Skocz do zawartości
blood_reksio

Jaka jest gorna rozsądna temp. pracy dla athlona 1.7 XP 0.13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam athlona xp 1.7 przekręconego na 2.6 (mnożnik 12.5, fsb 166, v core 1.675) na plytcie epox-a 8RDA+. Wczoraj zrobilem mu test na grzanie. Odpalilem program do grzania proca i jeszcze w tle kompresję do rar-a kilku plików. W ciągu 4 minut temp. proca wzrosla do 45 st. i tak utrzymywala się przez 30 minut, potem dałam sobie spokój. Mam pytanie do jakiej rozsądniej temp. może rozgrzać się athlon xp 0.13, bo słyszałem różne opinie. Co myślicie o programach typu cpuidle itp. O ile zbiłbym temp. na procu gdybym zastosował paste np. arctic silver albo jakąś podobną (jaka jest najlepsza) - obecnie używam pasty którą dostalem z wentylem (spire)- ma domieszkę 10% srebra

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta temperatura jest w pelni zadowalajaca. Jak chcesz to sie baw. Zaczac sie martwic to mozesz powyzej 50*C. Moja rada...zmien paste na AS3 albo Ceramique. Jak chcesz bardziej to zamontuj wentyl z boku obudowy, co by wial na wentyl na procku(mi temp. spadla o 6*C) Jeszcze bardziej....WC. Dalej...nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam Athlona 1700+ na plycie Shuttle AK31 i podkrecilem go tylko troche a grzeje sie i w porywach to nawet 52*C ma. :(

Ale niewiecha sie narazie ... Zamierzam nowy wiatrak kupic. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz 45C stropni to powinieneś być w 100% zadowolony ale żeby mieć pewność że proc nie będzie sie wieszał powinieneś pograć w gry typu Quake III lub potestować go progsem 3DMark 2001 w trybie Software przez jakąś godzinkę i jeżeli to go nie zawiesi to masz 100% pewności że jest stabilny.(Same suche testy i pakowanie pliku niepokażą ci czy procesor jest napewno stabilny-tylko gra obciąży wszystkie bloki CPU i to da ci pewnośc) 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<=50*C w stress no moze 55*C (ale to juz naprawde gorna bardzo wygorowana granica) jesli masz 45*C nie masz sie czym martwic

Chciałeś powiedzieć że górna granica to 55C stopni ale dla podkręconego-procesora żeby był stabilny.Procesor nie podkręcony będzie równie dobrze chodził przy 55C jak i 70C stopniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....nie wiem jak na nie podkreconym chcesz osiagnac te 70*C (chyba jak radiator zdejmiesz) ale sadze ze tesh sie zawiesi. Nie mam Xp ale moj T-Bird wiesza sie przy ok 70*C (kiedys mi wiatrak stanal i nie uslyszalem bo mialem muze wlaczona, a zaden alarm mi sie nie wlaczyl, komp. sie zawiesil i odruchowo zobaczylem do biosu po restarcie...heh :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<=50*C w stress no moze 55*C (ale to juz naprawde gorna bardzo wygorowana granica) jesli masz 45*C nie masz sie czym martwic

Chciałeś powiedzieć że górna granica to 55C stopni ale dla podkręconego-procesora żeby był stabilny.Procesor nie podkręcony będzie równie dobrze chodził przy 55C jak i 70C stopniach.

a mozesz mi powiedzec jaka jest roznica miedzy np.: podkreconaym 1700+@2400+ 1.6V a niepodkreconym 2400+ 1.6 v :? bo ja uwazam ze zadna no pomijajac cenowa :D Mowilem ogolnie 55*C to maksymalna temp. "bezpieczna" mozesz pracowac nawet przy 70*C ale jak twoj t-bred popracuje przez rok w takiej temp. to bede pelen podziwu. Dodalbym jeszcze ze jezeli masz podnoszone vcore o min +0.15v to proca (0.13u)najlepiej trzymac <=50*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz 45C stropni to powinieneś być w 100% zadowolony ale żeby mieć pewność że proc nie będzie sie wieszał powinieneś pograć w gry typu Quake III lub potestować go progsem 3DMark 2001 w trybie Software przez jakąś godzinkę i jeżeli to go nie zawiesi to masz 100% pewności że jest stabilny.(Same suche testy i pakowanie pliku niepokażą ci czy procesor jest napewno stabilny-tylko gra obciąży wszystkie bloki CPU i to da ci pewnośc) 8)

 

no nie wiem czy mark 2k1 jest dobry , lepiej prime , hot cpu test , mark2k3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzebiąc w internecie natknąłem sie na dosyć dziwny pomysł, a mianowicie gość zalożył na coolera lejek zrobiony z papieru przez co nie zasysal on powietrza bezpośrednio z otoczenia ale około 3 cm od ścianki obudowy przez co ponoć gościowy spadla temp. procka. Może ktoś z was też coś takiego próbował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzebiąc w internecie natknąłem sie na dosyć dziwny pomysł, a mianowicie gość zalożył na coolera lejek zrobiony z papieru przez co nie zasysal on powietrza bezpośrednio z otoczenia ale około 3 cm od ścianki obudowy przez co ponoć gościowy spadla temp. procka. Może ktoś z was  też coś takiego próbował

Jeśli masz wentylator 80x80 to można kupic Thermaltake DuctingMod ( http://www.4max.com.pl/produkt.asp?id=173 ). Ale podobno nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzebiąc w internecie natknąłem sie na dosyć dziwny pomysł, a mianowicie gość zalożył na coolera lejek zrobiony z papieru przez co nie zasysal on powietrza bezpośrednio z otoczenia ale około 3 cm od ścianki obudowy przez co ponoć gościowy spadla temp. procka. Może ktoś z was  też coś takiego próbował

hehehe... takie cos to ja stosowalem w czasach p233@266mmx kiedy to moj pentak mial maly cooler przyklejony na stale ktory po o/c niestety niewyrabial wiec zdesperowany rozkrecilem jeden zasilacz wyjelem wentyla 80x80 podlaczylem pod 12V zrobilem "tunel" z twardej folii nalozylem na wentyla tak ze dmuchal on tylko i wlacznie powietrze na proca heh... i musze powiedziec ze komp ani razu nie przyliczal zwiechy bynajmniej nie z powodu too high cpu temp. co niestety zdarzalo sie przed zastosowaniem owego tunelu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi kiedys wiatrak stanal na athlonie 750 ten na kardridzu slot A i sobie gralem w q3 a tam temp 98stopni ponad :)

stare dobre czasy

Jezeli chodzi o dobre czasy to jakismiesiać temu kumpel mnie zawołał bo mu kom siezawiesił.Ja wpadam, patrze faktycznie wisi.Restart niepomugło.Wyłączyłem - włączyłem jakieś dziwne szlaczki na ekranie to ja szybko do biosa zęby napiećia sprawdzić i patrze a procek ma 118 stopni 8O .Kufa jak to zzobaczyłem to myslałem ze padne :) .Wiatrak stanoł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi kiedys wiatrak stanal na athlonie 750 ten na kardridzu slot A i sobie gralem w q3 a tam temp 98stopni ponad :)

stare dobre czasy

Jezeli chodzi o dobre czasy to jakismiesiać temu kumpel mnie zawołał bo mu kom siezawiesił.Ja wpadam, patrze faktycznie wisi.Restart niepomugło.Wyłączyłem - włączyłem jakieś dziwne szlaczki na ekranie to ja szybko do biosa zęby napiećia sprawdzić i patrze a procek ma 118 stopni 8O .Kufa jak to zzobaczyłem to myslałem ze padne :) .Wiatrak stanoł.

Co to był za proc ?? Działa jeszcze ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy to jest moj kumpel, ma 1700xp, nie kreci bo nie potrzebuje. Gra tylko w heroes 3, a zeby bylo cicho na jego boxowym coolerku, to typek zwolnil wiatrak na 500obrmin. Pod radiatorem silikon, a temperatura na procu non stop 70*C ale sie nie wiesza. To jest dopiero LOL !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o dobre czasy to jakismiesiać temu kumpel mnie zawołał bo mu kom siezawiesił.Ja wpadam, patrze faktycznie wisi.Restart niepomugło.Wyłączyłem - włączyłem jakieś dziwne szlaczki na ekranie to ja szybko do biosa zęby napiećia sprawdzić i patrze a procek ma 118 stopni  8O  .Kufa jak to zzobaczyłem to myslałem ze padne :) .Wiatrak stanoł.

Jak sie kumplowi komp wiesza to odrazu Cie wola? :))) nawet reseta nie zrobil, tylko odrazu pobiegl po Ciebie? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o dobre czasy to jakismiesiać temu kumpel mnie zawołał bo mu kom siezawiesił.Ja wpadam, patrze faktycznie wisi.Restart niepomugło.Wyłączyłem - włączyłem jakieś dziwne szlaczki na ekranie to ja szybko do biosa zęby napiećia sprawdzić i patrze a procek ma 118 stopni  8O  .Kufa jak to zzobaczyłem to myslałem ze padne :) .Wiatrak stanoł.

Jak sie kumplowi komp wiesza to odrazu Cie wola? :))) nawet reseta nie zrobil, tylko odrazu pobiegl po Ciebie? :P

Tp to był super procek... nic się nie popaliło? ... znając moje szczęsie to bym miał aż dziurę w laminacie płyty wypaloną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 35 C na procu u itak się wiesza. Pozatym polecam srebrne pasty nie wierzyłem ile to daje puki sam niie zobaczyłem. Teperatura taka sam jak na durniu 800 no może 2 C wyższa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 35 C na procu u itak się wiesza. Pozatym polecam srebrne pasty nie wierzyłem ile to daje puki sam niie zobaczyłem. Teperatura taka sam jak na durniu 800 no może 2 C wyższa

heh a skad wiesz ze to przez proca ??? ja bym powiedzial ze przez cos zupelnie innego :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze ocena zależy zależy czy temperatura jest pokazywana jako rdzenia (wyzsza) czy termistora (niższa)

ja mam w systemie produkcyjnym (uptime ponad 3 miesiące) parkę athlonów pracującą w full stresie w 63 stopnich (prime stable - thx rapra :D) i sie wcale nie stresuję - AMD gwarantuje prace do 90st... - a stabilnośc jest pochodną temperatury - przy czym, jeżeli system jest 100% stabilny to dalsze obniżenie temperatury o dziwo nie powoduje wzrostu stabilności :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze ocena zależy zależy czy temperatura jest pokazywana jako rdzenia (wyzsza) czy termistora (niższa)

ja mam w systemie produkcyjnym (uptime ponad 3 miesiące) parkę athlonów pracującą w full stresie w 63 stopnich (prime stable - thx rapra :D) i sie wcale nie stresuję - AMD gwarantuje prace do 90st... - a stabilnośc jest pochodną temperatury - przy czym, jeżeli system jest 100% stabilny to dalsze obniżenie temperatury o dziwo nie powoduje wzrostu stabilności :D

ehh... a wy ciagle swoje :? tu nie chodzi o to czy proc bedzie stabilny przy 60*C czy przy 70*C bo dla mnie to obejetne tylko czy dla proca to jest tak samo obojetne?? raczej nie ba napewno nie bo tak wysoka temperatura tymbardziej t-breda skracasz jego zywotnosc o min. 70% i taki proc po o/c i do tego w temp okolo 70*C zamiast sluzyc ci np.: 5 lat posluzy ci rok a czasami pare miesiecy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd te przypuszczenia ? - pewnikiem masz jakies dane empiryczne... bo sypiesz liczbami (70% lol) a i wyjaśnij co to znaczy "wysoka temperatura"?

nie wiem czy zwrociles uwage na slowo min przed liczba 70% (no z ta liczba to fakt moze i troche przesadzilem bo to w sumie zalezy od egzemplarza jeden w wysokiej temp. popracuje 2 m-ce inny 2 lata) w temp. 70*C mogl pracowac niezniszczalny ;) grzejnik t-bird :) (a nawet i one padaly) a nie t-bred. Myslisz ze dlaczego ciagle dazymy (co niektorzy chyba nie :lol:) do tego by maxymalnie zbic temp procka w szczegolnosci podkreconego??? Ano wlasnie dlatego zeby nie siadl nam po paru m-cach i zeby zmniejszyc ryzyko niestabilnego systemu. Nie wiem mnie mozesz nie wierzyc ale polookaj po forum i spotkasz sie z dokladnie takimi samymi zasadami i rozumowaniem bylo wiele watkow nt temp. procesora a tymbardziej t-breda. Odkad zaczelem sie bawic w o/c (a zaczelo sie to przy p233@266mmx) zawsze wszedzie chodzila za mna temp. i zywotnosc proca i tak jest do dzis. Zreszta gdyby temp. nie skracala zywotnosci procesora to po co wogole stosowac by chlodzenie :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd te przypuszczenia ? - pewnikiem masz jakies dane empiryczne... bo sypiesz liczbami (70% lol) a i wyjaśnij co to znaczy "wysoka temperatura"?

bo to w sumie zalezy od egzemplarza jeden w wysokiej temp. popracuje 2 m-ce inny 2 lata) w temp. 70*C mogl pracowac niezniszczalny ;) grzejnik t-bird :) (a nawet i one padaly) a nie t-bred. Myslisz ze dlaczego ciagle dazymy (co niektorzy chyba nie :lol:) do tego by maxymalnie zbic temp procka w szczegolnosci podkreconego??? [....] Zreszta gdyby temp. nie skracala zywotnosci procesora to po co wogole stosowac by chlodzenie :?

hahahha masz takie hobby - chcesz aby twój procek był zimny... (tego akurat nie potepiam i nie widzę innego wyjaśnienia) - a danych nadal nie przedstawiłeś - ja tez mogę napisac "używanie Windowsów niszczy co najmniej 40% dokumentów" - i pewnie będe bliższy prawdy niz ty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd te przypuszczenia ? - pewnikiem masz jakies dane empiryczne... bo sypiesz liczbami (70% lol) a i wyjaśnij co to znaczy "wysoka temperatura"?

bo to w sumie zalezy od egzemplarza jeden w wysokiej temp. popracuje 2 m-ce inny 2 lata) w temp. 70*C mogl pracowac niezniszczalny ;) grzejnik t-bird :) (a nawet i one padaly) a nie t-bred. Myslisz ze dlaczego ciagle dazymy (co niektorzy chyba nie :lol:) do tego by maxymalnie zbic temp procka w szczegolnosci podkreconego??? [....] Zreszta gdyby temp. nie skracala zywotnosci procesora to po co wogole stosowac by chlodzenie :?

hahahha masz takie hobby - chcesz aby twój procek był zimny... (tego akurat nie potepiam i nie widzę innego wyjaśnienia) - a danych nadal nie przedstawiłeś - ja tez mogę napisac "używanie Windowsów niszczy co najmniej 40% dokumentów" - i pewnie będe bliższy prawdy niz ty...

 

nom genialne porownanie :lol: :lol: :lol:

chlopie przeciez to logiczne chocby z prostej reguly overclockingu jesli podkrecasz zwiekszasz ilosc wydzielanego ciepla a tym samym skracasz zywotnosc proca poza tym im wyzsza temperatura ukladu scalonego tym mniejsza jego trwalosc na porcu masz takie cos jak tranzystroki ktore maja okreslona trwalosc ale tez w okreslonej temperaturze i im ona wyzsza tym gorzej dla tranzystorkow bylo tak jest i bedzie i ani ty ni ja tego nie zmienimy, wiec nie gadaj glupot ze temp. w jakiej pracuje proc nie ma wplywu na jego zywotnosc. Ale ok mnie nie wierzysz to spojrz co pisze prod. soft takiego jak np.:

"CpuIdle 6.0 Alpha to nowa wersja softwerowego coolera który zajmuje się chłodzeniem procesora. Chłodzenie polega na wyłączniu nieużywanych partii procesora. Chłodzenie takie nie przynosi efektów w przypadku gdy procesor pracuje z obciążeniem 100%, natomiast podczas przeglądania stron www, lub pracy z mniejszym obciążeniem potrafi obnizyć temperaturę procesora nawet o 10 stopni C, co według producentów zwiększa żywotność procesora oraz zmniejsza pobór prądu. Program jest niestety w wersji sharware i aby po 30 dniach nie przestał działać należy uiścić opłatę 30$. Program dostępny jest w naszym rodzimym języku i aby zaczął działać pod Win2K/XP należy po instalacji zrestartować komputer."

 

Mowiles ze rzucam suchymi danymi liczbowymi polookalem troche po necie zeby nie byc goloslownym i potwierdzic to co mowilem, ot co znalazlem "...powszechnie przyjmuje sie ze zwiekszenie temp. ukladu o 10*C zmniejsza jego zywotnosc o polowe..." [cytat z magazynu Enter 03/2003] wiec jesli ja (zreszta nie tylko ja) przyjmuje temp. pracu t-breda w ok 55*C to jesli ty pracujesz w 70*C czyli o ile skracasz jego zywotnosc?? o okolo 75% czyli ze jednak sie nie pomylilem ;) :D fakt faktem ze czasami to sie ma nijak do rzeczywistosci i tu ci musze przyznac racje ze trafisz na taki egzemplarz ze chodzbys nawet chcial to ne padnie. Znam nawet przypadek t-breda ktory przezyl temp. 118*C

 

tutaj cytat z jednego z forum dyskusyjnych:

"...A o żywotnośc nie muisz się tak obawiać..

Procek żadko kiedy nawala od razu, zazwyczaj procek się uszkadza gdzy długotrwale ma zawyżoną znacznie temp lub vcore"

 

a na koniec proponuje lekturke nie wiem czy juz sie przekonales czy jeszcze nie, ale takich przykladow mozna mnozyc na peczki no ale czasmi sa oproni :lol:

pozdro

Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...