Jump to content
majki84

Jaki Windows (7 / 8.x) na stare komputery do płynnej pracy i gier?

Recommended Posts

Witam.

Nadszedł czas reinstalacji systemów na dwóch starszych komputerach. W pierwszym przypadku chodzi o sensowność przesiadki z Windows 7 Ultimate x64 na komputerze jak w moim podpisie (C2D E8400 @ 3.6 GHz, 2x2 GB DD2 @ 1 GHz, Radeon 4850 1GB, Asus P5Q pro) na windows 8.1. Czy ma to sens z punktu widzenia wydajności i gier? Ponoć 8-semka jest mniej zasobożerna. Na razie jestem w sumie zadowolony z 7, ale jeśli może być lepiej i wydajniej to czemu nie. Być może w tym roku dołożę nową kartę graficzną za ok. 600 zł. Komp ma ciągle działać z najnowszymi grami (do tej pory większość gier chodziła na wysokich ustawieniach w Full HD).

Drugi PC to słaba konfiguracja: Athlon Dual Core 4050B 2.1 GHz (Socket AM2), 1x2 GB DDR2, Radeon 5670 512 MB DDR5, Płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2P. Narazie jest tu system XP SP3 32bit, ale ciągle się wiesza, problem z obsługą kilku zakładek na raz w przeglądarce (muli niemiłosiernie). Tutaj chodzi o płynne działanie systemu i starszych gier i ewentualnie na minimalnych detalach w 1280x1024 ostatni Tomb Raider i Portal 2. Warto się pchać w Windows 7 lub 8 do płynnej pracy, czy tylko pozostaje XP?

Proszę o Wasze opinie / sugestie. Może dwa systemy na raz na obu kompach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W grach nie ma różnicy w wydajności pomiędzy WIN 7 i WIN 8.1.

 

Co do starszego konfigu, to wszystko będzie działać, mam na myśli starsze gry.

 

Co prawda miałem problem odpalić na WIN 8.1 64 bit gry "Lost Planet Colonies" i "Jericho", ale poradziłem sobie z tym, instalując łatkę "PhysX legace".

 

Tak się składa, że pykam jeszcze w starego "Serious Sama First Encounter" na WIN 8.1 64 bit i jest OK Dołączona grafika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko czy win 8.1 czy 7 64 bit instalować na starszym (gorszym) sprzęcie? Przy małej ilości ram (2 GB) chyba najważniejsze będzie ile system zjada na starcie. Nie mogę znaleźć nigdzie testów na starym sprzęcie, który system lepiej działa :) Wszędzie oczywiście testy na najnowszym sprzęcie. Może najpierw win 7, bo później z 8 ciężko downgrade zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja przy konfigu: Pentium IV 2,4 GHz Northwood (jedno jajo, bez HT, na socket 478 -> staroć), 1,5 GB RAM (DDR1) i Radeonie 9600XT (128MB DDR1) naprawdę się dobrze czułem na Windowsie 7. Oczywiście oczyściłem go z bajerów graficznych (np. włączyłem wygląd klasyczny, wyłączałem zbędne usługi itp.), i w grach pokroju NFS: Most Wanted (stary) wydajność była wyższa niż na XP, więc twierdzę że 2 GB do STARSZYCH gier + Win 7 to dobre połączenie, pozwalające spokojnie pograć.

 

Nie wiem jak z 8.1, nie znam tego systemu, ale Windowsa 7 moim zdaniem możesz spokojnie instalować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro Windows7 na takim zestawie chodził Ci zadowalająco, to Windows8/8.1 chodziłby jeszcze lepiej - głównie z racji zerowej ilości wodotrysków graficznych i mniejszego zapotrzebowania na pamięć systemową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...