Skocz do zawartości
stachel94

[LAPTOP] Rozdzielczość ekranu i ocena wyboru.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Jako, że zbliża się październik, a w związku z tym mój pierwszy rok studiów informatycznych, zaczynam rozglądać się za laptopem. Postawiłem sobie kilka warunków, które chciałbym, aby zostały spełnione: cena: do 3000, dobra wydajność i nienajgorszy wygląd, ekran: 14-15,6", waga: do 3kg, powinien mi służyć przez okres 3-4 lat.

 

Po kilku godzinach przeglądania rankingów i rozmów ze znajomymi padło na dwa modele od Lenovo:

1. http://www.komputronik.pl/product/177184/Komputery/Laptopy_i_netbooki/Lenovo_IdeaPad_Y580_59_349180_8_GB.html

2. http://www.komputronik.pl/product/199378/Komputery/Laptopy_i_netbooki/Lenovo_IdeaPad_Y580_59_377154_8_GB.html

 

Tutaj nadchodzi czas na pytania:

1. Co sądzicie o tych dwóch modelach?

2. Jaką rozdzielczość wybrać: HD czy FullHD? (dodam, że obecnie pracuje na 1280x1024 w formacie 4:3, 17")

3. Czy opłaca sie brać 8GB? Chciałem tym odciążyć dysk (brak pliku stronicowania).

 

Teraz kilka słów do czego zamierzam wykorzystać tego laptopa: głównie będzie to laptop do pracy, nie do grania. Wybieram coś mocniejszego, aby przetrwało te 3-4 lata. Zdarzy pewnie mi się też czasami na nim grać, ale do tego raczej będzie mi służył blaszak w domu. Istotne też, żeby laptop nie miał systemu (bo po co płacić za coś, co za darmo dostanę od uczelni).

 

Czekam na Wasze opinie (może ktoś pracował na laptopach Lenovo Y580?) oraz pytania Dołączona grafika Oczywiście mile widziane są także inne propozycje spełniające powyższe wymagania.

Edytowane przez stachel94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Full HD i 8GB ramu.

Ja bym sie jeszcze zainteresowal podmiana dysku na SSD, oraz znalezieniem kieszeni na dysk HDD w miejsce czytnika DVD, ale to w sumie bedzie jakies dodatkowe 500zł, ale warto.

 

Uwaga - te komputery sa bez systemu operacyjnego, tak jak napisales. Poza tym szkola daje Ci system tylko na czas studiow.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak za kilka lat wiele z tego laptopa nie zostanie, na pewno nie będzie używany do gier wtedy, więc darmowy Linux mu wystarczy. 3000 to i tak już naciągnięty budżet, nie dam rady nic więcej dołożyć. Początkowo szukałem czegoś do 2300-2500... Jeżeli już to szukam czegoś tańszego, a niewiele gorszego wydajnościowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Jaką rozdzielczość wybrać: HD czy FullHD? (dodam, że obecnie pracuje na 1280x1024 w formacie 4:3, 17")

Bierz FullHD - przynajmniej będziesz zwracał uwagę na to, by pisana przez Ciebie aplikacja dobrze się skalowała.

 

ps. masz zniekształconą geometrię (ściśnięcie w pionie), jeśli przy proporcjach ekranu 4:3 ustawiłeś 1280x1024 i rozciągnąłeś na cały ekran. Powinieneś mieć ustawione 1280x960.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, macie racje, 5:4, moje niedopatrzenie. Wracając do tematu lapka zastanawiam się czy przy Full HD i 15.6" nie będzie zbyt małej czcionki.. ale w tym wypadku trzeba się będzie przejechać do jakiejś sieciówki i zobaczyć jak to wygląda. Czytałem też gdzieś, że między HD a FullHD jest około 15% różnicy wydajnosci w grach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie można przeskalować z FHD do HD(mówiąc o grach).

Osobiście miałem Lenovo Y580 z matrycą HD i i5. Pomijając, że to było lustro to obraz był koszmarny. Matryca FullHD prezentuje się znacznie lepiej w testach(osobiście nie miałem z nią styczności).

Co do pamięci RAM - możesz śmiało brać sobie 4GB na start, a później dokupić wedle własnej woli.

 

Jeżeli laptop ma służyć głownie do pracy to rozglądałbym sięmoże za czymś mniejszym z lepszym wykonaniem? Nie wiem co od ciebie będzie uczelnia wymagała, ale niskogbarytowy laptop lepiej sprawdzi się na infie, a za resztę kasy możesz sobie sprawić jakiś monitor do programowania w domu.

 

Ps. Mam 3 znajomych na infie(dwóch na trzecim roku, trzeci inżynierka) i tylko jednemu zdarzyło się raz zagrać na wykładach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Y580 jest jak najbardziej OK, ale ja bym sie zastanowil na Twoim miejscu nad tym Acerem - http://allegro.pl/laptop-acer-v3-571g-i5-3210m-6gb-750-gt640-fhd-ips-i3519615644.html - matryca matowa FullHD IPS, chyba nie musze nic wiecej dodawac. 15,6" FullHD ma genialna jakosc obrazu, wiec nie bój sie tej rozdzialki, zawsze mozesz delikatnie podbic DPI w Windowsie jak jest za male.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, macie racje, 5:4, moje niedopatrzenie. Wracając do tematu lapka zastanawiam się czy przy Full HD i 15.6" nie będzie zbyt małej czcionki.. ale w tym wypadku trzeba się będzie przejechać do jakiejś sieciówki i zobaczyć jak to wygląda. Czytałem też gdzieś, że między HD a FullHD jest około 15% różnicy wydajnosci w grach...

Ustawiasz sobie czcionkę systemową na 150% lub więcej, w przeglądarce używasz Ctrl+kręcenie rolki i masz dużą czcionkę, a do tego ostrą i gładką (ostrzejszą i gładszą niż np. w ekranach 1366x768 o tej przekątnej). A w "sieciówkach" to czcionka będzie ustawiona na 100%, i będzie za mała.

Lenovo Y580 jest jak najbardziej OK, ale ja bym sie zastanowil na Twoim miejscu nad tym Acerem - http://allegro.pl/laptop-acer-v3-571g-i5-3210m-6gb-750-gt640-fhd-ips-i3519615644.html - matryca matowa FullHD IPS, chyba nie musze nic wiecej dodawac. 15,6" FullHD ma genialna jakosc obrazu, wiec nie bój sie tej rozdzialki, zawsze mozesz delikatnie podbic DPI w Windowsie jak jest za male.

 

IPS w laptopie to bardzo rzadko spotykana rzecz - też bym się poważnie nad tym modelem zastanowił (ew. spróbował szczęścia i poszukał jeszcze innych laptopów z IPS, by mieć wybór).

 Czytałem też gdzieś, że między HD a FullHD jest około 15% różnicy wydajnosci w grach...

Laptopy generalnie nie są dobrym wyborem do grania. A co do wydajności - zawsze mozesz ustawić niższą rozdzielczość (np. spróbować 960x540 - obraz powinien być zupełnie nie rozmyty, a wydajność i tak znacznie lepsza od 1366x768)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia i testow jakie widzialem na notebookcheck, to roznica miedzy HD i FullHD to srednio ok. 30% w wydajnosci. Generalnie jest zasada, ze jesli karta nie da rady w FullHD to i raczej w HD jakosc bedzie na tyle nędzna, ze i tak nie warto grac :)

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, trochę poszukałem, niestety zmienił się także mój budżet. Teraz to max: 2600. W tym przedziale znalazłem dwa sensowne laptopy, jeden zresztą polecony tutaj:

Acer V3-571G i5-3210M/6GB/750/BR GT640M 1080p

 

ASUS X550VB-XO002-8 i5-3230M/8GB/500/DVD-RW GT740

Z tego co się dowiedzialem o tym modelu to karta graficzna ma szynę pamieci 64-bit :/ Do tego jest jakiś problem z baterią, który rozwiązuje dopiero aktualizacja biosu.

 

Szybkie porównanie:

post-197887-0-08020100-1379800526_thumb.jpg

 

Jeżeli jeszcze macie jakieś propozycje to jestem otwarty. Na pewno musi to mieć matową matrycę oraz połączenie Intel i5/i7 z geforcem.

 

Czekam na wypowiedzi, który z tych laptopów byście kupili dla siebie i dlaczego Dołączona grafika

 

Dochodzi jeszcze jeden model:

Lenovo - IBM Z500 i5-3230M/8GB/1000/DVD-RW GT740M

Edytowane przez stachel94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łykaj Acera. Jak raz zobaczysz taka matryce to Ci oczy z orbit wyjdą i nigdy wiecej nawet nie spluniesz w strone laptopowych HD.

ten ACER ma zajebistą matrycę, złącze mSATA ( więc jak będziesz kiedyś potrzebować, to zapniesz SSD i zobaczysz ocokaman z tymi SSD), grafa naprawdę wydajna, a jeśli chodzi o ACERa jako takiego... miałem TimeLineX, teraz mam HP i muszę powiedzieć, że wykonanie wizualne, spasowanie, audio, praca na baterii .. ACER >>HP ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...