Skocz do zawartości
wlodarq

Wysokie temperatury GTX770

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Jestem posiadaczem karty ASUS GTX770 2GB OC z chłodzeniem DCU II oczywiście ;)

Kartę mam od listopada zeszłego roku ale dopiero po świętach wziąłem się za nadrabianie tytułów z mojej kolekcji na steam.

 

Zaniepokoiły mnie temperatury tego układu. W IDLE (przeglądanie internetu,pulpit) temperatura rdzenia utrzymuje się na poziomie 30-32*. Podczas oglądania filmu Blue-ray o dziwo temperatura jeszcze niższa - 28*.

Zdawałoby się że temperatura w IDLE nie budzi zastrzeżeń. Schody zaczynają się po odpaleniu byle jakiej gry.

Temperatura rośnie spokojnie po jakichś 5minutach grania do 80-82* po czym zaczyna się throttling. Rdzeń spada do swojej bazowej częstotliwości czyli 1058MHz bodajże, napięcie również spada no i wskaźnik "Power" w MSI Afterburner z 99-100% do 85% średnio.

Załączyłem MSI Kombustor - przy 80* znowu to samo, zrzucanie taktowania i napięcia ale temperatura rośnie sobie dalej - 90* to nie problem a nie wiem jak jest dalej bo wyłączam w tym momencie.

Karta jest niepodkręcana - czyli jak z fabryki wyszła.

 

Obudowa jest przewiewna (CM 690 II Advanced)

 

Gdyby było potrzebne to :

Płyta - MSI Z77A-GD55

Procesor - i5 3570k - trzymam póki co na stock 3,4GHz

Zasilacz - OCZ ZS650

 

Czy mam to wysyłać na gwarancję? Dodam że to jest w zimę gdzie w pokoju jest około 22-24* a co może dziać się w lato (ostatnie upały po 37* nawet) to już nawet nie chcę myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chłodzenie nie dociska rdzenia i nie odbiera ciepła. Nic innego nie przychodzi mi do głowy 90oC na stock to o jakieś 30 stopni za dużo. Moja bez OC ledwo dobijała do 60. Jeśli chłodzenie rozkręca sie prawie na max i temp dalej jest taka wysoka to bym reklamował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem - dlatego sprawdziłem czy heatpipe są parzące przy takiej temperaturze i potwierdzam - Parzą w paluchy ;/  Jest to moja najgorętsza karta jaką miałem ;/

To jest bardzo dziwne jeśli miałeś także GTX770 i miałeś tak niską temperaturę, chyba że grałeś z włączonym vSync i karta nie potrzebowała tyle energii do 60fps.

 

Myślałem o samodzielnym rozkręceniu karty i przesmarowania jej na nowo Arctic MX-2. Niestety zahamowała mnie plomba na śrubie chłodzenia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 770 ale od Gigabyte i na stock osiągała max 60 stopni (100% obciązenia) bez vsync. Po oc 64-65oC. W iddle 25-28oC przy 750rpm w zależności od temperatury otoczenia. Przesmarowanie rdzenia nic Ci praktycznie nie da przy nowej karcie.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile moja karta osiąga powinny tyle mieć referencyjne karty. Ale z chłodzeniem autorskim to raczej jest nie do pomyślenia. Wszystkie karty wcześniej miałem od Gigabyte. Teraz wybrałem ASUS i... zawód.

 

No nic... wygląda na to że muszę pożyć bez karty przez miesiąc. Gorzej tylko jak odeślą jako sprawną bo przecież ''działa''.

Dzięki za zainteresowanie.

 

PS. Jesteś też na bmk? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są. Z przodu wieje BitFenix Spectre 140mm oraz BitFenix Spectre 120mm. Wyrzuca powietrze taka sama para Dołączona grafika

Ale to nawet nie ma znaczenia. Czy zamknięta obudowa czy otwarta - dzieje się to samo. Jak będę zmuszony to nawet wyciągnę sprzęt ze skrzynki i położę na kartonie i sprawdzę.

 

A i uprzedzam pytanie czy kable są poplątane czy dobrze ułożone:

 

http://i.imgur.com/6PKw0Xz.jpg

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał

Obudowa jest przewiewna (CM 690 II Advanced)

Więc gotowanie się karty z powodu słabej wentylacji bym odrzucił. Też bym reklamował ale z tytułu niezgodności towaru z umową. Z gwarancją będziesz się bawił miesiąc a i tak mogą uznać, że jest sprawna.

 

Co to BMK? ;P

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Asusie temp dobija do 60 stopni, tylko że w mojej obudowie karta jest zamontowana do góry nogami i wieją na nią dwa wentylatory 120mm.

Także nic się tam nie przegrzewa.

Może pastę termo-przewodzącą masz źle nałożoną ?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro daję sprzęt na homemade benchtable Dołączona grafika Ustawię na nią specjalnie nadmuch wentylatora. Jeśli dalej nie będzie skutkować to wita serwis. Jeśli pomoże to się wstrzymam bo w obecnej obudowie nie mam już co robić więc w głowie już siedzi projekt desk-case a tam można dać jej bardzo dobry powiew dodatkowy Dołączona grafika

 

@kaijitsu - bmk to taki skrót do nazwy innego forum którego nazwy nie można chyba wypowiadać (przynajmniej tutaj) Dołączona grafika

 

@up- piszesz że dobija do 60*. Możesz dać screen z Kombustor'a lub furmark puszczonego na 10-15minut?

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta powinna pracować dobrze w normalnych warunkach. Równie dobrze można ją wsadzić do chłodziarki ale jaki ma to sens. Ja bym ją wysłał na reklamacje, szkoda zachodu.

 

Tak myślałem, że chodzi o benchmarka. Na tamtym forum ma konto tylko do sprzedawania gratów. Do niczego więcej tamto forum się nie nadaje ;P

Edytowane przez kaijitsu
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaijitsu - bmk to taki skrót do nazwy innego forum którego nazwy nie można chyba wypowiadać (przynajmniej tutaj) Dołączona grafika

 

Mylisz PurePC z PCLab, tam za linki do konkurencji można na forum oberwać ostrzeżenie. U nas jest liberalniej. BMK się nie obawiamy :> 

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up- piszesz że dobija do 60*. Możesz dać screen z Kombustor'a lub furmark puszczonego na 10-15minut?
 
Te programy rogrzeją każdą kartę do ponad 75 stC i wyżej.
 
Chyba, że jest założone mocne chłodzenie powietrzem lub LC.
 
Sprawdź temperaturę np. "Stone Giant" przez 10 minut.
 
Jak dobijesz do 70 stC, to masz kartę OK.
 
Jak wyżej, to ustaw sobie agresywniejszy profil wentylatorów w AF lub w biosie karty.
 

http://downloads.guru3d.com/Stone-Giant-Public-Demo-download-2526.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście Dołączona grafika

 

No to ma niepoprawny docisk lub pasta do wymiany (najlepiej jedno i drugie poprawić).

 

Właśnie zmieniłem przed chwilką paste na GPU i mam wyraźną poprawę.

 

Na stopce chłodzenia jest ślad rdzenia i zauważyłem, że z jednej strony (od strony śledzia) odścisk rdzenia jest mocniejszy, a to wskazuje na to, że chłodzenie z jednej strony bardziej było dociągnięte niż z drugiej strony, pomimo tego, że śrubki tak samo mocno dokręcone.

 

Tak to wygląda, jeżeli chodzi o jakość wykonania chłodzenia.

 

Teraz śrubki od strony śledzia są nieco słabiej dokręcone, pasta zmieniona na Gelid Extreme i temperatura spadła o parę stC.

 

W Stone Giant po około 10 minutach testu, temperatura nie przekracza 68 stC, a karta jest maxymalnie podkręcona i ma podniesione napięcie do 1.212 Volta.

 

Piszę o tym, bo taka drobna zmiana w montażu może zaoszczędzić sporo czasu i rozwiązać problem.

 

Dołączona grafika

Co ma agresywniej ustawić jak mu się chłodzenie rozkręca do 90%??

 

 

Aha... to, że wentylatory rozkręcają się do 90% nie znaczy, że nie można zbić temperatury.

 

Pytanie jest raczej, od jakiej wartości stC zaczyna zwiększać się RPM wentylatorów i jak szybko ?

 

Jeżeli RPM rośnie załóżmy od 60 stC i jest powolne, to karta niepotrzebnie się grzeje i zanim RPM osiągnie 90%, karta już się gotuje.

 

Można to ustawić, np. od 55 stC i ustawić krzywą RPM dość agresywnie:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to jedynie wpływ na przebieg temperatury ale i tak dojdzie do granicy szczytowej. Jeśli przy 90% chłodzenie nie jest w stanie schłodzić karty (zbić temperatury nawet minimalnie) to zmiana krzywej nic nie zmieni bo i tak dojdzie do tego pułapu. Najwyżej wydłuży się minimalnie czas nagrzewania karty bo będzie miała wyższe rpm w danym przedziale temperatur w porównaniu do default. 90 stopni i więcej jak podaje autor (w zime przy temp otoczenia 24oC) + throttling to jest za dużo. W lato gdy za oknem będzie 35 stopni to karta się zajedzie. Nie mówiąc już o jakimś OC skoro już teraz karta kręci się praktycznie na max. Czytając opinie w internecie to karta faktycznie się grzeje z tym, że średnio do ok 80stopni po OC bez ruszania kontroli wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest przewiewna (CM 690 II Advanced)

Tak, zgadza się. Jednaj patrząc na zdjęcie, karta nie ma tam najlepszych warunków pracy. Przysłonięty do połowy wentylator zaciągający + karta umieszczona w dolnym slocie + sam cover. Wszystko to może sprawić, że to co zaciągnie wentylator z przodu poleci w stronę wyciągu omijając k. graficzną, która będzie w martwej strefie cyrkulacji powietrza.

 

Jutro daję sprzęt na homemade benchtable Dołączona grafika Ustawię na nią specjalnie nadmuch wentylatora.

Tak zrób, dodatkowego nawiewu nie musisz dawać, jak wszystko będzie wybebeszone na stole.

 

Tym sposobem dowiesz się czy z kartą coś nie tak, czy przy 160-180W wydzielanych przez kartę, wentylacja okazała się niewystarczająca.

Jeśli na stole będzie ok, daj kartę do górnego slotu pci-e i zdemontuj cover z zasilacza.

W zdejmowanie chłodzenia, wymianę pasty nie ma się co bawić, jeśli rury cieplne są gorące, znaczy w miarę dobrze odbiera ciepło z rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to jedynie wpływ na przebieg temperatury ale i tak dojdzie do granicy szczytowej. Jeśli przy 90% chłodzenie nie jest w stanie schłodzić karty (zbić temperatury nawet minimalnie) to zmiana krzywej nic nie zmieni bo i tak dojdzie do tego pułapu. Najwyżej wydłuży się minimalnie czas nagrzewania karty bo będzie miała wyższe rpm w danym przedziale temperatur w porównaniu do default. 90 stopni i więcej jak podaje autor (w zime przy temp otoczenia 24oC) + throttling to jest za dużo. W lato gdy za oknem będzie 35 stopni to karta się zajedzie. Nie mówiąc już o jakimś OC skoro już teraz karta kręci się praktycznie na max. Czytając opinie w internecie to karta faktycznie się grzeje z tym, że średnio do ok 80stopni po OC bez ruszania kontroli wentylatorów.

 

 

 

Zgadza się... karta i tak dojdzie do swoich maxymalnych temperatur, ale nie będzie musiała przechodzić przez całą drogę tak długo.

Zmiana krzywej na agresywniejszą jest tylko rozwiązaniem na krótki czas i trzeba problem rozwiązać samemu, albo oddać kartę na gwarancję.

 

Z tym, że oddać kartę na gwarancję, to dobre 3 tygodnie czekania i kto wie, czy ta sama karta nie wróci z powrotem jako sprawdzona i sprawna.

 

Piszę to jako serwisant, nie jako piekarz (bez obrazy dla fachu :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie reklamuje się z tytułu gwarancji a z niezgodności towaru z umową. Proces jest szybszy i stawia klienta w lepszej pozycji.

 

No dobra, jakim argumentem mógłbym się wspierać? Opisz mi jeśli możesz pokrótce jak to powinno wyglądać i czym się posiłkować. Pierwszy raz coś reklamuję na odległość.

 

Co do przekładania karty w wyższy slot - jest identycznie ta sama sytuacja nawet z otwartym bokiem obudowy, dodawałem już nawet wiejący na kartę bezpośrednio wentylator na max obrotach (Arctic F12 który mi wala się gdzieś po szafie). Dojechałem już do mieszkania gdzie jest komputer - biorę się za rozkręcanie i zobaczymy co będzie na zewnątrz obudowy (w pokoju mam aktualnie 22* na termometrze pokojowym).

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kartę w jakimś ostrym benchmarku np Furmark i trzymaj ją do samego końca aż osiągnie szczytową temperaturę. Mówiłeś o 90oC, które dalej rosną. Nie przerywaj testu. Samą temperaturę ciężko będzie uargumentować jako powód do wymiany jeśli nie powoduje niestabilności czy artefaktów na ekranie. Po każdym teście lub ewentualnym problemie (bsod, artefakty) rób zdjęcia aby udokumentować problem. Ja tak zrobiłem ze swoją kartą i udało się dostać nową i sprawną hd7950. Wybebesz komputer i sprawdź temperatury poza obudową. Miałem wziąć Asusa ale patrząc po testach i problemach z tym modelem zaryzykowałem i wziąłem Gigabyte (mimo wcześniejszych problemów z tą marką). Szkoda, że dopiero teraz pojawił się problem, tak byś oddał kartę po zakupie i wziął nową, teraz niestety za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest ustawiony na półce bez obudowy. Temperatura w pokoju - 22*

Obciążona FurMark:

http://i.imgur.com/GAJJHxn.jpg

Przy 80* zaczyna spadać do bazowego zegara czyli 1058MHz. Widocznie już ten model tak ma i OC można sobie pomarzyć. Chyba się wkurzę i zmienię pastę. Padnie karta kiedyś to padnie - trudno - wszystko czasem umiera a będzie pretekst do kupienia nowej.

 

Po podwyższeniu temp target do 95* karta maksymalnie miała 87*.

Heatpipe parzą jednak w paluchy jak i blisko rdzenia tak i te dalsze. Może kiedyś skuszę się na wymianę chłodzenia na Gelid IcyVision lub coś innego i będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10minutek w FullHD "Stone Giant"

http://i.imgur.com/CKgUxV8.jpg

Nie jest źle. Pograłem też trochę (jakieś 40minut) w Dirt3 (wszystko na max i fullHD z 8xMSAA) - 72*.

Wniosek - po wyłożeniu z obudowy widać że... Trzeba albo przywrócić obudowę do dawnego stanu albo po prostu ją zmienić.

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem zrobić Desk Case... Wentylacja w ''komorze'' tego biurka wyglądała by tak:

 

Dołączona grafika

 

Myślę że byłoby dobrze (co o tym sądzicie).

 

 

Chłodzenie przy 2700obr/min słyszalne ale jeszcze znośne.

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...