Skocz do zawartości
rasmen

Jaka pamięć do GA-EP43T-UD3L

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Posiadam następującą konfigurację:

- płytę Gigabyte GA-EP43T-UD3L

- procesor E8600, który chodzi na 4GHz (FSB400, QPB1600)

- 4GB ram DDR3 1600MHz (2x2GB) Kingston Hyperx.

Z racji tego, że korzystam z oprogramowania do obróbki grafiki i projektowania (Abobe Illustrator, AutoCAD) obecne 4GB ramu to zbyt mało.

Jeżeli chodzi o gry, to gram sporadycznie w Serious Sam 3 BFE, Battlefield 3 i kilka innych tytułów. Ogólnie większość gier chodzi na ustawieniach wysokich lub ultra wysokich, problem pojawia się przy wspomnianych programach.

 

Teraz pytanie, jaki ram mogę dokupić do tej płyty? Czy lepiej dokupić takie same moduły 2x2GB, czy jednak 2x4GB? Pamięć musi chodzić stabilnie na 1600MHz. Płyta posiada 4 sloty i wg specyfikacji obsługuje 16GB.

Pytam, bo słyszałem, że na tych modułach 4GB cieżko jest uzyskać taktowanie 1600MHz, a to dla mnie ważne ze względu na przetaktowaną magistralę FSB i co za tym idzie szynę pamieci.

 

Będę wdzięczny za pomoc i pozdrawiam Dołączona grafika

Edytowane przez rasmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie procesora - Thermaltake Big Typhoon 120 skręcony na 600 rpm (temperatura w stresie nie przekracza 45 stopni).

Karta graficzna - accelero twinturbo pro - chodzi na 400-500 rpm (temperatura w stresie jak wyżej)

 

Dość mocno grzeje się natomiast mostek północny, jest na nim jedynie fabryczny radiator Gigabyte.

Na pamięci 2x4GB chciałbym wydać nie więcej niż 300 zł. Myślałem, żeby dokupić Hyperx blu KHX1600C9D3B1K2/8GX.

Można je wyhaczyć na allegro za 250-300 zł, tylko czy będą działać na mojej leciwej już platformie?

Edytowane przez rasmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiec bedzie dzialac ale powinna miec 16 kostek po 8 na stronie wtedy napewno bedzie dzialac 2x4 ale 2x4+ towje 2x2 moze juz byc jakis problem ale to najwyzej ustawisz na 1333mhz lub cl o 1wyzsze zawsze mozesz dodac jakis wiatraczek np 80mm na chipset i ram lub inny rozmiar musisz sprawdzic ile miejsca jest. Moze masz jakis sklep i mogl bys przetestowac czy ruszy z 2x8 a te 2x2 sprzedac zawsze bys mial ram do nowego kompa.

Napewno tez by pomogl jakis quad lub calosc zmienic ale to juz koszta bo ten zasilacz za dobry to nie jest..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję Wam za pomoc. Kupiłem Kingstony Hyperx 2x4GB, jeśli będą się gryzły z obecnymi, to najwyżej sprzedam moje 2x2GB.

Organizacja jednego modułu to 16x256M (po 8 na stronę), tak jak napisał aro52.

Wiem, że zasilacz nie jest wysokich lotów, ale póki co jakoś daje radę.

 

PS. do chłodzenia NB chciałbym zakupić coś takiego:

http://allegro.pl/zalman-zm-nbf47-chlodzenie-chipsetu-i3851712565.html

Co o tym myślicie? Nie wygląda jakoś okazale, ale może będzie lepiej niż obecnie?

Wiem, że najlepiej gdyby był tam wiatraczek, ale mam bzika na punkcie ciszy. Pozbyłem się nawet dysku talerzowego, bo był najgłośniejszym elementem mojego kompa.

 

 

Pozdrawiam Dołączona grafika

Edytowane przez rasmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy na ten radiatorek to tyljo 57g, dobierz wiatraczek i na 5-7V bedzie cicho a przy okazji ram schlodzisz. Poszukaj na google MCHtemp - program pokazuje temp chipsetow. Bo temp z biosu, aidy itp gdzie jest "system temp" to tylko tenp w okolicy cpu na plycie i zazwyczaj jest na poziomie 30-40C gdy w tym czasie chipset moze miec nawet 20wiecej. Ale takie temp nie sa tragiczne wedlug intela Tcase to 103C dla P43.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ci sie zmiesci kolo typhoona no i mi by bylo szkoda kasy bo z przesylka z 80zl a wiatraczek z 10-20. I jeszcze nie wiadomo czy bedzie pasowalo mocowanie.

Sprawdz ta temp tym MCHtemp. rosyjski ale dasz rade

 

Witam,

 

Kolego aro52, zainstalowałem program, o którym mowa, ale pojawia się problem. Przy próbie uruchomienia programu wyświetla sie komuniat, że ta wersja Windy wymaga sterowników podpisanym cyfrowo, mam odwiedzić witrynę sieci web programu i pobrać właściwy sterownik. Trochę wstyd mi to przynać, bo nie uważam się za kalekę komputerowego, ale nie mogę rozwiązać tego problemu Dołączona grafika

Mierzyłem temperaturę czujnikiem podpinanym z panela LCD (mam obudowę modecom z panelem lcd i dwoma czujnikamy temp.) W spoczynku pokazuje ok. 45 stopni C, w stresie dochodzi do 70 - wtedy radiator aż parzy. Może po prostu się tym nie przejmować?

W obudowie nie mam żadnego wetylatora, jedynie mam zamontowane wspomniane chłodzenia na CPU i karcie graficznej.

Pozdrawiam

Edytowane przez rasmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj na istniejący radiator nadmuch z wentylatora 60mm@5V, będzie cicho, temperatury spadną znacznie. 


W obudowie nie mam żadnego wetylatora, jedynie mam zamontowane wspomniane chłodzenia na CPU i karcie graficznej.

Nic dziwnego, że temp. elementów chłodzonych pasywnie szaleją. Dołóż jakiś wentylator co najmniej na tył, wyciągający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie sterownikow uzylem> driver signature enforcment overrider, ale jak masz temp 70 to chipset bedzie mial kila stopni wiecej ja bym dolozyl wiatraczek na chipset i ram (pewnie ram ma podobna temp) i na tyl lub gore obodwy jakis 12cm tez na 5-7v jesli masz zamknieta obudowe. To jedyne wyjscie jesli chcesz zeby temp spadly...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przemówiliście mi do rozsądku. Kupię dwa wolnoobrotowe wiatraczki 80 mm i jeden zamontuję na tył obudowy, a jeden w pobliżu NB i pamięci. Myślę, że głośność nie wzrośnie bardzo, a temperatury się poprawią.

Chyba chciałem mieć prawie całkiem pasywnie chłodzony komputer, a tak się niestety nie da.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc za pomoc.

PS. zakupione pamięci działają bez problemu z moimi na 1600MHz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...