Skocz do zawartości
SkullScorp

Który zestaw do gier za ok 3000zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do kupna całkowicie nowego komputera. Jak do tej pory udało mi się skomponować dwa zestawy.
Jeden na ivy bridge, drugi na haswell. Pytanie: który bardziej się opłaca i dlaczego?
 
Chodzi mi przede wszystkim o jak najlepszy stosunek wydajność / cena.
 
ANKIETA:
1. Zestaw to sam komputer bez systemu i monitora.
2. Komputer na kilka lat/jak najdłużej, do bardzo wymagających gier i do w miarę bezpiecznego OC.
3. Kwota na komputer to ok. 3000zł.
4. Rozdzielczość do gier taka, żeby nie "kłuła" w oko, chętnie HD.
5. Wszystkie części nowe oraz nie mam nic starego, oprócz dysku SSD Intela 2.5", który zamierzam użyć w komputerze.
4. Preferuje morele.net z powodu punktu odbioru osobistego lub inny sklep z odbiorem osobistym w Lublinie.
 
Oto, co już skomponowałem:
 
[Zestaw #1] - ivy bridge
MOBO: ASRock P67 PRO3 (B3) lub ASRock Z77 EXTREME4
Procesor: Intel Core i5-3570K
RAM: Patriot DDR3 8GB 1333MHz CL9
GPU: Gigabyte ATI Radeon R9 280X
HDD: Seagate Barracuda 500GB SATA3
PSU: XFX Core 550W
CASE: Zalman Z5 Plus
Układ chłodzenia: SPC Fera PRO
Napęd: Asus nagrywarka DVD DRW-24F1ST
 
[Zestaw #2] - haswell
MOBO: ASRock Z87 EXTREME4 lub MSI Z87-G43
Procesor: Intel CORE I5-4670K
RAM: Patriot DDR3 8GB 1333MHz CL9
GPU: Gigabyte ATI Radeon R9 280X lub Palit GeForce GTX770
HDD: Seagate Barracuda 500GB SATA3
PSU: XFX Core 550W
CASE: Zalman Z5 Plus
Napęd: Asus nagrywarka DVD DRW-24F1ST
 
 
Oraz jeszcze kilka pytań:
1. Która platforma będzie się lepiej kręcić i będzie wydajniejsza/stabilniejsza/chłodniejsza?
2. Jaką obudowę polecacie oprócz tego Zalmana Z5 Plus, o którym słyszałem, że jest dość tandetny, tak żeby 
wszystko się w niej zmieścioło i żeby była dobra wentylacja? Cena musi byćpodobna do tego Zalmana lub niższa.
3. Czy wlezie mi to wszystko do obudowy CoolerMaster N200 i czy nie będzie ona za mała do overclockingu?
4. Jakie PSU mógłbym kupić, zamiast tego podanego - nie bardzo się orientuję?
5. Co ewentualnie zmienilibyście w moich zestawach i dlaczego.
6. Lepiej wziąć Gigabyte ATI Radeon R9 280X czy Palit GeForce GTX770 lub jeszcze coś innego? Chodzi o 
wydajność/cena.
7. Jakie chłodzenie procka zamiast standardowego mógłbym dołożyć (takie, żeby weszło do obudowy)?
 
Najlepiej jakby proponowane przez was części były dostępne na morelach lub komputroniku z racji na możliwość odbioru osobistego.
 
Ewentualnie proszę o kompletnie inne zestawy - wasze propozycje.
 
Dzięki Panowie z góry za pomoc.
Edytowane przez SkullScorp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz zestaw z i5 4670K. Jest to nowsza podstawka i troszkę wydajniejsza. Z OC sytuacja wygląda różnie. Trzeba mieć dobre chłodzenie gdyż Haswell'e podobnie jak Ivy Bridge sie mocno grzeją. Tyle że to wyjdzie więcej niż 3000 zł. Za tyle nie kupisz i5 4670K i do tego GTX 770/R9 280x:

 

http://www.morele.net/inventory/info/IRm2Wx/

 

 

Możesz wziąć ew. zestaw bez oc czyli wymieniasz tylko procesor na i5 4570 i płytę na np MSI B85-G43.

 

 

CoolerMaster N200 to obudowa microATX. Czyli musiałbyś wziąć płytę microATX.  Np ASrock Z87M-PRO4.  Zasilacz XFX 550W wystarczy. Jest to markowy zasilacz. Jaką kartę graficzna  wybrać to sprawa indywidualna, bo obie są w dość podobnej cenie i zależnie od gry wydajnościowo są też zbliżone. Więc oba wybory są dobre.

 

Chłodzenie jak myślisz o OC musisz oczywiście wymienić. Sprawdź jaką wysokość ma HR-02 i czy wejdzie do obudowy jeśli zdecydujesz się na tą od CoolerMaster. Wymiary masz na stronie producenta zarówno chłodzenia i samej obudowy.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie cena wychodziła za duża a wolałbym się w tych ok. 3000zł zmieścić. W tym momencie zredukowałem ilość ramu do 4GB i usunąłem dysk twardy, ponieważ mam SSD 2.5" 120gb w laptopie, którego mógłbym chyba użyć w komputerze. Dorzuciłem chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho 120. Niestety okazało się, że Gigabyte Radeon r9 280x OC jest teraz nigdzie nie dostępny a tam gdzie są jego ostatnie sztuki cena skoczyła z 1099zł z 1299zł ;-(((((( Dwa dni temu jeszcze był -- nie wiem, może w poniedziałek zmieni się status dostępności. Pozostaje jakiś GTX770, tylko, że on ma tą samą cenę a mniej ramu o 1GB i szyne 256bitową a nie 384bit ;/ Nie wiem też jaką wersję tego GTX770 brać i czy lepiej czekać na tego r9 280x OC.
 
Oto mój koszyk po zmianach:
 
Aha, nie wiem jaki zasilacz mam wybrać. Ten, który wymieniłem nie jest dostępnym w tym sklepie. Możesz podać jakiś konkretny model zasilacza, który by się nadawał również gdy będę robił OC?
Edytowane przez SkullScorp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...