Skocz do zawartości
Maniakalny

771 @ 775 DONE

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby co to kupiłem za 20zł quada 65nm 8MB z zegarem 1,86ghz czyli to samo co q6600 z mniejszym zegarem) (nie widzialem testow 65nm wczesniej w necie wiec zapostuje tu czy dziala)
oraz odpowiednik E8600 za 40zł (zegar i cache to samo, na niekorzyśc xeona przemawia jedynie 15W wieksze TDP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu można było bardzo tanio w sklepach internetowych dostać QX9775 (odpowiednik QX9770, tylko na LGA 771). Poniżej 700zł z tego, co kojarzę. Chyba były to jakieś leżaki, co w połączeniu z nietypowym socketem dało takie ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gonzo a chociażby od kolegi: http://forum.purepc.pl/topic/249930-msi-p35-neo2-frfir/page-153?do=findComment&comment=3859795 

Jakie są ograniczenia takiej przeróbki ? tzn. jakie warunki należy spełnić aby mod przeszedł pomyślnie? 

Głównym ograniczeniem jest Bios? a właściwie brak obsługi przez bios xeonów?

 

A może ograniczeniem też jest fsb np. 

 

Załóżmy że mam płytę Gigabyte ga-965p-dq6 z najnowszym biosem ( o zgrozo, po ściągnięciu biosu jego nazwa to 965PDQ6.F13 - rozszerzenie f13 :X ) i nie ma mikrokodów xeona, czym otworzyć taki bios ? mmtool nie otwiera, awdbedi totwiera ale sypie błędami że to nie jest prawdziwy obraz awardowskiego biosu... może dlatego iż zmieniałem rozszerzenie pliku na bin, awd.

 

Ale do rzeczy, otworzyłem bios tym awdbedit i widzę opcję CPU micro code i funkcje insert file, super tylko skąd wziąć ten file. 

 

Czy microcody są dla danej płyty obsługiwanej przez bios, czy po prostu są microcody dla ami, award, phoenix, które są uniwersalne dla każdej płyty ? 

 

Ale się rozpisałem :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem tak zrobiłem

 

Xeon E5420 śmiga bez żadnego problemu na mojej dziadowej płycie  Asus P5G41T-M SI

 

kilka fotek:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W obudowie trochę bałaganu, dysk przykurzony ale później przetarty ( :P )... ciasno obudowa dziadowa i stara to co zrobić, przyjdzie i na nią pora ;)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Co mogę polecić, jeżeli chodzi o adapter warto np kupić to:

 

Dołączona grafika

 

Zostało mi to coś po zabawie z zaproszeniami na ślub czyli po prostu odpowiednik korektora w pasku tylko że mamy tu cieniusieńką warstwę taśmy klejącej obustronnej.

Jak to robimy? Kładziemy nasz adapterek plecami do siebie (czyli tą częścią, która przylega do procka, w stronę naszej twarzy) na jakiejś twardej podkładce, po pasku tam gdzie u mnie jest f 3.5 oraz dolnym ze strzałką przejeżdżamy "klejem", następnie, najlepiej skalpelem, odcinamy naddatki taśmy tak by została ona tylko na skrzydełkach adapterka i wszystko, mamy przygotowany adapter. Kwestia techniki przyklejania jak tam sobie kto chce, oczywiście najwygodniej pęsetką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://benchit.pl/procesory/ranking/13 Wow ... a przez chwile zastanawiałem się czy warto zmieniać q6600 na xeona.

Właściwie to trochę dziwne, że ten E5472 jest wydajniejszy niż np. i7-965 (i to sporo) Dołączona grafika Może ten Passmark korzysta z jakiegoś zestawu instrukcji, który Xeony mają a cywilne CPU (nawet nowsze) nie? Wybaczcie, jeśli bełkotam Dołączona grafika

Za 250zł wydaje się ciekawą zabawką.

Edytowane przez wayne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że fake a jak nie fake to jest coś czego nie wiemy o technice czy profilu tych testów. Nie ma opcji, żeby sprawności były tak porównywalne w przeciwnym razie, co intel by nie znał sprawności swoich produktów i poszedłby w nową technologię, podstawki itd żeby wyprodukować serię "i"? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, shadow616, że nie tylko ode mnie brałes adapter Dołączona grafika

Świetny tutorial, ja się nie posiliłem na tak obszerny opis właśnie z racji na zabawy z mikrokodami (moja P35 Neo2-FR ich nie wymagała).

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, shadow616, że nie tylko ode mnie brałes adapter Dołączona grafika

 

Świetny tutorial, ja się nie posiliłem na tak obszerny opis właśnie z racji na zabawy z mikrokodami (moja P35 Neo2-FR ich nie wymagała).

Jakby ktoś poszukiwał to jeszcze mi kilka zostało adapterków.

Owszem, ten od Ciebie mam zbunkrowany i czeka na swoją kolej która zbliża się wielkimi krokami :D

Tak jak pisałem u mnie wyszło super że nic nie musiałem, po za adapterem, przerabiać, kombinować, modować itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ten od Ciebie mam zbunkrowany i czeka na swoją kolej która zbliża się wielkimi krokami Dołączona grafika

Brzmi intrygująco. Będziesz walczył na G41 czy jednak rozglądasz się za konkretniejszą mobo?

 

W ramach ciekawostki. Mod zapewne nigdy nie ujrzałby światła dziennego gdyby nie fakt, iż jeden z chińskich producentów wypuścił na rynek płytę główną s771 z G41 właśnie. Wtedy właśnie ludzie zaczęli drążyć temat.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

249zł to bardzo dobra oferta gdyby nie to że moja płyta obsługuje tylko do 1333 więc pakowanie procka 1600 trochę jest bez sensu, poważnie bym się zastanowił. 

Sprawdziłeś wcześniej czy na 1600 nie wstanie? Miałem kiedyś najtańszego Gigabyte G31 i hulał na 1600 bez problemu, w specyfikacji też tej częstotliwości nie obsługiwał.

 

Mod sam w sobie bardzo prosty i pozwoli przedłużyć życie starym płytom. Dziw bierze, że tak późno ktoś na to wpadł. Aż mi się przypomniały stare czasy przejściówek FCPGA i Tualatinów Dołączona grafika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś wcześniej czy na 1600 nie wstanie? Miałem kiedyś najtańszego Gigabyte G31 i hulał na 1600 bez problemu, w specyfikacji też tej częstotliwości nie obsługiwał.

 

Bardzo bym chciał sobie coś poustawiać, poza zegarem, według moich widzimisię na tym ASUSie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na które xeony warto polować? Da radę trochę je @OC czy mają jakieś dziadowe ograniczenia jak seria i? Czy wersje niskonapięciowe z literą L są warte uwagi pod względem możliwości OC? Możliwe, że to będzie podobny ewenement jak z mobilnym XP2500+ za czasów socketu A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, na forum zagranicznym że je kręcili, musiałbym wygrzebać z jakiego modelu co wyszło. 

Na allegro trudno jest o jakiekolwiek modele ale warto czekać na okazje cenowe i "modelowe"

Obawiam się tylko, że sprzedający zorientują się o co chodzi i ceny pójdą mocno w górę w najbliższym czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcą się tak samo jak dekstopowe. Już Maniak raz napisał, że jedyną ich przewagą jest cena. Dla dobrego oc osobiście bym sugerował coś z mnożnikiem >9, czyli od E(X)5450 wzwyż.

Zasadniczo to właśnie E5450 jest najrozsądniejszym wyjściem jeśli liczymy na oc w okolicach 4GHz. Dla niższych modeli może się okazać takie taktowanie nieosiągalnym z racji na wysokie FSB, a wyższe modele są znacząco droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze X5450 za 170 i 7 sztuk E5450 po 180 złotych.

Aktualnie Q9650 to wydatek "o zgrozo" 650 złotych. Ale ok, nie szalejmy aż tak. Rzut okiem na Q9550 i najtańszy na "kup teraz" za 410 złotych.

Weź pod uwagę, że nawet jakbyś miał tyle szczęścia i ustabilizował E5420 na 500MHz FSB to jeszcze co nieco brakuje do granicy 4GHz (realne oc dla tego modelu to jakieś 3 - 3,4GHz), a E5450 potrzebuje do tego 444MHz - IMO całkiem realne.

 

Ja dość szczęśliwie kupiłem E5430 za 100 i dopłacać prawie 2x tyle za dodatkowe 333MHz (400 - 450MHz po oc) to średni interes, ale z drugiej strony to dalej 1/3 ceny desktopowego odpowiednika.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz faktycznie jest kilka sztuk więcej ciekawych xeonów, za mocno filtrowałem a ludzie też tak średnio w dobrą kategorią trafiają.. 

170/180zł to bardzo dobra cena ale muszę się najpierw wysprzedać z tego co mam żeby robić kolejne inwestycje :P

Mam wystawioną płytkę i Q9400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy, badałem go na zagranicznych forach, nawet chciałem kupować proca, przerobić mobo pod proca z s771.

Ale gdzie dorwać ten adapter do pinów w sokecie ? Ma ktoś dostęp do tego chętnie bym kupił Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W ostateczności dorwałem xeona pod 775

X3360 (12M Cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB)

Teraz jest puszczony stabilnie na FSB 470 i napięcie 1.28V (4Ghz), puszczałem go na 4.1 - 4.2 ale potrzebował już dużo większe napięcia. Do 3.8Gz czy 3.6 potrzebuje tylko 1.18v.

Edytowane przez Shymeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem u mnie wyszło super że nic nie musiałem, po za adapterem, przerabiać, kombinować, modować itd

Shadow616 (a może i inni) wgraj(cie) sobie te mikrokody do biosu, które załączył Maniakalny, wówczas twój(wasz) procek będzie obsługiwał brakujące instrukcje tzn. SSE4.1 i VT-x. U mnie po tym zabiegu już śmiga normalnie e5440 E0 na asusie P5B. Bez mikrokodów płyta nie rozpoznawała "dobrze" procka, tzn. bios i programy wskazywały temp. procka 97 stopni (temp. rdzeni normalna), na ekranie startowym płyta informowała komunikatem o nierozpoznanym cpu, wentyl na cpu chodził non stop na full a w cpu-z i biosie(VT-x czyli wirtualizacja) brakowało tych instrukcji.

Dołączona grafika

Edytowane przez toska78
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...