Skocz do zawartości
lor3ddr8d

GTX 760 w SLI

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje zrobić SLI z dwóch GTX 760, ma ktoś podobne rozwiązanie i może się pochwalić tepmperaturami oraz tym jakie wersje autorskie zastowsował ?

Mam dylemat pomiędzy EVGA GTX 760 referent, EVGA GTX 760 ACX oraz MSI w wersjach HAWK i TF IV
 

Mój komputer:
 

i5 3570k @4.5-4.8GHz

AsRock Z77 Extreme4

CM 690 II Advanced B&W

OCZ Fatal1ty 750W
Seagate 1GB

OCZ Vertex 4 128GB

+ wentylatory Enermax TB Silence PWM:

2x 140mm na Topie

1x 140mm front

1x 140mm na panelu bocznym

2x 120mm na dole

1x 120mm w tylnej części
Konrtoler Scythe Kaze Pro

 

Chłodznie CPU:

Thermalrigcht Silver Arrow SB-E Extreme z trzecim wentylatorem 2500rpm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty jeszcze nie mam, sprzedałem już dawno HD 7970 (przed premierą Radeona R9 280x). Zastanawiałem się nad GTX 780 ale ceny są kosmiczne, 2400zł za MSI czy Asusa to przesada.

Z drugiej strony warto by było poczekać na R9 290x i obserwować ceny.

Czytając test Caleb'a na temat SLI i CF, byłem zaskoczony wydajnością i raczej większych problemów z taką konfiguracją nie ma.

Za parę miesięcy muszę kupić monitor i pod 120hz przydałby się jakiś mocny generator FPSów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.purepc.pl/topic/347125-co-lepiej-sli-czy-solo-gtx560ti-a-gtx670/

to sobie poczytaj, a potem to:

http://forum.purepc.pl/topic/351941-stuttering-w-benchmarkach-zmiany-metod-pomiarowych/

 

 

Long story short - nie ma sensu robic SLI z najtańszych kart, bo znacznie lepiej sprawuje się kupienie jednej karty ale za to silniejszej.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. jakie gry ? Pewnie są to niszowe produkcje gdzie jeden GTX 760 sobie poradzi. Wybacz ale te ludowe mądrości już znam :)

Odnoszę się do tego testu:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_crossfire_vs_sli_geforce_gtx_700_vs_radeon_hd_7000?page=0,6

w 2560x1440 ten dubel jest wydajniejszy od GTX 780 a nawet Titana więc skąd twierdzenie, że GTX 760 ma za mało ramu ? Jest to chyba ważne przy kilku monitorach ale ja używam jednego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby autor doczytał artykuł caleba do końca?

cyt.

"Pamiętajcie jednak, że podejmując decyzję o stworzeniu SLI/CrossFire trzeba być przygotowanym na walkę ze sterownikami, wgrywanie beta-driverów, problemy z kompatybilnością i czekanie na patche, które mogą lecz wcale nie muszą naprawić błędów w grze. Część tytułów będzie pracować bez zarzutów, część tylko nieznacznie wykorzysta potencjał multi-GPU, zaś jeszcze inne mogą być niestabilne czy wręcz przycinać, dopóki nie wyłączymy SLI/CrossFire. Niestety, zabawa w kilka kart graficznych wymaga nie tylko dużych nakładów pieniężnych, ale również żelaznej determinacji i cierpliwości. Pomimo upływu lat zjawisko microstutteringu (mikro przycięć) nadal występuje i potrafi poważnie przeszkadzać. Przypadłość ta częściej jednak nęka CrossFire, bo chociaż NVIDIA SLI także miewa chwile słabości, to zdecydowanie rzadziej."

Edytowane przez Leon166
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem do końca, test ogólnie wyszedł bardzo dobrze dla SLI GTX 760, problem był w FarCry.

 

 

Za blisko premiery PS4 i XONE aby być w 100% pewnym. 

 

Są już monitory o rozdzielczości 1440p i w teście również widać bardzo dobre wyniki dla SLI GTX 760.
Bardziej jednak chodzi mi o to, że za 1800zł mogę mieć wydajność Titana i dużo więcej niż oferuje mi GTX 780

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. jakie gry ? Pewnie są to niszowe produkcje gdzie jeden GTX 760 sobie poradzi. 

Chyba właśnie w drugą stronę. Tylko najgłośniejsze hity tak pięknie skalują się z SLi (np. jak te użyte w teście Caleba - same hity). Nie wiem co jest dla Ciebie grą niszową, ale zaufaj, że w większości przypadków nie zobaczysz tak pięknego współczynnika skalowalności jak 2.0 a nawet 1.9, tylko raczej coś rzędu 1.4-1.6 a czy wtedy 780 nie będzie wydajniejszy/równie wydajny* ?

 

*równie wydajny z gwarancją braku mikroprzycięć czy o dużo lepszym dopasowaniu sterowników. :)

 

Nie namawiam, bo widzę, że już się uparłeś, po prostu chciałem zwrócić uwagę na taki drobny fakt. ;) 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Bardziej jednak chodzi mi o to, że za 1800zł mogę mieć wydajność Titana i dużo więcej niż oferuje mi GTX 780

 

Jeśli tak uważasz to droga wolna. Bo jak powiedział MaciekCi - w dużej ilości przyszłych produkcji możesz się rozczarować 2xGPU 2GB vRAM.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie możliwość to takiego arta się wyprodukuje , np 2x660 vs 770 lub 2x760 vs 780 Dołączona grafika

 

Rozdzielczość to jest pikuś ona nie wpływa znacząco na użycie pamięci , ale za to MSAA/SSAA potrafi ładnie namieszać.

 

Powtarzam to n-ty raz , gdyby sli byłoby takie świetnie to na rynku mielibyśmy kanapeczki z kart ze średniej półki. Sli to rozwiązanie doraźne , ale niektórzy nadal tego nie rozumieją.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest jakiś haczyk i nie twierdzę, że SLI będzie lepsze lub gorsze od pojedynczej GTX 780.
Pisząc o grach niszowych, chodziło mi raczej o pozycję które nie są aż tak zaawansowane graficznie aby jedna 760 im nie sprostała.

 

 

Jeśli tak uważasz to droga wolna. Bo jak powiedział MaciekCi - w dużej ilości przyszłych produkcji możesz się rozczarować 2xGPU 2GB vRAM.

 

Zanim przyszłe produkcje będą potrzebowały takiej ilości pamięci Vram, to każda obecna karta pokroju 770/7970/780 nie będzie w stanie wyświetlić 30 FPS ;)
Z reszta ja karty trzyma najdłużej rok, potem sprzedaje przed premierami kolejnych generacji zanim ich cena poleci w dół.

 

 

Jeśli patrzeć tylko na fps to tak, ale termicznie/prądowo to na pewno nie Dołączona grafika

 

Właśnie wszyscy o tym piszą ;)

Termicznie, zobacz w pierwszym poście, że mam przeciąg w budzie.

Prądowo:

300W miesięcznie przez 5 godzin dziennie: 30,28zł

500W miesięcznie przez 5 godzin dziennie: 50,48

20zł różnicy w skali miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prądowo:

300W miesięcznie przez 5 godzin dziennie: 30,28zł

500W miesięcznie przez 5 godzin dziennie: 50,48

20zł różnicy w skali miesiąca.

Coś drogi prąd masz. U mnie wychodzi 15zł vs 24zł. 9pln różnicy, więc tym bym się nie przejmował, raczej oddawaniem ciepła + hałasem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam myślałem nad dokupieniem drugiego GPU i ten pomysł coraz bardziej mi z głowy wylatuje. Od zawsze podchodziłem sceptycznie do SLI. Miałem robić z GTX 460, ale jak naczytałem się testów to mi przeszło. Zresztą od zawsze widziałem że to tylko w niektórych grach SLI ładnie sie skaluje.  Zrobię tak jak planowałem na początku po zakupie GTX 670. Poczekam do połowy przyszłego roku i kupię coś nowego od Nvidii. Może R9 290X okaże się tez bardziej opłacalne. Jakby nie patrzeć gry na nowe konsole mają być pisane pod GPU od AMD....

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam myślałem nad dokupieniem drugiego GPU i ten pomysł coraz bardziej mi z głowy wylatuje. Od zawsze podchodziłem sceptycznie do SLI. Miałem robić z GTX 460, ale jak naczytałem się testów to mi przeszło. Zresztą od zawsze widziałem że to tylko w niektórych grach SLI ładnie sie skaluje.  Zrobię tak jak planowałem na początku po zakupie GTX 760. Poczekam do połowy przyszłego roku i kupię coś nowego od Nvidii. Może R9 290X okaże się tez bardziej opłacalne. Jakby nie patrzeć gry na nowe konsole mają być pisane pod GPU od AMD....

Ja i tak kupię drugą do SLi, po prostu czekam na Maxwelle, bo mam ambitny plan zająć się pisaniem czegoś z wykorzystaniem ARMa, a do czerwca, aby jakoś przetrwać chciałbym zakupić drugą 470, bo i tak interesują mnie dwa tytuły - BF4 i Watch Dogs. Robię to tylko dlatego, że sama zmiana GPU jest średnim pomysłem, zwłaszcza, że czekam na konkretną kartę (wymienię cały build), dodatkowo jeszcze chcę wyrwać 470kę za ~ 250pln. Gdybym miał teraz kupować nową kartę to w życiu nie przeszłoby mi przez myśl SLi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś drogi prąd masz. U mnie wychodzi 15zł vs 24zł. 9pln różnicy, więc tym bym się nie przejmował, raczej oddawaniem ciepła + hałasem. Dołączona grafika

 

Wybacz, korzystałem z jakiegoś kalkulatora w necie ;)

Wg. testów hałas jest nieco większy od jednej karty, temperatury również nie są tragiczne.

 

Porównywanie generacji 4xx do obecnej nie jest dobrym pomysłem, już GTX 6xx dobrze się spisywały w duecie ;)

 

 

Reasumując, przeciw SLI:

- złe skalowanie: w jakich konkretnie nowych grach prócz FarCry3

- wysokie temperatury: 70 stopni (około 80 dla referentów) to nie tragedia

- większe zapotrzebowanie na energie: w miesięcznych kosztach prawie tego nie widać

Problem jest w tym, że wszyscy przeciwnicy piszą o tym samym (głównie argumenty jak wyżej), nikt jednak nie poda konkretnego przykładu i pewnie mało kto miał z taką konfiguracją do czynienia. Zapytałem jednego usera na innym forum (posiada 2x MSI GTX 760) na temat takiej konfiguracji to był zachwycony i stwierdził, że w życiu by 780 nie kupił, moderator na forum benchmark ma czwarte albo piąte SLI/ z kolei i również jest zachwycony wydajnością.

Caleb napisał tylko o walce ze sterownikami i  żelaznej cierpliwości - szkoda, że nie wspomniał ile razy je wgrywał, jakie były błędy, czy coś nie działało tak jak powinno.

Obstawiam, że 90% osób po prostu nie wieży, że za 2/3 ceny 780'tki można mieć wydajność Titana.

 

Czytając ten test:

http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_760_sli_review,1.html

 

Widać, że GRID 2 ma wielki problem z SLI:

 

P.S Mam do kupienia miesięcznego Asusa GTX 780 za 2100zł :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caleb napisał tylko o walce ze sterownikami i  żelaznej cierpliwości - szkoda, że nie wspomniał ile razy je wgrywał, jakie były błędy, czy coś nie działało tak jak powinno.

Obstawiam, że 90% osób po prostu nie wieży, że za 2/3 ceny 780'tki można mieć wydajność Titana.

Gry z procedury są akurat już dopracowane, mają sporo patchy i co najważniejsze, producenci dopieścili sterowniki (w końcu to hiciory, nie wypada dawać ciała :>). Ogólnie największy problem jest z premierami, bo wtedy zdarzają się przykre  niespodzianki. W tytułach AAA z gatunku FPS zwykle jest OK, wszak znajdują się na celowniku AMD i NV, ale z resztą bywa bardzo różnie. Właśnie ta niepewność, pomijając zjawisko MS, zniechęciła mnie do jakiegokolwiek Multi-GPU. Na dniach wskakuję na Palit GTX 780 Super Jestream, chociaż mógłbym dorzucić drugie GTX 680.  
 
Ogółem to chyba musisz spróbować-zaryzykować i przekonać się, czy taka konfiguracja Ci pasuje. Nie chcę demonizować SLI, bo jest znacznie bardziej dopracowane od CF, kopa w niektórych grach zyskuje się solidnego, ale nauczony doświadczeniem zawsze wybieram jedno mocne GPU, nawet kosztem niższej ilości FPS.
Edytowane przez Caleb
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiłeś mnie do łez , podaj liczbę a ja ci podam listę gier , gdzie sli będzie kwiczećDołączona grafika

 

Grid 2 akurat nie ma problemów z sli.

 

Podaj przynajmniej trzy :)

Grid 2 ma problemy z SLI: http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_760_sli_review,13.html

Na zwykłym wykresie, gdzie masz tylko min i avg FPS tego nie zauważysz.

 

@Caleb, dzięki za odpowiedź.

Tytuły FPS z serii AAA o których pisałeś to głównie największe killery GPU, gdzie jeden GTX 760 będzie miał ciężki żywot (Crysis 3, Metro LN) - przecież dla takich właśnie gier warto zapłacić

+/- 2000zł za samą kartę graficzną.

Pozostałe produkcje nie mają aż takich wymagań i patrząc na pozycję w które głównie gram (Crysis 3, FarCry 3, NFS MW, BF3 czy Metro 2033) to raczej nie mają one problemów z obsługą SLI i zapewnią około 170-180% wydajności jednej karty.

Czy w swoim teście SLI vs CF dostałeś referenty czy autorskie wersje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...