Skocz do zawartości
Mikey1902

Monitor do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie, ale nie dałem rady przebrnąć przez tą poprzednią stronę. Monitor do gier musi mieć duży zakres regulacji jasności (szczególnie w dół), sensowne kąty i możliwie najmniejszy czas reakcji.

 

Ergo:

Większość (dla czepialskich: nie mylić z "wszystkie") monitorów z IPS się do tego nie nadaje, bo nie mają tak niskich zakresów, by z zadowoleniem siedzieć przed nimi kilka/kilkanaście godzin. Albo lecimy budżetowo i wybieramy coś dobrego na TN, albo lecimy w 4-cyfrowe sumy i wybieramy coś pokroju testowanego ostatnio EIZO lub ogólnie coś z *VA.

Nie zamierzam tutaj z nikim dyskutować i przytaczać tego, co czytałem przed zakupem swojego monitora (szukanie nie boli). Powiem wprost: IPS jest do pracy, biura i jasnych pomieszczeń.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIZO FORIS FS2333

http://www.youtube.com/watch?v=hvAAwU88cOI

 

Asus VG248QE 

http://ggk.gildia.pl/art/blog/test-monitora-asus-republic-of-gamers-vg248qe/

 

 

BENQ XL2420T

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_xl2420t.htm

 

 

.......ja ma AH-IPS i pracuje tylko w ciemnym pomieszczeniu, bo najlepiej,

gram, ogladam filmy, ogolnie net i jestem zadowolony

u mnie czym ciemniej tym lepiej sie sprawuje moj IPS, wiec nie wiem skad wnioski ze nadaje sie do jasnych pomieszczen

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pszywszymor

1. W jaki sposob sprawdziles czern FS2333 w sklepie? Poprosiles, zeby zgasili wszystkie swiatla? Pytam serio bo rowniez mam problem z wyborem odpowiedniego monitora.

 

2. Przepraszam, ze sie tutaj wcinam, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy monitor 120Hz, przy srednim kompie, ktory wyciaga powiedzmy 30 klatek w grach, moze powodowac jakies problemy, przeklamania, czy inne negatywne efekty?

 

1. W pro-line umówiłem się z nimi wcześniej i wzięli mnie na zaplecze gdzie postawili monitor, podłączyli do kompa który tam stał, zamknęli drzwi i zgasili światło, pooglądałem go pięć minut i wiedziałem już, że czerń mnie nie przekonuje.

2. Przy ustawieniu odświeżania na 60 Hz nie będzie na pewno, co do innego ustawienia niech wypowiedzą się fachowcy. Jednak po co ustawiać +120 Hz przy 30 fps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co ma mi to pokazać że wybrałeś sobie materiał w którym mówią dobrze o EIZO?

Bym ci dał link z innego forum ale nie wiem czy nie jest to zabronione bo to może konkurencja. 

Edytowane przez wisNia1902

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Oglądałeś to w ogóle? Bardziej opłaconej mini-recki nie widziałem w życiu! "Ten fantastyczny monitor, ten cudowny monitor, ten najlepszy monitor dla graczy NA ŚWIECIE", serio?

@pszywszymor jak kupisz tego asusa to czekam na wrażenia bo też o nim myślę.

I darujcie sobie głupia dyskusje bo tylko spamu narobiliście. 

 

To, że Asus to prawie pewne. Ale strasznie ciągnie mnie do tego Eizo z racji kątów i tych kolorów... Racja, Asus nie był koszmarny (lepszy od tego co mam teraz) ale trochę odbiegał odwzorowaniem koloru od FS2333. Do tego dochodzi problem kątów, gdyż zamierzam grać ze znajomymi na konsoli. Ehh trudny wybór... Byłem praktycznie pewny zakupu VG248QE a teraz jeszcze raz przeskanowałem sytuację i sam już nie wiem... Ta czerń i klockowaty wygląd mnie dobija :( A w Asusie kolorki i kąty. CHOLERA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy zachwala to co ma, 

a ty jesteś nie jesteś wyjątkiem

 

2 tys za monitor?

 

to tylko nec p232w (z kolorami mozna cuda robic)

 

Do tego pokazujesz jak dużo wymagasz pod względem szybkości monitora i wypisujesz bzdury na temat 240Hz w FG2421..

i nie ma sie co obawiac ze ma 8ms i input lag na poziomie 20ms, gram w quake 3  i nie widze zadnych smuzen czy opoznien

8ms smuzenia i 20ms input laga to nie tragedia! to norma w monitorach i niech mi nikt nie mowi ze to dyskwalifikuje monitor bo sie wysmieje....

 mialem kilka dni della p2414h ktory ma input laga na poziomie 5ms i porownujac z opoznieniem do 20ms to zadna roznica, a smuzenie w grach 8ms to tez niezauwazalne dla oka w szybkich scenach

IPS nie nadaje sie do grania...buehheheeh, jakos 10 lat gram na IPS (poprzednio nec 20wgx2 na AS-IPS) po przesiadce z CRT i widze obraz tylko na korzysc LCD

kupujac eizo gosciu zaplaci przede wszystkim za bajer 240hz do ktorego kompa trzeba posiadac z nasa, a nie za dobre odwzorowanie kolorow za ktore ja zaplacilem kupujac neca i  wykladajac 2000zl

i nie polecam go dlatego ze go mam tylko dlatego ze kolory ma bajeczne a jego kalibracja nie ma ograniczen,  gdybym nie byl zadowolony poprostu bym go oddal jak poprzednika della p2414h

 idealna plynnosc dajaca efekt lepszy niz najlepsze monitory 240hz nie potrzebujace kompa z NASA, co chciec wiecej?

 

Nie chce mi się cytować postów z tego i tego tematu.

 

Zamówiłeś ten kabel DP? Zakup kabla HDMI chyba Ci nie wyszedł.

 

Wybaczcie, ale nie dałem rady przebrnąć przez tą poprzednią stronę. Monitor do gier musi mieć duży zakres regulacji jasności (szczególnie w dół), sensowne kąty i możliwie najmniejszy czas reakcji.

I nie uważasz, że w tym jest problem? Ty nie czytasz, inni moderatorzy też nie czytają i później się ciągną bezsensowne posty przez cała stronę i też innym odechciewa się tego czytać. Wcześniej był przynajmniej Orgiusz, który robił porządek i czasem napisał coś śmiesznego zamykając temat. Teraz zmieniło się tylko to, że nie może usunąć lub zamknąć wątku.

Niektórym moderatorom niedługo stuknie półtora roku od ostatniego wpisu na forum.

Czasem pojawi się wątek, w którym dyskusja nie odbiega za bardzo od tematu i jest nagle zamykany, na ogół bez podania powodu, np. ten albo ten.

 

 

Jakby ktokolwiek zaglądał do tego działu to LuKe miałby przerwę od forum za te posty ( albo całokształt).:

 

 

spory problem to chyba masz ty....... z samym soba, 

 

od kiedy gra sie na glosnikach "z monitora" przeciez, nie wiem jakie by nie byly to jest szit

 

 

szukasz argumentow z wypowiadania sie z jezyka polskiego gratuluje... buehhehe 

 

wracajac na ziemie......  HALO tu ziemia i mowa o monitorze, jak ktos chce sobie grac na glosnikach 2x2w z monitorka to ok, ale argument skreslajacy monitor jest to zaden

 

wole miec 8bit matryce, niz szita 6bit z niezmiemskimi glosniorami 2x4w na kanal, hehe

 

 

a drugi nec mam z 10 bit matryca Dołączona grafika

 

 

"Poziom Twoich wypowiedzi jest definitywnie poniżej wymagań aby móc się udzielać publicznie." BUHEHHEEHE, padlem ....

 

 

"LuKe, nie chcę Ci robić wstydu i wklejać tutaj linków do lekcji online z jęz. polskiego dla przedszkolaków ale proszę Cię, zadbaj o poprawną składnię i przede wszystkim o interpunkcję"   ...............dawaj bedzie fan

 

co nie zmienia faktu ze asus jest na 6bit matrycy co skresla go od szczala, chyba ze lubisz plaska glebie kolorow , hehe

 

 

ojojojoj ... zeczywiscie ponizylem sie, wybacz mi boze.....

 

gosciu jestes tak smieszny, ze az zalosny, buhehehe

 

 

nie sluchajcie ludzi na tym forum..... 

 

wpierali mi glupote zebym kupil della p2414h bo powiedzieli ze dorowna jakoscia obrazu do "staruszka jaki mialem" monitor z 2006r nec 20wgx2, a ja im  uwierzylem.....

 

ja glupi go sprzedalem za marne 350zl i kupilem tego della za 900zl i mnie szlag ogarnal

 

nikt tu sie nie zna, nawet mi niepowiedzieli ze mial 6bit matryce na e-IPS co skutkuje plaska glebia obrazu, wyblaklymi, spranymi kolorami, beznadziejna czernia itd, tak zachwalany przez forumowiczow monitor nawet w 30% nie dorownywal mojemu poprzednikowi!!!

 

wyszlo na to ze musialem go oddac, dolozyc do 2 tys i kupic cos sensownego nec p232w

 

niesiety tak sie konczy moja przygoda z tym niewiernym forum na ktorym nikt sie kompletnie nie zna i pojecia nie ma

 

radze samemu polukac po stronkach, zglebic wiedze, rowniez na jakis angielskich stronkach i kupic cos sensownego

 

nikt wam tu nie napisze prawdy bo nikt nie mial stycznosci z szeregiem monitorow, kazdy zachwala to co ma, snuje domysly i wyssiewa z palca glupie argumenty glupich opini z glupich stron

 

P.S

 

artykul sponsorowany przez firme [ciach!]ne mam na swiat

 

 

Edytowane przez andrew777
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałeś to w ogóle? Bardziej opłaconej mini-recki nie widziałem w życiu! "Ten fantastyczny monitor, ten cudowny monitor, ten najlepszy monitor dla graczy NA ŚWIECIE", serio?

 

 

nie ogladalem, hehe

 

 

andrew777 

ales sie napracowal szacun dla ciebie, teraz kazdy bedzie wiedzial co ja zachwalam i co nalezy kupic!!!

 

 

P.S

 

to forum i tak juz updalo, gdyby nie ja juz nikt by nic nie pisal... ciagne ledwo ten upadly wozek, a wy jeszcze wybrzydzacie, eh ten narod polski

Edytowane przez LuKe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

niesiety tak sie konczy moja przygoda z tym niewiernym forum na ktorym nikt sie kompletnie nie zna i pojecia nie ma

 

(...)

 

nikt wam tu nie napisze prawdy bo nikt nie mial stycznosci z szeregiem monitorow, kazdy zachwala to co ma, snuje domysly i wyssiewa z palca glupie argumenty glupich opini z glupich stron

Skoro tak, to co Ty tu jeszcze robisz?

 

wystarczy ze mialem della p2414h IPS na 6bit matrycy i jak zobaczylem ta plaska glebie kolorow na grach i filmach tak sie go pozbylem juz nie mowiac o "spranych" kolorach i bialej czerni, ale to inna bajka

Co to jest "płaska głębia kolorów"? No i te "sprane kolory"... Czy Ty w ogóle masz jakiekolwiek pojęcie, co opisuje ten parametr?

 

 

Do autora tematu - masz 1300zł na monitor, to bierz koniecznie coś na 8bit-owej matrycy. Na niższej będziesz miał widoczne przejścia tonalne np między zbliżonymi odcieniami szarości itp. Co do szybkości to się nie wypowiadam, ponieważ każdy widzi (lub też wydaje mu się, że widzi) co innego - dla jednych matryca 60Hz to powolniak, dla innych (w tym i mnie) w zupełności wystarcza (fakt, że mogłaby być szybsza, ale nie przeszkadza mi to w jakikolwiek sposób w grze, choćby i najbardziej dynamicznej). Ważnym parametrem będzie też tutaj minimalna jasność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrew:

Czemu zrezygnowałeś? A może chcesz powrócić i dostać fullmod? Ja pisałem do Marka już jakiś rok temu żeby mi zabrał to czerwone cholerstwo.

 

Wracając do monitorów...

Jeśli FS2333 ma takie głosniki jak FS2331, to trzeba być masochistą by z nich korzystać. Być może to kwestia barwy dźwięku, ale laptop gra lepiej - nie mówiąc już o mających pewnie koło 15 lat Geniusach. Czepianie się USB itp dupereli w monitorze dla gracza to jakaś paranoja. Wybór jest taki jak pisałem wcześniej. Jak ktoś ma TN powyżej uszu, to jest jeszcze rzeczony FS2333 - nie jest to ideał, ale niezły kompromis między TN i EIZO Gcośtam za 2150.

 

Nie rozumiem też rozkminek odnośnie Hz w kontekście monitorów LCD. Sam osobiście widziałem różnicę między 60, 75 i 100Hz... na CRT.

W przypadku LCD nie ma to znaczenia, bo głównym hamulcem są zwykle możliwości kompa lub ograniczniki klatek w grach.

Być może robi to jakąś różnicę graczom grającym zawodowo, ale dla przeciętnego Kowalskiego śmierdzi sztuką dla sztuki. Sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to co Ty tu jeszcze robisz?

 

Co to jest "płaska głębia kolorów"? No i te "sprane kolory"... Czy Ty w ogóle masz jakiekolwiek pojęcie, co opisuje ten parametr?

 

 

Do autora tematu - masz 1300zł na monitor, to bierz koniecznie coś na 8bit-owej matrycy. Na niższej będziesz miał widoczne przejścia tonalne np między zbliżonymi odcieniami szarości itp. Co do szybkości to się nie wypowiadam, ponieważ każdy widzi (lub też wydaje mu się, że widzi) co innego - dla jednych matryca 60Hz to powolniak, dla innych (w tym i mnie) w zupełności wystarcza (fakt, że mogłaby być szybsza, ale nie przeszkadza mi to w jakikolwiek sposób w grze, choćby i najbardziej dynamicznej). Ważnym parametrem będzie też tutaj minimalna jasność.

 

no i odezwal sie winowajca! widzisz przez ciebie stracilem nec 20wgx2, bo napisales ze dell p2414h dorownuje staruszkowi, byles w MEGA bledzie!!! dobrze ze mialem kase i kupilem 10bit na AH-IPS, a ze staruszkiem niestety musialem sie pozegnac, dobrze ze jeszcze ciotka miala tego starego neca to wziolem go i kalibrowalem moj nowy pod stary,

widze ze sam teraz polecasz 8bit matryce Dołączona grafika

 

co do pojecia o monitorach to mam duze, bo w przeciwienstwie do ciebie mialem stycznosc z monitorami z wyzszej polki (ktorej raczej ty nie miales)

Edytowane przez LuKe
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, że się wrtącam ale niech ktoś kto nie jest teraz na telefonie tapatalk tylko kompie napiszę do administracji o bana na jakiś czas dla Pana LuKe. Psuje atmosferę na forum, śmieje się z ludzi i gardzi ich zdaniem i do tego nie potrafi nawet kogoś obrazić nie popwłniając błędu ortograficznego... Możemy łaskawie wrócić teraz do tematu monitorów? Ja się osobiście mocno zacząłem zastanawiać nad tym Forisem...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, że się wrtącam ale niech ktoś kto nie jest teraz na telefonie tapatalk tylko kompie napiszę do administracji o bana na jakiś czas dla Pana LuKe. Psuje atmosferę na forum, śmieje się z ludzi i gardzi ich zdaniem i do tego nie potrafi nawet kogoś obrazić nie popwłniając błędu ortograficznego... Możemy łaskawie wrócić teraz do tematu monitorów? Ja się osobiście mocno zacząłem zastanawiać nad tym Forisem...

gdyby nie ja kupil bys asusa na 6bit matrycy, powinienes byc mi wdzieczny

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LuKe, ale ja doskonale wiem o wadach i zaletach obu monitorów bo prześwietlam je od 3 tygodni. Dla mnie zaletą tego IPSa są przede wszystkim kąty które są dla mnie w miarę ważne :-) i w sumie nie wiem czy moja maszyna uciągnie osiągi potrzebne do wyduszenia czegoś z 120 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrew:

Czemu zrezygnowałeś? A może chcesz powrócić i dostać fullmod? Ja pisałem do Marka już jakiś rok temu żeby mi zabrał to czerwone cholerstwo.

Głównie z tego samego, z którego miałem długa przerwę od forum.

 

Może zapytaj się osoby, która wskoczyła na moje miejsce czy nie chce fullmoda, Według mnie bardziej nadaje się do tego niż ja.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LuKe, ale ja doskonale wiem o wadach i zaletach obu monitorów bo prześwietlam je od 3 tygodni. Dla mnie zaletą tego IPSa są przede wszystkim kąty które są dla mnie w miarę ważne Dołączona grafika i w sumie nie wiem czy moja maszyna uciągnie osiągi potrzebne do wyduszenia czegoś z 120 Hz.

 

ja na twoim miejscu poprostu kupil bym oba, a do 10 dni oddal jeden z nich, tylko trzeba pamietac o kupnie przez internet

 

wlaczysz sobie naraz oba i porownasz,  zalety jakie zobaczysz to lepsze kolory i glebie obrazu na korzysc eizo,  asus lepsza plynnosc i po temacie, co ci odpowiada "se" wybierzesz

Edytowane przez LuKe
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu nikogo kto pokasuje te bezsensowne posty.

@Dammeron - już tu taki syf się zrobił że nie wiem nawet co brać i czy warto czekać na te G-Sync?

 

A tu poczytałem trochę o eizo fs2333 - http://forum.pclab.pl/topic/830807-Eizo-fs2333/page__st__140 i raczej odpada.

Edytowane przez wisNia1902

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buhehehe to podswietlenie czarnego ekranu mnie rozjebalo, zeczywiscie kaszana, do tego e-IPS juz gorzej byc nie moze... dalej juz nawet nie czytalem

 

no ale wincie za to UE ze wprowadzila takie standardy, ze producenci teraz produkuja ECO matryce, nadaja sie jedynie do smietnika, taka prawda

 

co nie zmienia faktu ze to dalej 8mio bitowiec, chyba ze to tylko pisze na papierze, wszystkiego mozna sie spodziewac

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu poczytałem trochę o eizo fs2333 - http://forum.pclab.pl/topic/830807-Eizo-fs2333/page__st__140 i raczej odpada.

 

PCLab ma jeszcze swą drugą, częściej stosowaną nazwę, czyli PClol - sam sobie odpowiedz dlaczego. EIZO fs2333 nie kupuje się dla jego głośników, czy różnych funkcji smart, ale dlatego, że w cenie ~1300zł masz porządnej jakości matrycę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pojecia o monitorach to mam duze, bo w przeciwienstwie do ciebie mialem stycznosc z monitorami z wyzszej polki (ktorej raczej ty nie miales)

Gościu, pojęcie o monitorach masz bardzo rzadkie, a aspirujesz na miano fachowcy - nie tędy droga. 

 

Rzucanie opinii, że nikt na tym forum się nie zna, nie miał styczności z monitorami wyższej klasy etc. jest dziecinne. 

 

Nie musisz przecież się wypowiadać w każdym możliwym wątku, jeśli Cię coś drażni - omijaj temat, zamiast wypisywać tego typu treści. 

 

Podsumowując, jest to pierwsze i ostatnie ostrzeżenie - masz zmienić styl pisania. Nie, nie chodzi mi o to, abyś zmieniał swoje przekonanie (np. o wyższości 8bit nad 6bit itp.) tylko, abyś wyrażał się w bardziej cywilizowany sposób, nie ubliżając nikomu i żebyś skończył z tym prześmiewczym tonem. Jeśli się nie dostosujesz, permban, chociaż nie powinno Cię to martwić, bo przecież forum upadło. 

 

Pozdrawiam i się opanuj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pszywszymorDzieki, za odpowiedz. Jakos nie zalaplem, ze przeciez odswiezanie mozna zmniejszyc... Tak a propo 120Hz, wczoraj wyczytalem rewelacje, ze podobno bardzo niszczy wzrok ;).Wracaja do FS2333. Przypuszczam, ze w grach bedzie troche lepiej bo przeciez czarna plansza nie bedzie wyswietlana caly czas, chociaz to tez zalezy od gry. Mozna by, sie rowniez pokusic o usluge selekcji przy zakupie, ale nie wiem czy to ma sens w przypadku tego monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod linkiem znajduje pełny opis tego produktu wraz technologią "Flicker-free" (ostatnia strona przed tabelą i filmikiem youtube). Warto zobaczyć model Asus VN279QLB, właśnie zmieniłem sobie za tego Eizo FS2333. Ponoś ten Asus jest świetny i posiada technologie "Trace Free" co znacznie obniża czas reakcji matrycy do 2 ms (podobne do Lightboost).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha zapomniałem dodać, że "Flicker-free" to nic innego jak "G-Sync". Tyle że już został w nim zamontowany odpowiednik "G-Sync". Ale obawiam się jednak to co innego niż G-Sync od nVidii.

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś takiego:

IIYAMA 24" XB2483HSU-B1 AMVA+

http://www.ps.com.pl/module/sklep/ga/16/gb/393/gp/242/th/2/ix/394958

 

będzie dobre do wszystkiego?

matryca AMVA+

24-bit True Colour (LuKe powinien być zadowolonyDołączona grafika )

Czas reakcji 4 ms

no i tylko 27 W pobór mocy

Jak sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...