Skocz do zawartości
kosciu

Kłopoty po przesiadce: gtx460->gtx760

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

zmieniłem wczoraj kartę graficznę z msi gtx460 oc na gigabyte'a gtx760 oc. Wszystko było w porządku dopóki nie odpaliłem pierwszej gry. Po ok 10-15min grania w nowego assasina wywaliło mnie do puplitu z błędem 'aplikacja przestała odpowiadać' pomyślałem sobie że pewnie coś się w grze poprzestawiało, reintalacja gry = 0 efektu. Idąc dalej, stwierdziłem że może winda sobie nie poradziła, albo sterowniki, format, reinstalacja i dalej to samo. Przeorałem wszystkie podzespoły, przez wszystkie znane mi testy obciążeniowe... temperatury w normie wszystko pięknie śmiga. I teraz się zastanawiam, czy jest duża różnica w zapotrzebowaniu na energię pomiędzy 460, a 760? Może być tak że zasilacz 530W klęka i błaga o pomoc? Dość charakterysycznym jest w że momencie wyłączania się gry idzie lekkie przepięcie bo słysze delikatne pierdnięcie na głośnikach. Ciężko stwierdzić czy przepięcie pochodzi z karty muzycznej, czy może z listwy zasilające na wzmacniacz (na pewno następuje kilka ms po zawieszcze). Dzisiaj jeszcze spróbuję z innymi grami, ale zdaję mi się że to raczej sprzętowa akcja... Chciałbym z Waszą pomocą ustalić sprawcę zamieszania.

Tutaj specyfikacja komputera:

amd 955be @ 3.8 + pentagram karakorum,
gigabyte ga-870a-usb3,
2x4 good ram,
gigabyte gtx760 oc

audigy se,
ocz vertex 4 + 4 x hdd

zasilacz: be quiet! pure power L8 530W
to wszystko siedzi w fractalu define r4

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD ma najnowsze FW?

Mobo ma najnowszy bios?

Pamięci mają odpowiednie napięcie, timingi? Sprawdź ewentualnie na pojedynczej kości ramu.

Odłącz na próbę te 4 HDD.

Chipset na mobo nie przegrzewa się?

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki, najświeższe, w akcie despereracji próbowałem nawet wgrywania starszych - to samo.
Płyta ma najnowszy bios.
Z pamięciami raczej wszystko w porządku (tak jak pisałem na 460 wszystko stabilnie działało), ale zaraz jeszcze sprawdze czy coś się nie poprzestawiało.
Z dyskami racja, w sumie ich sporo, zaraz odłącze.
Chpset też pomacam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy grafik to o ile pamiętam 140W vs 170W.

Mam podobny config jak miałeś - Ph II 955@4Ghz/1.5V, GTX460,  tyle że mobas bardziej prądożerny, bo AM2+, DDR2 w czterech koścach @920MHz i 4xHDD - ale jak próbowałem podłączyć to pod dobrego UPS APC 520VA to UPS zgłaszał overload zaraz po wejściu do metro 2033. 520VA to nie 520W, ale w tej sytuacji należy rozważyć koniec zasilacza - przede wszystkim odkręć proca i daj mu znamionowe napięcie, żeby odciążyć PSU - wtedy sprawdź. Bo równie dobrze karta może być walnięta.

 

BTW nie mów, że nowy assassin nie pójdzie ładnie na GTX460 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy procesorze na 3,6GHz chodzi stabilnie, godzina grania i żadnych problemów. Chyba rzeczywiście zasilacz jest 'na krawędzi' przy tylu gratach w środku. Pewnie przy zmianie platformy będzie trzeba pomyśleć o zmianie psu...

@Dijkstra: chodził ładnie na 460, ale teraz chodzi jeszcze ładniej ;)

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można uruchomić HWmonitor i pozostawić go na pulpicie.

Uruchomić AC4 i grać powiedzmy 10 minut.

Procesor podkręć, żeby mocniej obciążyć zasilacz.

 

Po tych przykładowych 10 minutach gry, zakończ rozgrywkę i zrób zrzut ekranu z HWmonitora.

 

Fotkę daj na forum do wglądu, to się zobaczy, jak temperatury i napięcia.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dijkstra: chodził ładnie na 460, ale teraz chodzi jeszcze ładniej Dołączona grafika

 

Dzięki za pomoc!

 

Dzięki, bo mam ochotę przejść jak stanieje, ale nie chce mi się grafy zmieniać (zwłaszcza że jak widzę musiałbym zmieniać zasilacz). 1440x900, AAx4, AFx8 pójdzie na GTX460?

 

Fotkę daj na forum do wglądu, to się zobaczy, jak temperatury i napięcia.

 

Przy założeniu, że będziemy patrzeć tylko na spadki napięć, a nie wartości bezwzględne.

A tak BTW - temperatury. Włożenie dodatkowych 40W do obudowy na pewno je podniosło, a przewoltowany 955 to grzejnik. Faktycznie popatrz, czy nie masz chwilowych skoków temperatury - ja niestety czasami przekraczam 65*C na jednym jaju, pomimo tego, że robiłem lapping IHS; widać nie do końca poprawnie leży na jajkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 4850, który nagrzewał się do max 50 stopni, na cpu miałem 55. Teraz z gtx760 mam na cpu 60-62oC (przy dość dużej temp. pokojowej) i czuć wyraźnie cieplejsze powietrze wyrzucane z obudowy (Trochę inne ustawienie wentyli). Też miałem problem ze stabilnością CPU bo wentylator wyciągający się wypiął i w środku zrobiła się sauna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeżeli temperatury poszły w górę, to mogłoby  być rozwiązanie problemu wynikające ze zmiany grafiki, ale nie wywołaną tym zadyszką PSU.

 

Kopiąc po necie wychodzi, że bezpieczna temperatura dla Ph II to max 62*C i mi się to potwierdza. U mnie OCCT wywala się, gdy proc jest przez kilkadziesiąt sekund na 65*C. Czasem jest to błąd OCCT, czasem freez bądź reset. 

 

Ja mam SPC Fortis, kosciu ma Pentagram Karakorum. Nie pamiętam testów, ale to są zdaje się bliźniacze konstrukcje, więc myślę, że problem z temperaturą na CPU jest jak najbardziej realny po założeniu o 40W mocniejszej grzałki do obudowy.

 

kosciu, z ciekawości na jakim napięciu masz Phenoma? Spróbuj położyć otwartą budę i wtedy sprawdzić na podkręconym procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pitolić o tym co kto ma można by włączyć prime95 oraz furmarka i wszystkie ewentualne błędy się pojawią czy to przegrzany procek czy problemy z grafiką, wykresy nie kłamią. Dołączona grafika

 

Do tego pewnie pasta na procku już przegrzana. 

Edytowane przez shadow616

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre spostrzeżenie co do nagłych skoków temperatury na rdzeniu/rdzeniach CPU i niestabilności.

 

Miałem podobnie na Q9550@4.0 GHZ na powietrznym chłodzeniu.

 

Dopiero jak założyłem H-50 Corsair, to procesor się ustabilizował.

 

Zasilacz nie miał z tym nic wspólnego, co nie znaczy, że nie nalezy  go sprawdzić.

 

HWmonitor może nam sporo pokazać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...