Skocz do zawartości
siriand

Zmiana PC na laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

 

Jestem wciąż posiadaczem komputera stacjonarnego, który pomogli mi złożyć przemili koledzy właśnie z forum - w oparciu o zestawy komputerowe polecane w poprzednim roku i moje preferencje.

 

Komputer ten to : i5 2500k 3,3 ghz, nie kręcony, 8gb ram 1333 mhz, na płycie P67 PRO3, procesor chłodzony wielkim Fortisem HE1225 + R7850 Twin Frozr 2GD5/OC. 

Nic z tego nie zostało przeze mnie podkręcone ani zmienione od daty zakupu. Ogólnie taki dość dobry zestaw przez długi czas polecany na forum w zeszłym roku.

Mam ponadto Macbooka z 2009 roku, 2.53ghz/8gb ram/ GF9400 256mb/ssd 256 gb

 

Będę wyjeżdżał za granicę na dłuższy czas i nie dam rady zabrać ze sobą mojego blaszaka, więc chciałbym zmienić laptopa na coś, co będzie mi w stanie go zastąpić - najlepiej, żeby był to sprzęt wręcz trochę mocniejszy, o ile to oczywiście możliwe w rozsądnym przedziale cenowym. 

Jadę do Japonii na pół roku i będzie mi potrzebny porządny laptop, natomiast muszę ograniczyć wagę. 

Parę rzeczy na których mi zależy:

 

- Dwie kieszenie na dyski : chcę przełożyć SSD z poprzedniego laptopa

- Dość długi czas pracy na baterii bez obciążenia - w macbooku dochodzi do 10 godizn przy robieniu notatek w wordzie, ale aż tyle nie jest mi potrzebne

- Wydajność w grach - kupuję i gram, nie martwię się przez pewien czas, dlatego matryca nie musi byc full hd, żeby nie przepłacać

- Podświetlana klawiatura byłaby miła

 

Wszystko, proszę uprzejmie o sugestie i jakieś propozycje, mogę jeszcze dodać, że nie chciałbym laptopa Acer lub HP, jakieś mam złe przejścia z tymi sprzętami.

 

Pozdrawiam

 

P.S - nie dodałem zakresu cenowego, ale coś między 2500-4500 byłoby ok - dlatego Alienware czy Razer nie wchodzą raczej w grę...

Edytowane przez siriand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki budżet? Ogólnie to musisz celowac w 17", bo tam będziesz mieć dwa dyski. Ewentualnie coś mniejszego i dysk na mSATA, ale rozumiem, ze SSD ma byc z tego Maca. Ogólnie to ciężko będzie o lapka, który miałby power jak stacjonarka i baterie na 8-10h. Podaj ile możesz wydać, będzie łatwiej.Edit.Za 2,5k to zapomnij na dzień dobry. Jak juz to górna granica, a i tak wątpię żebyś osiągnął wydajność kompa którego masz obecnie.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki budżet? Ogólnie to musisz celowac w 17", bo tam będziesz mieć dwa dyski. Ewentualnie coś mniejszego i dysk na mSATA, ale rozumiem, ze SSD ma byc z tego Maca. Ogólnie to ciężko będzie o lapka, który miałby power jak stacjonarka i baterie na 8-10h. Podaj ile możesz wydać, będzie łatwiej. Edit. Za 2,5k to zapomnij na dzień dobry. Jak juz to górna granica, a i tak wątpię żebyś osiągnął wydajność kompa którego masz obecnie.

 

Podałem dolną granicę, fakt, niezbyt realną.. Wielkościowo - najwygodniejsze byłoby 15", natomiast tak, SSD z tego maca, bo to świeży dysk i kosztował majątek :) Bateria 8-10 godzin to mówię co można z macbookiem zrobic jak się pobawić jasnością itd, chciałbym, żeby bateria po prostu działała w połączeniu z drugą słabszą kartą graficzną i te parę godzin pracy dawała, komp ma zastąpić stacjonarkę w podróży. Liczyłem się z tym, że około 4 tysięcy przyjdzie wydać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wprost: twoja obecna grafika w stacjonarce ma w 3dm11 od 5000 punktów w górę, pewnie bliżej 5500-6000. Nie mam kompa od lat więc na szybko tylko poszukalem wyników. Za 4k kupisz lapka który w najlepszym razie uzyska jakąś połowę tego czyli 3000-3500, MOŻE 4000 jak trafisz na okazję. Z prockiem byłoby łatwiej bo mobilne quady i7 sa porównywalne do stacjonarnych i5, a przynajmniej tak było jakiś czas temu. Ogólnie rzecz ujmując masz do wyboru albo znaczenie zwiększyć budżet albo pogodzić sie z pójściem na duży kompromis jeśli chodzi o wydajność.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wprost: twoja obecna grafika w stacjonarce ma w 3dm11 od 5000 punktów w górę, pewnie bliżej 5500-6000. Nie mam kompa od lat więc na szybko tylko poszukalem wyników. Za 4k kupisz lapka który w najlepszym razie uzyska jakąś połowę tego czyli 3000-3500, MOŻE 4000 jak trafisz na okazję. Z prockiem byłoby łatwiej bo mobilne quady i7 sa porównywalne do stacjonarnych i5, a przynajmniej tak było jakiś czas temu. Ogólnie rzecz ujmując masz do wyboru albo znaczenie zwiększyć budżet albo pogodzić sie z pójściem na duży kompromis jeśli chodzi o wydajność.

 

No to kompromis - nie chciałem brać laptopa do wszystkiego (w tym gier, zdjęć itd) ale mając perspektywę, że może mnie nie być prawie 2 lata w kraju, to i tak mój wychuchany i złożony uważnie PC nic mi nie da. Lecimy z kompromisem, a po powrocie złożę kolejną stacjonarkę :) To i5 składałem z myślą, że ze 4 lata mi posłuży, natomiast nie skończył nawet 1,5 roku, a wszystko działa na full detalach. Więcej pieniędzy szkoda mi wykładać, bo potrzebuję majątku na sam wyjazd do kraju kwitnącej wiśni, myślałem, że tam coś kupię, ale opłaca się tylko kupować prawdziwy high-end w Japonii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO szukaj Lenovo Y580 lub Y500. Pierwszy z GTX660, drugi z GT650 SLI. Oba powinny być dostępne w wersjach z i7 quad i matrycą FHD. Ale zapomnij o czasie pracy jak na Macu. No i waga i design to nie Jabłko. Chyba nic innego sensownego w tej kwocie nie ma.Ewentualnie jakiś MSI z GTX765, ale nie wiem czy w tej cenie wyrwiesz.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO szukaj Lenovo Y580 lub Y500. Pierwszy z GTX660, drugi z GT650 SLI. Oba powinny być dostępne w wersjach z i7 quad i matrycą FHD. Ale zapomnij o czasie pracy jak na Macu. No i waga i design to nie Jabłko. Chyba nic innego sensownego w tej kwocie nie ma. Ewentualnie jakiś MSI z GTX765, ale nie wiem czy w tej cenie wyrwiesz.

 

Coś jak MSI GE70?  http://allegro.pl/laptop-msi-ge70-i7-4700-16g-500gb-gtx765-2gb-ddr5-i3616301720.html  (mam nadzieję, że można wkleić link)

Czy jest warto dążyć do FHD, czy 1600x900 jest lepszym wyborem, żeby nie zabrakło mocy na zbyt dużą rozdzielczość? I czy one mają szansę mieć Haswell, czy wciąż będą to sprzęty oparte o Ivy Bridge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podany GE70 ma już Haswella , zresztą różnica pomiędzy H a IB jest niewielka , kilka % i trochę lepsza integra w przypadku Haswella . 

 

Co do matrycy to lepiej brać wersję z 1600x900 , FHD to może być za dużo dla GTX765 - karta to w zasadzie odpowiednik zwykłego GTX650Ti - ma niżej taktowany rdzeń i pamięć .

 

Do tego sparowana jest ze słabym prockiem w stosunku do tego co jest w desktopach .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem, że wkleiłem Haswella Dołączona grafika Ale nie wszystkie modele wyszukałem i chciałem się upewnić czy warto.

 

Podany GE70 ma już Haswella , zresztą różnica pomiędzy H a IB jest niewielka , kilka % i trochę lepsza integra w przypadku Haswella . 

 

Co do matrycy to lepiej brać wersję z 1600x900 , FHD to może być za dużo dla GTX765 - karta to w zasadzie odpowiednik zwykłego GTX650Ti - ma niżej taktowany rdzeń i pamięć .

 

Do tego sparowana jest ze słabym prockiem w stosunku do tego co jest w desktopach .  

Bardziej chodziło mi o to, że IB się mocno zagrzewał według wielu osób, nie wiem czy wszystkie, ale temperatura przy SB była ponoć niższa. Podsumowując to warto szukać MSI, z FHD lub nie, Haswellem, 8+ gb ram, czy wszystkie mają drugą kieszeń dedykowaną na dysk? Nie mam dysku mSATA, a nie chce mi się inwestować w kolejny SSD. 

 

Edit: I jak się domyślam, to co wkleiłem to jest mniej więcej to czego szukać - procka wyższego i7 nie widuję pośród tych MSI w podobnej cenie, natomiast chyba lepiej jak jest jedna nowsza karta niż dwie w SLI?

Edit': A co z parami AMD/Radeon? http://allegro.pl/msi-gx70-4x3-5ghz-16gb-500gb-hd8970-2gb-crysis-3-i3610532569.html To wygląda całkiem całkiem, wspomniano nawet o drugim sockecie na dysk twardy, FHD, mat, 16 gb ramu, jak oceniacie? Wybaczcie, że tyle edytuje, ale strasznie się wkręciłem :)

Edytowane przez siriand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę do Japonii na pół roku i będzie mi potrzebny porządny laptop, natomiast muszę ograniczyć wagę. 

...

Zazdroszczę. Ja kombinuję, jak tu na wakacje pojechać na 10 dni, ale ceny wychodzą mi zabójcze.

Wracając do tematu, kup laptopa w Japonii. Co najmniej 2.5kg mniej w bagażu, a ceny akurat elektroniki (zwłaszcza rodzimej) są u nich dużo niższe. I znajdziesz tam produkty nie oferowane na europejski rynek - dużo lepsze. Dotyczy co prawda głównie sprzętu audio, ale nie zdziwię się, jak notebooków też będzie to dotyczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę. Ja kombinuję, jak tu na wakacje pojechać na 10 dni, ale ceny wychodzą mi zabójcze.

Wracając do tematu, kup laptopa w Japonii. Co najmniej 2.5kg mniej w bagażu, a ceny akurat elektroniki (zwłaszcza rodzimej) są u nich dużo niższe. I znajdziesz tam produkty nie oferowane na europejski rynek - dużo lepsze. Dotyczy co prawda głównie sprzętu audio, ale nie zdziwię się, jak notebooków też będzie to dotyczyło.

 

Pierwsze primo - nie myśl, że to wiele nie kosztuje - bite 5 miesięcy tam kosztuje krocie, więc obecny Ja zasuwa jak wół, żeby zarobić na przyjemności mojego przyszłego Ja. Niestety z tego co wyczytałem w internetach - nie opłaca się już aż tak bardzo kupować sprzętu w Japonii, jedyne co warto to prawdziwy High End - wtedy nie dość, że jest w lepszej cenie, to są sprzęty nieobecne na rynku europejskim i (czasem) amerykańskim. Krezusem nie jestem, na High End kasy nie ma, a rozeznanie mam minimalne na Japońskim rynku. Chyba, że masz jakieś sprawdzone porady i informacje :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin na gammingu to jest malo mozliwe(ewentualnie zamierzasz miec kilka). wydajnosciowo szukalbym karty pokroju gtx770m lub 8970m

Ciekawym rozwiazaniem byloby sprobowanie z eGPU(laptop z extresscard lub thunderbolt; adapter; zwykla karta graficzna, zasilacz).

Warto o tym poczytac. Ta koncepcja posada wielu zwolennikow, nawet na polskich forach jest to omawiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin na gammingu to jest malo mozliwe(ewentualnie zamierzasz miec kilka). wydajnosciowo szukalbym karty pokroju gtx770m lub 8970m

Ciekawym rozwiazaniem byloby sprobowanie z eGPU(laptop z extresscard lub thunderbolt; adapter; zwykla karta graficzna, zasilacz).

Warto o tym poczytac. Ta koncepcja posada wielu zwolennikow, nawet na polskich forach jest to omawiane.

 

Hej, 10 godzin notując ciach!ły w wordzie :) 10 godzin grania na baterii to nierealne, przynajmniej na obecne czasy. Szukałem gtx770, ale one wszystkie są około 5k+ cenowo, gtx765 jest trochę słabszy, ale ceny są już bardziej przystępne. Nie chcę się bawić w zewnętrzne karty, mam zamiar tego złoma tylko czasem zabierać ze sobą na pieszo, zastanawiam się w ogóle czy nie zmienić macbooka na macbooka… tyle, że nowszego. Wizja dwóch lat w podróży raczej nie skłania do piętrzenia peryferiów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzję podjąłem - w przeciągu tygodnia/dwóch będę zamawiał. Spójrzcie proszę czy to się nadaje :)

 

Budżet zakładam między 4-4,5 tysiąca, więc gtx770 i gtx780 odpadają z uwagi na swoją cenę, ma być i7 i FHD i drugi slot na dysk twardy. Zastanawiam się jeszcze czy 15 cali czy 17, jakieś opinie kogoś kto się przesiadał? :)

Oto przykładowe linki, jedno pytanie do nich - na tych aukcjach te 15" mają napisane, że jest miejsce na drugi dysk - czy tak jest rzeczywiście w MSI G60 (w G70 to tak, bo to w końcu 17"?

http://allegro.pl/laptop-msi-ge60-i7-4700-16g-gtx765-2gb-ddr5-fullhd-i3647392137.html

http://allegro.pl/gracz-msi-ge70-fhd-i7-3-4ghz-16gb-500gb-gtx765-2gb-i3652167714.html

 

Dzięki z góry za opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 lata w podróży czy dwa lata poza domem? Bo to nie to samo. Poprzednio miałem 17, obecnie 15. Wygodniej było na 17, chłodzenie ze względu na wielkość tez pewnie lepsze. Ale różnica w gabarytach i mobilności na korzyść 15. Niby to tylko półtora cala przekatnej, ale dochodzi wieksza grubość, często znacznie większy zasilacz. Jeśli potrzeba Ci kompa, który zabierasz ze sobą i będzie stał na miejscu, bo np masz tez tablet, to weź 17. Jeśli lapek to jedyny sprzęt i będziesz go zabierać w plecak to zdecydowanie 15.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza domem - najpierw Japonia, potem jeszcze pewnie kolejny wyjazd na ~ 1 rok. Ale chyba skłaniam się do 17, tableta nie mam, ale pewnie będę sobie musiał sprawić niedługo. Zobaczę jeszcze wagę, ale ogólnie to wydajnościowo jest wszystko to samo, teraz mam 15 to może jednak uznam, że lepiej 15, przejdę się gdzieś i porównam wielkością chyba :) Ale raczej działa to tak jak mówisz - nie muszę korzystać "on-the-go" tylko bardziej, żeby go po prostu przetransportować i używać na miejscu w innej lokalizacji, na 17 też się będzie pewnie wygodniej pracować - w końcu więcej widać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 to taki zloty srodek jeśli chcesz cos zarowno w miarę przenośnego jak i wydajnego. Od tego miejsca albo odbijasz w stronę mobilności i lapki 13-14" albo w stronę wydajności i wygody i wtedy DTR. Są notki które starają sie laczyc i to i to ale zawsze jakims kosztem i nie wychodzi to najlepiej. Imo kup mocna 17, a na codzien jakiegoś tableta ewentualnie z klawiatura.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 to taki zloty srodek jeśli chcesz cos zarowno w miarę przenośnego jak i wydajnego. Od tego miejsca albo odbijasz w stronę mobilności i lapki 13-14" albo w stronę wydajności i wygody i wtedy DTR. Są notki które starają sie laczyc i to i to ale zawsze jakims kosztem i nie wychodzi to najlepiej. Imo kup mocna 17, a na codzien jakiegoś tableta ewentualnie z klawiatura.

 

Takie same jest moje odczucie :) może się szarpnę na nexusa 10/2 jak wyjdzie, jadę sobie obejrzeć w weekend i w poniedziałek zamawiam! Dzięki za pomoc i sugestie, z mojej strony temat do zamknięcia - no chyba, że chcecie abym się pochwalił jak do mnie dotrze zabawka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia z użytkowania sprzętu zawsze sa mile widziane.

 

Hej wszystkim,

 

Nie wiem kto wątek śledził, ale może przyda się dla potomnych, którzy szukają sprzętu takiego jak ja szukałem!

 

Kupiłem w końcu MSI GT70, miało być GE70, ale w wyniku bardzo dlugiego czasu oczekiwania (12 dni od zaksiegowania wplaty) dostałem GT70, z GTX770 w niemalże tej samej cenie.

 

Specyfikacja taka jak wspominałem, i7 16GB ramu, 17.3 cala, full hd matowa matryca, dysku ssd dedykowanego od producenta nie brałem, ale mam miejsce na drugi dysk 2,5 cala.

 

Chciałem opisać swoje wrażenia - laptop jest ciężki, nie jak cholera, ale ciężki. Gry działają na full detalach, crysis 3 nie próbowałem, ale pewnie też raczej nie zawiedzie oczekiwań. Bardzo dobre są wbudowane głośniki, pierwsze dwa tygodnie nawet nie podłączałem swojego 5.1 do laptopa, może nie miałem potrzeby aż takiej głośności, ale fakt, że "dynaudio" wbudowane jest bardzo zadowalające i jak ktoś ma małe mieszkanie, to nie widze przeszkód aby zrezygnować z dodatkowego 2.1 ;)

Windows 7 ciężko zainstalować na komputerze kupionym jako "clean", bo trzeba pogrzebać w biosie i zmienić ustawienia bootowania, aby rozpoznał płytkę - przynajmniej u mnie tak było.

Polecam 17.3 wszystkim, którzy szukają odrobiny więcej miejsca na ekranie, a są gotowi nosić ~3kg zamiast ~2,5kg laptopa - warto. Podświetlana klawiatura jako bajer jest fajna i daje duże możliwości jej personalizacji (kolory, segmenty świecenia itd) bardzo fajne, nie wiem czy oryginalne, ale jak dla mnie ciekawe żeby od czasu do czasu zmienić sobie tapetę + kolor podświetlenia :)

Gładzik to gładzik, bez Razera niestety trochę spada funkcjonalność. Względem multitoucha z macbooka pro, to jest sporo słabszy i mniej użyteczny przy dokumentach typu excel/word, zdjęciach czy też zwyczajnym przeglądaniu internetu. Zasilacz to krowa ~1/1.5kg, można na nim grzać w zimę stopy :P

 

Ogólnie laptopa polecam, przesiadka nie była taka bolesna, aczkolwiek setup wszystkich driverów itd jednak zajmuje sporo czasu :)

 

Pozdrawiam

Siriand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...