Skocz do zawartości
Hania1955

Komputer dla mnie czyli kobiety po pięćdziesiątce

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zgłaszam się do Panów znających się dobrze na komputerach z prośbą o pomoc w dobraniu komputera do moich potrzeb. Na początku napiszę dlaczego tutaj piszę. Otóż komputera używam w domu do przeglądania Internetu oraz do pakietu Office. Jednak komputer jaki teraz posiadam nie wystarcza nawet do tego. Mam na myśli cichą pracę i niezawodność. Często słyszę jakieś dziwne dźwięki z komputera oraz przy włączaniu komputera mam czarny ekran i muszę wiele razy go restartować by załączył się obraz ( nie jest to reguła, którego dnia sie to stanie i za którym razem włączy się normalnie ).

Jutro miałam jechać do sklepu u mnie w okolicy i kupić taki zestaw jaki mi polecili w sklepie. Jednak nauczona doświadczeniem nie chcę ponownie kupić czegoś co mam teraz. Ogólne prośby co do komputera był takie: By komputer był cichy, mało awaryjny ( w miare możliwości ), posiadał dysk SSD 120GB ( wiem wiem, jestem starej daty, ale o tym poczytałam i szybkość dysku to wąskie gardło i warto mieć taki dysk ), żeby nie był zrobiony z starych technologi tylko z słabych ówczesnych podzespołów ( chodzi o ewentualną modernizację zamiast wymiany na nowy komputer jak to jest z obecnym komputerem.

Koszt to 1300zł  + WIndows 7

 

Oto zestaw jaki mi złożyło Panowie w sklepie:

Intel Pentium G3220 2x3.00 GHz BOX (LGA1150, 3MB, HD, 54W) 214zł

Gigabyte GA-H81M-DS2, H81, DDR3, SATA3, GBLAN, mATX, LGA1150  178zł

DDR3 4GB 1333MHz ADATA CL9 154 zł

Samsung 120GB SSD, 2.5", SATA3, 540MB/s, 410MB/s SSD840 EVO 372 zł

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black (bez zasilacza) 229 zł

Zasilacz do obudowy ATX 300W be quiet Pure Power BQT-L8-300W 181 zł

 

 

Dodam, że urządzenie do CD i stary dysk Panowie chcą włożyć do nowego komputera. Dysk ma być drugim dyskiem na pliki by nie marnować tego szybkiego dysku.

 

Proszę o szybką odpowiedź bo niedziele syn wyjeżdża ( niestety sie nie zna na komputerach ) i jutro by mógł pojechać o odebrać komputer.

Pozwolę sobie podać sklep w jakim chcę kupić komputer ze względu na to, że jutro by już był u mnie na miejscu, a w innych muszę czekać.

http://www.gral.pl/sklep.php

Pozdrawiam was serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klausowi chodziło o to, że nie potrzebujesz obudowy, do której wchodzi płyta w pełnym wymiarze ATX, jeżeli kupujesz płytę uATX (microATX) i nie planujesz tam dawać np. dedykowanej karty graficznej. Po prostu nie potrzeba tak dużego kloca, a na obudowę wydajesz dużo, więc na pewno coś mniejszego w tym gralu (który najtańszy nie jest) coś mają.

 

Jest tam kategoria mini, Modecoma i Iboxa bym się wystrzegał, reszta to kwestia głównie gustu, choć warto mieć port USB 3.0 na froncie.

 

Z reszty to w zależnosci od ceny obudowy może by zostały pieniądze na G3420 - niewiele więcej wydajny (200MHz), ale obsłuży też pamięci 1600. Wzrost wydajności niewielki, ale jeżeli mieściłoby się w budżecie - czemu nie.

Edytowane przez Frasier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, też ją widziałem, ale nie chciałem polecać, bo nieco zbyt odpustowa jak na mój gust, ale to kwestia indywidualna.

Przy USB 2.0 wybór się poszerza. Mocno mają przebraną ofertę (niedostępne), ale widać to tak czas.

Szkoda, że musi być ten sklep, esc.pl też jest w Trójmieście z tego co pamieam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zamontują jakiś wentylator wyciągający powietrze z tyłu obudowy (cichy oczywiście) - nawet w mało wydajnych/grzejących PC sporo to daje (dłużej pożyje bezawaryjnie). Im większy tym lepiej (bo duży wolnoobrotowy będzie wydajniejszy przy zachowaniu ciszy od małego szybkoobrotowego). Fajnie byłoby wygrzebać budę z miejscem na relatywnie wielki jak na taki PC, wentylator aż 120mm z tyłu (no nie zaszkodzi).

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Panom dziękuję za pomoc. Dzwoniłam do tego sklepu jeszcze raz i inny Pan zaproponował mi procesor, który polecał użytkownik Frasier. Zmienił też pamięć ram na kingstona i zasilacz 500W OCZ CoreXStream 500W SLI (Fan 120mm, PFC). Zainteresowała mnie informacja o innym sklepie. Owszem jest w Gdańsku ESC, ale czy jest tam coś bardziej godnego polecenia? Mogę prosić o jakieś propozycje? Również ciekawe jest to co napisał użytkownik Kyle. Co bym musiała spełnić by móc coś takiego zamontować i jaki jest koszt takiego urządzenia?

P.S. Co do obudowy i płyty głównej to Pan zmniejszył mi i polecił coś takiego: http://www.gral.pl/preview/CoolerMaster/CoolerMasterElite342Blackbezzasilacza_23_print.php i http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/GigabyteGA-H81M-DS2H81DDR3SATA3GBLANmATXLGA1150_29_print.php ... Tylko czy ten zasilacz będzie pasować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę weź z kompletem wyjść wideo, nie sam dsub, np, http://www.gral.pl/ASRock+H81M+LGA1150_946.html

Linkowana wyżej obudowa pomieści wentylator 92mm, nie będzie z tym tragedii, trochę wyciągnie zasilacz, trochę wentylator 92mm, koszt takiego wentylatora to ok 20zł, np. http://www.gral.pl/SilentiumPC+Mistral+92_430.html

Pierwotny zasilacz był lepszy, tego OCZ bym nie brał, ewentualnie można wziąć http://www.gral.pl/Corsair+430W+CP-9020046-EU_281.html

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 500W zasilacza będzie się bardzo nudzić w takim zestawie... Be quiet 300-350W by wystarczył i to z reguły są cicho pracujące serie. Tu nie ma dedykowanej grafiki i jest energooszczędny procesor.

Corsair to dobre zasilacze, ale trzeba pamiętać, żeby reklamować (w razie awarii) je w sklepie, nie u producenta, bo czeka nas samodzielna wysyłka do Holandii za chorą cenę.

Płytę główną Ci Klaus bardzo dobrą polecił. Gość ze sklepu dał taką z tylko wyjściem analogowym do monitora. Pomijając ewentualne przejściówki teraz lub w przyszłości (zależy jaki monitor stosujesz), to też strata nieco jakości obrazu. Lepiej mieć od razu wyjścia cyfrowe HDMI/DVI/DP itp. Jak nie przydadzą się teraz, przydadzą się w przyszłości.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy komputer mam już w domu. Dziękuję wszystkim za pomoc. Ostatecznie zestaw składa się z takich elementó:

Procesor  http://www.gral.pl/preview/Intel/IntelPentiumG34202x3_20GHzBOXLGA11503MBHD54W_08_print.php

Obudowa http://www.gral.pl/Cooler+Master+Elite+344+USB+3+0_384.html

Pamięć Ram http://www.gral.pl/preview/Kingston/DDR34GB1600MHzKingstonHyperXBluCL9_25_print.php

Płyta główna http://www.gral.pl/preview/ASRock/ASRockH81MH81DVIHDMIDDR3SATA3GBLANmATXLGA1150_46_print.php

Zasilacz  500W OCZ CoreXStream 500W SLI (Fan 120mm, PFC).  Jak sami Panowie widzicie, jedynie do zasilacza nie mam linka ponieważ nie ma tego modelu już na stronie grala. Generalnie gdy prosiłam o wymiane na inny zasilacz to powiedziano mi, że jest to dobry zasilacz i nie ma sensu zmieniać. Stwierdziłam, że może i mają rację, że mi w zupełności wystarczy.

 Mam jednak wątpliwości co do tego zasilacza ponieważ chciałam cichy komputer, a słyszę wyraźnie jak pracuje. Teraz moje pytanie, czy to wina zasilacza czy może innego podzespołu. Dodam, że nie jest to bardzo głośny dźwięk, ale wyraźnie słyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odłączaj wszystkie wentylatory, zostanie tylko ten w zasilaczu. Będziesz wiedziała, czy to on hałasuje. Może być też tak, że pod większym obciążeniem wentylator wchodzi na wyższe obroty, przez co jest wyraźnie słyszalny.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę zlokalizować źródło hałasu, na ucho ;)
Zasilacz zwykle nie jest problemem, mógłby być słyszalny jedynie przy maksymalnym obciążeniu.

500W to trochę overkill, tak jak pisali poprzednicy - 350W by wystarczyło. W razie problemów, można go zwracać do 10 dni od daty zakupu (jeśli zakup był przez internet).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykra sprawa, ale trudno zweryfikować co jest konkretnie powodem na odległość i na pewno nie napiszę - było brać be quiet :-).

Najbezpieczniej i najmniej skomplikowanie jest otworzyć obudowę i nasłuchiwać - normalna praca + po włączeniu czegoś wymagającego. Tak to można tylko strzelać w ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzej, mam od niedawna podobny zestaw na G3420 i u mnie najgloszniejszy byl frontowy cooler (bo chodzi "na sztywno" mi sie wydaje), potem boxowy procesora, obudowa CoolerMaster N200. W BIOSie regulacje mam wlasnie dla systemowego (czyli podpiety tylni) i procka, takze dalem na 'silent', frontowy odlaczylem i jest duuzo lepiej, chodz tak jak juz zostalo powiedziane boxowe chlodzenie robi najwiecej halasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dziękuję za pomoc. Dzisiaj na wigili będzie troche młodzieży i może ktoś zlokalizuje winnego. Mam jednak kolejne pytania odnośnie waszych rad. Czy odłączenie wiatraczka z obudowy spowoduje jakieś negatywne skutki w moim komputerze? Jeżeli tak to jak będzie głośny to jaki wiatraczek kupić by było cicho w rozsądnej cenie. I jeżeli wiatraczek wbudowany w procesor jest głośny to na jaki zmienić i czy jest to możliwe w ogóle.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę dodać, że ten OCZ jest dość głośny z natury. U mnie w duecie z boxowym chłodzeniem od Phenoma II x4 850 tworzy dość głośny komputer w spoczynku więc śmiem twierdzić, że przyczyna hałasu jest ten zasilacz choć oczywiście mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, trzeba wyjść z punktu gdzie jest źródło hałasu. Może nim być zasilacz, może nim być boxowe chłodzenie na procesorze, lub coś jeszcze innego. Jeżeli to chłodzenie na procesorze, to wymiana nie musi być droga, bo najtańszym Spartan od Silentum (60 zł?) jest cichszy i wydajniejszy. Jeżeli byłby to zasilacz, i jeżeli to jest duży problem, to ten cały gral powinien się zgodzić na zwrot i wymianę na jakiegoś np. be quiet. Jeżeli było kupowane przez internet i nie minęło jeszcze 10 dni, to nie mogą robić żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komputerze mojego taty od niedawna pracuję g3420 na boxowym chłodzeniu i zasiłce Thermaltake Litepower 400w. Jest naprawdę cicho więc wg mnie to na 90% zasilacz jest źródłem hałasu (stwierdzam to po porównaniu z moim komputerem, gdzie właśnie pracuję ten OCZ)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to zmień na be quiet. To najcichsze zasilacze i do takiego budżetowego zestawu bez karty graficznej w zupełności wystarczy 350W. Pięćsetka OCZ SLI to duża przesada.

Wiatraczki dodatkowe też dobrze brać z regulowaną prędkością obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest źródłem hałasu (stwierdzam to po porównaniu z moim komputerem, gdzie właśnie pracuję ten OCZ)

Pan Wentylator sam się przyznał Dołączona grafika  W dodatku wskazał nam na wentylator w zasilaczu.

Bardzo dziękujemy @Wentylatorze Dołączona grafika

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...