Skocz do zawartości
benkowski

porządny komputer-pytania od początkującego desktopowca

Rekomendowane odpowiedzi

  Jest to mój pierwszy post na forum purepc, więc witam wszystkich użytkowników jak i administratorów Dołączona grafika

z góry przepraszam za wszystkie niedociągnięcia i błędy, ponieważ nie jestem w ogóle forumowiczem a tematem pc interesuje się od ok 3 tyg, więc nie mam porażającej wiedzy.

 

Zacznę od informacji wymaganych przez regulamin:
 

  • [*]1.czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp. [*]2.do czego komputer będzie wykorzystywany [*]3.jaką kwotę chcesz przeznaczyć [*]4.czy części mają być nowe czy mogą być używane [*]5.czy będziesz podkręcał podzespoły [*]6.w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać [*]7.czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!) [*]8.czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa [*]9.czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego

ad.1

komputer+system (do tego mam pytania)

ad.2

głównie gry oraz amatorska obróbka zdjęć/filmów

ad.3

jestem elastyczny pod tym względem, bardziej zależy mi aby był "przyszłościowy" i bardzo wydajny

ad.4

nowe

ad.5

tak, w rozsądnych granicach

ad.6

aktualnie 1920x1080

ad.8

nie (bo nie mam) Dołączona grafika

ad.9

opieram ceny na morele.net i chciałbym zostac przy tym sklepie (chyba, że zaproponujecie mi na prawde lepszy i tanszy sklep)

 

 

A więc przejdźmy do części głównej tematu!

 

  Oto zestaw, który po wielu godzinach spedzonych w internecie uważam za idealny dla mnie

!!!! Znalazł się w załącznikach, ponieważ odrzuciło mi wklejony obraz :(  przepraszam za utrudnienia

 

 

mały komentarz:

Po pierwsze pewnie widzicie znaczą część produktów silentiumpc, a to dlatego, że bardzo lubię wspierać polskie marki. Po prostu uważam , że jeśli oferujemy niezgorszy sprzęt, warto wspierać rodzimy kapitał. W cenie jestem dosyć elastyczny,  jak nieco podskoczy nie będę płakał.

 

a teraz pozwolę sobie zadać pare amatorskich pytań do niego:
1  silentiumpc fortis- czy z założonymi dwoma wentylatorami podoła on prockowi po niezbyt spektakularnym oc?

2  Zasilacz, po liczeniu na kalulatorach mocy (wliczając oc bodajże do 4.5ghz) wychodziło mi, że mocy powinno spokojnie starczyć, czy to prawda?

3  Proszę o ogólną recenzję zestawu, który pozwoliłem sobie skomponować

4  SYSTEM- jaki wybrac? Oczywiście abstrachując od windowsów zastanawiałem się nad darmowym OS Ubuntu, o krórym zacząłem ostatnio czytać, czy możecie coś mi powiedzieć na temat tego systemu?

 

 

PS. Nie mam nic przeciwko [ciach!]om i chujom, ale jednak prosiłbym o merytoryczną wypowiedź Dołączona grafika

PS2. Byłbym zaszczycony, gdyby ktoś z redakcji "pochylił głowę" nad moimi wypocinami.

 

 

 

 

post-206484-0-05939300-1389529840_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 silentiumpc fortis- czy z założonymi dwoma wentylatorami podoła on prockowi po niezbyt spektakularnym oc?

Tak, ale patrząc na Twój budżet to można kupić lepsze chłodzenie kosztem tych wszystkich wentylatorów, które chcesz dołożyć.

 

2 Zasilacz, po liczeniu na kalulatorach mocy (wliczając oc bodajże do 4.5ghz) wychodziło mi, że mocy powinno spokojnie starczyć, czy to prawda?

Zasilacz będzie ok.

 

3 Proszę o ogólną recenzję zestawu, który pozwoliłem sobie skomponować

Zestaw jest dobry tylko niektóre części są aż za dobre. Oczywiście jak chcesz to bierz śmiało tylko po prostu ich nie wykorzystasz. Popatrz na przykład na płytę główną. Co ma wersja Z87-G45-Gaming w porównaniu do Z87-G43 co na pewno będziesz wykorzystywał. Druga kwestia to procesor. Na pewno potrzebujesz i7? Moim zdaniem i5 będzie lepszym wyborem. Popatrz dokładnie ile masz miejsca na wentylatory w obudowie i ile już jest wykorzystanych. 5 wentylatorów to za dużo. 1-2 dodatkowe i to jest max. Dzięki takim zabiegom masz już ok 600zł w kieszeni a wydajność taka sama. Możesz np. Kupić lepsze chłodzenie np. Macho i komputer jak marzenie.

 

4 SYSTEM- jaki wybrac? Oczywiście abstrachując od windowsów zastanawiałem się nad darmowym OS Ubuntu, o krórym zacząłem ostatnio czytać, czy możecie coś mi powiedzieć na temat tego systemu?

Właśnie łamiesz całą logikę zakupu takiego zestawu. Najpierw określasz się, że mają być gry i ew. amatorska obróbka zdjęć a teraz pchasz się w Linuxa. Przemyśl to jeszcze.

Edytowane przez Bonusso3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale patrząc na Twój budżet to można kupić lepsze chłodzenie kosztem tych wszystkich wentylatorów, które chcesz dołożyć.

 

Zasilacz będzie ok.

 

Zestaw jest dobry tylko niektóre części są aż za dobre. Oczywiście jak chcesz to bierz śmiało tylko po prostu ich nie wykorzystasz. Popatrz na przykład na płytę główną. Co ma wersja Z87-G45-Gaming w porównaniu do Z87-G43 co na pewno będziesz wykorzystywał. Druga kwestia to procesor. Na pewno potrzebujesz i7? Moim zdaniem i5 będzie lepszym wyborem. Popatrz dokładnie ile masz miejsca na wentylatory w obudowie i ile już jest wykorzystanych. 5 wentylatorów to za dużo. 1-2 dodatkowe i to jest max. Dzięki takim zabiegom masz już ok 600zł w kieszeni a wydajność taka sama. Możesz np. Kupić lepsze chłodzenie np. Macho i komputer jak marzenie.

 

Właśnie łamiesz całą logikę zakupu takiego zestawu. Najpierw określasz się, że mają być gry i ew. amatorska obróbka zdjęć a teraz pchasz się w Linuxa. Przemyśl to jeszcze.

 

wlasnie ostatnio to mnie odstraszyło, ze no niestety na tym ubuntu nie bardzo da się grać. właśnie dlatego piszę tutaj, żeby siędowiedziećjak to konkretnie z nim jest, bo nie mam pojecia czy emuluje gry na windows np czy nie

Edytowane przez benkowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ostatnio to mnie odstraszyło, ze no niestety na tym ubuntu nie bardzo da się grać. właśnie dlatego piszę tutaj, żeby siędowiedziećjak to konkretnie z nim jest, bo nie mam pojecia czy emuluje gry na windows np czy nie

Linux jest dobrym systemem ale nie dla graczy. Tam możesz sobie w CS'a, L4D albo Metro pograć. To tyle jeśli chodzi o gry. Żadne emulatory tutaj nie pomogą. Do takiego sprzętu wykorzystywanego w ten a nie inny sposób to tylko i wyłącznie Windows.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Do gier wystarczy I5, ale jeżeli planujesz obrabiać dużo RAWów to I7 może się przydać, warto więc przemyśleć czy chce się dokładać Dołączona grafika

Moim zdaniem ze względu na nowe konsole (obie mają 8rdzeni) warto inwestować teraz w I7 jeżeli jest taka możliwość. Coraz więcej tytułów będzie obsługiwało więcej niż 4 wątki a ich liczba będzie wzrastała o wiele szybciej niż dotychczas (to konsole tak na prawde decydują jak rozwija się rynek - do tej pory ze względu na PS3 i X360 nie było sensu tworzyć takich enginów).

Obecnie wszystkie liczące się firmy enginowe przygotowały coś na "nowe czasy" - Cry Engine 3, Unreal Engine 4, nawet Techland ma silnik pod konsole nowej generacji, więc na pewno dobrodziejstwo 8 wątków będzie wykorzystane.

Z ciekawości odpaliłem dziś Metal Gear Rising i oto co pokazał task manager:

Dołączona grafika

 

Ciekawe, bo to gra konwertowana z X360/PS3 a potrafi wykorzystać więcej niż 4 wątki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy potraficie mi powiedziec jaka jest roznica wydajnowsciowa miedzy fortis a macho 2 rev. A/ raijtek ereboss i jeszcze jakims topowym chlodzeniem np phanteksem(tym co rozne kolory oferuje).

Jesli ke w temacie to przepraszam ale nie znalazlem takiego porownNia tych modeli a nie chce nowego tematu otwoerac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD ma "inną wielordzeniowość" niż Intel. Dlatego nawet jak zaczną wychodzić gry portowane z konsol nowej generacji to będą one korzystały z "pełnych wątków" a nie z HT. Jest to specyfika AMD i intel po prostu musiałby przerobić swoją technologie HT.

 

Ale zanim to się stanie to i5 jest lepszym wyborem.

 

EDIT:

testy chłodzenia: http://pclab.pl/art54369.html

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że jeśli budżet pozwala i nie trzeba przycinać na innych elementach, brać i7 jak najbardziej.

 

Nie widzę natomiast na screenie wyżej, że gra potrafi wykorzystać więcej niż 4 wątki. 

Ręki sobie za to uciąć nie dam, bo nie wiem jak task manager działa "od środka" ale według mojej interpretacji tego, co ten program pokazuje to ja widze na moim screenie min. 6 rdzeni obciążonych - dość równo na dodatek. (; Wiem, że nie jest to obraz jak z Cinebencha ze 100% wykorzystaniem wszystkich rdzeni.

Co jest Twoim zdaniem nie tak i jak Twoim zdaniem powinien wyglądać wykres taskmanagera z wykorzystaniem więcej niż 4 wątków w grze? (:

 

AMD ma "inną wielordzeniowość" niż Intel. Dlatego nawet jak zaczną wychodzić gry portowane z konsol nowej generacji to będą one korzystały z "pełnych wątków" a nie z HT. Jest to specyfika AMD i intel po prostu musiałby przerobić swoją technologie HT.

 

Ale zanim to się stanie to i5 jest lepszym wyborem.

 

EDIT:

testy chłodzenia: http://pclab.pl/art54369.html

HT to zwielokrotnienie rejestrów procesora i zaawansowana logika pilnująca zależności wykonywanych instrukcji. Prawda, że nie są to zwielokrotnione rdzenie ale zwielokrotnienie rejestrów pozwala wykorzystać lepiej fizyczne jednostki dostępne w procesorze  - np. dla 8 wątków przełączanie kontekstu jest w takim wypadku natychmiastowe przez co np. FPU procesora są lepiej wykorzystywane. W I7 działa to dużo lepiej niż to było za czasów P4 i w grach wielowątkowych też będzie na pewno z tego korzyść. (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zgadza się. Ale to dalej jest 1 FPU i 1 ALU na rdzeń. Po prostu są inaczej wykorzystywane. W AMD masz na 1 moduł 1 jednostkę zmiennoprzecinkową i 2 stałoprzecinkowe czyli na pewno inaczej się to będzie zachowywało. Z resztą do tego AMD dąży, żeby CPU wykonywał tylko ALU a FPU będzie jakaś tam część GPU. Także to trochę inaczej będzie wyglądało od strony programowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest Twoim zdaniem nie tak i jak Twoim zdaniem powinien wyglądać wykres taskmanagera z wykorzystaniem więcej niż 4 wątków w grze? (:

Moim zdaniem z takiego wykresu niewiele wynika w kwestii wykorzystania większej liczby wątków. Widać tylko, że obciążenie "rozpłynęło się" po 6 - 7 rdzeniach. Aby móc powiedzieć, że "gra korzysta z więcej niż 4 wątków" należałoby przeprowadzić testy wydajności. Bez tego nie wiemy, to że obciążenia rozlazło się po wielu rdzeniach zwiększyło wydajność, nie wpłynęło na wydajność, czy ją zmniejszyło. W skrajnym wypadku może się okazać, że na 2 rdzeniach program/gra może lepiej działać niż na 7, zwłaszcza że obciążenie jest śladowe na poszczególnych rdzeniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zgadza się. Ale to dalej jest 1 FPU i 1 ALU na rdzeń. Po prostu są inaczej wykorzystywane. W AMD masz na 1 moduł 1 jednostkę zmiennoprzecinkową i 2 stałoprzecinkowe czyli na pewno inaczej się to będzie zachowywało. Z resztą do tego AMD dąży, żeby CPU wykonywał tylko ALU a FPU będzie jakaś tam część GPU. Także to trochę inaczej będzie wyglądało od strony programowej.

Nie jest w pełni prawdą to co napisałeś. AMD chce zadania typowo równoległe liczyć na GPU - to normalne, bo te jednostki naturalnie są do tego dostosowane (w Libre Office ma być taka akceleracja m.in. - wykonywanie tej samej operacji na wielu komórkach arkusza). Tradycyjny FPU jest jednak cały czas potrzebny, ponieważ w niektórych zadaniach potrzebne jest zaawansowane przewidywanie rozgałęzień programów itd... w których tradycyjny CPU z kolei radzi sobie z natury dużo lepiej.

Moim zdaniem z takiego wykresu niewiele wynika w kwestii wykorzystania większej liczby wątków. Widać tylko, że obciążenie "rozpłynęło się" po 6 - 7 rdzeniach. Aby móc powiedzieć, że "gra korzysta z więcej niż 4 wątków" należałoby przeprowadzić testy wydajności. Bez tego nie wiemy, to że obciążenia rozlazło się po wielu rdzeniach zwiększyło wydajność, nie wpłynęło na wydajność, czy ją zmniejszyło. W skrajnym wypadku może się okazać, że na 2 rdzeniach program/gra może lepiej działać niż na 7, zwłaszcza że obciążenie jest śladowe na poszczególnych rdzeniach. 

Jak dla mnie rozlanie się obciążenia na wiele procesorów świadczy właśnie o wielowątkowości aplikacji. Wydajność to inna sprawa, jasne że może spaść gdy kod nie jest właściwie napisany. Przy dzieleniu zadań na zbyt małe części narzut związany z synchronizacją może się okazać zbyt duży i powodować efekt o którym piszesz. Ogólnie liniowy wzrost wydajności wynikający ze zwielokratniania rdzeni nie jest możliwy - będzie to bardziej krzywa logarytmiczna.

W każdym razie w tej grze nie ma widocznego zachowania jak np. obserwowałem w emulatorze demul (emulowałem Naomi 2), gdzie jeden wątek był obciążony na 100% a drugi na 20% i miałem z tego powodu problemy z rwącym się dźwiękiem i płynnością - w tym wypadku widać, że jeden wątek "zajeżdza" maszyne. Niestety nie mam bardzo wydajnej karty graficznej aby spróbować bardziej obciążyć CPU - jak zjechałem z detalami na LOW, w taskmanagerze taki wzrost CPU zaobserwowałem:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam was

 

W koncu udalo mi sie skompletować zestaw idealny dla mnie (taki, na którym wszystko będzie grać i nie buczeć).

Akutalnie mam tylko laptopa i to zdziadziałego, więc zmuszony jestem dokupić wszystkie podzespoły 

Zamierzam w ten weekend albo  na początku przyszłego zamawiać 

 

proszę o recenzję :)

http://www.morele.net/inventory/info/PkTdwc/

 

ps. cooler cpu bedzie inny, czekam na nowe be quiet! dark rock pro 3, które powinno wlasnei sie pojawiać w sklepach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połowa części ( z peryferiami włącznie ) to przerost formy nad treścią , bierz zestaw z postu tesela - będzie równie wydajnie a sporo taniej . 

 

Ew. takie propozycje , które pisałem w twoim nowym temacie zanim nie został połączony z tym .

 

Opcja OC  - całość kosztuje 7 150 zł , ~1 300 zł mniej niż to co sobie wymyśliłeś a osiągi te same . 

 

Opcja  non-OC - tutaj jeszcze bardziej zjeżdżamy z ceną bo zestaw kosztuje ~6 700 zł .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca rozumiem dlaczego niektórzy na sile wcisakją ten 4670k, skoro na proponowanych lepszych zestawach nawet jest 4770.

a ci do płyty głownej w tym zestawie oc tez srednio kumam skoro wszedzie polecają tą co ja wybrałem.

I tam znawcy inni mówią ze 4770 jest po prostu bardziej przyszłosciowy


generalnie ja mam zamysł taki, ze teraz sie wykosztuje a ten komp potem będzie hulał i hulał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość na razie to jedna wielka nie wiadoma .

 

Niby te 8 rdzeni w nowych konsolach może coś zmienić ale trzeba pamiętać jak wygląda ich konstrukcja i wydajność - niestety wydajność Jaguara aka FX8xxx nie powala .

 

Do tej pory I7 nie miał żadnego sensu w grach , wydajność praktycznie taka sama jak I5 a sporo wyższa cena . 

 

Owszem ta MSI G45 t dobra płyta , tyle że droga - jak chcesz się uczyć OC to proponuję sporo tańszą wersję G43 .

 

Prawie to samo - ma mniej złącz PCI-E 16x ( i nie ma ustawienia 2x8 x dla złącz PCI-E ) oraz mniej złącz SATA/USB , reszta to praktycznie to samo .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze monitora raczej chodziło o ilośc Hz.

 

Niby te 8 rdzeni w nowych konsolach może coś zmienić ale trzeba pamiętać jak wygląda ich konstrukcja i wydajność - niestety wydajność Jaguara aka FX8xxx nie powala .

Zdaje się, że dodatkowo 2 rdzenie są zarezerwowane dla systemu.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...