Skocz do zawartości
sooner

Pomoc w doborze kilku podzespołów do i5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post, stąd też słowem wstępu: mam na imię Piotrek. Dziękuję Dołączona grafika
 

Kręcę się ostatnio wokół zakupu komputera stacjonarnego do pracy + rozrywki pomiędzy pracą. To znaczy, jednostka ma zostać zaprzęgnięta do takich zadań jak: pakiet graficzny Adobe (sporadycznie After Effects), wirtualizacja, programy biurowe, www. To jest najważniejsze. Nie jestem wielkim fanem gier, jednak miło by było od czasu do czasu podłączyć pady i zrelaksować się przy fifie lub wyżyć w którejś z nowszych strzelanek na detalach w stopniu chociażby przyzwoitym. Dodatkowo chciałbym by konfiguracja dawała możliwość podkręcenia lub dalszej rozbudowy, czyli była składana z myślą o najbliższych kilku latach. Niestety ogranicza mnie budżet a sprzętu potrzebuję na już.

 

Zdecydowałem się na początek na dwa podzespoły od których bym chciał zacząć.

 

Procesor:

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4670k-3-4ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i54670k-kod-do-gry-grid2-w-zestawie-546530/

 

Dysk: (zależy mi na ssd)

http://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-limited-edition-na-vi-hyperx-3k-series-120gb-sata3-2-5-555-510mb-s-9-5mm-sh103s3-120g-nv-sh103s3-120g-tylko-w-morele-net-edycja-limitowana-599191/

 

Teraz potrzebuję jeszcze:

 

Ram: 8Gb (w przyszłości chciałbym dołożyć, więc fajnie gdyby kości były otwarte na takie kolaboracje)

moja propozycja: http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/ - mniej wiecej taki target cenowy i parametry. 1600Mhz czy może więcej?

 

Karta graficzna: NIE MA. No właśnie. Sprzęt potrzebny na szybko w ograniczonym budżecie. Póki co pracuje na laptopie Dellu 6410 ze zintegrowaną grafiką oraz stacjonarce, gdzie spalił się wysłużony GF8600 i jego obowiązki przejęła jakaś płyta główna Gigabyte'a. Tak więc mogę bez grafiki, a liczę, że i5 z generacji nowszej o 2 lata niż ta w moim laptopie spełni swoją rolę jako GPU. Co sądzicie? Komputer będzie wykorzystywany do mało zasobożernych prac graficznych, a dopiero w przyszłości (na przełomie pół roku) chciałbym dokupić kartę do 800zł, która pozwoli mi na uzyskanie przyzwoitych detali w nowych grach. Tak więc pod tym kątem chciałbym dobrać płytę główną.

 

Płyta główna: no właśnie tu mam największy problem. Jako, że z początku nie decyduję się na kartę graficzną, rolę procesora graficznego przejmie procesor... albo płyta główna. Co jest lepszym rozwiązaniem? Skoro i5 ma już w sobie HD 4600? Po prostu się na tym nie znam a chciałbym aby najoptymalniej dobrać parametry, które pozwolą póki co na pracę na zadowalającym poziomie, a w przyszłości podkręcenie podzespołów lub przyjęcie nowych. 

 

Zasilacz:

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-450w-atx-80-plus-120mm-wentylator-eu-version-cp-9020049-eu-527950/

 

Obudowa:

http://www.morele.net/obudowa-zalman-z3-plus-matx-atx-usb-3-0-605201/

 

Monitor:

http://www.morele.net/monitor-led-dell-u2412m-24-ips-16-10-1920x1200-2xusb-90-rot-displayport-dvi-d-3yppg-412374/

 

Proszę o pomoc z rozwiązaniem sprawy grafiki.  Przepraszam za tak długi wywód, ale strasznie pedantycznie podszedłem do sprawy Dołączona grafika

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika z procesora. Obecnie nie ma już zintegrowanych grafik w płytach głównych. Na tej HD 4600 nawet pograsz w co nieco. Jeżeli budżet jest ograniczony, RAM powyżej 1600 MHz to ostatnia rzecz, do której warto dokładać. Płyta główna dowolna na chipsecie Z87, zależnie od potrzeb związanych z wyjściami oraz slotami. Moją mogę spokojnie polecić, ale na pewno da się taniej.

 

Dość drogi monitor wybierasz. To jest przemyślane czy losowy wybór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika z procesora. Obecnie nie ma już zintegrowanych grafik w płytach głównych. Na tej HD 4600 nawet pograsz w co nieco. Jeżeli budżet jest ograniczony, RAM powyżej 1600 MHz to ostatnia rzecz, do której warto dokładać. Płyta główna dowolna na chipsecie Z87, zależnie od potrzeb związanych z wyjściami oraz slotami. Moją mogę spokojnie polecić, ale na pewno da się taniej.

 

Dość drogi monitor wybierasz. To jest przemyślane czy losowy wybór?

 

Taki już mam charakter, że męczy mnie jak mogę dołożyć kilka/kilkaset zł i wiem, że mogę mieć coś lepszego. Stąd tez to moje całe szczypanie z doborem tego sprzętu. Czyli nie ma co celować w wyższe taktowanie ramu?

 

Jeżeli chodzi o płytę główną, to gdybym za rok/dwa chciał wymienić ram a czasy by się zmieniły i 2000+ to byłby standard? W takim razie zależy to od ilości slotów tylko? Niestety nie dostrzegam tych subtelnych zasad między numeracją. Nie będzie to jakiś monstrum z 4 kartami graficznymi itp.

 

Myślałem nad czymś Gigabyte, np: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z87m-d3h-581442/

 

Monitor jest elementem przemyślanym i niepodważalnym :)

Edytowane przez sooner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co celować w wyższe taktowanie RAM. Żeby odczuć jakiekolwiek przyspieszenie musiałbyś wybrać pamięci sporo szybciej taktowane oraz z niskimi opóźnieniami, a to byłby już spory przyrost ceny. Jakieś marketingowe 2133 MHz przy CL11 są kompletnie bez sensu. Typowe rzeczy przy których mógłbyś odczuć przyspieszenie to długotrwałe rendery. Także granie na integrze, bo korzysta ona z pamięci RAM jako pamięci grafiki. W takich zwykłych, typowych zastosowaniach różnicy nie zauważysz.

 

Możesz także rozważyć wzięcie 1x8GB zamiast 2x4GB. Dual na tej platformie nic w praktyce nie daje (znowu być może poza graniem na integrze). A jak później chcesz coś dokładać to raz łatwiej będzie pewnie sprzedać 1x8GB, a dwa: jak dołożysz drugą ósemkę, to omina Cię potencjalnie możliwe kłopoty związane z OC przy czterech obsadzonych slotach RAM.

 

Każda płyta główna na Z87 spokojnie obsłuży Ci pamięci do okolic 3000 MHz. Tu na forum modne jest MSI, ja akurat sympatii do tej marki nie żywię. Te płyty nie różnią się od siebie niczym istotnym tak naprawdę, jeżeli nie masz jakichś szczególnych wymagań, np. co do slotów PCI czy nietyowo dużej ilości złącz USB albo SATA, bierz jedną z najtańszych na Z87.

 

Moja ma np. złącze m-DP, potrzebowałem go, dzięki temu mogłem przez pewien czas używać na integrze 4600 czterech monitorów. Z kolei ma nienajlepszy kodek dźwiękowy (i tak o niebo lepszy niż konstrukcje sprzed 4 lat).

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO zasilacz bierzesz za słaby w kontekście pełnej swobody dołożenia karty graficznej za jakiś czas. Tzn. uciągnąć jak najbardziej uciągnie każdą z obecnych kart w podanym budżecie, ale będzie pracował zdecydowanie poza obszarem optimum sprawności, szczególnie jeśli wchodzi w rachubę oc procesora.

 

IMO powinieneś celować w okolice 500-600 W, żeby było optymalnie, ale ten co wybrałeś także może być. Corsair to pancerne zasilacze (przypuszczam, że dotyczy to także budżetowej serii VS), to raczej zakup na wiele lat.

 

SSD dość dziwny wybrałeś, czemu ten? Standardowe wybory z podobnej półki to Plextor M5S albo Samsung 840 evo. Dodatkowo jest on w obudowie 9,5 mm. W kontekście przekładania go w przyszłości do jakiegoś lapka lub jego sprzedaży, raczej warto brać w obudowie 7 mm.

 

Edit: W sumie to chyba przesadziłem z tym zasilaczem, ten co wybrałeś będzie okej (ma 408W na linii 12V) Dołączona grafika

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz szybkie pamięci, bierz http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-ddr3-2400-2x4gb-tlyd38g2400hc11cdc01-602025/

 

Nie będzie płaczu, jak będziesz musiał je ustawić 1600MHz @cl9.

Licz się z tym, że szybsze pamięci niż 1600MHz nie koniecznie będą chciały pracować na fabrycznych parametrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.Skille wyglądają na sensowny wybór, choć cenowo masz +13%, zaś wydajnościowo będzie, bo ja wiem, może +2% albo i to nie. Dopłacasz trochę ze ten niebieski plastik, czy z czego to tam zrobili.

 

Te Vulcany to mógłby być ciekawy eksperyment. W życiu nie miałem z nimi do czynienia, ale jak pisze Klaus, (pomijając ewentualny marketing z opisu) 1600 MHz CL8 powinny uciągnąć, a cenowo lepiej niż pierwotny wybór. Aż nie wiem czy sam się na nie nie skuszę celem eksperymentu w przyszłym miesiącu, hehehe. Trudno stwierdzić co jest z nimi nie tak, że sa tańsze od wersji 1866.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem!

 

I od razu pytanie. Wiatraki w Zalman Z3 Plus mają dziwny zakres pracy, w sensie niestabilny. To dobrze? Skaczą od 700 do 1600 RPM a czasami nawet pokazuje 7000. Dodatkowo nie widzę żadnej różnicy przy wciśnięciu przycisku do regulacji obrotów.

 

http://i.imgur.com/sUoViwN.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwyraźniej pracują na zbyt niskim napięciu i dlatego odczyt szaleje. podnieś im min fan speed i będzie poprawny odczyt. zasadniczo miałbym to w 4 literach ma być cicho i chłodno. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się być dociekliwym, skądś się wzięło to zbyt niskie napięcie. Zauważyłem, że wtyczki od zasilania są wykonane w sposób fatalny. Bolce w środku są powyginane, wyciskają się na drugą stronę po złączeniu z drugą wtyczką. Dodatkowo miałem wyrwany żółty kabelek z "żeńskiej" wtyczki zasilania obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...