Skocz do zawartości
Ikarus1232

Montaż dodatkowych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 chciałbym zamontować w moim komputerze 3 dodatkowe wentylatory 120mm.

Mam kilka pytań dotyczących montażu:

 

1) Gdzie najlepiej je zamontować? Myslę, że 2 wyciągające na górze obudowy (Cooler Master 690 III) i jeden z boku skierowany na kartę graficzną lub na dole, również skierowany na kartę graficzną będą najlepszą opcją.

2) Na płycie głównej zostało mi tylko jedno wolne wejście FAN (3pin) więc chciałbym podłączyć wszystkie 3 wiatraki bezpośrednio do zasilacza. Tu myślę nad zastosowaniem przejściówki z zasialacza na Molex, którą dostałem w zestawie (foto2) i później podpięcie do przejściówki 3pin np. takiej: http://allegro.pl/aab-c16-przejsciowka-do-wentylatora-3-pin-4-pin-i3867029198.html

Czy tak podłączaone wentylatory będą działać poprawnie? Nie zależy mi na automatycznych zmianach ich obrotów.

3) Na zdjęciu "foto1", które przedstawia wnętrze obudowy, widać kieszenie na dyski 2,5". Dla lepszej cyrkulacji powietrza wyjąłem je wszystkie. Czy dobrze zrobiłem?

 

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów i proszę o pomoc Dołączona grafika

post-207012-0-89912800-1389882915_thumb.jpg

post-207012-0-56064900-1389882933_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci więcej wentylatorów, masz problem z temperaturami? Jeśli chodzi o rozłożenie, to najlepiej sprawdza się standard, czyli 1-2 wentylatory na froncie, 1 z tyłu, ewentualnie 1 na górze. Więcej jest zbyteczne, no chyba że lubisz szum niczym nad bałtykiem, ale wyjdzie Ci bardziej na zdrowie, jak nad to morze pojedziesz.

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jaki siedzi w środku:

Xeon E3 1230v3

Gigabyte GTX780 GHZ Edition Windforce 3x

Cooler CPU SilentiumPC Fera2

Zasilacz XFX XXX Pro 650w

Mobo ASRock H87 Pro4

Na froncie jest 1 wentylator CM 200mm

Z tyłu 120mm

 

Temperatury na karcie dochodzą do 74°C, a procesora do 66°C. Wiem, że to Haswell, a one lubią się grzać.

Chciałbym jednak trochę obnizyć temp. wewnątrz obudowy.

 

Klaus - może, źle się wyraziłem. Wymontowałem cały stelaż

 

Dammeron - Dzięki za radę :P napewno się wybiorę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu byłbym spokojniejszy mając kilka °C mniej wewnątrz Dołączona grafika

Skoro uważacie, że 3 wentylatory to za dużo to moja propozycja jest taka: 1 wiatrak na górze do wydmuchiwania gorącego powietrza, kolejny z boku skierowany na kartę graficzną.

Co to tego skierowanego na kartę mam tylko jedno zastrzeżenie. Czy nie będzie on zakłócał cyrkulacji powietrza w okolicy CPU? Chodzi mi o to, że ten 200mm z frontu jakby wdmuchuje świeże powietrze na procesor. Jeśli zamontuję wentylator wiejący na kartę to czy strumień powietrza z tego na przodzie dalej będzie dostarczał zimne powietrze do CPU?

 

Dodałem zdjęcie obrazujące mój pomysł Dołączona grafika

Czerwony -> ciepłe powietrze

Niebieski -> zimne powietrze

3. wentylator z boku dmuchający na kartę graficzną (boje się właśnie o to, że będzie on uniemożliwiał dostawanie się zimnego powietrza na cpu)

4. wentylator z góry wyciągający ciepłe powietrze

post-207012-0-40522500-1389888311_thumb.jpg

Edytowane przez Ikarus1232

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max to dwa wentylatory. Jeden wyciągowy na górę, jeden skierowany na kartę. Do tego skierowanego na kartę przydałby się jakiś filtr kurzowy.

 

Zanim zakupisz wentylator na bok, zdemontuj bok i zobacz na ile spadną temp. na grafice. Jeśli różnica niewielka, wentylator z boku wiele nie poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie montowanie wentylatora z boku karty graficznej jest trochę bez sensu. Po pierwsze zakłóci pracę chłodzenia na karcie (ciepłe powietrze zamiast uchodzić przy grzbiecie grafiki będzie spowrotem wwiewane pod nią), możesz też się spodziewać większego hałasu (to tak, jakbyś dmuchał pod kątem w kręcący się wentylator).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówił Klaus, czyli zdjąłem obudowę i obserwowałem temp karty graficznej. Spadła o 1°C Dołączona grafika

Myslę, że dodatkowy wentylator założe tylko na górze obudowy

 

Rozumiem, że mogę podpiąć go pod CPUFan 2 lub PWR Fan 1 tak?

Edytowane przez Ikarus1232

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...