Skocz do zawartości
Caleb

AMD R9 290 / R9 290X Hawaii - Następcy HD 7900

Rekomendowane odpowiedzi

gdyby kogos interesowala kompatybilnosc chlodzenia Thermaltake VRM-R5 z kartami referencyjnymi r290 to niestety kolorowo nie jest. Kupilem to ustrojstwo ale bez pilowania (ja frezowalem) koliduje z elementami na karcie (cewkami i kondensatorami). Po spilowaniu dwóch elementów wszystko ladnie pasuje. Z innym rozstawem otworow tez sobie poradzilem (84 vs 87mm), z jednej strony zlapany jest srubka montazowa z zestawu a z drugiej plastikowa opaska zaciskowa. Poniżej zaznaczone wymagane zmiany w radiatorze.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez akslow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby kogos interesowala kompatybilnosc chlodzenia Thermaltake VRM-R5 z kartami referencyjnymi r290 to niestety kolorowo nie jest. Kupilem to ustrojstwo ale bez pilowania (ja frezowalem) koliduje z elementami na karcie (cewkami i kondensatorami). Po spilowaniu dwóch elementów wszystko ladnie pasuje. Z innym rozstawem otworow tez sobie poradzilem (84 vs 87mm), z jednej strony zlapany jest srubka montazowa z zestawu a z drugiej plastikowa opaska zaciskowa. Poniżej zaznaczone wymagane zmiany w radiatorze.

 

Dołączona grafika

Czego się nie robi w imię ciszy ;) Ale wyszło trochę po papudracku, bo jak inaczej nazwać mocowanie chłodzenia na opaskę zaciskową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego się nie robi w imię ciszy Dołączona grafika Ale wyszło trochę po papudracku, bo jak inaczej nazwać mocowanie chłodzenia na opaskę zaciskową?

 

Wbrew pozorom wyszło ładnie. Czarnej (najmniejszej dostępnej opaski) praktycznie nie widać bo jest zaraz przy slocie PCI-E. Myślałem o nowym otworze M3, ale niestety zbyt mało miejsca. Gwint M2 może by się udało zrobić, ale nie mam dostępu do takich gwintowników. Można go było jedynie troche poszerzyć, żeby łatwiej było złapać opaską. Ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Thermopad musi mieć co najmniej 1mm grubosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://prntscr.com/2nlocl

?

beta18

w unofficial oc mode zmień na "with powerplay support"

 

jesli to nie działa odpal asus gpu tweak tam mozesz przelaczac miedzy trybami 2D/3D

Nic to nie daje. Tak czy inaczej zmienia napięcie w 2D. W GPU Tweak tak samo. Potrzebny po prostu edytor biosu dla tych kart i sobie każdy będzie mógł ustawić to pod siebie.

 

Tak dla przykładu:

 

Bios z 290 - 2D 0.984, 3D 1.15v

Bios z 290X - 2D 0.984, 3D 1.04v

 

Zresztą aktualnie to już nie problem, bo dotarł do mnie full cover i karta na VRM ma max 71* przy wentylach na minimum tak więc jest cicho i chłodno :)

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja probowalem vbe7 na moim r9 ale vrm unknown, niby moge zapisac bios @ 1,225V w 3d, ale pozniej bledy(nie arty, tylko bledy przy zapisie rom ;) ) a bez tego jak przestawie na 1,225V to napiecie wraz z czestotl;iwoscia skacze podczas obciazenia def(1,163V 900MHz)/OC(1,225V 1200MHz)

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Niereferencyjne karty graficzne AMD Radeon R9 290 powoli trafiają do sklepów, chociaż kazały na siebie czekać prawie dwa miesiące, podobnie jak szybsze modele oznaczone symbolem R9 290X. Konstrukcje autorskie w przypadku urządzeń bazujących na układach Hawaii stanęły przed trudnym zadaniem, gdyż fabryczny system chłodzenia zastosowany przez producenta absolutnie nie zdawał egzaminu - było głośno i gorąco. Jednak skoro niereferencyjne coolery poskromiły rozgrzanego Radeona R9 290X, to również z młodszym bratem nie powinny mieć większych problemów. Piłeczka jest obecnie po stronie producentów, którzy dla rdzenia Hawaii dopracowali swoje flagowe rozwiązania, więc zapowiada się ciekawy pojedynek Radeon R9 290 vs GeForce GTX 780. Jeśli ceny zostaną utrzymane na poziomie sugerowanych z dnia premiery (1500 PLN), wówczas sytuacja rynkowa może poważnie się zmienić, chyba że NVIDIA przeprowadzi kolejne obniżki modeli wykorzystujących chip GK110. Zapraszamy na test niereferencyjnych kart graficznych ASUS Radeon R9 290 DirectCU II oraz Sapphire Radeon R9 290 Tri-X.

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WTF?Dołączona grafika

 

A jak wygląda to Mantle z gpu od nV działa czy nie?

Póki co nie, bo NVIDII raczej na tym nie zależy. A mogłaby tym sporo zyskać, biorąc pod uwagę marne wyniki 2-core + ich GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie, bo NVIDII raczej na tym nie zależy. A mogłaby tym sporo zyskać, biorąc pod uwagę marne wyniki 2-core + ich GPU.

Tylko to nie jest problem globalny sterowników tylko dotyczy konretnych tytułów lub gier na danym silniku , są gry w których nv działa lepiej na 2core niż amd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie jest problem globalny sterowników tylko dotyczy konretnych tytułów lub gier na danym silniku , są gry w których nv działa lepiej na 2core niż amd.

 

Zgadza się, jest ArmA III, GTA IV czy Skyrim natomiast właśnie globalnie byłoby to dla NV dość korzystne, bo pozwoliłoby wyeliminować problem w kilku "medialnych" tytułach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.  Sporo ludzi decyduje się na i3 i  Pentiumy, a na kartę przeznacza tak z 500-600 zł.  Jedyna alternatywa to R7 260x, więc gdyby dali wsparcie Mantle zamiast DX w sterownikach od Nvidii mogło by to wyelimnować problem X2 + Geforce. Sam tego doświadczyłem mając niegdyś GTX 460 i E8400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, już widzę po własnych testach, że Mantle na HD 7970 / R9 280X daje znacznie mniej niż razem z Hawaii :> W miejscu CPU różnice Mantle vs DX11 są niewielkie przy i5-4670K, chyba że karta się skończyła i dalej nie ciągnie. GTX 770 lepiej wypada w takim zestawieniu, ale zobaczymy co dalej, kiedy do akcji wkroczy i3 albo G3220. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem ostatnio Gigabyte R9 290X Windforce OC (1040/1250) i mam problem z temperaturami w Crysis Warhead. Z powodu wysokich temperatur zrobiłem lekki undervolting (-12) w afterburnerze i obecnie puszczam testy temperatury (1040 rdzeń, 1460 pamięci, 1.102-1.117mV w scenie testowej, 2560x1600 AAx2). Z dotychczasowych obserwacji widzę, że wśród moich gier właśnie Warhead najbardziej mi grzeje grafę. Obecnie mam 90 stopni GPU i 105 stopni VRM (60% wiatrak). Throttling udało mi się wyłączyć przestawiając zworkę biosu (prawdopodobnie na tryb quiet), co spowodowało brak zrzucania zegarów przy 85 stopniach.

 

Czy takie temperatury poniżej stockowego napięcia są normalne na tym windforce? OC w Crysis/Crysis Warhead praktycznie odpada w takiej sytuacji. Skyrim działa lepiej, bo nie dochodzi do 100% obciążenia GPU i sam sobie zrzuca zegary, kiedy nie musi mieć pełnej mocy (przy limicie 60 klatek oraz w miejscach CPU-żernych jak Markarth). Takie zachowanie zauważyłem jednak tylko po przestawieniu zworki biosu.

 

Buda Antec Three Hundred, 1 fander 12cm z boku, 1 z tyłu oraz 2 z przodu. Na procu jest Phanteks (58-60 stopni w scenie testowej). 24 stopnie w pokoju.

 

Scena testowa to Crysis Warhead, zamrożona dżungla i włączony cloak mode, 100% GPU load cały czas. 2560x1600 AAx2.

 

Ustawienia afterburnera:

Core voltage: -12

Aux voltage: -12

Power limit: +50%

Core clock: 1040MHz

Memory Clock: 1460MHz

Fan speed - własna mapa z 60% przy 90 stopniach

 

Dodatkowe ustawienia w opcjach:

Unlock voltage control - reference design

Force constant voltage - wyłączone

Extend official overclocking limits - włączone

Disable ULPS - włączone

Unofficial overclocking mode - with PowerPlay support

 

GPU-Z:

GPU Temprerature: 89-90C

Fan Speed: 58-60%

VDDC: 1.102-1.117V

VDDC Power In: 223-240W

VDDC Power Out: 172-190W

VRM Temperature 1: 105C

VRM Temperature 2: 77C

 

Po otwarciu balkonu (winter air cooling Dołączona grafika ) temperatury spadają do:

Proc: 46-49C

GPU: 85C

Fan Speed: 52%

VRM1: 100C

VRM2: 72C

 

Czyżbym miał źle zamontowany/posmarowany cooler na GPU?

Edytowane przez Kikas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Również posiadam GB 290x WF3, ale nie mam takich temperatur(buda to Corsair 350D), w trybie Q góra 83-85C a na U nie dobijam 78. Wygląda coś nie tak, Twoje temperatury to bardziej jak referent. Sprawdź temperatury w Valley Benchmark 1.0 i podaj je, ale wygląda dziwnie... Możesz przesmarować rdzeń, GB nie maja plomb na chłodzeniu.

Edytowane przez xavier78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valley 1.0

Gigabyte R9 290X Windforce OC

1040 GPU/1500 MEM

napięcie default

2560x1600 AAx8 Ultra

 

Wyniki pomiarów:

buda - skręcone wentylatory boczny i tylny na prawie minimum:

moja mapa wiatraka - 56% maks, 88C GPU, 99C VRM

domyślna mapa wiatraka - 76% maks, 80C GPU, 90 VRM

 

100% wentylatory boczny i tylny:

moja mapa wiatraka - 53% maks, 86C GPU, 97C VRM

domyślna mapa wiatraka - 73% maks, 78C GPU, 87 VRM

 

Valley miewa momenty bez obciążenia 100% dla GPU, dlatego grzeje nieco mniej kartę niż moja scena testowa w Crysis Warhead. Rekord temperatury VRM jaki osiągnąłem to 113 stopni przy napięciu +25 oraz 1100/1500 i wentylatorach obudowy na prawie minimum. Throttlingu nie było, ale nie polecam Dołączona grafika Karta powyżej 60% wentylatora staje się uciążliwa, więc granie w Crysis Warhead bez undervoltingu jest męczące. Niezbędny staje się mocny nawiew z wentylatora bocznego na VRM karty, który do najcichszych u mnie też nie należy.

 

@Xavier78 Na jakich ustawieniach wentylatora miałeś maksymalne temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie chłodzeń:

 

Gigabyte R9 290X Windforce:

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2014/01/ACC_5019_DxO1.jpg

 

Sapphire R9 290X Tri-X:

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2013/12/ACC_4878_DxO1.jpg

 

Oczywiście polowałem na Sapphire, ale nie da się go praktycznie kupić. Zawsze jest w dostawie lub za 3-5 dni, a potem jest już niedostępny. W morelach pojawia się tylko pod nazwą kodową i bez opisu. Alternatywą może być kupno Accelero IV, ale może być drobny problem z chłodzeniem VRM na nim. Dodatkowo postaram się poprawić przepływ powietrza w swojej obudowie, chociaż kupno większej będzie lepszą opcją dla mnie.

 

Jak znajdę wolny czas, to spróbuję zmienić pastę na GPU na gelida extreme. Rozważam jeszcze oddanie karty (nie minęło 10 dni od zakupu), ale nie wiem czy ta opcja działa przy odbiorze osobistym (morele). Generalnie poza temperaturami karta jest bardzo fajna, a 4GB vram przydaje się w Skyrim z modami. No i nie ma problemu z pamięciami na 1500MHz (powyżej tego działa, ale spada wydajność u mnie), co na Sapphire nie jest takie oczywiste.

 

Edit:

Pojawiło się w sklepach sporo kart Sapphire R9 290X Tri-X ze zmienionym kodem 11226-03-40G. Zwykle nie ma zdjęć i opis jest dosyć ubogi. Wg różnych źródeł mają 1010 lub 1020MHz na rdzeniu i kosztują w okolicach 2050-2150zł.

Edytowane przez Kikas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kikas

Przepraszam iż nie odpisywałem, co do temperatur to jechałem na ustawieniach "default'owych" wentylatora w pozycji Uber. Natomiast chłodzenie 290x Windforce X3 czy Asusa DCU II bardzo kuleją, nie miałem możliwości sprawdzić MSI TF.

Dlatego zdecydowałem się zwodować 290x, teraz maksymalne temperatury to 44C, dodatkowo cisza...

 

Tak to wygląda:

Dołączona grafika

Edytowane przez xavier78
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne WC Xavier78. Jakie masz temperatury VRM np w furmarku/crysis/valley i na jakim napięciu oraz ile W w VDDC Power In w GPU-Z? Ja raczej pozostanę na AC pomimo problemów w Crysis Warhead. Pozostałe tytuły nie grzeją tak grafy, a po dodaniu limitu FPS i lekkim undervoltingu miałem 84 stopnie na GPU i ok 90 stopni maks na VRM podczas grania. Przesmarowanie karty niewiele dało. Problemem jest po prostu obudowa, która nie odprowadza ciepła na zewnątrz dostatecznie szybko (chociaż otwarta też notowała podobne temperatury). W przyszłości może zmienię obudowę na coś lepszego (może NZXT Phantom 630) oraz zamontuję Accelero IV. Obecnie karta jest i tak cichsza niż 7950, która często chodziła na 60% wentylatora, bo nie była projektowana na pracę powyżej 80 stopni. Generalnie jestem zadowolony z karty.

 

Jeśli ktoś pyta kiedy występuje throttling to znalazłem 3 rodzaje:

 

PIerwszy to throttling typu za wysoka temperatura na GPU (VRM nie jest brany pod uwagę) - w przypadku

94 stopni w quiet i 84 stopni w uber (dlatego serwisy zagraniczne mnie zmyliły odnośnie temperatur na tym GB).

 

Drugi throttling to limit obciążenia VDDC Power In wg GPU-Z. Ok 240-245W domyślnie - powyżej tej wartości może występować dość znaczne obniżenie taktowania np. w testach fillrate w benchmarkach. Można go zwiększyć używając MSI Afterburnera, ale potem należy dodatkowo zaznaczyć w Overdrive +50%. Metoda nie działa na sterownikach 14.1 beta z obsługą mantle. Zalecam 13.12 WHQL.

 

Trzeci throttling jest wg mnie bardzo przydatny. Karta sama sobie zmniejsza taktowanie w momencie ustawienia limitu FPS, kiedy nie musi działać na 100%. Wszelkiego rodzaju load screeny w grach oraz miejsca CPU-żerne jak Markarth w Skyrim pozwalają radkowi na chwilę odpocząć. Najprawdopodobniej działa on tylko w quiet mode z włączonym power play.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby kogos interesowala kompatybilnosc chlodzenia Thermaltake VRM-R5 z kartami referencyjnymi r290 to niestety kolorowo nie jest. Kupilem to ustrojstwo ale bez pilowania (ja frezowalem) koliduje z elementami na karcie (cewkami i kondensatorami). Po spilowaniu dwóch elementów wszystko ladnie pasuje. Z innym rozstawem otworow tez sobie poradzilem (84 vs 87mm), z jednej strony zlapany jest srubka montazowa z zestawu a z drugiej plastikowa opaska zaciskowa. Poniżej zaznaczone wymagane zmiany w radiatorze.

 

Dołączona grafika

 

Gdyby kogoś interesowały bardziej szczegółowe zdjęcia to załączam poniżej.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez akslow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne temperatury xavier78. Na jakich ustawieniach GPU/MEM/Vcore w MSI AB? Ile VDCC oraz VDCC power in w GPU-Z podczas testu oraz czy występuje throttling? Ja zaczekam na Accelero IV, nie chce mi się wody montować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Furmark 1.12.0.0 GPU 54C max, VRM1 83max, VRM2 52C max

U mnie accelero również daję radę. Zapodałem nową cf3 na rdzeń i jakieś thermal pady (na tą nieszczęsną kość koło slotu pcie). Teraz tempy wyglądają bardzo sympatycznie, podczas Furmarka maks na rdzeniu 66* na VRM1 93* i VRM2 71* po dziesięciu minutach przy wentylu na 67% (wentyl na 100% zbija tempy i jest 64/89/69 po 15minutach). Oczywiście zero throttling'u. W bf3 najwyższa temperatura to 60*.

 

W sumie buda jako tako daję radę z odprowadzaniem ciepła chociaż muszę trochę pokręcić i zobaczyć jak tempy będą się rysować :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...