Skocz do zawartości
Caleb

AMD R9 290 / R9 290X Hawaii - Następcy HD 7900

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie wyceniona, akurat wpada w dziurę nvidii jak zawsze. Ciekawe czy nVidia jeszcze obniży cenę gtx780 czy też wypuści coś w stylu gtx770ti. Fajnie porobiło się w tym segmencie, aż zazdroszczę wszystkim składającym komputery

 

Tapatapatap i9001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na premierę 290 powinny być przygotowane ref-y z autorskimi chłodzeniami , nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie pracował na kiepskim referencyjnym chłodzeniu.

Z tego co wiem, to jeszcze żaden producent nie robił przymiarek do niereferencyjnych R9 290/290X - pojawią się najwcześniej w grudniu, więc w naszym pięknym kraju może i dopiero w 2014. Żeby było zabawniej, żadna firma nie posiada sampli R9 290X do dyspozycji, w ogóle ich nie zamawiali, więc jak chcesz kartę do testów (AMD już gdzieś swoje posłało) to musisz ściągać z dystrybucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że 290 bez x to dobry wybór jeżeli mam zamiar zwodować kartę? Dołączona grafika rozwazam wszystko, łącznie z 780 ti, ale do 1920x1200 chyba nie ma sensu dopłacać, a ta 290tka całkiem fajnie się kręci :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ta... strasznie długo  sklepy wytrzymały z obniżką cen 780 Dołączona grafika, szkoda że przyjdzie nam czekać na kolejny ruch cenowy dopiero w  2014 po wydaniu autorskich kart AMD 290.

 

Sukces by był gdyby nie to cholerne chłodzenie.

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż przydziadowali z chłodzeniem to teraz będą ponosić konsekwencje.

ostatnio na jednym z brytyjskich portali zostal zorganizowany AMA z udziałem AMD , a to fragment rozmowy na temat chłodzenia:

 

 

What is the rationale for AMD using stock cooling solutions on enthusiast cards at launch when more robust and effective cooling solutions have been demonstrated by your partners and other 3rd parties resulting in superior acoustics, better heat dissipation, and potentially higher benchmarks? Thank you for taking the time to talk with us on the forums!! 

 

AMD: Using a 100% reference design at launch ensures that AMD can control every facet of the initial production. It minimizes the number of variables that can "go wrong."

 

Let me rephrase my stock cooler question. Why not use a more robust "reference design" incorporating some of the brilliant solutions proven out by your card partners and other 3rd parties in regards to noise and greater heat dissipation...especially at the high end?

 

AMD: Our reference solutions are designed to accommodate every system that fully complies with the ATX and PCIe mechanical and electrical specifications. Further, we have OEM and system integrator customers that prefer a blower-style assembly. In order to accommodate all parties interested in purchasing a reference GPU, our hand is guided in the direction of the designs you see.

 

i jeszcze fragmencik na temat powiązany z chłodzeniem:

 

My favorite is the new implementation of PowerTune on the 290X and 290. There's a lot of doom and gloom around the 95C temperature, because people are used to a world where the product is designed to run as cold as possible... but that's not the world we're living in with these units. The doom and gloom is based on an old viewpoint.

95C is the optimal temperature that allows the board to convert its power consumption into meaningful performance for the user. Every single component on the board is designed to run at that temperature throughout the lifetime of the product.

 

If you throttle the temperature down below that threshold, then the board must in turn consume less power to respect the new temperature limit. Consuming less power means lowering vcore and engine clock, which means less performance.

 

You want to take full advantage of product TDP to maximize performance, and that is accomplished with a 95C ideal operating temperature for the 290 and 290X. 

 

Even with a third-party cooling solution, like the Accelero 3 some users have started deploying, the logic of PowerTune will still try to maximize TDP by allowing temperatures to float higher until some other limit is met (voltage, clock, fan RPM, whatever).

 

It's so bloody smart and it kills me that more people don't fully understand it.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wytrzymałem i jutro odbieram Gigabyte R9 290 (już do kupienia po 1520 zł) Dołączona grafika najgorsze jest to, że kilka dni będzie musiał pochodzić bez bloczku wodnego Dołączona grafika

 

btw nie wiecie czy bloczki wodne z r9 290x są kompatybilne z r9 290? Bo bloczków do wersji non X nigdzie nie widziałem, a konfigurator Ek sugeruje, że bloczki są uniwersalne...

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos powinien zapytac AMD jak ta karta ma dzialac na tym debilnym chlodzeniu w klimatach gdzie temperatura w nocy potrafi byc na poziomie 40oC a w dzien troche wiecej jak u mnie. No chyba ze zaczna dolaczac klimatyzator gratis + rachunki za prad oraz sluchawki do pracy w ciezkich warunkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie r9 290 już siedzi w kompie ale ati standardowo dało d**y ze sterownikami i catalysty do nowych kart nie działają na Win Vista. Co za partacze... Wolałbym nie zmieniać systemu operacyjnego bo po milionie poprawek działa naprawdę bardzo dobrze - szybko i stabilnie. Imho system najbliższy do Xp.

 

jakieś pomysły? Dołączona grafika

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh teraz chyba nic z tym nie zrobie, nawet na pudełku wymienione jest tylko wsparcie dla win 7 i 8... posysam triala systemu dla tabletów w wersji 8.1. Nie powiem, wk*****li mnie trochę, gdybym wcześniej wiedział o braku tego wsparcia zapewne w kompie by siedział gtx 780.

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale płaczesz vista sp2 jest spora mniej wydajna od win7 w grach dx11 , wątpie by ktoś płakał za brakiem supportu dla visty.

 

Pewnie jakbyś się pobawił inf-em ze sterów to pewnie byś odpalił tą karte na viscie.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rly? To przestanę płakać, jeżeli poprzesz swoje słowa jakimś testem (tylko nie 3dmark'iem, tam faktycznie są różnice) Dołączona grafika bo ostatnie jakie widziałem były z ~2010 r. i wtedy różnica pomiędzy windowsem 7, a vistą była symboliczna - w okolicach jednej klatki. Niekiedy nawet z przewagą visty. A płacić 300 zł za nowy numerek to trochę bez sensu...

 

btw chyba ciągle więcej osób używa visty niż np. windowsa 8...

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie test to się przekonasz , system sam w sobie jest mniej wydajny w dx11 i nic na to nie poradzisz. Wiesz mnie wierzyć nie musisz , mi to rybka Dołączona grafika

 

Udział w rynku visty to ~3.5% , windows 8 to ~7.5%. Z biegiem czasu udziały 8 przejmie 8.1 , a vista spadnie do poziomu linuksa Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kkNd! nie zły numer z tą vistą. nie sądziłem że jeszcze ktoś tego w ogóle tego używa poza lapkami. ja miałem na swoim lapku viste oryginalnie po zmianie dysku hdd na ssd przyrost wydajności był praktycznie znikomy. dopiero po zmianie systemu na 7 komp zaczął latać jak ta lala. nie powiem testowałem ostatnio również 8.1 na tym samym lapku i muszę przyznać że działał jeszcze szybciej niż 7 ale brak sterowników do urządzeń (te z 7 nie chciały działać) zmusiły mnie do powrotu na 7. chociaż w moim desktopie 8.1 nie postawie nie mam do niej nerwów. próbowałem ale się nie udało. 

 

wracając do visty. moim zdaniem ten system jest ociężały jak 300kg baba która się z wyra nie może podnieść i dalej żre tonami hamburgery - tak właśnie działa vista.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie test to się przekonasz , system sam w sobie jest mniej wydajny w dx11 i nic na to nie poradzisz. Wiesz mnie wierzyć nie musisz , mi to rybka Dołączona grafika

 

Udział w rynku visty to ~3.5% , windows 8 to ~7.5%. Z biegiem czasu udziały 8 przejmie 8.1 , a vista spadnie do poziomu linuksa Dołączona grafika

No popatrzyłem na słupki i teraz faktycznie zdeczka się to zmieniło, jeszcze w wakacje vista miała większe udziały w rynku, ale wpychają to nowe badziewie na siłę ze sprzętem, także jest jak jest Dołączona grafika a co do wydajności to... pics or it didn't happen. To forum, także udowodnij, że nie bierzesz swoich teorii z kapelusza... serio, chciałbym żebyś miał rację i poprawiłby mi humor jakiś dowód na to, że nie muszę zmieniać systemu przez partaczy z ati Dołączona grafika

 

http://www.tweaktown.com/articles/1767/windows_7_vs_vista_vga_performance_analysis/index6.html

http://pclab.pl/art35445-9.html

chyba, że z kolejnymi poprawkami coś popsuli i faktycznie stała się wolniejsza

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista.. system najblizszy XP

 

Przeciez to kompletnie inny system, napisany od zera.

To, ze zostawili interfejs podobny do XP to plus. Zobacz co sie stalo w Windows 8.

 

Wydajnosciowo Vista do Win 7 to jak porownanie Windows 2000 do XP.

To sa pierwsze wersje systemow, pisane od zera, ktorych podstawowym zadaniem jest zeby dzialaly.

W kolejnej iteracji nastepuje usprawdnienie systemu, dlatego XP tak sie dobre utrzymywal na rynku - pewnie Microsoft pluje sobie w brode, ze zrobil tak dobry system ;).

 

Ja bym Ci polecal przejsc na Windows 7, brakuje mu tej slamazarnosci Visty.

Bedzie pan zadowolony Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kkNd!

 

Powiedz mi dlaczego ktos miałby udawadniać swoje racje jeśli korzyść z tego jest po twojej stronie? Idąc Twoim tokiem rozumowania moge śmiało powiedzieć, że polska reprezentacja w piłce nożnej jest w pierwszej trójce świata, bo 30 lat temu akurat zdarzyło im sie ukończyć na tym miejscu. 5 lat to przepaść w IT, szczególnie, że po 7 wyszła 8 i 8.1, która jest jeszcze szybsza. Testy, które przedstawiasz robione były zaraz po wyjściu 7 (ten pierwszy nawet przed datą oficjalnej premiery). Co to w ogóle za argument, że vista miała większe udziały? internet explorer też ma większe udziały niż między innymi firefox, czy to znaczy, że jest lepszy? "Wpychają to nowe badziewie na siłe ze sprzętem" Używałeś go w ogóle? Niech zgadne badziew bo ma metro? Czy może motyw okienek Ci sie nie podoba? Prosze Cie tylko nie mów, że sterowniki na nim nie działają, bo z vistą były jeszcze większe cyrki jak wyszła i to wcale nie było zależne od microsoftu a od producentów danego sprzętu. Nie dziwie sie, że AMD przestało wspierać Viste - ma ona już prawie 7 lat. XP po siedmiu latach od wydania(to był 2008 rok) też był powoli spychany na margines, wszak była już cudowna Vista i nadchodziła siódemka. Dzisiaj mamy analogiczną sytaucje. Vista robi za XP a wszyscy skupiają swoją uwage na 7 i 8. 

 

wybacz, że to tak napisałem, ale twoje argumenty są na poziomie piaskownicy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi dlaczego ktos miałby udawadniać swoje racje jeśli korzyść z tego jest po twojej stronie? Idąc Twoim tokiem rozumowania moge śmiało powiedzieć, że polska reprezentacja w piłce nożnej jest w pierwszej trójce świata, bo 30 lat temu akurat zdarzyło im sie ukończyć na tym miejscu. 5 lat to przepaść w IT, szczególnie, że po 7 wyszła 8 i 8.1, która jest jeszcze szybsza. Testy, które przedstawiasz robione były zaraz po wyjściu 7 (ten pierwszy nawet przed datą oficjalnej premiery). 

Aleś się pospinał Dołączona grafika ja przedstawiłem swoje argumenty, jeżeli wypowiadasz się publicznie to warto mieć coś na poparcie swoich tez, żeby nie wyjść na magika ;] i nie chodź więcej moim tokiem rozumowania proszę Dołączona grafika jak widać z przedstawionych wyżej słupków takiej przepaści nie ma. Demonizują Viste przeważnie ludzie, którzy mieli do czynienia z tym systemem lata temu, przed wydaniem masy poprawek i na słabych kompach. Ja system od początku stawiałem na ssd i podczas tych kilku lat jakoś nie zaobserwowałem ślamazarności, czy innych problemów. A stała cholera stabilnie nawet po zmianie płyty głównej. Jeden system przez 4 lata, bez zamuleń i innych problemów. Serio, za kilka lat chciałbym powiedzieć, że ósemka jest tak dobra jak Vista. I nie przekonają mnie żadne argumenty typu: Vista nie wspiera TRIM. W temacie ssd wrzucałem z rok temu benche mojego ssd - starego intela g2. Po latach użytkowania tylko przyśpieszył Dołączona grafika Cholera. Dało się bez trim. jak widać na przedstawionych wyżej słupkach nie jest też wolniejsza. Ale jakoś trzeba zachęcić ludzi do kupna nowego systemu. Jeżeli ktoś ma pirata, to pół biedy. Instaluje co podejdzie i nie wchodzi w szczegóły. Kiedy trzeba wydać za nowy system te 3 stówki, to człowiek czasami się zastanawia za co płaci...

 

Co to w ogóle za argument, że vista miała większe udziały? 

Eh. Chyba w AMD pracują szpece Twojego typu. Ty widzisz 3.5 procent udziałów Visty w rynku, a ja widzę ~50 000 000 użytkowników (czyli potencjalnych nabywców nowych kart graficznych), którzy mogą wybrać zielonych, bo jakiś debil podjął decyzję, żeby nie pisać sterowników pod ich system.

Edytowane przez kkNd!
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Demonizują Viste przeważnie ludzie, którzy mieli do czynienia z tym systemem lata temu, przed wydaniem masy poprawek i na słabych kompach. 

Generalnie też nigdy w życiu nie narzekałem na Vistę, ale cholera, Win 7 działa sporo szybciej, ba, Win 8 też (subiektywne odczucia). Na starym komputerze ( C2D 3.0GHz, 9800GT , 4 GB RAM ) niestety muszę mieć Vistę, bo Asus z nforcem ma gigantyczne problemy z Win 7 (zainstalowałem nowy dysk i przy uruchamianiu Win7 potrafił się resetować, zainstalowałem Vistę - jak ręką odjął). Jednak czasem magicznym cudem się nie wysypywało i ... Win7 chodził znacznie sprawniej niż aktualnie Vista. Ostatnio także robiłem test na Atomie z 1GB RAMu, najsprawniej zadziałał tam właśnie Win7, Vista muliła niemiłosiernie. 

 

Dodatkowo, co może Cię przekonać to jeszcze to : 

 

http://pclab.pl/news53900.html

 

A przecież masz radeona z DX 11.2. ;) Z czego co mi się obiło o uszy, 11.2 ma odciążyć procesor, uważam, że warto. Dodatkowo, jak zaodrze mówi, że Vista nie ma TRIMa to nie wiem co Ty tam jeszcze robisz. :) 

 

Z drugiej strony pomijając nasze wywody, raczej nikt nie ma obowiązku przekonywać Cię do zmiany systemu - to Twój problem, my tylko wyraziliśmy swoje zdanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...