Skocz do zawartości
GooDie

Zawieszanie się komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z zawieszaniem się komputera. Nigdy wcześniej nie miałem takiego problemu, a użytkuję komputer od kilku dobrych lat. Problem polega na tym, że obraz się zawiesza, gasną kontrolki i trzeba go wyłączyć przyciskiem od zasilacza, ponieważ na przycisk reset ani przycisk od włączania komputera nie reaguje. Po takim "zawieszeniu" uruchamia się ale nie ma w ogóle obrazu i brak tego piknięcia biosu. Pomaga wyciągnięcie jednej pamięci lub ich poprzestawianie, ale pomaga to tylko tylko chwilowo, pochodzi z 10 min a czasami ze 2 godziny i później zaczyna się dziać to samo. W serwisie komputerowym stwierdzili, że winne są pamięci RAM ponieważ działają na za dużej częstotliwości. OK tylko, zastanawia mnie dlaczego tyle lat chodził na tych samych i nie było takiego problemu? Poniżej podaję specyfikację komputera:

 

G.Skill 4x1GB Ram DDR2-800MHz PC2-6400 CL4-4-4-12

AsRock A780GXH/128M

Phenom II x3 720 BE 

Bequiet E6 450W

MSI Radeon HD6850 Cyclone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, pamięci można wykluczyć bo wlaśnie przelożyłem z innego komputera do mojego a tamte "uszkodzone" do drugiego (nic się nie działo chodził cały czas) a na tych "dobrych" pamięciach przełożonych z drugiego komputera do mojego jest to samo. Pochodził ponad godzine i się zawiesił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pozamieniam zasilacze z drugim komputerem i zobaczymy co się będzie działo.

 

Edit: Drugi komputer na moim zasilaczu (Bequiet) chodzi bez zarzutu. Wygląda na to, że może jednak to być ten dysk twardy. Sprawdze go tak jak mówi Apacz.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączałem i dalej to samo. Po dzisiejszej próbie uruchomiania komputera okazało się, że system windows uległ uszkodzeniu, więc wgrałem od nowa. Po około 2 godzinach znowu się zawiesił. Sprawdzałem dysk programem HD Tune, ale nie wykryło jakichkolwiek uszkodzeń. Pozostaje mi zamienić jeszcze dyski i sprawdzić co się będzie działo.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny gdybyś mi podał jak to zrobić, bo nie bardzo się znam Dołączona grafika Zresztą w serwisie mi już coś tam kombinowali z tymi parametrami ramu, także nie wiem czy już nie pozmieniali.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia.

 

W biosie

Advanced>  Chipset Settings - DRAM Voltage ustaw na 2,0V (7 fotka),

Advanced > CPU Configuration - MA Timing 2T (5 fotka).

 

Nie widzę tam CR, Command Rate. Przypuszczam, że te MA Timing to może być właśnie CR.

 

Na koniec zapisać F10 i potwierdzić "YES".

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady wykonać tego testu bo komputer będzie się zawieszał, choć mogę spróbować. Pamięci RAM są raczej sprawne bo władałem inne kości 2x2GB i dzieje się to samo.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj bootowalny pendrive z memtestem.

Rozmontuj kompa: wyjmij k. graficzną (monitor pod integrę), odłącz dyski, napędy. Spróbuj testować każdą kość z osobna, jeśli błędy będą na każdej kości z osobna, na dwóch różnych zasilaczach działających poprawnie w innym kompie, będzie wiadomo, że padła płyta.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeskanowałem każdą kość z osobna i nie wykryło jakichkolwiek błędów. Odziwo przy testowaniu na samym zasilaczu i płycie teraz komputer się nie zawiesił.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak napięcie jest cały czas 2V. Powiem tak od 1 włączenia na zimnym komputer pochodzi te kilka godzin, jak wystąpi zawieszenie to przy drugim uruchomieniu pochodzi czasami maks. 15 min a czasami nawet kilka godzin, albo jeszcze w innym przypadku nie chce się uruchomić przez jakiś czas. Chociaż było tez wcześniej tak, że nawet na zimnym czasami nie chciał się uruchomić, gdy wszystkie podzespoły były podłączone. Temperatura płyty głównej waha się w granicach 37-38 stopni C, reszta podzespołów tj, procesor 35-40, dysk 41.

 

Edit: Dziwne, dzisiaj pracuje na zintegrowanej grafice już z 5 godzin i nic się nie dzieje.

Edytowane przez GooDie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...