Skocz do zawartości
Caleb

AMD R9 290 / R9 290X Hawaii - Następcy HD 7900

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Od gorącej premiery głośnych kart graficznych AMD Radeon R9 290X minęły przeszło dwa miesiące, jednak dopiero teraz wiodący producenci zaczynają wprowadzać na rynek autorskie konstrukcje, które powinny rozwiązać największe bolączki modeli referencyjnych. Chciałoby się napisać - lepiej późno niż później - nawet pomimo wciąż ich bardzo ograniczonej dostępności. Skąd to nadzwyczajne zniecierpliwienie? Nieznośny hałas i wysokie temperatury powodujące spadki taktowania były głównymi grzechami nowych Radeonów, dlatego wersji z wydajniejszymi systemami chłodzenia wypatrywano niczym zbawiciela. Czy coolery DirectCU II, TwinFrozr IV, WindForce 3X i Tri-X podołają zadaniu? Sprawdzimy to niebawem, ponieważ mieliśmy już okazję przetestować kilka niereferencyjnych kart graficznych Radeon R9 290X, jakie na początku bieżącego roku trafiły do naszej redakcji. Sytuacja powoli wydaje się normalizować, aczkolwiek konkurencja w międzyczasie również nie próżnowała - NVIDIA znacznie obniżyła ceny GeForce GTX 780 i przygotowała GeForce GTX 780 Ti. Kilka tygodni wystarczyło do poważnego przetasowania w klasie high-end, gdzie rywalizacja o portfele entuzjastów chyba jeszcze nigdy nie była równie zażarta. Zapraszamy na drugą odsłonę testu Radeon R9 290X vs GeForce GTX 780 we wszystkich odmianach.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie czemu nie podnosisz napięcia na kartach od nv? Wszystkie z ncp4206 i 4208 mają taką możliwość , więc większość kart da się dowoltować.

 

Jeśli jest taka możliwość, to poprzez soft podbijam vcore, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic po ptakach.

Zamowilem MSI pewnie na wtorek bedzie... Sapphire to istne widmo w hurtowniach ;/

 

poszperałem troche i jedynie na ddr2 znalazłem http://ddr2.pl/pl/p/Sapphire-Radeon-R9-290-Tri-X-OC%2C-4GB-GDDR5/1161 , ale z dopiskiem "dostępny na zamówienie"

 

ogólnie z dostępnością nieref. 290 , jest dość biednie , znalazłem raptem kilka sztuk

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=58982

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=59088

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__9/id_produktu__5813/__MSI_Radeon_R9_290_TwinFrozr_Gaming_4GB_512_bit_PCI_E_/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

No wreszcie MSI R9-290 za normalne pieniądze. Idzie ku dobremu. Za dwa tygodnie będzie tego więcej i mam nadzieję, że ceny się unormują.

Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum overclock.net jeden z userów wysnuł teorię, że taktowanie pamięci zależy od napięcia na GPU. Potem parę osób to sprawdziło i wychodzi, że miał rację. Z tego co tam napisali wychodzi na to, że w GPU siedzi dodatkowo kontroler pamięci, który dostaje to samo napięcie co GPU przez co na większości kart podniesienie vGPU podnosi automatycznie możliwości OC pamięci.

 

U mnie np bez zmiany napięcia pamięci robiły max 1450Mhz stabilnie. Przy +20mV na GPU robią już 1500Mhz stabilnie Dołączona grafika

 

Tak swoją drogą - szukam jakiegoś dedykowanego radiatora na VRM do 290/290X. Radiator musi być zrobiony na wymiar - żeby się go dało przykręcić lub zamontować jakoś inaczej - aczkolwiek najważniejszy jest w tym przypadku docisk. Radiatory na klej/taśmę termoprzewodzącą niestety nie są odpowiednie. Mam u siebie dosyć duży radiator na PWM (wyciąłem sobie z resztek po starych radiatorach) - przyklejony taśmą termo - VRM dobija do 90*, a radiator jest lekko ciepły :/ Analizując temat na overclock.net najlepsze temperatury osiągają właśnie ludzie na jakichś starych pociętych radiatorach, ale takich, które są ostro dociśnięte i pomiędzy vrm, a radiatorem jest termopad - wtedy pod obciążeniem 60-70* max.

 

Z tego co się zorientowałem to to byłoby idealne: http://www.gelidsolutions.com/products/index.php?lid=1&cid=13&id=62

 

O ile byłoby gdzieś dostępne -.^

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak w Radeonach ASIC ma znaczenie? Gdzieś tutaj na forum się spotkałem z informacją, że to ma znaczenie tylko w NV.

 

Moja karta ma ASIC 81% tak więc powinno być bardzo ok. Aczkolwiek memki to elpidy tak więc za dużo się po nich nie spodziewam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczne ceny tych nie referentów. Najlepiej to na tych kartach wyszli ci co kupili referenta + jakieś chłodzenie customowe do 200 zł. Cena praktycznie taka sama, za to kartę mieli 3 miesiące szybciej ;) Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na R9 290 niereferencyjne ale już kupiłem GTX 770, wzrost wydajności jest bardzo zbliżony do zwiększonej ceny R9 290. Chociaż w nie których grach gdzie nie ma optymalizacji pod AMD to i nawet GTX 770 jest górą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczne ceny tych nie referentów. Najlepiej to na tych kartach wyszli ci co kupili referenta + jakieś chłodzenie customowe do 200 zł. Cena praktycznie taka sama, za to kartę mieli 3 miesiące szybciej Dołączona grafika Tapatalk 4 @ SGS 3

To nie do końca prawda. Wymiana chłodzenia kończy się zerwaniem plomby gwarancyjnej. Ja nie jestem fanem tracenia gwarancji w karcie graficznej za 1600zł. Takich fanów posiadania gwarancji znajdzie się więcej w naszym kraju.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lanc

 

 GB i Evga nie plombuje chłodzenia, kiedyś jeszcze MSI ale ostatnio od roku też daje "nalepkę". Niby da się zdjąć domowym sposobem tylko później problem z przyklejeniem może wystąpić, - polecam "Kropelkę" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z programem od GB to lipa Dołączona grafika  używam Afterburnera + Rbby258 ABVoltmod. Jutro spróbuję na czystym systemie(o ile będzie czas), mam nadzieję na przekroczenie granicy 1.4k Graphics Score.

Buda była otwarta, wskazuje na słabe przewodnictwo GPU - radiator, ale dzięki temu iż to GB(bark plomb na chłodzeniu) jutro zmienię pastę i zobaczę co jeszcze da się zrobić Dołączona grafika

 

Wentylator 100% czy 85% żadnej różnicy nie widać.

Mógłbyś napisać jakich ustawień używałeś w Rbby258? Bo z tego co kojarzę to karty GB i tak korzystają w 100% identycznego PCB co referencyjne, tak więc kontroler napięcia powinien być ten sam. A chętnie bym sprawdził kartę na 1,3-1,35v.

 

U siebie mam ASIC 81% przez co napięcie w stresie bez podnoszenia to 1,05-1,06. Co za tym idzie 1,4v z GPU Tweak daje realnie 1,256v w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te customy mają 1 minus. Tam nie ma trybu 2D. Nawet w tym PT1, który nadal ma vdroopa. Karta po prostu cały czas działa na full taktach jakie się ustawi. To może być fajne do benchowania, ale średnio mi się widzi większe zużycie energii kiedy by siedziała nonstop na taktach minimum 1200/1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lanc 

Oczywiście mamy wyłączony Afterburner, odpalałem  Rbby258(jako Administrator, mam W8), uruchamiał się AB i Rbby, ustawiłem tylko napięcie na 150(do 200), później zmiana zegarów i zastosuj. Napięcie dawało się zwiększyć do +200mV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te customy mają 1 minus. Tam nie ma trybu 2D. Nawet w tym PT1, który nadal ma vdroopa. Karta po prostu cały czas działa na full taktach jakie się ustawi. To może być fajne do benchowania, ale średnio mi się widzi większe zużycie energii kiedy by siedziała nonstop na taktach minimum 1200/1500.

Heh, ale czy mi sie wydaje, czy ty Lanc i tak kopiesz? wiec w sumie nie powinno to miec dla Ciebie znaczenia ;D

http://forum.purepc.pl/topic/337146-bitcoin-to-najniebezpieczniejszy-projekt/?p=3863841

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ale czy mi sie wydaje, czy ty Lanc i tak kopiesz? wiec w sumie nie powinno to miec dla Ciebie znaczenia ;D

http://forum.purepc.pl/topic/337146-bitcoin-to-najniebezpieczniejszy-projekt/?p=3863841

Kopie ale w nocy jak śpię ;) A, że z 1 karty milionów nie ukopię to chciałbym jednak w 2D (jak nie kopie) mieć niski pobór prądu ;P Zresztą to OC to tylko do gier. Moja karta i tak max hashrate wyciąga przy 938/1500 - a do tego wystarcza +19mV (żeby memki były stabilne).

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł jak zmusić kartę do zmiany napięcia tylko w 3D? Chciałbym zmniejszyć napięcie w 3D (bo karta i tak pracuje z 865Mhz na rdzeniu). Ale zmniejszenie napięcia w AB zmniejsza je również w 2D przez co mi się wywala karta, bo to za małe napięcie dla pamięci -.- Wiem, że to na 100% pamięci bo jak zmniejszam napięcie krokami co 1mV to mam identyczne błędy na ekranie co przy za wysokim oc pamięci bez podniesienia napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...