Skocz do zawartości
z-x

Artefakty + błędy dysku w laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Próbuję naprawić stareńką Toshibę L300, ale objawy są dla mnie bardzo niejednoznaczne. Zacząłem od postawienia systemu na nowo w razie gdyby problemem były jakieś cuda software'owe, ale to zupełnie nie pomogło.

 

Błędy jakimi sypie:

- Nieokreślone zmiany konfiguracji mogą powodować problem

- Sprawdzanie i naprawianie integralności plików systemowych (wynik: niepowodzenie, kod błędu 50)

- Wolumin systemowy na dysku jest uszkodzony

- Sprawdzanie i naprawianie integralności plików systemowych (kod błędu 0x2)

- Atrybut BITMAP głównej tabeli plików (MFT) jest niepoprawny

- Mapa bitowa woluminu jest niepoprawna.

 

To wszystko wskazywałoby na to, że sypie się dysk, prawda? Ale jest jeszcze druga strona medalu, czyli pojawiające się w losowych sytuacjach artefakty + freeze systemu. Wygląda to tak: http://imgur.com/raVBg0s

 

Do tego komputer czasami się wyłącza, ot tak, w różnych momentach (nawet przy CHKDSK, który próbowałem zrobić). Wnioskuję, że pierwsze wymienione problemy to właśnie raczej efekt tego wyłączania, bo uszkadza się system plików. Macie może jakieś sugestie co z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toshiba Sattelite L3000-129, PSLB0E-02D017PL

 

Chciałem zrobić jakieś dokładniejsze badania na HDD, ale niestety któryś z tych objawów najczęściej przerywa operację (albo freeze systemu, albo ten po prostu się resetuje). BSoDy powinno być widać, bo wyłączyłem autorestart, więc to coś innego. Raczej się nie przegrzewa, bo nie staje się jakoś specjalnie ciepły zaraz po starcie. Próbowałem spod awaryjnego, a nawet spod konsoli uruchamianej z instalatora Win7, ale mimo wszystko się wyłącza.

 

Najsensowniejszy trop to problem z grafiką? Tylko dlaczego raz jest freeze i artefakty a raz restart, normalny objaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz grafikę zintegrowaną Intela, z mostu północnego. Pierwsze co powinno iść pod nóż to pamięci - stąd mogą być artefakty, bsody, restarty. Jeżeli pamięci są ok to niestety jest wina chipu, za wymianę wybulisz z 300zł.

 

 

Jescze w A300/L300 był problem z przetwornicą CPU - jest tam zastosowany hybrydowy kondensator NEC/TOKIN(tzw proadlizer), który ulega uszkodzeniu. Wtedy laptop losowo wyłącza się przy wpiętym zasilaczu. Sprawdź czy problem z restartami występuję przy pracy na baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...