Skocz do zawartości
WchodziszJędrzeju

ASUS VG248QE vs EIZO Foris FG2421

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Wkrótce będę kupował monitor do nowego komputera i zastanawiam się, który z dwóch monitorów (ASUS VG248QE i EIZO Foris FG2421) wybrać?

 

 

Monitory są w cenie 1250zł (ASUS) i 2150zł (EIZO), więc różnica jest zawuażalna.

 

Komputer będzie wykorzystywany codziennie m.in. do gier (FPS), ale raczej nie w trybie 3D. ASUSa prawdopodobnie zmusiłbym do Lightboost, a EIZO ma odpowiednik wbudowany fizycznie. Komputer będzie nowy, więc spokojnie 120fps będzie wyciągał.

 

Pytanie:

 - czy warto dopłacać?

 - jeśli nie, to czy warto kupić tego ASUSa?

 - jeśli nie, to jaki niezły monitor 23-24" polecacie?

 

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko do gier i rozrywki to zdecydowanie Eizo FG2421.

Mimo w serwisie prad.de te produkty zostały ocenione następująco:

ASUS VG248QE - gut (czyli nieco lepiej)

EIZO Foris FG2421 - befriedigend (czyli gorzej)

 

Co do wyboru przekątności monitora, w dużym mierze będzie zalerzeć od tego jak daleko masz od monitora. Czyli np. 22" =55, 24" = ok60cm, 27" = ok70cm.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko do gier i rozrywki to zdecydowanie Eizo FG2421.

 

A ASUSa w jakim przypadku?

 

Spotkałem się z nastepującą opinią, wg. której ten EIZO jest w każdym punkcie lepszy, niż ASUS (kolor, kontrast, kąty, jasność), a ustępuje mu jedynie w szybkości (GTG i Input Lag). Czy się z tym zgadzasz (zgadzacie)?

 

Gdyby tak było, a sam EIZO i tak był w miarę "szybki" (szybszy niż monitor za 800zł), to byłbym zdecydowany na ten właśnie model.

 

Jak jest?

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem pod uwagę ze recenzji z serwisu prad.de oraz mva.pl

Co do Asus-a warto poczekać na tego nowinke jaka ma nastąpić w tym roku "Nvidia G-Sync". I ponoć mają wzdrożyć właśnie do tego modelu Asus-a VG248QE.

 

Szczerze mówiąc, nie jestem ekspertem tylko wskazałem Ci monitor i nic więcej. Poprostu lubię czytać i tyle. Sam zresztą chciałem kupić w grudniu zestaw ale utknęło mnie ten nadchodzący Maxwell od Nvidii. Do tego jeszcze dylemat monitora (najpierw Eizo FG2421 i ostatecznie wybrałem do zestawu Eizo FS 2333).

 

Na twoim miejscu zrezygnowałbym tego TN, bo to strasznie stare i nudne. Kolory są tak kiepskie (mają tylko 6 bitów!), że nie da się na nim normalnie pracować tylko grać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tys za monitor?

 

to tylko nec p232w (z kolorami mozna cuda robic)

 

test

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/nec_p232w.htm

 

i nie ma sie co obawiac ze ma 8ms i input lag na poziomie 20ms, gram w quake 3  i nie widze zadnych smuzen czy opoznien

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8ms smuzenia i 20ms input laga to nie tragedia! to norma w monitorach i niech mi nikt nie mowi ze to dyskwalifikuje monitor bo sie wysmieje....

 

chyba ze ktos jest graczem pro i gra po turniejach gdzie kazda milisekunda smuzenia czy opoznienia jest dla niego jak skrzynka zlota 

 

 

 mialem kilka dni della p2414h ktory ma input laga na poziomie 5ms i porownujac z opoznieniem do 20ms to zadna roznica, a smuzenie w grach 8ms to tez niezauwazalne dla oka w szybkich scenach

 

natomiast

 

120hz w grach to fajny gadzet, plynnosc i w ogole, tylko do nowych gier kompa z nasa posiadac trzeba :) nawet gdybym go mial nie przekonalo by mnie to do kupienia takiego monitoa ze wzgledu na slabe odworowanie kolorow nawet eizo

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8ms smuzenia i 20ms input laga to nie tragedia! to norma w monitorach i niech mi nikt nie mowi ze to dyskwalifikuje monitor bo sie wysmieje....

 

chyba ze ktos jest graczem pro i gra po turniejach gdzie kazda milisekunda smuzenia czy opoznienia jest dla niego jak skrzynka zlota

 

 

mialem kilka dni della p2414h ktory ma input laga na poziomie 5ms i porownujac z opoznieniem do 20ms to zadna roznica, a smuzenie w grach 8ms to tez niezauwazalne dla oka w szybkich scenach

 

natomiast

 

120hz w grach to fajny gadzet, plynnosc i w ogole, tylko do nowych gier kompa z nasa posiadac trzeba :) nawet gdybym go mial nie przekonalo by mnie to do kupienia takiego monitoa ze wzgledu na slabe odworowanie kolorow nawet eizo

Ja ciagle sie zastanawiam, nie odrzucam ani tego Eizo, ani jakiegoś niezłego monitora za 800zl. Natomiast rozumiem, ze ten Asus to rzecz niewarta zakupu? Podobno jak na tn jest dobry.

 

Nie wiem po prostu, na ile to 120hz, input lag, gtg itd. ma znaczenie... Podobnie myszki - przewodowe vs bez. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie...

 

W starszych grach 120fps wyciągnę lekko, ale w nowych np bf4 to już w dniu zakupu będę prawdopodobnie poniżej 100 :-)

 

Wybór to jakaś masakra, w sklepach oczywiście nie sie nie zobaczy, bo ńigdzie nie maja tych modeli... Tylko na zamowienie.

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolory w NEC p232w

http://www.tftcentral.co.uk/images/nec_p232w/viewing_angles.jpg

 

kolory w EIZO FG2421

http://www.tftcentral.co.uk/images/eizo_fg2421/viewing_angles.jpg

 

i tak bardzo polecany na wszystkich forach dell P2414H, ktorego wyrzucilem przez okno po 10dniach (na az 6cio bitowej matrycy... BUAHAHAH)

http://www.tftcentral.co.uk/images/dell_p2414h/viewing_angles.jpg

 

chyba wiecej argumentow nie potrzeba

 

 

a o matrycach TN nawet nie bede sie wypowiadal bo szkoda czasu......

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LuKe nie wiem czy zauważyłeść ale EIZO FG2421 ma bardziej "fioletową" powłokę niż czarną. Stąd te różnice których podajesz na podstawie tych fotek.

 

Jak toms83 podaje oraz w moim drugim poście napisałem, jak do grania to Eizo a ogólnie to już najlepiej matryca o głębszej czerni. Jeśli Cie to nie przeszkadza ta kwota to warto zwrócić na model Eizo FlexScan EV2436. Masz tu bardziej uniwersalny monitor dla świętego spokoju. Albo Asus VN279QLB

 

To są wszystkie przeze mnie wymienione modele jakie najbardziej padły mi do gustu i mają note "sehr gut" (oprócz EIZO FG2421-nota "befriedigend") w serwisie prad.de i nie tylko.

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolory w NEC p232w

http://www.tftcentral.co.uk/images/nec_p232w/viewing_angles.jpg

 

kolory w EIZO FG2421

http://www.tftcentral.co.uk/images/eizo_fg2421/viewing_angles.jpg

 

i tak bardzo polecany na wszystkich forach dell P2414H, ktorego wyrzucilem przez okno po 10dniach (na az 6cio bitowej matrycy... BUAHAHAH)

http://www.tftcentral.co.uk/images/dell_p2414h/viewing_angles.jpg

 

 

 

Wiesz, ja od zawsze jadę na TNkach, bo to będzie moja pierwsza stacjonarka (laptopy do tej pory), więc dla mnei każdy z powyższych ekranów ma niezłe kąty. Eizo i NEC imo identyczne, Dell odrobinę gorsze.

 

 

Miałem, fakt, z 10 lat temu LCD od Samsunga i takiego ekranu jak tamten to nie znajde dzis nigdzie. kąty 180 prawie itd.. Bezcenny sprzęt, stoi na strychu Dołączona grafika Tylko ze rozdzielczosc archaiczna..

 

 

 

 

Szukam monitora 23-24", Full HD (16:9) - inne opcje raczej mnie nie interesują..

 

 

Ogólnie brałbym tego Asus'a, ale to TN... i decydując się na Eizo mam nadzieję, że w każdym punkcie będzie lepszy, tylko trochę wolniejszy.. Mam również nadzieję, że będzie lepszy niż mój TN z laptopa, który dla mne jest w 100% OK Dołączona grafika Liczę na to, że będę miał teraz lepiej po prostu.

 

 

Ten NEC ma 21ms input lag, to tyle co niz telewizor Dołączona grafika Ogólnie fajny monitor.

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tych obrazkach co ci przedstawilem chodzilo mi nie o katy, a o kolory.....

 

 

porownaj sobie z nec, a z eizo i zobaczysz ze kolory w eizo sa poprostu wyblakle (sprane), jak w kazdym monitorze ktory nie jest typowo dla grafikow

 

21ms input lag, a ja gram na quake 3 i nie widac zadnych opoznien! opoznienia dopiero zaczynaja sie od 32ms!

podobnie tyczy sie czasu reakcji matrycy, majac 8ms raczej ciezko bedzie zauwazyc smuzenie w szybkich scenach porownujac do 4ms czy 2ms

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor do grania to eizo

Do tanszego grania z gorszymi kolorami i spranymi czerniami, ciemniejszy w 3d/2d lightboost hakiem to asus. Tosasy zrobil utility do włączania dla kart nv/amd.

Zaś dowolne ips czy va bez strobingu, czy nawet tn bez 120hz do grania sie nie nadaja wg mnie.

 

 

 

 

porownaj sobie z nec, a z eizo i zobaczysz ze kolory w eizo sa poprostu wyblakle (sprane), jak w kazdym monitorze ktory nie jest typowo dla grafikow

 

21ms input lag, a ja gram na quake 3 i nie widac zadnych opoznien! opoznienia dopiero zaczynaja sie od 32ms!

podobnie tyczy sie czasu reakcji matrycy, majac 8ms raczej ciezko bedzie zauwazyc smuzenie w szybkich scenach porownujac do 4ms czy 2ms

 

Bla bla

Kolory sprane to nie wiem gdzie widziales. Eizo ma pare wad. POLECAM zapoznać się z wątkiem na OCuk i HardForum. Jedynie czerwień odstaje.

Kolory to nieistotna rzecz dla gracza fps. Albo inaczej, jest istotna, ale gdyby była bardzo istotna to nie siedziała by wiekszość na tn.

Czas reakcji matrycy a input lag- 2 rożne rzeczy. Piksele mają czas reakcji - laga koloru/zmiany położenia, lag to opóżnienie wywołane elektroniką. Eizo ma 12-18mz całościowego laga...

http://hardforum.com/showthread.php?t=1788465&page=40

http://www.overclock.net/t/1438195/eizo-new-240hz-eizo-foris-fg2421-gaming-monitor/780

http://www.blurbusters.com/

 

Co do prad.de jeszcze - zajmują sie oni całościowo monitorami. Więc średnia ocena dla monitora dla graczy to nic złego. Ważne czy nadaje sie do grania. Czy jest benefit z tego.

Wiem że każdy poleca co ma, bo każdy próbuje racjonalizować swój wydatek i ciągle upewniać się że DOBRZE WYDAŁEM KASE, UFF. Ludzka rzecz. Ale ips nie nadaje sie do grania. Va nie nadaje sie do grania. Jeśli nie ma strobingu, jeśli to nie crt...nie nadaje się. I tyle.

Miałem szybkie tn, mam dela na ips, i widze jak smuży, widzę tarcie ekranu, widzę blur przy obracaniu. Na każdym. Na CRT tego nie było. Na Eizo w trybie turbo też tego nie ma...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kolory sprane to nie wiem gdzie widziales" 

u mnie w domu....

 

IPS nie nadaje sie do grania...buehheheeh, jakos 10 lat gram na IPS (poprzednio nec 20wgx2 na AS-IPS) po przesiadce z CRT i widze obraz tylko na korzysc LCD

 

 

dla mnie kluczowa sprawa sa kolory i moga je tylko zaoferowac monitory dla grafikow jakim jest wspomniany przykladowy NEC, i niech nikt kitu nie wciska ze jakis eizo dla gracza itp maja dobre kolory.... sa mizerne i slabe,

 

kupujac eizo gosciu zaplaci przede wszystkim za bajer 240hz do ktorego kompa trzeba posiadac z nasa, a nie za dobre odwzorowanie kolorow za ktore ja zaplacilem kupujac neca i  wykladajac 2000zl

 

 

P.S

 

i nie polecam go dlatego ze go mam tylko dlatego ze kolory ma bajeczne a jego kalibracja nie ma ograniczen,  gdybym nie byl zadowolony poprostu bym go oddal jak poprzednika della p2414h

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi!

 

@LuKe - tyle że ja właśnie kupuję nowy sprzęt po to, by mieć milion FPS w moich ulubionych grach Dołączona grafika

 

Ja mam doświadczenie z IPS (iiyama x2377hds), TN (z wielu laptopów, Sony, Apple (chyba TN), Asus ROG) .. VA nie pamiętam, czy miałem.

 

Ja różnice w kolorach widzę tylko wtedy, gdy zestawię 2 monitory obok siebie - inaczej nie umiem powiedzieć, czy są "dobre". Podobnie balans bieli / temperatura.. 

Natomiast taką poświatę białą (srebrzenie?) na tym ww. IPSie widzę do dziś, kąty ok i co z tego.. Dołączona grafika

 

OK moi mili. Na 90% biorę tego EIZO i tyle. A jak będzie lipa, to mam 10 dni na zwrot, o!

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez pewne bylo ze nikt na forum komputerowym nie kupi NEC'a,  w ktorym nie jest napisane "dla gracza" :)

 

ja tylko powiem ze swojej strony ze nie ma tego napisu, a monitorek sprawdza sie wysmienicie rowniez na grach.....

 

 

ale ok, skoro komp ci wyciagnie duzo FPS dobrze miec super plynnosc obrazu, a nie szarpanine w grach jak na 60hz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LuKe - ja nigdzie nie napisałem, że IPS/VA/TN się (nie) nadaje do grania/czytania/... Dołączona grafika Sam miałem NECa też, mój pierwszy CRT!

 

Moim zdaniem różnice które testują różne serwisy to szczegóły.. które męczą kupujących Dołączona grafika ... a po zakupie prawie nie są zauważalne Dołączona grafika

 

Mimo wszystko, dobrze kupić sprzęt _lepszy_ niż _gorszy_ .. nawet gdy różnice są małe, bo naprawdę złe monitory rozpozna nawet laik .

 

Dzięki za pomoc, jeśli masz jakieś materiały lub coś jeszcze do dodania - go ahead, chętnie poczytam!

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne...........

 

zrobilem sobie taki tescik na grze doom 3

 

i sie okazalo ze po wlaczeniu v-sync straszne sa opoznienia na grze (input lag)

 

bez v-sync smiga idealnie

 

czy to mozliwe ze to wina monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wina monitora, a raczej 60Hz. Na 120Hz I więcej input laga już nie czuć. Dlatego do gier są polecane monitory 120Hz i więcej. Tapatalk 4 @ SGS 3

 

dziwne ze na poprzednim necu 60hz zadnych opoznien nie bylo z wlaczonym v-syn.... na innym starym cfg kompa

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to też od gry zależy. Jedna gra po włączeniu vsync dostaje gigantycznego input laga (szczególnie gry Valve), a inna nie widzi różnicy czy włączony czy nie (np Crysis 3). Aczkolwiek przy 120Hz I włączonym vsync nawet w grach Valve nie czuć input laga. Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałem monitor, jeszcze nie miałem czasu za dużo się pobawić, ale od razu mogę powiedzieć, że:

 

  • 120Hz (nawet bez trybu "240Hz Turbo" aka Lightboost) to coś niesamowitego... Dołączona grafika Ogromna różnica widoczna gołym okiem (kompletnie inny poziom "różnicy" niż gatka o kolorach, czy czymś - to po prostu widać),
  • Czerń super, kontrast super, kolory ładne,
  • Kąty pionowe - super, kąty poziome - trochę gorsze niż w IPSie który mam obok (ale przynajmniej nie ma białej poświaty).

 

Ogólnie znacznie lepiej niż w moim starym (acz nie tanim) laptopie i lepiej niż się spodziewałem.

 

Jestem zadowolony, obawiałem sie, że Eizo robi monitory dobre w testach i tabelach, ale wyglądające "tanio" - bałem się słabych plastików, niedopasowań itd.

 

W "realu" jest dobrze, materiały solidne, bardzo solidne a monitor absolutnie nie wygląda "tanio". Bardzo dobre mocowanie, monitor bardzo stabilny.

 

OSD jest ok, nie miałem problemu z połapaniem się co i jak.

 

Monitor jaki jest po dłuższym użytkowaniu - napiszę ewentualnie później.

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy tylko w grach masz taka super plynnosc?

 

a czy filmy z youtube chodza plynniej albo co kolwiek pod windowsem, np wolno przewijany tekst (np. forum) na srodkowym przycisku mychy

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się framerate filmu będzie zgadzał z Hz odświeżania monitora to będziesz miał płynnie.

 

 

@WchodziszJędrzeju

Gratulacje udanego zakupu. Dobrze, że trafiła się równa sztuka, zwłaszcza za pierwszym podejściem. :)

To miłego grania. Turbo urwie jajca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy tylko w grach masz taka super plynnosc?

 

a czy filmy z youtube chodza plynniej albo co kolwiek pod windowsem, np wolno przewijany tekst (np. forum) na srodkowym przycisku mychy

 

Już sam Windows wygląda doskonale! Okno, przewijany tekst..  jest tam, gdzie ma być, zero rwania. Kompletnie inna bajka.. no turning back.

 

Jak Ci się framerate filmu będzie zgadzał z Hz odświeżania monitora to będziesz miał płynnie.

 

Z kolei 120Hz to nie jest przypadkowa wartośc, otoz np. 120 = 5x24 (24Hz - Blu-Ray) itd.

Edytowane przez WchodziszJędrzeju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...