Jump to content
KHOT

Hearthstone - karcianka od Blizzarda

Recommended Posts

Dołączona grafika

Aż dziwne, że nie ma jeszcze tematu o tej grze. Hearthstone, czyli nowe dzieło Blizzarda: karciana kolekcjonerska gra na PC, pierwsze pełnoprawne free2play od Blizzarda. Gra osadzona jest w uniwersum Warcrafta i pełnymi garściami czerpie z World of Warcraft jako źródła inspiracji, aczkolwiek... sposób w jaki zbudowana jest mechanika samej gry nie wyklucza dodania kiedyś kart z innych uniwersów Blizzarda, kto wie.

 

Hearthstone jest free2play - całkowicie darmowa. Po premierze będzie można ją pobierać bez ograniczeń i grać do woli. Oczywiście jak większość f2p jest też opcja płatna - w HS pieniądze możemy wydać na zakup dodatkowych paczek z kartami i wejście na arenę. Obie te rzeczy można też oczywiście dostać za darmo, tyle że w bardzo limitowanej ilości - wszystkie rzeczy dostępne (na razie) za pieniądze można kupić za złoto - wirtualną walutę gry. Złoto otrzymujemy w drobnej ilości za wykonywanie codziennych zadań w grze: np. "wygraj 3 pojedynki", "wygraj 2 pojedynki klasą X".

 

Klasy - odpowiednik "kolorów" z MtG. Wybierając klasę wybieramy jednocześnie klasę i bohatera z uniwersum Warcrafta w którego będziemy się wcielać (przykład Thrall - szaman - umiejętność: totemy). Klasa oznacza wybór: specjalnego zestawu kart dostępnych tylko dla niej samej, oraz jednej dodatkowej umiejętności charakterystycznej tylko dla tej klasy. W praktyce wygląda to tak: biorąc daną klasę, przykładowo "mag", mamy dostęp do zestawu kart których może używać tylko mag, oraz zestawu kart neutralnych, z czego w sumie możemy złożyć swoją talię do gry. Oprócz tego, "mag" ma umiejętność zadawania dowolnemu wrogowi obrażeń. Każda umiejętność dla każdej klasy kosztuje dokładnie 2 mana i może być użyta tylko raz na turę.

 

Mana - skoro już to słowo padło, to jest jedyne źródło energii niezbędnej do używania kart. Mechanika many jest prosta: co turę startujemy z jednym więcej kryształem niż w turze poprzedniej, aż osiągniemy maksimum 10. Co turę mana odnawia się całkowicie. Czasami na początku gry możemy mieć szczęście wylosować bonusową kartę dającą nam gratisową 1 mana "na dobry początek".

 

KartyHS to gra kolekcjonerska, oprócz zestawu podstawowych kart dla każdej klasy i kilku podstawowych kart "bezklasowych", w dodatkowych paczkach możemy trafić na karty zarówno uniwersalne, jak i przypisane jednej z klas. Karty podzielone są na cztery poziomy trudności w znalezieniu (lub wytworzeniu, o tym za chwilę): zwykłe, rzadkie, epickie, legendarne. Generalna zasada, że rzadsza karta jest "mocniejsze", czy efektywniejsza w grze oczywiście tutaj obowiązuje jak i w każdej innej kolekcjonerskiej karciance. Karty trafiane w paczkach mogą i będą się oczywiście powtarzać, ale w talii możemy użyć maksimum dwie sztuki danej karty. Co więc zrobić z nadmiarowymi? Wymiana z innym graczem odpada - nie ma takiej możliwości. Można natomiast kartę zniszczyć uzyskując specjalną energię służącą do tworzenia nowych kart. System jest bardzo sprytny i bardzo przemyślany: nie ma szans żebyśmy mieli zablokowaną drogę do złożenia ciekawej talii przez brak jednej lub kilku kart. W razie potrzeby wytworzymy sobie te karty wykorzystując energię ze zniszczonych innych kart. Oczywiście koszt wytworzenia karty jest większy niż ilość energii uzyskanej ze zniszczenia innej karty tej samej rzadkości (nie sprawdzałem czy dokładnie dla wszystkich to obowiązuje, ale generalnie wytworzenie karty kosztuje 2x tyle ile dostajemy za zniszczenie tej samej karty), plus istnieje spora przepaść między ilością energii potrzebnej dla różnych stopni rzadkości kart (do wytworzenia jednej legendarnej będziemy musieli zniszczyć wiele epickich i całe tony rzadkich).

 

Tryby gry:

 

1. Trening - w ten sposób zaczynamy przygodę z HS. Krótko mówiąc to jest prosta gra z niezbyt inteligentnym komputerowym przeciwnikiem - dobra do przećwiczenia na szybko talii i odblokowania zestawu kart podstawowych na samym początku. Zwycięstwa odniesione w trybie treningu nie liczą się do zadań z codziennych questów na złoto.

2. Normalna gra - wybieramy klasę, talię i losujemy żywego przeciwnika do pojedynku. To jest codzienność gry w HS - to tutaj wykonując codzienne questy będziemy wyrabiać sobie złoto potrzebne na nowe paczki z kartami i wejście na arenę.

3. Arena - najciekawszy moim zdaniem tryb gry. Pierwsze wejście na arenę dostajemy gratis, ale za kolejne musimy już płacić: złotem z questów, lub rzeczywistą walutą. Przy wejściu odstajemy wybór jednej z trzech losowych klas. Po wyborze zaczynamy losować swoje karty (tryb podobny do tzw. booster draft z papierowych karcianek kolekcjonerskich): pojawiają się przed nami trzy karty z czego możemy wybrać tylko jedną. Potem kolejne trzy i następne, aż zbudujemy 30-kartową talię która będzie nam towarzyszyć w danym wejściu na arenę. Reszta jak w normalnej grze: losujemy przeciwnika (też wyłącznie z trybu areny) i gramy. Wygrana - możemy grać dalej. Przegrana - tracimy jedną z trzech szans na grę. Trzy przegrane eliminują nas z areny i zaczynamy od początku, czyli od wniesienia opłaty za wejście. Potem ponownie wybór jednej z trzech losowych klas i składanie talii. Ważne: karty wylosowane i wybrane do talii w trybie areny nie zostają z nami, nie są dostępne w trybie normalnym i znikają po przegraniu 3 pojedynków.

 

Gra - ta jest banalnie prosta: dostajemy postać z trzydziestoma punktami wytrzymałości, specjalną umiejętność, jeden kryształ many na początek i rękę pełną kart. Głównym źródłem sukcesu, którym jest zbicie całej wytrzymałości przeciwnika do zera są stwory opisane dwoma cyframi: atak i punkty życia. Atak - ilość zadawanych obrażeń; punkty życia - ilość obrażeń jakie może przyjąć stwór nim zginie. Co ważne, obrażenia można leczyć, ale nie resetują się one co turę jak np. w MtG. Oznacza to, że atakując mocnego stwora słabymi co turę kiedyś w końcu go zniszczymy. Jak w prawie każdej grze tego typu świeżo wystawiony stwór nie może atakować natychmiast po wystawieniu (chyba, że ma specjalną zdolność która znosi to ograniczenie), ale w następnej turze możemy do woli wyżyć się na wrogich stworach wskazując pojedynczo co i czym atakujemy, albo na samym graczu atakując jego bezpośrednio. W odróżnieniu od takiego MtG, przeciwnego gracza możemy atakować niezależnie od tego ile ma wystawionych stworów, chyba że... któryś z nich ma umiejętność "obrońca" - tak długo jak stwór z tą umiejętnością jest na planszy, przeciwnik może atakować tylko stwory z tą umiejętnością i nic innego (nie dotyczy czarów i innych specjalnych umiejętności - np. niektóre stwory zadają obrażenia przy wejściu do gry, niektóre przy zniszczeniu, itd.) Oprócz atakowania stworami i rzucania czarów, możemy też atakować własną postacią pod warunkiem wyposażenia jej wcześniej w broń lub używając karty dającej tymczasowo punkty ataku - wtedy nasza postać zachowuje się dokładnie tak jak stwór i obowiązują ją te same prawa, np. konieczność zniszczenia stwora z "obroną" przed możliwością ataku czegokolwiek innego.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Sama gra jest bardzo dynamiczna - tutaj nie ma miejsca na marazm, "okopanie się" i gry ciągnące się w nieskończoność jak to bywa często w potyczkach w MtG. Musisz grać szybko i efektywnie, albo giniesz. Zresztą niech przemówi film:

 

 

Gra na razie jest w fazie zamkniętej bety, ale kolejne fale kluczy lecą jak szalone i wystarczy się zapisać żeby prędzej czy później dostać się do gry. Oprócz tego, Blizzard rzucił spore pakiety kluczyków różnym stronom o tematyce gier do rozdania więc dostęp można zdobyć też uczestnicząc w konkursach i losowaniach na tych stronach. Oprócz tego, plotka niesie, że oficjalna premiera i otwarcie gry nastąpi na zbliżającym się Blizzconie (początek 8 listopada) więc za jakieś 3 tygodnie gra powinna być dostępna dla każdego. Ja kluczyk dostałem parę dni temu i jestem wciągnięty na całego, gra jest prosta, szybka a jednocześnie wciąga na całego.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

RNG is RNG, nie Ty jeden narzekasz - wielu znanych angielskojęzycznych youtuberów klnie Blizzarda czekając na klucz, co nie zmienia jednak faktu, że klucze lecą na lewo i prawo, losowania kluczy były między innymi ostatnio na MMO-Champion. Ćwierć mojej gildii z wowa ma już HS, z czego sporo dostało już w pierwszym rzucie na eu. Tak czy inaczej, do Blizzconu 3 tygodnie, czasu mało więc będzie się zagęszczać, a nawet jeżeli na BC nie będzie premiery, to na 100% powinna być minimum otwarta beta - chociaż szczerze powiedziawszy nie wiem po co, bo dla mnie gra jest ukończona, sprawna w 100%, a ewentualne podkręcanie balansu będzie i tak robione patchami po premierze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jeszcze nigdy od Blizza nie dostałem klucza do jakiejkolwiek Bety, chociaż zawsze w ustawieniach swojego konta mam pozaznaczane gry. Do SC II HoTS jedynie miałem dostęp, bo zamówiłem grę w Empiku.

 

Szkoda, bo lubię takie gry i chętnie bym wypróbował. Mam tylko nadzieję, że wyjdzie też wersja na tablety z Androidem, bo świetnie się gra w gry karciane na takich urządzeniach. Jak na razie zostaje mi cieszyć się Magic'kiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętajcie, że klucze na EU zaczęły płynąć dopiero niedawno, wcześniej długi czas było US-only. Gdyby ktoś jednak trafił kluczyk i miał ochotę na kilka pojedynków, to:

ProvostKHOT#2730

 

 

Na pocieszenie dodam, że dla mnie to praktycznie pierwsza beta od Blizzarda do której dostałem klucz z "profilu testowego" (a nie np. gwarantowany z annuala).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za stworzenie tematu. Zainteresowałem się grą. Kilka razy grałem w MtG i nawet mi się podobało, ale musiałbym zagrać dłużej, bo na poziomie "nie wiem o co chodzi" wygrana zależała tylko od szczęścia. + za małolata oglądałem bajkę "yu gi oh" o podobnej tematyce i wtedy byłem w nią wkręcony. Na filmiku widzę, że grają na tablecie i to dla mnie też duża zaleta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka razy grałem w MtG i nawet mi się podobało, ale musiałbym zagrać dłużej, bo na poziomie "nie wiem o co chodzi" wygrana zależała tylko od szczęścia.

Pooglądaj sobie czasem twitcha: http://www.twitch.tv/directory/game/Hearthstone:%20Heroes%20of%20Warcraft - bardzo szybko i łatwo można złapać o co chodzi w grze a ogląda się przyjemnie.

 

Tutaj jeszcze screen z questami:

 

Dołączona grafika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też założyłem 2 konta na eurogamerze Dołączona grafika

Na twichu wszedłem na jakiś kanał, bo miał w nazwie "giveaway"... nie było, ale ludzie rozmawiali o innej grze o tej tematyce, mianowicie "Infinity Wars". Gra też jest w fazie zamkniętej bety i żeby pograć trzeba mieć jakieś hasło (wszyscy je tam znali, ja już nie pamiętam). Gra może posłużyć jako zapychacz zanim nie dostaniemy się do bety Heartstone. Gram kampanie i wydaje mi się nawet ciekawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jednym z czynników przy "losowaniu" kluczy może być posiadanie aktywnej subskrypcji wow/całkowity staż w wow, itd. a świeże konta bez żadnej gry są odrzucane z automatu, bo serio: teraz już praktycznie połowa gildii ma HS, i praktycznie każdy kto chciał ma dostęp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może oni mają jakiś priorytet na konta które dużo grały w ich gry. Ja też dostałem wczoraj, na konto na który grałem duuużo w d3.

W wowa w ogóle nie grałem, nie mam na koncie w ogóle.

Edited by aerial

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam na koncie StarCrafta 2 (kilkadziesiąt przegranych godzin), Diablo 3 (kilkaset przegranych godzin); World of Warcraft (kiedys dostałem za free od Blizza, przegranych kilka godzin), do konta podpiety jest jeszcze Warcraft 3

Wczoraj dostałem @, myślałem, ze to klucz do bety a to zaproszenie do jakiegoś eventu w WoWie było XD

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam na koncie StarCrafta 2 (kilkadziesiąt przegranych godzin), Diablo 3 (kilkaset przegranych godzin); World of Warcraft (kiedys dostałem za free od Blizza, przegranych kilka godzin), do konta podpiety jest jeszcze Warcraft 3

Wczoraj dostałem @, myślałem, ze to klucz do bety a to zaproszenie do jakiegoś eventu w WoWie było XD

lol tez to miałem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...