Skocz do zawartości
pszywszymor

Szybka TN'ka czy wolniejszy IPS? Eizo vs. Asus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Z racji tego, że przymierzam się do kupienia nowego komputera, potrzebuję nowego monitora. Moja jednostka którą zamierzam kupić to: Mój komputer.

 

Wybór karty graficznej może jeszcze ulec zmianie, na niereferenta Radeona 290 ale to różnicy wielkiej nie zrobi.

 

Problem jest w tym, że nie wiem tak naprawdę jaki monitor kupić... Ogólnie to mam zamiar dużo grać w Battlefielda 3, Battlefielda 4 i LoL'a. Do tego oglądanie filmów, gdyż nie mam i nie potrzebuję telewizora. Podłączyć zamierzam do monitora PS3, stąd wymogi głośników.

 

Oscyluję jednak tylko wokół dwóch skrajnie innych modeli o podobnej cenie, czyli Eizo FS2333 oraz Asus VG248QE. Zaletą pierwszego jest matryca IPS, drugiego zaś 144Hz. Teraz rodzi się w mojej głowie pytanie, co będzie lepsze? Mam zamiar grać na ustawieniach ULTRA, co za tym idzie FPS w BF będą na tym sprzęcie na poziomie 80-90. Eizo jest lepszy do oglądania filmów, i ma opcję rozjaśniania ciemnych miejsc w grach. Nie wiem czy wykorzystałbym w pełni zalety Asus'a, z drugiej strony lubię grać po ciemku i odstrasza mnie wizja srebrzenia w Eizo. Natomiast podczas oglądania filmów boję się, że na Asus'ie kąty widzenia uniemożliwią mi na przykład wygodne położenie się na łóżku i oglądanie filmu. Naprawdę nie wiem co mam wybrać...

 

Pomóżcie!

Edytowane przez pszywszymor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będą Ci przeszkadzały różne barwy tego samego wyświetlanego koloru na dole i na górze ekranu (kąty pionowe z reguły są w TN najgorsze), to możesz wziąć tego asusa, choć moim zdaniem 1,2k za matrycę TN to szaleństwo. :)

 

Ja korzystam od pięciu lat z HP LP2475w i gram na nim bez problemu nawet w tak dynamiczne gry, jak stare UT. Co do srebrzenia, to siedząc na wprost ekranu i gapiąc się na czarny obrazek na całym ekranie przy zgaszonym świetle, jakiegokolwiek przebarwienia czerni nie dostrzegam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie właśnie to srebrzenie na które skarżą się czasem posiadacze tego Eizo . Drugi problem to to, że jestem niewyobrażalnie uczulony na jakiekolwiek smużenie i płynność ruchu. Stąd też większa fascynacja Asusem i jego 144 Hz. Ponoć ten Eizo smuży lekko... Poczekam jeszcze na wypowiedzi innych :-)

Martwi mnie właśnie to srebrzenie na które skarżą się czasem posiadacze tego Eizo . Drugi problem to to, że jestem niewyobrażalnie uczulony na jakiekolwiek smużenie i płynność ruchu. Stąd też większa fascynacja Asusem i jego 144 Hz. Ponoć ten Eizo smuży lekko... Poczekam jeszcze na wypowiedzi innych :-)EDIT: A tak a propos TN, mam 5 letniego budżetowego Flatrona 19" u siebie na TN. I powiem szczerze, że patrząv na wprost nie mam żadnych problemów z kątami. Ale rzeczywiście jak patrze z dołu "opierając głowę o biurko" to idzie się pociąć, bo nie widać górnej strefy monitora. Ale ponoć w TN produkowanych teraz twn problem jest dużo dużo mniejszy. :-) mam właśnie przed nosem Sony Xperia S właśnie na TN i nie wygląda to tak strasznie jak mój ponadczasowy monitor od LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten Eizo nie smuży, czerń też nie jest fioletowa. Aczkolwiek srebrzenie widać (a to podobno jeden z najlepszych IPS gdzie srebrzenie jest mocno zredukowane) jak się siedzi w pomieszczeniu bez światła. Po doświetleniu okolic monitora (wystarcza nawet lampka biurkowa) efektu srebrzenia już nie widać. Aczkolwiek nie polecam wierzyć osobom, które piszą, że nie ma czegoś takiego jak srebrzenie na IPS. Bo tacy ludzie albo są ślepi, albo nie wiedzą jak to wygląda, albo nie chcą przyznać, że ich super monitory za kupę kasy mają jakieś wady.

 

@Dammeron

 

Zdajesz sobie sprawę, że srebrzenie czerni to nie są przebarwienia tylko warstwa "srebra" widoczna na całej powierzchni monitora jednolicie i w takim samym stopniu (o ile nie ma żadnego źródła światła w pobliżu)? Widoczne to jest TYLKO na kolorze czarnym. Najłatwiej to zauważyć jakbyś obok IPS postawił MVA albo właśnie TN i wyświetlił w zupełnie ciemnym pomieszczeniu ten sam obraz. Wtedy byś zobaczył od razu srebrzenie.

 

Najlepsze rozwiązanie to http://www.eizo.pl/monitor/foris-fg2421-pl/ tylko w tym przypadku cena skutecznie potrafi odstraszyć :<

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc - srebrzenie u mnie pojawia się dopiero, gdy spojrzę na monitor pod kątem, i nie musi być to kąt duży. Ale patrząc na wprost jedyne, co dostrzegam, to minimalnie jaśniejszą w porównaniu do ramki czerń, ale cóż, VA czy oled to nie jest.

 

Miałem już styczność z kilkoma IPS i VA, jak i TN. Tego ostatniego w życiu bym nie wziął dla siebie, choćby nie wiem jak miał być szybki.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja nie wiem. U mnie jest widoczne nawet na wprost jeśli monitor nie jest doświetlony (a mam właśnie fs2333). Przy doświetleniu znika. Jednak widać ogromną roznicę w czerni pomiędzy monitorem, a tv (który jest na mva) i w tym momencie osobiście brałbym chyba mva. Do smużenia oko się przyzwyczaja bardzo szybko (tv mi lekko smuży, ale widzę to tylko wtedy kiedy przesiadam się z monitora na tv grając w tą samą grę), za to srebrzenie irytuje cały czas. Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się nie zastanawiam. Biorę Asusa który pod względem smużenia jest bezkonkurencyjny w tej cenie. Jedna z szybszych matryc na rynku i w dodatku TN'ka nie ma teraz juz tak koszmarnych kątów. Dzięki, biorę Asusa. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS'y bez specjalnych, dodatkowych filtrów zawsze będą srebrzyć. Kwestia jak bardzo, zależy od wielu ustawień. Nastawy obrazu, ustawienia wysokości monitora, odległość od ekranu itp. Im bliżej ekranu, im większa przekątna, tym gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odniosłeś wrażenie ciemniejszego obrazu na górze/dole monitora, zauważyłeś jakieś przekłamania kolorów, do tego jeszcze uznałeś to denerwującym? Dlatego między innymi TN nie jest za ciekawym rozwiązaniem Dołączona grafika.

To miało być na początku posta, takie dywagacje, aczkolwiek wrzucam to w spoiler:

Masz możliwość pooglądać te monitory na żywo?

 

W każdym bądź razie TN wydaje się jeszcze bardziej lipne, gdy zdarzy Ci się dłużej skorzystać z innego rozwiązania.

Ja wybrałem nieco w ciemno Eizo FS2331 (PVA) - co prawda obawiałem się smużenia, jednak nie okazało się ono masakryczne po zabawach z Overdrive. Prawdziwa czerń, kolory i podświetlenie, które nie zabija gał przy słabym oświetleniu - to jest to! Dołączona grafika

Szedłbym w stronę Eizo, bo smużenie @IPS nie jest raczej odczuwalne, a srebrzenie można zniwelować odpowiednim oświetleniem.

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja nie wiem. U mnie jest widoczne nawet na wprost jeśli monitor nie jest doświetlony (a mam właśnie fs2333). Przy doświetleniu znika. Jednak widać ogromną roznicę w czerni pomiędzy monitorem, a tv (który jest na mva) i w tym momencie osobiście brałbym chyba mva. Do smużenia oko się przyzwyczaja bardzo szybko (tv mi lekko smuży, ale widzę to tylko wtedy kiedy przesiadam się z monitora na tv grając w tą samą grę), za to srebrzenie irytuje cały czas. Tapatalk 4 @ SGS 3

Nie dziwie ci się , że byś brał mva. Miałem ips-a i szybko go oddałem , czerń gorsza od tnki , ale wiadomo kolory dużo lepsze. Mam amva z szybą i niskim podświetleniu to czerń daje radę.

 

Co do kątów w tn to kąty boczne są przecież bardzo dobre , gór/dół jest jest słabiej od ips , ale szczerze różnica d.. nie urywa. Jak ktoś chce bardzo szybką matrycą to i tak jest skazany na tn.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszywszymor - rozważałem takie same modele o jakich pisałeś w swoim 1 poście tego tematu. Dziś zamówiłem EIZO FS2333 a jestem dość wymagającym użytkownikiem i często gram w FPSy i wyścigówki lub symulatory.

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

pszywszymor - rozważałem takie same modele o jakich pisałeś w swoim 1 poście tego tematu. Dziś zamówiłem EIZO FS2333 a jestem dość wymagającym użytkownikiem i często gram w FPSy i wyścigówki lub symulatory.
Dasz znać jak prezentuje się czerń i czy jest smużenie. Nawet najmniejsze eliminuje u mnie ten wybór... Podzwoniłem po sklepach we Wrocławiu i nigdzie tych monitorów nie ma... Eizo w X-Kom bodjże jest, ale dla mnie ważne jest sprawdzenie kątów Asusa... Chociaż w sumie jak ostatnio oglądałem monitory w media-markt to te TN nie prezdntowały się najgorzej pod względem kątów. Edytowane przez pszywszymor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo nie smuży. Albo smuży tak minimalnie, że nie da się tego zauważyć. Za to czerń srebrzy i nic z tym nie zrobisz. Zawsze sobie to możesz sprawdzić zamawiając oba monitory np w x-komie. U nich nawet przy odbiorze osobistym można oddać sprzęt do 10 dni (tylko zamówienie musi być online). Bierzesz dwa, sprawdzasz który Ci bardziej pasuje i oddajesz ten gorszy do sklepu. Najlepsza opcja o ile masz fundusze ;) Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol

Wszystko smuży...jak porównasz do dowolnego crt/plazmy...czy to tn czy va czy ips...

Pytanie czy ma strobing...jak ma to nie ma smużenia, bo czerń odcina zmianę koloru kryształów w pix, więc obraz jest klarowny...

Poczytajcie troche o Lightboost w 2d, eizo fg 2421 z va 120Hz i strobingiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gacek83 masz już Eizo FS2333 czy co innego ? I jakie wrażenie, czy świetnie sprawuje po ciemku, czy nie ma czasem na krawędzi poświetlonych na "pomarańczowo lub żółty"?

 

Miałbyś ochotę zrobić fotke w zarówno jasno i jak po ciemku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...