Skocz do zawartości
kostek8

Podkręcanie E8400, E7500 na słabej płycie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do dyspozycji te dwa procesory lub ewentualnie E5400 i wkrótce wróci mi z serwisu kolejna płyta ale ATX: Gigabyte GA-P41T-D3P

Reszta konfigu:

 

Ram: 2x Goodram 2GB 1333.

Zasilacz: Chieftec 650W

Chłodzenie: Scythe Ninja - nie pamiętam która wersja.

Płyta: P5G41T-M LX3 z biosem najnowszym 0601

 

Wiem, że te płyty kiepskawe no ale muszę wybrać którego procka sobie zostawić...

Zabrałem się za sprawdzanie możliwości podkręcania od E8400. Obniżyłem mnożnik z 9 na 6, ustawiłem na sztywno napięcia na takie:

Memory 1,5

NB Voltage 1,3

VTT 1,3

w CPU dałem +150mv (ale testowałem też Auto)

w sekcji pamięci ustawiałem i Auto i dla odmiany najgorsze na jakie pozwala płyta dla tych pamięci.

Otrzymałem FSB z jakim uruchamia się system 344 co przy E8400 daje śmiesznie niską częstotliwość pracy...

I teraz ciekawostka - uruchamiając profile 5,10 i 15% system wstaje na 20% już nie. Czyli w maksymalnej wersji 15% daje to 3454 Mhz - tak pokazuje CPUTemp.

1. Czy da się ręcznie wymusić start systemu z takim FSB jak ~380 na tej płycie bez tego profilu ? 

2. Zakładając absolutnie teoretycznie, że to FSB 344 to max E7500 może pracować na tej płycie 3773Mhz (a E5400 w zasadzie nie będzie przez nią limitowany). Który z nich będzie wydajniejszy ? Wiem, że różnica będzie niewielka ale z drugiej strony skoro mam wybór to czemu nie wybrać lepszego wariantu - nie wiem co sobie zostawić do tej płyty Gigabyte`a. Czy w Waszej opinii Ten Gigabyte może być lepszy od Asusa ? Z mojego punktu widzenia jest o tyle dobry że jest w ATX a zalega mi jeszcze muzyka X-Fi której na Asusie po włożeniu grafy z Accelero nie mam gdzie zainstalować.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...