Skocz do zawartości
Caleb

AMD Radeon R9 270 / R9 270X / R9 280 / R9 280X / R9 285 - Następcy HD 7800

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zagwozdkę z radkiem, dokładniej to posiadam 2 takie same, jak w sigu. Radek nr 1 działa od złożenia kompa i jest ok (czyli blisko 3 tygodnie), radek nr 2 miał iść na sprzedaż ale pasowało go sprawdzić po 2 miechach leżenia w pudełku. Co się okazało: po kilku minutach zaczęło się dziwne drganie/szarpanie obrazu, dokuczliwe głównie podczas przeglądania stronek, w pulpicie też się zdarza ale rzadziej, trwa to ułamek sekundy co kilka minut, czasem kilka razy w ciągu 1 minuty, ogólnie mocno denerwujące. Co ciekawe, wystąpiło to również w menu serious sama hd, podczas grania nic się nie działo, w d3, grid 2 czy w wiedźminie 2 nie było problemów. Co to może oznaczać i czy podpada to pod gwarancję?

Karty zakupione końcem lutego w morelach. Ogólnie pracowały niecałe 2 miesiące w sumie (pobawiłem się miningiem (ale bez hardkoru w stylu 24/7) oraz boinc-iem), wizualnie bez zastrzeżeń.

 

E: mała dygresja, wiesiek coś nie lubi radków bo jak miałem dziwnie cienie na 4850 tak mam i teraz, powinny być ładnie wygładzone a mam coś jakby siateczki na krawędzi cieni

Edytowane przez Ademu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amd_radeon_r9_285_sapphire_1.png

Jesienna ofensywa na rynku kart graficznych została właśnie zainicjowana, ponieważ AMD oficjalnie wprowadziło do sprzedaży Radeona R9 285, uzupełniając dotychczasową ofertę o kolejny produkt. NVIDIA zapewne w najbliższych tygodniach zaprezentuje GeForce GTX 800 albo 900 i rywalizacja zacznie nabierać rumieńców, czego wszyscy sobie szczerze życzymy. Oby dzięki temu wydajne modele przed premierami Wiedźmin 3: Dziki Gon, Grand Theft Auto V oraz Far Cry 4 okazały się bardziej przystępne cenowo niż obecna generacja. Wprawdzie Radeona R9 285 trudno uznać za zwiastuna zupełnie nowej jakości, bowiem mamy do czynienia z kolejnym rozdziałem dobrze znanej historii, ale najważniejsze żeby producent umiejętnie wyważył współczynnik opłacalności. Dzisiejsza premiera pozwoli to wstępnie zweryfikować...

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie zależało od ceny. Co mnie najbardziej zaskoczyło to fakt, że ten chip nie jest obciętym Thaiti z szyną 256 bit a czymś zupełnie nowym.

 

Slajdy sporo wyjaśniają: http://videocardz.com/51462/amd-officially-announces-radeon-r9-285-never-settle-space-edition

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy R9 270 posiada wbudowana karte dzwiekowa? Bede chcial wyswietlac obraz przez hdmi na TV i fajnie by bylo tak jak do tej pory zmienic domyslne urzadzenie audio w systemie zeby przelaczyc dzwiek z karty dzwiekowej na mobo (glosniki) na karte dzwiekowa na GPU (audio z TV ma grac).

 

Cos czytalem ze niektore karty ATI maja cos co nazywa sie TruAudio- co to wlasciwie jest?

 

A drugie pytanie czy zasilacz Be Quiet L7 430W wystarczy zeby pociagnac te grafike i reszte sprzetu z podpisu? Ma 1 zlacze pci-e 6pin, drugie bedzie musialo byc przez przejsciowke z molexów. (link do PSU http://www.bequiet.com/pl/powersupply/44 )

Edytowane przez cochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. No wiem ze r9 270 nie ma true audio i sie zastanawialem czy jest sens sie za tym rozgladac w innej karcie. Ale jak ma  wbudowana zwykla dzwiekowke to sie nie przejmuje.

No wlasnie wezme msi bo teraz po 599 mozna kupic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze pod swoim postem ale juz troche czasu minelo, a kupilem uzywanego Gigabyte R9 270X i mam z nim problem. Nie wiem czy to artefakty czy blad systemu wiec prosze o opinie.

 

W dolnej czesci ekranu czasem miga pasek start. Dzieje sie to tylko przy konkretnych czynnosciach (np ruszanie myszka, scrollowanie strony) i chyba tylko w trybie 2D. Czasem tez to wystepuje nieustannie podczas odtwarzania filmow. W grach jest ok, wydajnosc ok, temp ok, napiecia ok (wg softu). Katowanie furmarkiem i OCCT nie daje bledow.

Dodam ze jak w systemie przeniose pasek start na gore to miga wciaz dolna czesc ekranu.

 

Wrzucam filmk z komórki jak to wyglada. Cos tam mniej wiecej widac na przykladzie steama.

 

System Wiindows 8.1 x64, sprzet z podpisu oprocz tego nieszczesnego R9 270x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj nowszego biosu. Tego typu problemy miały niektóre karty 270x od MSI z początku produkcji. Wywal też wszelki soft od OC karty. Pamiętam, że raz afterburner robił mi taki kwas po instalacji nowych sterowników. Zresetowałem takty do domyślnych, ustawiłem ponownie profil OC i od tego czasu bez problemów.

 

Wysłane z mojego GT-N7000 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze pod swoim postem ale juz troche czasu minelo, a kupilem uzywanego Gigabyte R9 270X i mam z nim problem. Nie wiem czy to artefakty czy blad systemu wiec prosze o opinie.

 

W dolnej czesci ekranu czasem miga pasek start. Dzieje sie to tylko przy konkretnych czynnosciach (np ruszanie myszka, scrollowanie strony) i chyba tylko w trybie 2D. Czasem tez to wystepuje nieustannie podczas odtwarzania filmow. W grach jest ok, wydajnosc ok, temp ok, napiecia ok (wg softu). Katowanie furmarkiem i OCCT nie daje bledow.

Dodam ze jak w systemie przeniose pasek start na gore to miga wciaz dolna czesc ekranu.

 

Wrzucam filmk z komórki jak to wyglada. Cos tam mniej wiecej widac na przykladzie steama.

 

System Wiindows 8.1 x64, sprzet z podpisu oprocz tego nieszczesnego R9 270x.

 

 

Miałem tak przy msi r9 270x ale to była wina sterowników beta, od tej pory instaluję tylko ostatnie stabilne i jest ok.

Edytowane przez arielcpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. Sterowniki probowalem rozne i nic, rozne biosy tez nic nie daly. W koncu zamienilem miejscami monitor i TV na wyjsciach karty graficznej i problem juz nie wystepuje (ani na monitorze ani na TV).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu pojawił się nowy BIOS do R9 270X OC Gigabyte.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4795#bios

Niestety nie działa u mnie program Gigabyte VGA @BIOS. Nie wykrywa karty. Mam płytę główną MSI i  Win 8.1 64. Co może być powodem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystasz z najnowszej wersji @BIOS? http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/vga_utility@bios.exe

Uruchamiaj program jako administrator.

 

Twoja karta ma pamięci ELPIDA?

 

Nie masz jakiegoś przełącznika z dwoma biosami?

 

Ja na swojej karcie mam taki przełącznik i np. po lekturze http://event.msi.com/2014/vga/Hybrid_BIOS/okazało się, że u mnie domyślnie był w pozycji 1 chociaż powinien być na 2 by aktywować Hybrid BIOS.

W wielu recenzjach błędnie opisywali to jako bios zapasowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystasz z najnowszej wersji @BIOS? http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/vga_utility@bios.exe

Uruchamiaj program jako administrator.

 

Twoja karta ma pamięci ELPIDA?

 

Nie masz jakiegoś przełącznika z dwoma biosami?

 

Ja na swojej karcie mam taki przełącznik i np. po lekturze http://event.msi.com/2014/vga/Hybrid_BIOS/okazało się, że u mnie domyślnie był w pozycji 1 chociaż powinien być na 2 by aktywować Hybrid BIOS.

W wielu recenzjach błędnie opisywali to jako bios zapasowy.

Najnowsza wersja. OC Guru II też nie widzi tej karty. GPU-Z pokazuje wszystko, pamięci takie jakie powinny być. Dodatkowego dual biosu nie stwierdziłem.

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś trafiłem na informację, że VGA @BIOS nie wykryje karty jeśli nie masz także płyty głównej od gigabyte.

 

Zostaje ATIwinflash

 

atiwinflash -f -p 0 R927XO2D.FA1

Już wykrywa. Wystarczyło wyłączyć w biosie płyty opcję "Windows 8/8.1 Configuration". Teraz pytanie ostateczne:

GV-R9270XOC-2GD.F1 - taki bios pokazuje mi Gigabyte VGA @BIOS.

Najnowszy ma oznaczenie FA1. 

Please note:
You can only update to a VBIOS version of the same series.
If your VBIOS version is: 
F1, it can only be updated with VBIOS versions F2-F9.
F10, it can only be updated with VBIOS versions F11-F19.
F20, it can only be updated with VBIOS versions F21-F29.
 
Czyli na 100% to do tego modelu? Podaję screen:
hm9.png
Bo w VGA @BIOS mam komunikat: Flash BIOS failed! BIOS ID not match!
Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musisz przygotować bootowalnego pendrive i zaflshować ręcznie.

Ja przed chwilą w taki właśnie sposób zrobiłem to u siebie:

 

Przygotuj pustego  pendrive'a.

Instrukcja i potrzebny soft w linku (dodatkowo zaznacz Quick format):

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=165175.0

 

Pobrany soft wypakuj a nazwę pliku zmień z R927XO2D.FA1 na FA1.rom i skopiuj na wcześniej przygotowanego pendriva.

Potrzebujesz jeszcze programik atiflash: http://www.techpowerup.com/downloads/2306/atiflash-4-17/mirrors(nazwę zmień na atiflash.exe). Gotowy skopiuj na pendrive.

Podczas uruchamiania kompa wybierz bootowanie z pendrive i wpisz komendę:

 

atiflash -p -f -noaper 0 FA1.rom i zatwierdź Enterem

 

Sam proces jest błyskawiczny.

 

i8Y2H5GNk86xA.jpg

 

Powodzenia

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza przełącznik "-noaper" w tej komendzie? Bo google odsyła tylko do forów MSI. Pytam dociekliwie bo nie chce uwalić karty :)

 

EDIT:

Zrobiłem update BIOS i wszystko poszło dobrze. Użyłem komendy:

 

atiflash -f -p 0 R927XO2D.FA1

 

Czytałem trochę na zagranicznych forach, nie trzeba zmieniać nazwy i rozszerzenia pliku z biosem na *.rom. Nie znalazłem też wyjaśnienia znaczenia komendy "-noaper", więc nie stosowałem jej. Może stosuje się ją tylko w przypadku kart MSI? Wychodzi na to, że dla kart Gigabyte GV-R927XOC-2GD wszystko działa, GPU-Z pokazuje nowy bios:

8eq.png

:)

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDDC = 0,875 V, rdzeń 300 MHz, pamięć 150 MHz w spoczynku. To pokazuje GPU-Z. OC Guru II nie pokazuje mi napięć, nie zwróciłem uwagi czy przed updatem biosu pokazywał. 

 

I jeszcze ciekawostka która mi się przypomniała: podczas próby flashu poleceniem bez przełącznika -f (force flash):

atiflash -p 0 R927XO2D.FA1

miałem komunikat error:

Old SSID: 2272

New SSID: 226D

SSID mismatched

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, nie bardzo znam się na radkach, bo miałem z nimi kiedyś same problemy i w temacie jestem tylko u zielonych. Dlatego moje pytanie może być banalne, ale w google niestety ciężko jakiś dobry rzetelny test tego co mnie interesuje. Tak więc czy po OC r9 280 będzie takie jak po OC r9 280x? Czy też ten x to nie tylko fabryczne OC? Prawdopodobnie czeka mnie zakup w lutym karty i zastanawiam się nad 270 i 280 z tym, że nie wiem co dokładnie ten X oznacza, bo jeśli tylko OC to jestem w stanie sam się w to pobawić. r9 280 jest w cenie gtxa 960 i wygląda na to, że bardziej opłaca się 280, patrzę tylko na karty nowe ze sklepów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie.

 

rop/tmu/shader

r9 270 32/80/1280  7870 

r9 270x 32/80/1280  7870

r9 280 32/112/1792 7950

r9 280x 32/128/2048  7970

r9 290 64/160/2560 

r9 290x   64/176/2816

 

 

 

edit: poprawione tmu@r9 280x dzięki gemtin1 +rep :)

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, czyli jedynie między 270, a 270x nie ma różnicy. W takim razie jeszcze popatrzę jakie te karty robią fpsy w grach, które mnie interesują i pewnie coś wybiorę.
Duża różnica w grach jest między 280, a 280x? Bo cenowo to jest różnica 150-250zł to chyba nie ma sensu dopłacać do wersji z Xem?
Z kolei między 270, a 280 jest różnica 150zł czyli ponad 1/5 ceny 270, ale może już warto. No nic obczaję, czy da rade ta 270 tam gdzie potrzebuję, a jak nie to najwyżej kupię 280, bo amd pewnie nie wypuści szybko nowej serii, a na czymś grać trzeba, cena gtx960 prawdopodobnie stanie.(kurs dolara)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie.

 

rop/tmu/shader

r9 270 32/80/1280  7870 

r9 270x 32/80/1280  7870

r9 280 32/112/1792 7950

r9 280x 32/112/2048  7970

r9 290 64/160/2560 

r9 290x   64/176/2816

 

r9 280x (hd7970) ma 32/128/2048

 

Dzięki za odpowiedź, czyli jedynie między 270, a 270x nie ma różnicy. W takim razie jeszcze popatrzę jakie te karty robią fpsy w grach, które mnie interesują i pewnie coś wybiorę.

Duża różnica w grach jest między 280, a 280x? Bo cenowo to jest różnica 150-250zł to chyba nie ma sensu dopłacać do wersji z Xem?

Z kolei między 270, a 280 jest różnica 150zł czyli ponad 1/5 ceny 270, ale może już warto. No nic obczaję, czy da rade ta 270 tam gdzie potrzebuję, a jak nie to najwyżej kupię 280, bo amd pewnie nie wypuści szybko nowej serii, a na czymś grać trzeba, cena gtx960 prawdopodobnie stanie.(kurs dolara)

Zegar w zegar różnica między r9 280, a 280x jest mała. Ja bym brał zwykłego 280 i go podkręcał lub szukał używanego r9 290 z gwarancją do wyrwania za około 900zł na allegro.

R9 280x ma najczęściej zegary w okolicach 1100 mhz na rdzeniu natomiast 280 około 950mhz.

Edytowane przez GeMtin1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zakupiłem karte Asus R9 270x 2GB i niestety gry zaczeły mi zwalniać np lol co jakiś czas traci nawet do 30fps w momencie kiedy sie nic nie dzieje, inne gry tez najlepiej nie chodza, poprzednia karta to była HD 7750 i tam nie było nigdy takiego problemu? Czy to moze byc kwestia zasilacza np? Mam Deus G1 550W Silentium PC. Z GPU-Z wychodzi że były momenty że chciał 48A na linii 12V

Edytowane przez MaraXusPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, karte testowałem  na 3 różnych kompach, jeden z prockiem i5 2500 8GB RAM, P G2130 4GB RAM, oraz P G3258 4GB RAM. W każdej konfiguracji były różne zasilacze nawet wyższej klasy. W gpu-z są straszne skoki amperów. Próbowałem rozwiązania Radeon PRO o ile w lolu trochę pomogło to w innych grach nie, np Heroes of the Storm. Gry wcześniej chodziły na 7750 i żadnych przycięć nie było. Sterowniki najnowsze ze strony amd. Testowałem w Valleyu i tam w zasadzie nic sie nie działo, w samych grach to jest tylko, ale ściągam 3dmarka i zobaczymy co pokaże. Screen z wersja biosu, bo wyczytałem że karta miała kiedyś z tym problem który rozwiązywały aktualizacje biosu które są na stronie asusa, natomiast moja karta ma chyba nowsza wersje, której nie ma na stronie producenta, załączam screen z gpu-z .

6f5.png

 

Teraz będę testował sterowniki ze strony ASUS. Próbowałem użyć rozwiązania z Radeon PRO i ustawienia stałej częstotliwości zegarów, nic nie dało. Max temp.  po wygrzaniu była max 70st więc to na pewno nie jest przyczyną. Wychodzi jednak że to jest kwestia lola tylko, na reszcie wydaje się być okay, ale może macie jakieś rozwiązanie tego problemu?

Edytowane przez MaraXusPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...