Skocz do zawartości
krzyspee

PC czy MAC? obrobka grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem, że forum nazywa sie PurePC z naciskiem na PC, ale od pewnego czasu zastanawiam sie nad zmianą systemu i staram sie dopytywac znajomych, na roznych forach, czytac artykuly i ogladac filmy, zajmuje sie fotografią, a bardziej pracuje jako asystent, spedzam duzo czasu w firmie nad obrobka zdjec w photoshopie, ale chcialbym moc robic to w domu, chcialbym albo zlozyc cos nowego albo raczej kupic cos uzywanego, do czego bardziej sie sklaniam i teraz pytanie, czy do obrobki grafiki wybrac MACa czy PCta, pracujemy na plikach RAW o wielkosci ok 20MB kazdy, potrzebuje dosc duzo mocy obliczeniowej (PS CS6/7), dobrej grafiki, a moj budzet to (tylko) ok 1500zl, czy moglby mi ktos pomoc zlozyc/polecic?/doradzic cos w moim przedziale ? :)

 

interesuje sie od jakeigos czasu MacPro 1.1 wersji z dwoma procesorami dwurdzeniowymi 2.66gb, cos mniejwiecej jak tu http://allegro.pl/show_item.php?item=3529348453

 

ale takze ciekawia mnie PCty, a bardziej to na czym pracuje sie lepiej na macu czy pc, czy za ok 1500zl dostane lepszego(bardziej wydajnego) pc czy maca, czy moze probowac hackintosha? :)

 

dzieki z gory i jakby cos nie gralo to nie krzyczcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawde powiedziawszy nie ma to znaczenia.

W pracy mamy ludzi co pracuja na PC z Windowsem jak i na Macach, i tak naprawde obralem strategie, ze kupujemy ludziom, to na czym juz wczesniej pracowali.

Problem w tym, ze Apple jest drogie - za ta sama kase mozna postawic bardzo wypasiony komputer klasy PC.

 

Za 1500zł znajdziesz na allegro tylko strasznie stare komputery Apple, na które aktualnie szkoda kasy. Np ten MacPro 1,1 to potworny archaizm,do ktorego zakup wiecej ramu to bedzie problem i bardzo duzy wydatek.

Lepiej za to kupic nowego peceta albo troche bardziej uzywanego, za to wpakowac tam jakies 16GB ramu, w pracy na codzien raczej nie odczujesz roznicy miedzy zegarem bcpu 2.8GHz a 3GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ale takze ciekawia mnie PCty, a bardziej to na czym pracuje sie lepiej na macu czy pc, czy za ok 1500zl dostane lepszego(bardziej wydajnego) pc czy maca, czy moze probowac hackintosha? Dołączona grafika

 

Za 1500 PLN złożysz fajnego PC lub kupisz starego MACa. 

Hackintosh (system możesz tanio kupić w App Store) to bardzo dobra opcja. 

 

Co do legalności: info z myapple.pl:

 

Na zamowienie Myapple sporzadzono ekspertyze prawna i przeprowadzono szereg konsultacji z prawnikami. 

Instalacja legalnej kopii MacOSX na PC jest LEGALNA.

 

Jest to wbrew licencji Apple, ale nie jest to łamanie polskiego prawa.

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko czy hackintosh dziala normalnie czy trzeba sie bawic i sa komplikacje gorsze niz przy windowskie?

bo uzywanych czesci nie boje sie kupowac, a wszystkie "gotowce" z allegro mnie odstraszaja typu "Ram 8gb firmowy", zero slowa o zasilaczu, albo "karta grafiki: tak, zintegrowana", zalezy mi na dosc dobrym procku, dobrej grafice, i porzadnej ilosci ramu, plyte glowna ktora ma w miare duzo miejsca na ram i usb3.0, na co jeszcze patrzec? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że nie masz oprogramowania na własność tylko kupujesz licencję do jego użytkowania zgodnie z zasadami opisanymi w umowie, czyli End User License Agreement.

Wedlug prawa licencja instalacji Mac OS X jest dozwolona tylko na sprzęcie od Apple. Jest to jasno przedstawione w EULA.

Tak wiec instalowanie go na innych komputerach jest łamaniem licencji, chyba że dostaniesz pisemną zgodę na instalację systemu na innym sprzęcie.

Przy maszynach wirtualnych można zainstalować do dwóch kopii systemu na aktualnie już działającym systemie Mac. Tak więc maszyny wirtualne tez muszą działać na produktach brandowanych z Apple.

 

Polskie prawo niestety jest pod tym względem zacofane - polskiego prawa nie łamiesz, ale obowiązuje jeszcze licencja Apple.

Gdybyś został pozwany przez Apple to by wygrało sprawę w sądzie, jednakże nie z łamania prawa, a z łamania licencji.

 

Prawda jest tez taka, ze Apple nie bedzie sobie zawracac 4 liter zabawa w sciganie osob instalujacych tak system. Jedyne co może to odmówć wsparcia.

Natomiast jeśli bys chciał sprzedawać komptuery z Mac OS X (nawet nie zainstalowanym, tlko na płytkach/pendrive do samodzielnej instalacji) - to już by się ruszyli aby dorwać Ci się do d....

 

 

Na Twoim miejscu instalowałbym system, który znasz, a jeśli wcześniej uzywałeś Windows XP to zakup Windows 7.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Twojej roboty starczy Ci zwykly quad i 8 giga ramu (najlepiej 16), oraz dysk SSD.

Moim zdaniem nie ma sensu kupwoac takich starych stacji roboczych.

 

 

Ewentualnie ostatni link z dopłata do 16GB ramu i Windows 7 i tego kabla zasilaniowego oraz kabla DVI Dual Link, i dokupić dysk SSD i wychodzi, ze komputer kosztuje 2200zł Dołączona grafika A za te kase kupisz nowego, lepszego kompa (no moze nie z 2 prockami, ale z HT)

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze mialbys ochote pomoc mi przy doborze czesci? kompatybilnych i wydajnych? Dołączona grafika

bo im dluzej patrze na te wszystkie czesci tym wiekszy mam mentlik w glowie :D

 

ps. a co z ta buda dellowska jest az tak zle? :) bo ogolnie nie mam przeciwskazan do uzywanych sprzetow :)

Edytowane przez krzyspee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir pamietaj o jeszcze jednym.

Składak w przypadku większości firm nie przejdzie.

Od zestawów biurowych wymaga się by miał on CE!!

(pierwszy jakikolwiek przetarg na pc do urzedów itd. Wymóg CE)

 

@Down

 

Jakaś pomroczność jasna mnie dopadła;)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC z Win 7 złożony z nowych części (nie kupuj tych "dziadków" z Allegro) i hackintosh (pomijając rozważania nt legalności)- jedno drugiemu nie przeczy (robisz dual boot i po sprawie).

 

Zerknij na zestaw nr 3 z mojej sygnaturki - oba systemy działają 100% stabilnie - kartę graficzną możesz dobrać wg uznania/zasobności portfela (byle była to nVidia - do wyboru jest kilkanaście kompatybilnych kart).

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, chyba bym sie skusil na ten ostatni wlasnie z ta plyta Z77 Dołączona grafika

 

co myslisz o czyms takim?

 

obudowa/zasilacz/dvd/windows07 - http://allegro.pl/obudowa-silent-pc-brutus-410-blue-ray-corsair-i3575910697.html ~320

PLYTA Z77 PRO4-M ~350zl nowa

I3 jakis ~350-400 uzywany  (czy musi byc jakis dokladnie zeby puscic OSX?)

8GBRAM KING-HYPERX ~300 (czy moze byc jakis inny tanszy? dodam ze chcialbym 1600mhz albo lepszy Dołączona grafika )

karta graf nvidia QUADRO albo jakas inna do obrobki grafiki dobra do 400-500

ssd 128gb ~ 400zl

 

koszt wszystkeigo doliczajac przesylki ~1800 - 1900 bez grafiki ~2300-2500 z grafika,

 

czy wszystko by ze soba pasowalo? o niczym nie zapomnialem?(dysk narazie mam jeszcze swoj stary 300gb takze na jakis czas by starczylo ) Dołączona grafika co myslicie o czyms takim?

czy osx i windows by na tym wlasnie dzialaly? Dołączona grafika

 

 

Edit

ktora plyta glowna ze serii z77 jest najlepsza pod wzgledem cena/wydajnosc/jakosc (zalezy mi na usb3, mozliwosci dyskow ssd, jak najwiecej slotow na ram, nie zalezy mi na wbudowanej grafice), czy ta pro4-m moze byc?

i czy nie lepiej doplacic i kupic i5? powiedzmy uzywanego gdzies za ok 500-600? Dołączona grafika

 

 

 

ktora pamiec kupic ?

 

1.http://allegro.pl/patriot-8gb-2x4gb-1600mhz-viper-iii-black-mamba-i3547239920.html

2.http://allegro.pl/kingston-hyperx-ddr3-8gb-1600-mhz-cl10-black-i3565423741.html ta fajna bo w jednej kosci 8gb

3.http://allegro.pl/evo-leggera-1600mhz-ddr3-8gb-geil-najlepszy-ram-i3545284677.html

4. co polecasz? :)
 

 

Edytowane przez krzyspee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam porady, próbuje zbudowac PC na ktorym chcialbym miec Win7 i OSX juz zacząłem,

 

do obudowy/zasilacza/dvd, ktore juz kupilem (http://allegro.pl/ob...3575910697.html

kupilem : plyte glowna GA-Z77-DS3H

mysle nad procesorem i5 : http://allegro.pl/intel-core-i5-3330s-2-7ghz-6mb-slga1155-turbo-3-2-i3578694553.html

albo takim http://allegro.pl/procesor-intel-core-i5-2500-sandy-bridge-i3569373648.html

 

jaki polecacie dysk ssd? i jaki ram? :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa/zasilacz - OK.

Płytę główną kupiłeś idealną (mam taką samą w zestawie nr 3 - wszystko bezproblemowo).

Procesor - taki na jaki sobie możesz pozwolić (minimum to i3 lub lepszy, Sandy/Ivy Bridge/Haswell).

Pamięć - minimum 8 GB do Twoich zastosowań, producent wg upodobań

Karta graficzna - ze starszych GeForce 8800GT, 9800GT (chociaż te modele lubią padać), z nowszych kompatybilne są np. GeForce GT 640, GTX 650, 650 Ti, 660, 660Ti

SSD - poczytaj temat o polecanych.

 

Wysłałem Ci wiadomość na priva. Powodzenia!

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...