Skocz do zawartości
rocketv78

Komputer do gier i multimediów za ~2300 złotych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Dołączona grafika .

W bliskim czasie zamierzam poskładać nowy komputer. Totalnym amatorem w tym zakresie nie jestem, ale branżą IT i komputerami od strony technicznej zajmuję się od niedawna, więc warto wg mnie zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników Dołączona grafika

 

Na początek podam specyfikację mojego starego, 5 i pół letniego peceta (chciałbym odczuć istotną poprawę jakości w stosunku do poniższych komponentów):

CPU AMD Phenom II X4 2,3 GHz

GPU GeForce GTX 260

RAM DDR2 4GB

MOBO Jakiś gigabyte (nie pamiętam dokładnie ;p)

Zasilacz Modecom 600W (wiem, cienizna)

 

Mój nowy komputer ma spełniać rolę maszyny do gier oraz multimedialnej. Oglądam filmy, surfuję w internecie, czasem zabieram się za amatorski rendering i obróbkę audio/wideo, ale głównie gram. Mój monitor to LG Flatron W2053TQ, obsługujący rozdzielczość 1600x900 - tak więc nie gram w Full HD i nie potrzebuję high-endowej karty. Zadowoli mnie 60 fps w nowych strzelankach w 1600x900 lub nieco niższej. 

 

Złożyłem w sumie dwa zestawy, jeden na Intelu, drugi na AMD. Powiedzcie, co sądzicie i czy lepiej zainwestować w co innego. Mój budżet to 2300zł na komponenty, budę i system, ale jestem w stanie wydać ~250 złotych więcej jeśli warto. Miło było by też przyoszczędzić Dołączona grafika

 

Zestaw oparty na AMD, z topowym Athlonem II X4 4,1 GHz (nie oczekuję cudów) i  MSI R9 270 Gaming wygląda porządnie + potaniała o 100 złotych + BF4. Czy procek nie będzie blokować karty?

http://www.morele.net/inventory/info/yMu1E6/

 

Zestaw oparty na Intelu, i3-4330 + HD7850 (myślę że dobrany duet).

http://www.morele.net/inventory/info/wOtczT/

 

Co myślicie? 

 

Ps. Do ceny zestawów należy jeszcze dodać cenę systemu (Win 7 HE, 350zł). 

Edytowane przez rocketv78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na AMD w ogóle odpada , I3 zje tego pseudo Quada na śniadanie .

 

Co do zestawu na Intelu - wyrzuć dodatkowe chłodzenie i pastę TP , pamięci zmień na tańsze i bierz I5 4440 oraz R9 270 .

 

Klik - całość wyniesie 2 346 zł 

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Reyden, twój zestaw wydaje się być porządny, ale jeśli wrzucę jeszcze do niego system, wyjdzie 2700 złotych, co nieco nagina mój budżet. Nie chcę też oszczędzać na RAMie - 8GB Crucial Ballistix i tak są w dobrej cenie jak na dzisiejszy drogi ram.

 

Mój budżet jest ograniczony do max 2500 złotych. Jasne, że najlepiej byłoby wziąć Core i5/FX8320 i GTX660/R9 270, ale wydatek rzędu 2700zł - 3000zł jest poza moim zasięgiem Dołączona grafika . Mam tu zestaw z i3 4330 oraz MSI R9 270 (jest tylko kilka złoty droższa od wersji gigabyte czy sapphire, a stylistyka i chłodzenie TwinFrozr po prostu mnie urzekły ;p).

http://www.morele.net/inventory/info/yzkKgV/

 

W podobnej cenie zestaw z i5 4440 - tym razem wziąłem bardziej wypasiony procesor kosztem karty graficznej (XFX HD7850 1GB) oraz płyty głównej (Asrock H81M). 

http://www.morele.net/inventory/info/0bt0fi/

 

Bardziej schylam się w stronę pierwszego z tych zestawów, gdyż i3 przeboleję, a gry kładą główny nacisk na kartę graficzną. Jasne, że i5 wydajniejsze, ale nie chcę brać go kosztem płyty głównej i karty graficznej co raczej odczuję gorszą w wydajnością w grach. AMD FX też chyba odpada, bo dobra płyta pod am3+ to 300zł, plus 70zł do obudowy ATX. Wtedy wychodzą ceny podobne jak z intelem. No chyba że coś wykombinujecie Dołączona grafika

 

Co sądzicie? 

Edytowane przez rocketv78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawie raydena zmieniasz płytę na tańszą, kupujesz na razie 4GB RAM i bierz coś taniego, nie ma co dokładać do droższych pamięci, ponieważ tego nie odczujesz.

Potrzebujesz nowy napęd DVD? Jak chcesz jeszcze więcej oszczędzić to kup używany HDD z gwarancją albo odłóż zakup obudowy na później.

I wtedy będziesz mógł kupić i5 oraz w miarę dobra kartę kartę graficzną. W niektórych grach stracisz sporo rezygnując z i5.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrew777 - To prawda, patrząc na wykresy, i3 ustępuje realnym rdzeniom i5. Jednakże, tak jak mówiłem, lepsze osiągi będę miał z i3 i mocną grafiką jak z i5 z średnia grafą. Chwilę pobawię się z tym zestawem, a w przyszłości dokupię procesor i5 Haswell czy Broadwell (bo wtedy będzie już może na rynku). Co do ramu - gry uczą się już go używać w dużych ilościach, więc wolę mieć te 8GB na pokładzie. Patrzyłem też za tańszymi kościami - na morelach cena ramu 8gb waha się od 270 do 400+ złotych, więc biorę w sumie tańszą pozycję ;)

 

Komputer kupuję i składam na morelach, tak więc wolę żeby wszystkie komponenty były kupione i złożone "na miejscu" ;) . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM możesz bez problemu dołożyć później. Weź pod uwagę,  że z i3 w niektórych grach będziesz miał odczuwalnie niższy minimalny FPS niż z i5, a to ma główny wpływ na komfort rozgrywki. 

Jeśli karta graficzna nie będzie dawała rady w danej grze to obniżysz ustawienia grafiki,  w przypadku procesora nie ma tak łatwo. 

Haswell  Refresh i broadwell prawdopodobnie nie będą obsługiwane przez obecne płyty. 

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miałoby to większe znaczenie, gdybym grał na full hd. Jednakże, tak jak wyżej napisałem, gram w 1600x900 na high/medium, gdzie powinienem z i3 osiągnąć zadowalające wyniki - nie jestem niesamowicie wymagający. A co do broadwella - jeśli się nie mylę Intel zmienia podstawki co dwie generacje, tak więc tenże procesor powinien wyjść na LGA 1150. W ostateczności będę mógł kupić Haswella, który do tego czasu mógłby potanieć o parę złociszy Dołączona grafika Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miałoby to większe znaczenie, gdybym grał na full hd. .

Tutaj się mylisz.

775 to tez była 1 podstawka, a jednak na starszych płytach nie mogłeś używać wszystkich  procesorów.

 

http://www.morele.net/inventory/info/Tt7NtW/

Dorzucasz płytę za ~200zł oraz  system i niedużo przekraczasz 2500zł. Chcesz taniej to zmień dysk na 500GB.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od producentów płyt i od samego Intela .

 

Andrew z jednej strony ma rację że na 775 część płyt nie obsługiwała nowszych procków ale trzeba pamiętać że ten socket żył dość długo - pojawił się wraz z Pentium 4 Presscot w 2004 roku , koniec tej platformy to lata 2008-2009 .

 

O ile płyty na chipsetach starszych niż 945 ( jak i część 945 ) nie obsługiwały C2D w ogóle , to niektóre 945 działały z C2D 65 nm po wgraniu odpowiedniego biosu , z nowszymi chipsetami serii 9xx było podobnie - spora część płyt na nich opartych ( które wyszły w czasach C2D 65 nm ) poprawnie działała z C2D/C2Q 45 nm .

 

Socket 1155 żył 2x krócej - od 2011 roku do 2013 roku . 

 

Każdy wie jak wyglądała obsługa CPU - również tutaj sporo płyt z początku tego socketu działo z prockami IB po aktualizacji biosu .

 

Może podobnie będzie z Haswell Refresh czy Broadwell . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Intel jak każda firma lubi zysk, ale chyba nie dawałby jednej podstawki tylko pod jedną generację... Może dać nowe chipsety, ale socket powinien zostać LGA 1150. Jeżeli komputer kupowałbym tylko dla siebie, pewnie przyoszczędziłbym trochę na reszcie i kupił tą i5. Jednakże komputer używać będą też inni domownicy, którzy twardo nalegają na zakup coolera do procka - poprzedni BOX wył jak wilk do księżyca ;) . Czasami dla św. spokoju lepiej pójść na kompromis, jeśli wiecie o co chodzi ;p . 

 

Chyba zostanę przy tym zestawie, a potem wyrwę jakiegoś taniego i5 Haswella czy Broadwella na promocji ;) . Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...