Skocz do zawartości
ivanov

ASRock 4Core Dual SATA Frankenstein

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na zzombifikowanie płyty podsunął mi Tomek w trakcie Country Cup 2013.
Myśl na tyle zakiełkowała w mojej głowie, że postanowiłem wcielić ją w życie.

Bartek przygotował dla mnie sekcję z GF 8800 Ultra, spotkaliśmy się i wytłumaczył co i jak.

Jest to najlepsza możliwa płyta do podkręcania kart AGP. Powódów dla zapewnienia na niej lepszej jakości zasilania CPU, niż defaultowe jest parę. Wszystkie wynikają z tego, że jej sekcja zasilająca jest dosyć słaba.
1) Za każdym razem wkładając w nią QX9770 miałem pełne gacie strachu.
2) Ma sporego vdropa, szczególnie z Quadami.
3) Ma OVP przy vCore 1,8V.
4) Quady słabiutko się na niej kręcą (na azocie wyciągają tyle, co na powietrzu na Rampage Extreme).


Na początek usunęliśmy cztery cewki z sekcji zasilającej odcinając tym samym dopływ prądu z części oryginalnej sekcji.
Dolutowaliśmy tylko jeden kabel zasilający oraz jeden kabel masy, aby sprawdzić, czy to w ogóle ruszy (i się nie sfajczy Dołączona grafika). Rzecz jasna w tym celu wsadziłem mało prądożernego procka - E7200, który nawet jak by się zjarał nie byłoby straty.

Użyte kable to miedziane przewody OFC 11AWG.

Odpaliło Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Standardowy odczyt napięcia na szczęście działał.
Bartek zostawił mnie już samemu sobie.

Wylutowałem niepotrzebne już kondensatory 12V - po wylutowaniu cewek zostały wyłączone z obwodu.
Przygotowałem płytę, kabelki i zacząłem lutowanie. Wbrew pozorom jest to bardzo czasochłonne i pracochłonne zajęcie.
W dodatku wymagane jest używane bardzo dużej i mocnej lutownicy, ze względu, że trzeba nagrzewać rzeczy o sporej pojemności cieplnej.

Korzystam z dużej lutownicy kolbowej 200W. Jej grot jest większy niż kciuk xD Straszne bydlę, ale działa bardzo dobrze Dołączona grafika Jedynie jest trochę nieporęczna. Zdaje się, że wedle zamysłu twórców jest ona przeznaczona do rynien Dołączona grafika
Dla skali zwykła lutownica, z której normalnie korzystam przy robieniu v-modów.

Dołączona grafika

Po zlutowaniu wszystkich kabli (bardzo istotne jest, aby były jak najkrótsze dla jak najmniejszych strat) nadeszła chwila prawdy. Na szczęście znowu wszystko działało jak trzeba Dołączona grafika

Kolejnym krokiem będzie wymiana wszystkich istniejących kondensatorów przewlekanych na polimerowe oraz dołożenie dodatkowych kondensatorów, tam gdzie jest to możliwe. Na laminacie znajduje się sporo pustych miejsc czekających na kondensatory.

Mam nadzieję za całkiem niedługo wrzucić jakieś fajne wyniki zrobione na tej platformie Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja z HD 2900XT jest porównywalna, ale ze względu, że ma cyfrowy kontorler, to regulacja napięć na niej jest potwornie utrudniona.

 

Można też sobie kupić EVGA EPOWER (obecnie w drugiej rewizji).

 

Update:

Bezdyskusyjnie najmocniejsza sekcja jest z ASUS Matrix HD 7970 / Matrix 280X, ale z tego co wiem, do tej pory tylko jedna osoba na świecie opanowała jej lutowanie :P

 

Dołączona grafika

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty.

Dziś przyszła pierwsza (mniejsza) dostawa kondensatorów.
Zgodnie z zaleceniami TiNa wlutowałem z powrotem kondzioły 16V.
Nie dałem tych, które wcześniej wylutowałem, tylko porządne nowe Panasonic low ESR.

Komp działał normalnie. Na razie cały czas używam E7200.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odpaliłem OCCT Linpack. Nie ma się co oszukiwać, że jest zauważalny vDrop.
Wykazał to OCCT i zgadzało się to z tym, co obserwowałem na multimetrze.

Jednak zgodnie z tym, co mówi bartx trzeba kabelki vSense przelutować, tak by zamiast odczytywać napięcia na kondensatorze na sekcji 8800, były odczytywane napięcia jak "najbliżej" procesora. Czyli trzeba wlutować się do pól bezpośrednio pod socketem.

Miałem zamiar je dolutować wraz z instalacją kolejnych kondensatorów. Jednak na następną dostawę trochę poczekam. Jako, że jestem bardzo ciekawy wyników postaram się dziś te kabelki porobić Dołączona grafika

Dołączona grafika


Dla ciekawskich - to jest najniższe napięcie vCore, jakie da się ustawić. Jedyna możliwość regulacji jest w górę Dołączona grafika


Update:

Kable zlutowane Dołączona grafika

Tak odczyt vSense wyglądał dotychczas (czerwone kabelki biegnące do kondensatora powierzchniowego).

Dołączona grafika

A tak po lutowanku.

Dołączona grafika

Poprawa jest bardzo duża. Napięcia są zdecydowanie bardziej stabilne Dołączona grafika
Widać to nawet po odczycie programowym. Jednak najważniejsze, że obecnie sytuacja na odczycie z multimetru wygląda znacząco lepiej Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

+ Bonus - porównanie cyny. Po lewej cyna 3mm, którą lutuję kable do sekcji zasilającej, a po prawej cyna 0,38mm, z której korzystam normalnie Dołączona grafika

Dołączona grafika

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem to, co polecił mi TiN. Aby zmniejszyć zakłócenia na vSense splotłem ze sobą kable odpowiadające za odczyt napięć.

Dołączona grafika

Wsadziłem QX6700. Napięcia pod OCCT Linpack były naprawdę ładne Dołączona grafika
Na odczycie z multimetru wyglądało to dużo lepiej niż na wykresie. Zarówno bardzo mały v-drop, jak i duża stabilność napięcia.

Dołączona grafika


Przy okazji zrealizowałem inny pomysł - AGP current booster.

Lokalizacja pinów - 1x 12V, 2x 5V, 4x GND

Dołączona grafika

Kabel, który posłuży jako baza do moda.

Dołączona grafika


Dołączona grafika

Szafa gra Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update, włożyłem QX9650 i podkręciłem go do 4GHz. Przy 4,27GHz niestety OCCT nie było stabilne.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oGDPoIz9ZQg&feature=youtu.be

 

Jest ciekawy rozdźwięk pomiędzy tym, co dzieje się na wykresie, a tym co widać na mierniku.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa :-), że też nikt nie pomyślił o tym za czasów gdy C2D było na topie :-) sprawdziłeś o ile podniosło się maksymalne OC na powietrzu po wymianie sekcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaleję azotem, to będę wiedział o ile się polepszyło ;)

Nigdy na powietrzu nie sprawdzałem ile kręci ta płyta :P

 

Tak to wyglądało na azocie "przed" - QX9770, X6800.

Skoro teraz @AC ten QX9650 (który jest gorszy od mojej sztuki QX9770) wchodził do Windowsa przy 4,27 GHz, to mogę praktycznie na 100% stwierdzić, że jest lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...