Skocz do zawartości
gx270

Dziwne wskazania C7 i 0B SMART. Martwić się czy wszystko ok?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów ponownie Dołączona grafika

 

Mam pewien kłopot. Posiadam dysk,Samsunga SpinPoint MP4 HM640JJ 640GB. Teoretycznie wszystko z nim ok, nie hałasuje, nie grzeje się i w sumie działa, ale...

W zakładce Health w HD Tune Pro mam dwa ostrzeżenia. Pierwsze przy pozycji 0B (Warning) zaś drugie przy C7 (attention). przy sprawdzaniu innymi programami, nie ma żadnych złych komunikatów (Crstaldisk, SeaTools). Wartości są zawsze takie same (w każdym programie takie same, nie zmieniają się też w czasie). Dysk jest na gwarancji do 2014 roku, zakupiłem go jako używany. Przepracował niby około 25 godzin zanim go kupiłem. 

Teraz nie wiem czy martwić się tym, że w HD Tune mam ostrzeżenie i zwracać go sprzedającemu, czy oddawać na gwarancję, czy też nie martwić się i korzystać spokojnie z dysku?

 

Dodam, choć nie wiem czy to będzie istotne, kilka informacji, które jeszcze znam na temat dysku.

Osoba, od której kupiłem dysk, twierdzi, że służył tylko do przeniesienia danych pomiędzy komputerami.

Dysk kupiłem w sieci, więc dotarł do mnie paczką pocztową, był dobrze zabezpieczony (jakieś miękkie folie, plastikowy blister, folia bąbelkowa i takie większe airbagi), 

Skorzystałem też z aplikacji Smartmontools i zauważyłem, że jest zapis o błędach, które powstały w 6 godzinie użytkowania (opcja -x 'All Info').

Dodatkowo z tego samego programu wiem, że w ciągu ostatnich 10 godzin pracy temperatura dysku wahała się od 27 do 45 stopni, zaś historycznie zarejestrowane zostały temperatury min 17 oraz max 68 stopni.

SMART Extended Self Test Short Offline oraz Selective Self Test w tym programie zakończyły się poprawnie.

Nie mam żadnego doświadczenia z dyskami, gdyż nigdy dotąd nie miałem problemów z żadnym dyskiem.

Czytałem, że:

0B Recalibration Retries - Atrybut ten wskazuje liczbę żądań rekalibracji (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

 

Mam wrażenie, że skoro atrybuty się nie zmieniają, to może z dyskiem jest wszystko ok, a po prostu był podłączony przez jakąś trefną kieszeń albo kabel i wtedy wartości się zmieniły. W sieci spotkałem się ze skrajnymi interpretacjami tych błędów (jedni twierdzą, że nie są ważne inni, że nie można ich olewać). W większości przypadków, o których czytałem dysk się psuł, ale dyski osób, które miały podobny kłopot z reguły hałasowały, wydawały różne dziwne dźwięki, zaś parametry 0B i C7 wciąż się zmieniały.

U mnie nie ma tych objawów. W czasie ostatnich 15-20 godzin korzystania z dysku zdarzyło się 2 lub 3 razy, że system bardzo zwolnił lub na chwilę się wstrzymał.  Z reguły jednak miało to miejsce po długim czasie nieaktywności i wychodzeniu z uśpienia lub włączania wygaszonego wyświetlacza. Nie wiem czy ma to związek z dyskiem czy po prostu jestem już przewrażliwiony i na wcześniejszym dysku nie zwracałem uwagi na takie zachowania, ale wydaje mi się, że takowych nie było.

Dysk pracuje w laptopie Lenovo ThinkPad x61s. Wcześniej był w nim dysk Seagate'a 80GB  (nie miałem z nim kłopotów). System świeżo zainstalowany to Windows 8 Pro x64 (mam 4GB Ramu, stąd wersja x64). Na wcześniejszym dysku miałem ten sam system operacyjny i wszystko było ok. System oczywiście oryginalny. 

Jeśli coś jeszcze powinienem dodać, to dopytujcie Dołączona grafika

 

Poniżej co wyświetla się w HD Tune (dodane też jako obrazek).

 

Bardzo proszę mądrzejszych ludzi o podpowiedź co to oznacza i czy się tym martwić.

HD Tune Pro: SAMSUNG HM640JJ HealthID                              Current  Worst    ThresholdData          Status     (01) Raw Read Error Rate        100      100      51       0             ok         (02) Throughput Performance     252      252      0        0             ok         (03) Spin Up Time               90       88       25       3320          ok         (04) Start/Stop Count           100      100      0        122           ok         (05) Reallocated Sector Count   252      252      10       0             ok         (07) Seek Error Rate            252      252      51       0             ok         (08) Seek Time Performance      252      252      15       0             ok         (09) Power On Hours Count       100      100      0        39            ok         (0A) Spin Retry Count           252      252      51       0             ok         (0B) Calibration Retry Count    100      100      0        113           warning    (0C) Power Cycle Count          100      100      0        213           ok         (BF) G-sense Error Rate         100      100      0        8             ok         (C0) Unsafe Shutdown Count      252      252      0        0             ok         (C2) Temperature                61       51       0        210454708263  ok         (C3) Hardware ECC Recovered     100      100      0        0             ok         (C4) Reallocated Event Count    252      252      0        0             ok         (C5) Current Pending Sector     252      252      0        0             ok         (C6) Offline Uncorrectable      252      252      0        0             ok         (C7) Interface CRC Error Count  99       99       0        535           attention  (C8) Write Error Rate           100      100      0        0             ok         (DF) Load/Unload Retry Count    100      100      0        113           ok         (E1) Load/Unload Cycle Count    100      100      0        6948          ok         Health Status         : warning

post-182551-0-27948500-1379110811_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, uspokoiłeś mnie. A tego 0B też się nie bać? Zastanawia mnie czemu w większości programów dysk jest pokazywany jako sprawny i przechodzi testy, a w HD Tune wyrzuca ostrzeżenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że jest już taki temat więc nie będę tworzył nowego i podpinam się do tego.

Czy ktoś może mi wyjaśnić co dzieje się u mnie z dyskiem? Załączam zrzut z HDTune.

Lapek dość mocno mi się tnie. Nawet przy samym odtwarzaniu muzyki są przycięcia. Czasami mam problemy z uruchomieniem systemu bo ładuje się w nieskończoność :sad:  :sad: Wtedy jedynie wyjęcia dysku i ponowne podłączenie go skutkuje odpaleniem się Windowsa.

Czy dobrze myślę, że dysk jest do wymiany?

 

post-212439-0-85586900-1407930547_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo czy problem z przycięciami jest programowy czy sprzętowy, może warto zrobic format i na czystym systemie sprawdzić czy będzie nadal problem

 

rosnący Calibration Retry Count na samsungach sie zdarza, być może ma to związek z rosnącymi B7 i BF, możesz monitorować czy drastycznie wzrasta, jesli tak i format nic nie zmieni to szykuj sie powoli na zmianę dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo czy problem z przycięciami jest programowy czy sprzętowy, może warto zrobic format i na czystym systemie sprawdzić czy będzie nadal problem

 

Format dysku robiłem wcześniej i dalej jest tak jak było więc nie możliwe aby problem leżał po stronie programowej. W tym momencie nie mogę nawet  przeinstalować systemu z partycji recovery gdyż zawiesza się ładowanie plików, a więc chyba dysk do wymiany  :sad:  :sad:  :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile czujnik wstrząsów nie zgłupiał to niezbyt delikatnie z laptopem się obchodziłeś..

01  ma już małe problemy z odczytem  C8 problmy z zapisem tu też niezbyt dobrze..

 

Przydał by się skan z MHDD... to powiedziało by wszystko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zapodaj.net/a6569abb7804e.jpg.html

 

u mnie tak to wyglada na laptopie. dodam ze laptop często się zacina na kilkadziesiąt sekund tak do minuty czasu trzeba czekac az sie odwiesi i na nowo mozna dzialać... czy to wina tylko kabla?

 

<a href=http://zapodaj.net/a6569abb7804e.jpg.html>zrzut1.jpg</a>

Edytowane przez kosmoser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...