Skocz do zawartości
unckle

nie wykrywa całości ramu, ograniczone parametry biosu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

sprzęt:

płyta MSI B75MA-E33

proc G2020

Ram 4gb 1600MHz w jednej kości COrsair

karta graficzna dodatkowa hd3450 512mb własnej pamięci

problem polega na tym, że system widzi tylko 3,5gb ramu (WIN XP), i max mogę ustawić ram na 1333mhz

jak zrobić żeby system widział 4gb ramu i żebym mógł ustawić 1600mhz?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a mógłbyś rozwinąć swoję podpowiedź?

czy poprzez pkt 1 Twojej odp. mam rozumieć że win xp 32bit ma jakieś ograniczenie?

w tej specyfikacji którą podałęś jest npisane że pamięci 1333 le czy to znaczy że szybciej nie można ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, systemy 32 bitowe mają takie ograniczenie.

Jeśli bios płyty to umożliwia, można ustawić pamięci wyżej, jeśli nie to nie.

Wywal tego HD3450 i będziesz miał wykorzystaną pamięć optymalnie, ok 3,5GB przez system, resztę przypisz igpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to system 32bitowy... jest w stanie obsluzyc maksymalnie 4gb... i tak naprawde tyle widzi... to ze sam system pokazuje Ci 3,25/3,4/3,5 czy 3,7 GB nic nie znaczy

Co do samego taktowania pamieci to musisz to wymusic w biosie, prawdopodobnie zle jest czytane SPD albo pamieci ustawione sa sztywno na 1333

1066/1333/1600/1800*/2000*/2200*/2400* MHz(OC, 22nm CPU required) + jak sam producent podaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, systemy 32 bitowe mają takie ograniczenie.

Jeśli bios płyty to umożliwia, można ustawić pamięci wyżej, jeśli nie to nie.

Wywal tego HD3450 i będziesz miał wykorzystaną pamięć optymalnie, ok 3,5GB przez system, resztę przypisz igpu.

ok teraz rozumiem

właśnie specjalnie kupiłem tą karte, bo obraz na wyjściu ze zintegrowanej grafiki był fatalny jakościowo

 

Jest to system 32bitowy... jest w stanie obsluzyc maksymalnie 4gb... i tak naprawde tyle widzi... to ze sam system pokazuje Ci 3,25/3,4/3,5 czy 3,7 GB nic nie znaczy

Co do samego taktowania pamieci to musisz to wymusic w biosie, prawdopodobnie zle jest czytane SPD albo pamieci ustawione sa sztywno na 1333

1066/1333/1600/1800*/2000*/2200*/2400* MHz(OC, 22nm CPU required) + jak sam producent podaje

 

no własnie - tak podaje producent i requirments są spełnione bo procek jest 22nm. przejrzałem cały bios i nie ma tam opcji żeby podnieść wyżej pamięci - mogę dać tylko 1066 albo 1333

nie chce za bardzo przesiadać się na inny system, win xp jak dla mnie zdecydowanie wystarcza a nie ma miliona śmieci które nic nie dają tylko D zawracają. A może przesiadka na win xp64? czy nie polecacie? czy bede mógł zachować stare programy w tym office i czy sterowniki bedą do znalezienia?

Edytowane przez unckle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ograniczył przy tym procesorze prędkość pamięci do 1333, xp x64 jest mało popularny przez to zawodny. Inna rzecz, że siedzenie na xp w ogóle mija się z celem.

Edytowane przez łopian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ograniczył przy tym procesorze prędkość pamięci do 1333, xp x64 jest mało popularny przez to zawodny. Inna rzecz, że siedzenie na xp w ogóle mija się z celem.

czyli nie ma co kombinować z biosem - i tak nie da rady wyżej ustawić pamięci?

mi xp pasuje - głównie ze względu na jego nieskomplikowany charakter i prostą obsługę bez udziwniaczy. Wymień jakieś zalety win8 lub 7 które mogłyby mnie przekonać do przejścia? czy na tych nowszysch systemach komp będzie szybszy-wątpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi - padło kilka istotnych argumentów

jedynie z większym komfortem pracy sie nie zgodze - wydaje mi się że im nowszy system tym jest bardziej pokomplikowany, trzeba więcej klikania żeby osiągnąć ten sam efekt, ułatwienia okazują się głupie i niepotrzebne, natomiast najgorsze jest to że sam system pożera aż tyle zasobów kompa...

jeśli dobrze rozumie i tak większosć programów które wykorzystyuje sie nawet pod win8 jest 32bitowa, więc różnicy nie będzie w nich czuć na + mimo że system jest 64bit?

 

("troszke" wypadłem z tematu kompów co zresztą widaćpo moim podpisie :P )

Edytowane przez unckle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najgorsze jest to że sam system pożera aż tyle zasobów kompa...

Nie pożera a wykorzystuje. Zresztą założyłeś ten temat dlatego, że nie potrafisz wykorzystać zasobów sprzętowych. Argument jaki pozostał przeciw W7 to to, że wykorzystuje zasoby komputera. Po to kupujesz XGB ramu by z nich korzystać a nie mieć 90% dostępne, co byś nie robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powime Ci tak... Ja najchetniej siedzialbym dalej na Win2000, ale niestety jego czas przeminal, podobnie jest teraz z XP

Win7 wcale nie jest taki przebajerowany jak to moze sie wydawac na poczatku.

Jest wiele rozwiazan fajniejszych niz w XP.

Co do szybkosci dzialania programow... zalezy na czym pracujesz. W 64 bitowym programie system moze przypisac wiecej pamieci niz 2GB, wiec np przy grach, grafice, duzych bazach jest to duzo wydajniejsze rozwiazanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie racje, jednak zasiedziałem sie nieco na xp. wkurza mnie natomiast jak biore nowego laptopa, na pokładzie procek 2rdzeniowy 3ghz, 6gb ramu i widze klepsydre jak komp mieli podczas otwierania zwykłego jpg.... 

 

nie wiedziałem natomiast o  ograniczonym wykorzystaniu ramu przez XP

 

w gry nie grałem od dawien dawna

 

kom wykorzystywany przede wszystkim do grafiki 2d i edycji video z bardziej zasobożernych zajęć. 

Edytowane przez unckle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie:) już dawno stwierdziłęm że teraz najsłabszym ogniwem w moim kompie jest dysk

komp g2020, 4gb ram, hd3450, dysk wd6400aaks 640gb

 

jak sądze do laptopa też można SSD założyć ale pewnie zastępując stary dysk?

Edytowane przez unckle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sądze do laptopa też można SSD założyć ale pewnie zastępując stary dysk?

Zależy. Niektóre laptopy pozwalają na upchnięcie dwóch dysków (dwa miejsca na HDD lub zamiast napędu), można też zaaplikować SSD na mSATA.

Czy warto? Jak najbardziej, wiem z autopsji! Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...