Skocz do zawartości
Fan Pc

Nowy PC mATX + woda (w opcji)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję przesiać się z laptopa na komputer stacjonarny (znowu), laptop to świetna sprawa ale brakuje wydajności przy pracy w niektórych programach (cad, photoshop), mam teraz lenovo y580 na i7 z 2 dyskami ssd i hdd. Mam zamiar go sprzedać i dołożyć 2-3 tysiące i złożyć coś ciekawego.

 

Chcę zestaw opierający się na płcie micro ATX chodzi o miejsce.

 

Zestaw o jakim myślałem to:

Płyta główna: ASUS MAXIMUS VI GENE

Procesor: i5 4670k lub i7 4770k ( nie wiem czy warto dokładać, chodzi o to jak dużo zyskam)

Karta graficzna: Nvidia 660ti lub gtx 770

Ram: nie wiem jaki ale minimum 8gb

Dysk: SSD (teraz mam samsunga 128gb 840, chciał bym coś w wersji 256gb)+ HDD ( zastanawiam się nad raid z dwóch dysków hdd po 1tb, robię mnóstwo zdjęć i obrabiam je, a obrazy raw zajmują ogrom miejsca, lub jeden 2tb)

Zasilacz: Na zasilacz jestem w stanie dać trochę więcej ale szukam konstrukcji przynajmniej półpasywnej, która przy lekkiej pracy będzie bezgłośna fajnie jak był by ze sprawnością „Platinum”.

 

Monitor: ASUS PA248QJ, potem planuję dokupić do niego jeszcze jeden (może macie jakies lepsze propozycje? zastanawiałem się nad 27" ale nie znalazłem nic ciekawego i wychodzi drożej)

 

Obudowa: Bitfenix Prodigy M biała z oknem

 

Teraz opcja zależy czy wystarczy środków, zestaw chcę zalać „wodą”, a mianowicie jedna chłodnica 2x120 plus na nią 2 wentylatory na górę, blok na procesor i na grafikę, ale tu już nie mam pojęcia jakie węże, jaka pompka (żeby była cicha i zmieściła się do obudowy).

 

Co o tym myślicie, bardzo liczę na każdą pomoc w doborze podzespołów.

 

Chłodzenia wodnego nigdy jeszcze nie miałem, ale już od dawna marzyła mi się taka konstrukcja i jestem fanem ciszy jeżeli chodzi o sens budowy.

 

Mam jeszcze z poprzedniego stacjonarnego obudowę antec three hundred z oknem i nagrywarkę dvd.

 

Zestaw będzie do typowych programów inżynieryjnych takich jak cad, catia, solid edge itd., oraz programy do obróbki wideo oraz obrazów całe Adobe. Sporadycznie do prostych gier.

 

Już rozglądam się od około miesiąca czasu i nie wiem czy czekać jeszcze do stycznia czy nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się chłodzić cpu i gpu jedną małą chłodnicą 2x120.

To jest cały problem w lc micro atx, obudowy są małe, i nie mieszczą większych/większej ilości chłodnic.

Wodując ten cpu i 770 będziesz mieć kiepskie temperatury jak na zainwestowane środki w chłodzenie.

 

Najlepsza opcja to chłodnica zewnętrzna (stojąca daleko od obudowy/ukryta), albo większa obudowa, która już mieści dużą chłodnicę. 

Do cpu+gpu rozsądne minimum to dwie chłodnice 2x120, ostatecznie jedna 3x120, ale też szału pod względem temperatur nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by wziąć szerszą ( 5,5cm) i jeszcze jedną np 1x120? Czy dać sobie spokój z chłodzeniem wodnym w takiej budzie? zależy mi tez żeby bło cicho, dlatego chcę kupić zasilacz pół pasywny ze sprawnością Platinum.

 

Poczytałem jeszcze trochę i zamiast tej płyty głównej chcę wziąć:

 

ASRock Z87M OC Formula  cena 605 zł
 

Fractal Design Newton R3 600W cena 492 zł

 

Jakie ramy do tego? może ktoś coś poleci? chyba na roazie 2x4gb potem dołożę jeszcze raz tyle, wiem że taktowanie przy grach nie robi prawie żadnej różnicy a jak przy programach, brać coś z wyższym taktowaniem? I chciał bym żeby to wszystko jakoś grało wizualnie.

 

I jeszcze pytanie o dysk. Segate czy wd, kiedyś mi 3x segate zdechł, ale nie wiem jak to teraz z tymi modelami. Chyba wezmę 2tb bo boję się że 2x1 tb będzie chodził głośniej od tych wentylatorów.

 

Dysk ssd: Plextor M5 Pro? Nie ma co myśleć o innym? Samsung?

 

A i może ktoś jeszcze coś powie o monitorze?

 

Wiem że poruszam tutaj sporo rzeczy na raz ale liczyłem trochę na większe zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Haswella i GTX770 to gruba 3x120 (lub podzielone na dwie osobne chłodnice) to jest minimum, a jak chcesz kręcić, to może być za mało (ja mam 3x120 gr.60mm i chłodzę tym i7 2600k + R7950 - oba kręcone, ale to max tej chłodnicy). Do Prodigy da się coś takiego upchnąć (w konfiguracji 1x120 + 2x120 lub 2 * 2x120), tylko że trzeba trochę pokombinować.

 

Pytanie tylko, ile kasy zamierzasz w to włożyć. Dobry wucet to 1500-2000zł na nowych częściach i nie jest to nigdy opłacalne. To zabawa tylko dla entuzjastów, którzy po prostu lubią to robić. No i trzeba tu też "trochę" wiedzy, by zapewnić sobie bezpieczne działanie kibla na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad używaną chłodnicą i blokiem na procesor, na grafikę wątpię żebym coś znalazł więc trzeba kupić nową to koszt ok. 400zł.

Złączki tez chyba używane nie powinny stwarzać problemów. Z nowych rzeczy chyba warto wziąć pompkę i wąż.

 

Myślałem o czymś takim:

Swiftech pompa MCP355 12V 
EK Water Blocks EK-DDC X-RES Laing 140 Acetal CSQ
 
Ciężko mi powiedzieć ile na to kasy, chcę oczywiście zrobić to jak najtaniej ale żeby nie otrzymać większości dobrych podzespołów i potem to zepsuć dwoma czy trzema częściami.
 
Sam zestaw skrzynka bez chłodzenia wychodzi ok 4,5 tysiąca. myślę że około 1500zł mogę włożyć w chłodzenie, ale fajnie też jak by mniej wyszło bo do tego jeszcze monitor.
 
Bloki wodne z LGA 1155 będą chyba pasowały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...