego na 100% max nie pociągnie na ten moment, no i karta dźwiękowa naturalnie
- komputer składa się prosto, wszystko pasuje tylko w jedną stronę.. trochę się pewnie narozkminiasz przy kabelkach od power, reset i led'ów ale czy komputer działa możesz sprawdzić bez tego (stykając piny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...