Skocz do zawartości
Cojones

Zakup karty graficznej 600zł

Rekomendowane odpowiedzi

Jako , że to mój pierwszy post chciałbym się serdecznie przywitać.

 

 Otóż jakoś we wrześniu padła ( najprawdopodobniej ) mi karta graficzna.Był to wysłużony GeForce GTX 460 SE. Mam teraz problem z wyborem następnej.Mój budżet to około 600 zł ,osobiście myślałem nad GTX 560 Ti Boost 2GB oraz GTX 660 2GB od PoV. Mógłby się ktoś doświadczony wypowiedzieć na ten temat i doradzić ?

 

 

Konfiguracja 

CPU : Athlon II X4 640 3.0 GHZ

PSU : Modecom 500W

MOBO: MSI 760GM-P21FX

HDD : 1TB 

RAM : 4GB 1333 Mhz

Edytowane przez Cojones

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego procka to GTX650Ti Boost 1GB max.

 

Optymalnie to HD7790 .

 

AII X4 620 jest jednak trochę słabszy niż PII X4 945 - różnica jakieś 20+ % . 

 

Ten Modecom to co za model dokładnie ?

 

Co do zmiany platformy - to dołóż trochę jak możesz i bierz I5 4440 + MSI H81-P33 , ostatecznie MSI H61-P20 + używka I5 2300/2400 . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaczu jest tylko  Modecom Feel 500. 

Czyli branie wersji 2GB tej karty się nie opłaca ? 

http://allegro.pl/gigabyte-geforce-gtx-650-ti-oc-boost-1gb-ddr5-fvat-i3801852614.html - czy to będzie dobry wybór ?

 

No i czy zasilacz da radę?

 

Zmiany platformy w najbliższym czasie  raczej nie przewiduję bo kasy na tą chwilę nie mam.

 

EDIT: Zauważyłem , że wersja 1GB ma taktowanie pamięci  5000 Mhz , a 2GB 6000Mhz , czy to nie wpływa na wydajność?

Edytowane przez Cojones

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to Feel I/II to raczej nie da rady .

 

Feel III może by dał radę ale i tak warto by było go wymienić na dłuższą metę . 

 

Generalnie zasilacz do zmiany .

 

Co do różnic w taktach - rzeczywista różnica to jakieś 250 mhz , wyższe takty wersji 2GB dadzą nie wiele bo mało kiedy karta będzie wstanie wykorzystać tyle VRAM , przy wykorzystaniu 1GB lub mniej pamięć będzie pracować na szynie 96 bit zamiast na pełnej szynie 192 bit jak w wersji 1GB . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do różnic w taktach - rzeczywista różnica to jakieś 250 mhz , wyższe takty wersji 2GB dadzą nie wiele bo mało kiedy karta będzie wstanie wykorzystać tyle VRAM , przy wykorzystaniu 1GB lub mniej pamięć będzie pracować na szynie 96 bit zamiast na pełnej szynie 192 bit jak w wersji 1GB . 

Czyli co? W niskiej rozdzielczości karta 2GB będzie znacznie wolniejsza od jej odpowiednika 1GB? Nie pomieszało Ci się coś?

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie . 

 

Zwróć uwagę jak wygląda pod system pamięci na kartach .

 

To są z reguły kontrolery 64-bit , do każdego kontrolera jest podpięta odpowiednia ilość ramu .

 

W przypadku  karty 2GB do kontrolera po prostu podpięta jest większa ilość ram . 

 

Np karta mająca szynę 256-bit i wersje z 1GB i 2GB VRAM .

 

W pierwszym przypadku są kości 4x256MB , w drugim 4x512MB , więc jak gra nie jest w stanie zapełnić 512MB czy 1GB to karta wykorzystuje tylko 1 lub 2 kontrolery .

 

Przynajmniej tak było kiedyś , nie wiem czy nadal tak jest ; dodatkowo nie pasi mi układ ramu na tym GTX - karta ma szynę 192 bit i w teorii 3 kontrolery .

 

Więc przy 1GB przypada jakieś 340MB na kontroler , a takich kości raczej nie ma , najbliżej to by była kość 384MB ew. 320 MB . 

 

Możliwe że część ramu jest po prostu programowo wyłączona . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę ten związek pomiędzy ilością pamięci a szerokością szyny. Przecież każdą ilość danych (równą lub większą większą niż 192bity) można przesyłać pełną szerokością szyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyliczeniu kosztu tej karty i zasilacza wychodzi  680 zł -  trochę za dużo

Gdybym wziął tego Palita : http://allegro.pl/palit-nvidia-geforce-gtx650ti-boost-ne5x65b01009f-i3796174436.html zamiast tamtego Gigabyte'a dużo bym ucierpiał ?

Bo widzę , że taktowanie pamięci wynosi 2505 Mhz , chyba  że coś pokręcili.

A i jeszcze , czy na tym Aerocool dałoby się coś lekko wykręcić bez ryzyka  , że wysiądzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że ktoś nie do końca rozumie jak działa pamięć DDR5 .

 

Te 2 502 jest OK dla pamięci DDR ogólnie , bo ich efektywne taktowanie jest 2x wyższe niż rzeczywiste .

 

W przypadku pamięci DDR5 mamy do czynienia z 4x wyższym taktowaniem rzeczywistym , więc ten Palit na 90% ma taktowanie 5 Ghz . 

 

Aerocool pozwoli na oc tego sprzętu . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...