Skocz do zawartości
giero

Mocny komputer dla zapalonego gracza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
 
Doczekałem się nareszcie czasów, gdy mogę sobie złożyć wymarzony zestaw do grania, jednakże byłbym wdzięczny o jakąkolwiek poradę - przypuszczam, że w kilku miejscach mogłem przesadzić i porywać się z motyką na słońce - wasze opinie i uwagi będą dla mnie niezwykle cenne i sprowadzą mnie na ziemię, jeśli się za bardzo rozmarzyłem Dołączona grafika.
 
Ale "first things first":

  • [*]czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp.
    • [*]tylko komputer

[*]do czego komputer będzie wykorzystywany

  • [*]przeważnie granie na max detalach (ale taki komputer raczej na wszystko pozwoli)

[*]jaką kwotę chcesz przeznaczyć

  • [*]przypuszczam, że w okolicach 6000 się zamknę

[*]czy części mają być nowe czy mogą być używane

  • [*]nowe

[*]czy będziesz podkręcał podzespoły

  • [*]tak (może nie hardcorowo z woltomierzem itp ale wybrana wstępnie płyta oraz soft do niej umożliwiają efektywne podkręcanie nawet laikowi w tej dziedzinie)

[*]w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać

  • [*]póki co 1680x1050, z czasem fullHD (choć przypuszczalnie i więcej), ale ostatecznie planuję 2 monitory

[*]czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!)

  • [*]nie

[*]czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa

  • [*]nie - nie mam takiej możliwości

[*]czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego

  • [*]przeglądałem ofertę Morele, Esc, Gral, Saturion (obecnie Salurion) - póki co morele ma dobrą opcję cenową i mogę odebrać osobiście

link do zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/MmB0aW
 
Kilka moich uwag:

  • [*]bazowy zestaw pochodzi z
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_styczen_2014?page=0,18, jednakże robiłem też własny research i trochę mi nie pasowało odnośnie kilku podzespołów [*]procesora nie ma na liście, gdyż już mam kupiony (i7-4770K) [*]płyta główna wybrana po przeczytaniu http://www.purepc.pl/plyty_glowne/jaka_plyta_glowna_lga_1150_do_core_i5_i_core_i7_test_intel_z87 - dlaczego akurat ta? prozaiczny trochę powód - nie mam przez najbliższy czas możliwości podłączenia się kablem do net-a ... MPOWER (pomimo wydajności i bajerów) ma moduł WiFi/Bluetooth, czyli odpadnie mi dodatkowy zakup tych komponentów (a takie antenki na przedłużkach kosztują nawet po 100zł za jedną ...) [*]obudowa - lubię stylowy i elegancki design .... myślę nawet czy nie kupić wersji full tower - 100zł różnicy raptem ... [*]zasilacz - tutaj mogem "lekko" się zagalopować Dołączona grafika wybrany po przeczytaniu http://www.purepc.pl/zasilacze/test_25_zasilaczy_650_750w_jaki_zasilacz_komputerowy_dla_gracza i po obliczeniach na http://www.thermaltake.outervision.com/

 

Dziękuję za każdą cenną uwagę Dołączona grafika

Edytowane przez giero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. To że ma moduł Wifi/BT nie przemawia za tym aby ją brać , za mniej więcej połowę tej ceny byś miał tańszą płytę i by jeszcze starczyło na antenę Wifi np. Asrock Z87 Extreme 4 .

 

5. Zasilacz brany na wyrost - do I7 4770K i GTX780 starczy spokojnie markowe 550W-600W kosztujące połowę ceny tego SS . 

 

Kartę weź w wersji Ghz Edition od Gigabyte , kosztuje jakieś 70 zł więcej . 

 

Dysk weź w wersji Blue , seria Green to wolne dyski . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem znawcą, ale spróbuję  coś doradzić

1. zasilacz na pewno przekozaczony, nie powiem ci jaki wybrac bo kazdy i tak zaproponuje inny

2.plyta glowna na pewnno zbyt "poważna" jak na ten zestaw. wydaje mi sie ze msi z87 g-45 gaming w zupelnosci wystarczy

3. KARTA GRAFICZNA BIERZ TA, PARE ZL WIECEJ A MASZ NAJLEPSZE GTX 780! (MALA ROZNICA W NAZWIE, LICZY SIE "GHZ"
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-cuda-gtx780-3gb-gv-n780ghz-3gd-616432/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu że by nie kręcił procka i karty do nawet dobra 500W by starczyło , I7 3690X@4,5 Ghz + GTX780 w testach mają pobór mocy w okolicach 400W za całą platformę , mierzone prosto z gniazdka , co daje realnie 350+ W poboru przy tak wysilonym kongfigu jak w większości testów .

 

I7 4770K + GTX780 powinien brać trochę mniej , spokojnie można brać PSU o mocy 550-600W .

 

Zastanawiałem się nad opcją SLI ale wychodzi to trochę za drogo przy tych komponentach , same karty to koszt 3800-3900 zł , do tego faktycznie by się przydał zasilacz o mocy ~750W . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow - dziękuję za szybki odzew.

Płyta główna - MSI Z87 G45 Gaming również brałem pod uwagę, jednakże wtedy dochodzi koszt zakupienia karty wifi (w opcji PCI Express lub USB) + antenek na przedłóżkach (bluetooth też się czasami przydaje = dodatkowy zakup) - nie wiem czy przypadkiem wtedy nie wyjdzie drożej niż za MPOWER

GTX780 w wersji GHZ także miałem na oku - chyba po prostu połakomiłem się na darmowy 3 gry w ramach akcji NVIDII Dołączona grafika (z tego co widziałem na stronach Morele to ten model nie bierze udziału w promocji)

SSD 128GB - pierwsza myśl, dla której nie wybrałem tej opcji, to czytałem jakiś czas temu, że powoli zbliża się moment, gdy gry potrafią zajmować po 50GB na dysku, ale biorąc pod uwagę szybki net (większość gier mam na steam + origin) i to, jak to u mnie wygląda obecnie (max 3-4 gry zainstalowane jednocześnie), to 128GB wystarczy - cenna uwaga, thx Dołączona grafika

Zasilacz - tak też myślałem, że popłynąłem ... aczkolwiek biorąc pod uwagę to, że na pewno pobawię sie w podkręcanie, a kto wie, może za np dwa lata (jak już stopnieją ceny 780) dołożę w SLI ... 750W więc nie byłby kupiony na wyrost. Aczkolwiek nie musi to być ten SeaSonic - myślę że ważne, aby był co najmniej 80+ Gold .. np Corsair-y są już od 450zł, a wciąż wypadają lepiej niż nieźle

HDD - skoro system będzie na SSD, to o 2 dysku myślałem jako o typowym storage'u. A jedyne, na co się mogę powoływać, to testy znalezione w sieci ... w sprawach HDD kierowałem się zatem http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_20_dyskow_twardych_wd_i_seagate_o_pojemnosci_1tb_i_2tb - Green o dziwo wydajniejszy niż Blue Dołączona grafika

Edytowane przez giero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4770K (załóżmy 4.2 1.25V)+GTX 780 brałbym 450w od Corsair za 150zł +/- i wtedy oszczędzasz na zasilaczu 600zł, a to z drzewa nie spada i zostawiasz je w kieszeni. Czy wybierzesz tego seana za prawie 800zł, a czy tego 450w Corasaira różnicy nie będzie żadnej w wydajności tylko wiatraczek będzie lekko słychać przy 450w Corsaira to już weź tego 550w i będzie malinowo. ;0

 

EDIT.

"(bluetooth też się czasami przydaje = dodatkowy zakup)" kupiłem blue z allegro za 2.90zł+5zł przesyłka działa już 7miesięcy i nie ma zamiaru odmawiać posłuszeństwa. To co to za wydatek?

Edytowane przez koniMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 450W nie przesadzaj. 500W będzie opytmalnie. WiFi+BT to wydatek rzędu 50-60zł

 

EDIT:

Dokładnie tak jak kolega niżej. VS 500 lepiej wziąć bo dopłacasz 10zł a jest +90W na 12V. Jak dla mnie się opłaca Dołączona grafika

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 450W w teorii by starczyło ale zasilacz by mocno się pocił przy zasilaniu tego sprzętu , Corsair VS tytanem wydajności nie jest - moc na linii +12V to tylko 360W , co w przypadku tego sprzętu mogło by nie zdać egzaminu .

 

Lepszy był by zasilacz mający więcej W na tej linii np. XFX Core 450W ( 408W na linii +12V i lepsza elektronika ) .

 

Generalnie zasilacz mający 450+ W realnej mocy na linii +12V będzie już dawał radę , gorzej z realną sprawnością i samą pracą obciążonego tak mocno zasilacza . 

 

A co do GTX780 i SLI za 2 lata - za tyle czasu to pewno będą karty które mają mniejszy pobór prądu i większą wydajność niż GTX780 SLI . 

 

SLI/CF to albo brać od razu albo w perspektywie max. do pół roku ( rok w przypadku supermocnych kart ) , przy obecnym tempie zmian po tak długim czasie SLI/CF traci już sens. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "to już weź tego 550w i będzie malinowo. ;0" 550w będzie tak jak zacytowałem malinowe, a kupowanie zasilacza za tak bajonskie sumy jak 800zł przy configu 1 cpu+1 gpu jest czystą głupotą. Tak jak wyżej piszą patrz na obciążalność linii 12V i wybieraj/decyduj ja tylko ci podpowiem że na zasilacz do takiego configu nie wydał bym więcej niż 200zł obojętnie czy to by był pentium 4+nvidia 8800 czy i7 4770K (4.5 GHz)+nvidia GTX 780Ti bo to niema sensu. Dobry zasilacz do podstawa, ale po co kupować dobry zasilacz za 750zł jak można za 150-200zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WiFi+BT to wydatek rzędu 50-60zł

 

Rozglądam się właśnie za WiFi i powiem szczerze, że nie znajduję rozwiązań, które by mnie satysfakcjonowały, a które by były w takich cenach. Opcja USB odpada, więc pozostaje jedynie PCI Express: póki co znalazłem

Czyli koniec końców za dobre WiFi przyjdzie zapłacić > 200zł. Dlaczego takie parcie na takie antenki? Ze względu na układ pokoju - komp będzie stał "plecami" do ściany między regałem z książkami, router stoi w przedkopoju. Antenki wystające bezpośrednio z karty w tym układzie nie sprawują się za dobrze (testowałem kiedyś dokładnie w tym samym miejscu na innym kompie). A że lubię pograć w sieciówki, to zależałoby mi na solidnym sprzęcie (bez zrywania połączenia). Wiem, że do sieciówek WiFi nie jest dobrą opcją, ale niestety nie mam wielkiego wyjścia, więc jakoś to muszę rozwiązać.

 

A wracając: MSI Z87-G45 Gaming to koszt 530zł, dokładając ww. rozwiązanie wychodzi drożej niż MPOWER. Ale moze coś źle myślę ...

Edytowane przez giero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy wyjdzie taniej/drożej zależy do jakiej płyty porównasz. Zakup droższej płyty jest łatwiejszym wyjściem. Dowiedz się wcześniej tylko czy nie ma problemów z tym czego od niej wymagasz.

Przynajmniej potrafisz uargumentować zakup płyty za 700zł w przeciwieństwie do niektórych co chcą droższą płytę i nie wiedzą dlaczego albo naczytali się bzdur od producentów.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/profesjonalny-kabel-usb-przedluzacz-10m-ekran-wifi-i3852659556.html  pierwsza z brzegu przedluzka usb 

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-244691-TP-Link-TL-WN722N-adapter-USB-Wireless-802-.html  przyzwoita sieciowka.

To rozwiazanie zje twoje antenki schowane w kacie za scianami i ksiazkami na sniadanie. Wez pod uwage ze sygnal po antenie latwo wytlumic i im dluzsze kable antenowe tym slabszy sygnal. Problem ten w znacznej mierze rozwiazuje karta na usb ktora odrazu konwertuje sygnal na cyfrowy i po usb sle bez strat.Swoja droga rozumiem wi-fi w lapku ktory sie przenosi albo nawet lezy na biorku i sie kabla placza ale w stacjonarce? wiertarka z udarem i jedziesz i ciagniesz kabel, 100 razy lepsze od wi-fi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dw10: OK - przyznam, że na to rozwiązanie nie wpadłem - plus dla Ciebie Dołączona grafika Znalazłem nawet 2w1: http://www.morele.net/karta-sieciowa-netgear-n300-usb-adapter-wna3100-100pes-330450/ - opinie poytywne i stylistyką będzie pasowało do obudowy. Wiertarka niestety odpada - mieszkanie nie jest moje (a pomieszkam tu jeszcze z 1,5roku). Zatem MSI Z87-G45 Gaming + ta sieciówka rozwiewa moją wątpliwość.

 

Pozostało się zastanowić nad zasilaczem, ale raczej coś w okolicach 600W będę celował (no i 80+ Gold).

 

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc - sprowadziliście mnie na ziemię w niektórych tematach (jak np ten zasilacz i SSD), a i rozwiało się kilka wątpliwości Dołączona grafika

Edytowane przez giero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...