Skocz do zawartości
janekwisniewskipadl

Domowy Media Serwer, kilka pytan.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam nadzieje, ze to dobry dzial, jestem na etapie wykanczania mieszkania i chcialbym przygotowac okablowanie pod media serwer tj.

 

- jeden pc jako media serwer w raidzie

- rzutnik w salonie podlaczony do tego pc

- telewizor w sypialni rowniez podlaczony do pc

- pc na srodku mieszkania skad myszka+klawiatura bluetooth by go siegaly

 

- laptopy na wifi ustawione dyski D na sieciowy

- przy potrzebie przegrania wiekszej ilosci danych jeden kabel z garderoby ( gdzie bedzie stal media serwer ) pociagniety do sypialni, nie jestem na czasie, ale ponoc idzie to zrobic zeby dane przesylaly sie bardzo szybko ( jakis swiatlowod? ), choc nowe wifi jest rownie szybkie i na podstawowe pliki styknie pewnie...

 

Co chcialbym osiagnac?

 

- Kupic dosyc szybki PC na ktorym postawie prawdopodobnie Windowsa do grania i multimediow. Chcialbym w salonie korzystac z PC na rzutniku ( filmy, czasem jakies www i gry ), oraz w sypialni wieczorem puscic jakis film, czy zrobic cos na PC jak nie bedzie sily siedziec na kanapie. Pewnie bede musial puscic 2 kable HDMI pod panelami? Jak tak to gra. Pierwszy kabel musialby miec 4m, drugi 6m. Czy obraz bedzie ok?

- Pracuje w Niemczech wiec od czasu do czasu podlaczyc laptopa i zgrac szybko filmy z mediaserwer, po to ten kabel w sypialni, moglbym tez na chwile podlaczyc dysk do mediaserwer, ale skoro nie musialbym zagladac do garderoby to byloby milo.

- Laczyc sie z Niemiec z mediaserwerem w Polsce i korzystac z PC, mniejszych plikow, Torrenta itp. Obslugiwac mieszkanie, kamere. Widziec obraz z mediaserwer na swoim laptopie w niemczech ( polaczenie internetowe mam ok ), w domu bedzie upc 200/20mbit wiec mysle, ze styknie na wysylanie obrazu.

 

Zastanawialem sie nad gotowymi serwerami jak Synagogy itp, ale PC na Windzie wydaje sie bardziej funkcjonalny. Jakis znajomy wpadnie czy cos, podepnie sie, zgra 100gb filmow szybko, o takie cos mi chodzi, jestem dosyc multimedialnym czlowiekiem jak i wiekszosc znajomych, filmy blueray po 40gb, licze na szybki przesyl. Pod siec podepne w przyszlosci PS4 wiec sporo tego sprzetu mam w domu.

 

Pozdro.

Edytowane przez Crash Zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dosc szybki PC na ktorym postawisz prawdopodobnie Windowsa do grania

oh really? Dołączona grafika

Ale juz bez sarkazmu:

 

1. Media server powinen byc urzadzeniem tylko z dyskami i lekkim sprzetem do odtwarzania filmow - najlepiej dostosowac do tego HTPC http://forum.purepc.pl/topic/270197-htpc/

Wypchasz do dyskami i udostepnisz po sieci (sugeruje jednak literke Z:).

Do niego podlaczyc rzutnik i kable i masz zarowno do ogladania filmow jak i do trzymania danych.

Dodatkowo mozna mu ustawic, aby szedl w kime po np 30min nieaktywnosci, a potem budzic zdalnie z routera korzystajac z  Wake On Lan.

 

2. Moim zdaniem najlepiej miec drugi komp do grania, aby nie musial byc caly czas wlaczony,

 

3. 6m HDMI działa, jesli masz dobrej jakosci kable, i nie mowie o jakichs kosmicznych drutach....

 

4. Szybkie zgrywanie danych - zalatw sobie router/switch z gigabitowymi portami, oraz do tego kable, zadne swiatlowody... Dołączona grafika

Niestety tutaj najwiekszym ogranicznikiem beda raczej dyski (no chyba ze SSD).

Aha, podlaczanie dyskow pod router po USB niestety nie bedzie zachwycac predkosciami, wiec o tym zapomnij.

 

 

5. Laczenie sie z innej lokalizacji  -  wiekszosc dobrych routerow ma opcje ustawienia OpenVPN w trybie TAP, ale oczywiscie zwykly TUN tez bedzie dobrze sobie radzil, od biedy VPN po PPTP.

Oczywiscie w predkoscia moze byc roznie - to ze masz 200/20 w domu nie oznacza, ze dostawca pozwoli na upload 20mbit w dowolnym kierunku w internet. Dołączona grafika

Problem w tym, ze typowe kopiowanie po VPN po protokole SMB (wspoldzielenie plikow Windows) nie jest najlepszym rozwiazaniem, lepiej sie posilkowac FTP/SFTP, szczegolnie przy duzych plikach.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, brzmi sensownie, i pradu mniej bedzie brac niz taki kombajn do grania. 

 

A z tymi kablami to jakis inny sposob na to jest? Kiedys w szkolnej sali widzialem rzutnik, a komputer stal 10m dalej wiec cos musialo byc pod sufitem w panelach sufitowych puszczone.

 

Jaki serwer to sobie obczaje w podobnych tematach wiec tylko kwestia tych kabli :)

 

Skad sarkazm, ze pobiore pirata? ;) wspomnialem o Windzie bo myslalem, o pograniu czasem w cos, choc i tak bedzie PS4, ale lepiej tani serwer jak piszesz wyzej, linux na niego i chyba zostanie PS4 do grania. I tak preferuje granie z kolegami, anizeli siedzenie samemu przed kompem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do rzutnika ciagnie sie wlasnie kable ekranowane DVI / HDMI i dziala.

 

Sarkazm - nie chodziło o pirata, chodzło mi o to, ze jesli grasz to chcesz zainstalowac 'prawdopodobnie' Windows - szczerze powiedziawszy platforma Linux i Mac raczej nie grzeszą ilością dostępnych tytułów, aczkolwiek powoli się to zmienia....

 

Jesli wolisz granie z kumplami, to mozesz zrezygnowac z komputera do gier i kupic konsolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...