Skocz do zawartości
popej

Pomiary Realtek ALC892

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem różne testy płyt głównych, gdzie praktycznie standardem stało się mierzenie układów audio na płycie przy pomocy programu RMAA. Niestety rzadko kiedy te pomiary są robione sensownie, więc trafiają się publikacje wyników, które zupełnie odbiegają od rzeczywistości.

 

Zrobiłem własne pomiary układu ALC892 na płycie Asrock Z87 Pro4. ALC892 to przeciętny scalak stosowany na popularnych płytach. Pomiary mogą służyć jako punkt odniesienia do innych testów. Jeżeli są publikowane dużo słabsze wyniki, do istnieje spore prawdopodobieństwo, że pomiary zostały zrobione błędnie. Moje pomiary można zobaczyć tutaj:

 

http://www.gmaptool.eu/audio/Realtek_ALC892.htm

 

Techniczne parametry ALC892 są zupełnie przyzwoite. Jedynie THD+N i IMD+N nie wypadają najlepiej ale charakterystyki dla tych pomiarów są bardzo czyste, co w praktyce oznacza, że zniekształcenia są niegroźne.

 

Dla porównania lepszej klasy scalak ALC1200 na płycie Asus P5Q:

 

http://www.gmaptool.eu/audio/ALC1200/24_48.htm

 

Jeszcze kilka prostych zasad, które warto przestrzegać przy pomiarach RMAA pod Windows 7:

- W panelu "Dźwięk" należy ustawić 24-bitowe odtwarzanie i nagrywanie.

- W miarę możliwości stosować przy pomiarze interfejsy WASPI lub ASIO.

- Wykonywać pomiar przy tej samej prędkości próbkowania jaka została ustawiona w panelu "Dźwięk".

 

Dla wszystkich, którym zależy na przyzwoitym dźwięku pod Windows 7, polecam zainstalowanie opcjonalnej poprawki KB2653312.

 

Edytowane przez popej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, od jakiegoś czasu integry dość mocno się podciągnęły i grają praktycznie na poziomie pcm2702/2704 którymi do niedawna jeszcze wszyscy się podniecali jako cudem świata. Co nie znaczy wcale, że nie da się znaleźć dobrego dac który odstawi integrę w kosmos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci mobo w końcu zauważyli, że oprawa gry to nie tylko grafika, a komputer nie służy wyłącznie do grania i pracy i zaczęli śię prześcigać, kto zrobi płytę główną, która jest "bardziej hi-fi". Choć nadal wystarczy prosty Audiotrak, lub np Xonar DX, by każda zintegrowana konstrukcja legła w płytkim grobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@popej

skoro według ciebie testy dla kodeka klasy realtek 892 pod niemal kazdym względem są na poziomie excellent to jaki jest ich sens?

w takiej sytuacji dla nawet najtańszych kart na pci, a nawet dla lepszych układów zintegrowanych brakuje skali...

Edytowane przez adrianz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocena "excellent" w RMAA oznacza mniej więcej poziom jakości standardu CD. Excellent, bo 16-bitowa rozdzielczość audio leży powyżej możliwości ludzkiego słuchu.

 

Praktycznie wszystkie aktualnie stosowane kodeki na płytach i kartach dźwiękowych są 24 bitowe. Nie osiągają one faktycznej jakości sygnału 24-bitowego, ale nawet te najtańsze pod względem niektórych parametrów przewyższają standard CD. Z punktu widzenia słuchu są doskonałe. Natomiast z punktu widzenia pomiarów elektrycznych, nadal można je podzielić na lepsze i gorsze.

 

Jeszcze jedna uwaga: pomiary dotyczą wyjścia audio na karcie. Często wejście audio ma znacznie słabsze parametry, ale w sumie mało komu to przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na słuch mało prawdopodobne,to ja chyba nie mam w ogóle słuchu Dołączona grafika bo dla mnie każdy jeden xonar,czy audigy za 30zł ma lepszy dźwięk jak alc 892. Ostatnio nawet chciałem pozostać na integrze, ale wytrzymałem na tym 2h.

Także szkoda czasu na testowaniu tego badziewia.

Edytowane przez grzeg255

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie każdy jeden xonar,czy audigy za 30zł ma lepszy dźwięk jak alc 892.

 

Przyczyn może być wiele. Przesterowanie, przeciążenie, złe ustawienia drivera, załączenie efektów, różnice w głośności itd. Do tego w takich niejednoznacznych sytuacjach ludzkie zmysły po prostu naciągają wrażenia, dlatego przeprowadzenie wiarygodnego testu odsłuchowego nie jest łatwą sprawą.

 

Ja bym zrobił tak: wybrałbym jakiś odpowiedni kawałek muzyki, odtworzyłbym go przez poprawnie skonfigurowanego ALC892 i nagrał dobrą kartą dźwiękową. Dokładnie tak, jak to zrobiłem przy pomiarach RMAA. Wyrównałbym poziom głośności nagrania i zsynchronizował z oryginałem. Potem zrobiłbym test ABX na dobrej karcie, jak np. Xonar. Czyli porównałbym oryginalne brzmienie dobrej karty przy odtwarzaniu muzyki z brzmieniem nagrania tej muzyki, które przeszło przez Realteka. Testy ABX umożliwia np. foobar.

 

Moim zdaniem w takim teście byłoby bardzo trudne lub niemożliwe odróżnienie oryginału od nagrania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko nie trzeba super słuchu, by na dobrych słuchawonach odróżnić realteka od np Xonara D2X.

 

Może realteka wypuszczonego przez ultra tanie wyjście na płycie, czy nie daj boże na front panel za 15 centów robiony pod Shenzen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...