Skocz do zawartości
blazej30

"Zastrzyk" mocy dla starego kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu starego kompa, z którego korzystają rodzice, jednak ma on już swoje lata i ostatnio coraz bardziej zwalnia. Mimo, że jest na nim praktycznie sam system(7-ka), Avast i Chrome to długo się włącza itd. Przybliżona specyfikacja:

 

mobo - intel grand county 2 d102ggc2

procek - intel pentium D 2,6Ghz

RAM - 2GB DDR2

grafika - jakaś low-end

 

i jakiś stary dysk WD. Odpaliłem HD-Tune i widać, że transfery z niego są kiepskie... nawet bardzo. Najrozsądniejszym wyjściem byłoby złożyć coś na nowej platformie za ok. 1000zł. Ale kasy brak. Tata mówi, że gdyby do 200zł chociaż trochę mu pomóc to jest w stanie zainwestować :D więc wpadło mi do głowy, żeby kupić jakiegoś taniego SSD-ka. Wiem, że płyta jest z SATA2, co więcej, doczytałem w instrukcji że nie obsługuje transferów większych niż 150MBs... Ale myślę, że mimo wszystko, powinna być znaczna różnica w porównaniu do 10letniego dysku talerzowego. Nawet gdyby wyciągał tylko te 150MBs, to system powinien znacznie szybciej wstawać i wgl całość powinna sprawniej chodzić. Bo nic innego nie zrobię, płyty ani procka nie wymienię...  Z rozsądnych opcji rzucił mi się w oko ten: 

 

http://www.agito.pl/dysk-kingston-v300-sv300s37a60g-2-5-60gb-sata600-83-663550.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=663550

 

Jak myślicie, jest sens robić taki manewr? Będzie czuć różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłbym, czy RAM im się nie kończy przy typowym użytkowaniu. Mogą w końcu otwierać nie wiadomo ile kart, a Chrome RAM lubi.

 

Przy taki założeniach to chyba faktycznie SSD jest najlepszym pomysłem. W tym budżecie 60-64GB, tylko jakoś się upewnić, że jaj z płytą główną by nie było (bo chyba nie powinno być?).

Ten Kingston to dobra opcja, możesz się zastanowić, czy nie dołożyć do ok. 30 zł więcej i kupić SanDisk Ultra Plus 64GB na Marvellu, ale w sumie nie wiem, czy jest o co kruszyć kopię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM jest oki, więcej niż 1GB z tego co widziałem się nie zdarza żeby było używane. Z resztą, ta płyta i tak więcej niż 2GB nie obsługuje... Jakie mogą być jaja z płytą, myślisz, że może nie obsłużyć jakoś tego?

 

A co do Marvella, to też nie wiem czy jest sens... Teraz SandForce już się trochę ogarnął i jakoś specjalnie cyrków nie powinno być... Ale nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co sandforce jak możesz kupić ssd oparty o kontroler phison za mniej jak 200zl?

http://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-c50-60gb-sata-iii-2-5-retail-ssdpr-c50-060-606531/

 

Nie ma sensu płacić prawie 50zł więcej za dodatkowe 4 GB. Dla systemu, antywirusa i przeglądarki starczy z wielkim zapasem.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No transfery to wiadomo, że nie muszą być z kosmosu bo płyta ogranicza. Tylko czy właśnie nie będzie jakichś problemów dziwnych ze strony tego kontrolera, że coś muli, pada, zawiesza się, żebym potem tych 30 złotych nie żałował że nie wydałem. Nawet testów nie ma na necie tego dysku, więc nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...