Skocz do zawartości
Revenga

PlayStation 4 vs PC – błędne porównania?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym tutaj odpowiedzieć na artykuł, który nie tak dawno ukazał się na łamach PurePC (http://www.purepc.pl/rozrywka/playstation_4_vs_pc_kupic_konsole_czy_komputer_analiza_cen), a zarazem odnieść się do reszty „starć” obu platform pojawiających się na przeróżnych portalach. W wielu przypadkach znalazłem pewne prawidłowości co do których chciałbym się odnieść (urlop, brzuch napełniony po świętach – rozumiecie Dołączona grafika).

 

Dołączona grafika

 

Błąd 1: Sugerowanie się cenami gier..

Wielu pisze oklepane stwierdzenia typu: „..na konsole trzeba się liczyć z wydatkiem 249 zł (lub drożej) za tytuł, na pc 119-129 zł a można jeszcze zaoszczędzić na dystrybucji cyfrowej.. ha…ha…”. Koniec porównań, rozdział zamknięty, klamka zapadła. No ale chwilka, czy wszelkiej maści portale podchodzą do tematu tak samo jak przeciętny gracz?

Czytając kolejne akapity ktoś zestawia konsole + 5 gier vs PC również z 5 hitami. Po pierwsze czy Kowalski kupuje 5 gier za jednym przysiadem i wydaje lekką ręka ponad 1k zł. Po drugie co dalej, odstawia na półkę? Ilu jest takich konsolowców? No zapewne większość jak sugerują recenzenci, nawet w dobie takich czasów w jakich nam przyszło obecnie żyć (a mówią że ten rudy w TV kłamie). Czasami po ukończeniu rozgrywki, nie sprzedajemy – odzyskujemy większość $? Cholercia to tylko wybrańcy tak się bawią, co za skąpigrosze. Po 3, gdy zeszliśmy na ziemię odwołując się na polskie realia, co dalej w kwestii używek. Kupując ten sam tytuł na PS4 oraz PC w sklepie (dowolny w pudełku) sprawdźmy kto zyska na odsprzedaży. Przy urządzeniach Sony/M$ ceny są w miarę stabilne (może prócz wybranych system sellerów), natomiast na blaszaku ceny spadają do  czego w pewnym stopniu przyczynia się cyfrowa sprzedaż. Wydałem więcej na playstation, ale więcej zyskałem na odsprzedaży, tak więc jak to się ma do tego co wypisują autorzy na różnych stronach: dostających gry, nie martwiących się o portfel, czy bawiących w jakąś sprzedaż – co to wogóle jest?

 

Rozumiem, wielu tak nie postępuje, kolekcjonuje na półce, czy wirtualnie swoje skarby, nie mniej taka sama ilość ma inny wgląd w te sprawy i trzeba spojrzeć na to obiektywnym okiem. Tak więc piszemy o każdej opcji, albo omijamy temat, bo  na dzień dzisiejszy każdy kupuje na premierę, ogrywa i odstawia na półkę. Normalnie zielona wyspa , czyli rudy POmagier prezydenta znów nie kłamał Dołączona grafika

 

Błąd 2. Cisza o poborze prądu…

Czytając test kart graficznych a zwłaszcza podsumowań, zawsze znajdzie się kila linijek tekstu, jak to jedna jest bardziej eco od drugiej, a w tabeli widzimy kolosalną różnicę 20 W. Czerwoni pobierali 50 waciszy mniej od zielonych i zaraz zmianka w „wadach” decydująca o zakupie… ba nawet na forach jest to ważny as w rękawie podczas walk na argumenty w wojnie: radek vs zieleniak. Gdy dochodzimy do konfrontacji przytoczonych rywali w tekście podlinkowanym wyżej, nastaje cisza… ciiichutko jak na maturze za komuny. Sprawdźmy więc jak to wygląda podczas grania w wymagające popirdółki:

PS4 – 140-150W

PC  - ok 350W

Co my tu widzimy, niuanse rzędu +/- 200W i nikt słówka nie skrobnie, mam rozumieć że przy takich wartościach dostajemy spory upust u pana Władzia na dyżurze w elektrowni, co innego wspomniane wyżej 20 W: to już skandal! Moja 50" plazma średnie zużycie ma mniejsze, razem z czarnym pudełkiem od Sony jest mniej zachłanny niż samo pudełko PC – czy to nie jest warte odnotowania?

 

Błąd 3..4..5.. 

-mobilność,

-wymiary,

-rozrywkę wieloosobową przy jednym TV,

-optymalizację, aby przez 7 lat grać bez zmartwień, 

-spokój (wydajemy raz i mamy problem z głowy),

-dedykowane tytuły jedne w swoim rodzaju,

-jako solidna alternatywa dla mocnego PC (PS4 w sieci Saturn chodził po 1699 zł), gdzie starczy dodatkowo  funduszy na lekki pc/htpc/laptop..itp, 

 

.....zostawiam na dalszy plan.

 

Dołączona grafika

 

Każdy sprzęt ma zagorzałych zwolenników, swoje zalety i wady. Zarówno o jednym jak i drugim trzeba wspominać aby to miało sens, a nie widząc tylko dobre strony, całkowicie pomijając ułomności towarzyszące przecież każdej platformie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko zwrócić uwagę na chłodne podejście do tematu gier i ich oceny. Porównanie w artykule purepc przypomina test podzespołów bazowych pc, gdzie to co na papierze (różne benchmarki), słupki/cyferki przekłada się na ocenę końcową. Czy grafika, framerate to najważniejszy czynnik, aby tylko o nim wspominać? Serio? W sumie też tak uważałem parę lat temu, jednak gdy w ręce wpadło mi arcydzieło, coś co można nazwać sztuką w postaci ICO oraz Shadow of the Colossus, podejście zmieniło się o 180 stopni. W między czasie doszło jeszcze MGS 3 i po-pierdółki ze stajni EA, Ubisoft, Activision stały się budżetowym filmem klasy D z marną gra aktorską, poniżającą fabułą, ale wodotryskami wizualnymi.

 

Po ograniu The Last of Us, który jest dojrzałą przygodą (ze świecą takich szukać), a zarazem poruszającą w wielu momentach, tak czytam sobie jak ktoś porównuje BF4, AC4 w teście na rozdziałkę, ilość klatek i na tej podstawie stwierdza że konsole bee, niewarte zachodu, to aż ręce opadają. W GTA 5 bawiłem się przednio, ilość fps-ów nawet na chwilkę mi nie przeszkadzało, natomiast co mi po 60 fps w BF4, Crysis3 skoro tego nawet nie dałem rady skończyć i nie chodzi mi tutaj o płynność, brak FHD+, AA itd. Teraz pytanie.. co nas czeka w przyszłości za sprawą takich producentów jak Naughty Dog (seria Crash, Uncharted, The Last of Us), Santa Monica (seria God of War, The Order: 1886), Guerrilla Games (seria Killzone), Insomniac Games (seria Ratchet & Clank, Resistance), Sucker Punch Productions (seria Sly, Infamous), Quantic Dream (twórcy thillerów Fahrenheit, Heavy Rain czy Beyond: Dwie Dusze)? 

 

Gry są priorytetem, dopiero później dochodzi platforma, nie na odwrót. Jest to sprawa indywidualna, tak więc nie można wydawać wyroku jak podczas testowania procesorów - i5 można zestawić z AMD FX -8350, ale czy Civilizations z Heavy Rain? Nie chodzi tutaj o to, co jest lepsze (każdy musi sobie odpowiedzieć sam), tylko o stwierdzenie faktów.

Edytowane przez Revenga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko zwrócić uwagę na chłodne podejście do tematu gier i ich oceny...Nie chodzi tutaj o to, co jest lepsze (każdy musi sobie odpowiedzieć sam), tylko o stwierdzenie faktów

 

 

Ja tu widzę, że chcesz wmówić komuś, że jego pogląd jest zły. Przeszedłem The Last of Us do połowy i podziękowałem. Tak samo Beyond Two Souls. Heavy Rain przeszedłem jako jedyne całe ponieważ wszyscy się zachwycali. W efekcie? Poklikałem coś na padzie gra sama się przeszła, taki interaktywny film z ułudą, że grasz i masz na coś wpływ. PS3 od razu poszedł na sprzedaż. Jeśli tak mają wyglądać te super gry na konsole to ja podziękuje. Każdy gra w to co mu pasuje. Mam xboxa i z exclsivów oprócz forzy nic mnie nie interesuje. W całą resztę gram na PC w FHD z grafiką i fpsem nieosiągalną dla konsol nowej generacji. I co? Tylko dlatego, że tak uważam mam każdemu mówić, że się myli i, że konsole ssą? Każdy gra na tym na czym mu się podoba, na tym na co go stać i nie widzę sensu poruszać tego tematu. Zaraz znów zrobi się wątek na poziomie przedszkola jakim jest benchmark. Widać, że nie zrozumiałeś idei artykułu. Chodziło jedynie o wskazanie różnic cenowych między platformami i tyle. Wybór platformy jest indywidualny i pozostawiony odbiorcy. Nie ważne co ile kosztuje.

 

Temat przypomina odwieczną kłótnię benzyna vs diesel. Jeśli kogoś stać na spalanie 30/100 to niech jeździ tym na co ma ochotę.

Edytowane przez kaijitsu
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...