Skocz do zawartości
ROLI

Zestaw komp do biura projektowego (CAD 2d) 2-3 tys zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
Chciałbym złożyć komputer do małego biura projektowego w granicach 2-3 tys zł.
Komputer będzie służył codziennie 8-10 godzin do pracy w środowisku AutoCAD tylko 2d.
Oczywiście zależy mi na szybkim i płynnym działaniu i przełączaniu między oknami EXEL, WORD, AUTOCAD, CHROME.
Kilka lat temu, udało mi się dzięki pomocy forumowiczów złożyć całkiem niezły zestawik, dlatego teraz jeszcze raz zwracam się o pomoc. Sklep w jakim chciałbym złożyć zestaw to X-KOM ( mam najbliżej po prostu).
Jako, że trochę powiedzmy w temacie części komputerowych "ogarniam" to zaproponuje moją specyfikację:
procesor i3-4330 3.50GHz 4MB BOX 469,00 zł X-KOM
płyta główna MSI B85M-E45 (B85 PCI-E DDR3) 235,00 złX-KOM
pamięci GoodRam 2x 4096MB 1600MHz Play CL9 Czarne 288,00 złX-KOM
Zasilacz komputerowy SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus Standard  169,00 zł
wolałbym Corsair no ale nie ma X-KOM
Obudowa Micro ATX/BTX Zalman ZM-T2 PLUS czarna 99,00 zł X-KOM
Nagrywarka wewnętrzna DVD Lite-On iHAS122-04 SATA czarny OEM 69,00 zł X-KOM
Oprogramowanie Microsoft Windows 7 Home Premium PL 64bit 339,00 zł X-KOM
Mysz przewodowa Logitech M500 USB 89,00 zł X-KOM
Klawiatura przewodowa Logitech K120 Keyboard czarna USB  59,00 zł X-KOM
Monitor LCD/LED 22" LG 22EA53VQ-P (IPS, HDMI, DVI) czarny 519,00 zł X-KOM
 
Całość wychodzi 2654,00 zł, czyli mieszczę się w granicach.
Prosiłbym o jakieś sugestie odnośnie formatu mikro ATX i obudowy do tego.
Również mam problem przy doborze monitora( TN IPS, czy jeszcze jakiś inny?).
Dysk musi zostać SSD. Przyzwyczajenie straszna rzecz.
 
Myślałem także o Intel G3420 3.20GHz 3MB za 229 zł X-KOM
Czy nie warto by było oszczedzić na procku kosztem np lepszego monitora IPS?
Jest jeszcze np kwestia różnicy i3 a i5? 200zł a czy różnica 4 rdzeni będzie odczywalna przy takiej pracy jaką opisałem powyżej?
No i w końcu sprawa monitorów...
Czy są coś warte LG 22 i 23 i np X-KOM
Prosiłbym o opinie posiadaczy monitorów IPS. Czy jest się w ogóle o co bić?
Dobrze by było, żeby nie męczył wzroku i byl oszczędny ale nie oszukujmy się 8h pracy przy żadnym monitorze nie jest dobre dla oczu:P
Dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do procesora to odczujesz różnice między I3 a i5 w AC

Test procesorów Intel Core i5-4670K vs i5-3570K vs i5-2500K

Jaki czterordzeniowy procesor wybrać? Intel Core i5 czy AMD FX

 

zewnętrzna karta graficzna w 2D nie wpływa na wydajność, co innego w 3D

Radeon R9 290X Review: AMD's Back In Ultra-High-End Gaming

 

tu masz filmik I5 i SSD,  bez zewnętrznej grafiki

 

 

Edytowane przez Kluska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super filmik, dzięki za link.
Bardzo ciekawa sprawa wyszła również w teście procesorów do 500 zł. http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_do_500_zlotych_intel_core_i34130_i34330?page=0,15

Nie wiem jak te benchamrki są skonstruowane ale wynik zaskakuje mimo wszystko...
Gorzej, że nie wiem jaki monitor. Bo te 200 300 zł można dołożyć ale automatycznie dysk ssd tylko 64 gb musi być i np gorsza obudowa.
Tak samo czy BOXowy wentylator od intela jest w stanie przez 8 godzin dziennie nie zirytować człowieka :P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 PL 64-bit OEM 349,00

Logitech Desktop MK120 Klawiatura + mysz 66,29

Samsung SH-224DB 56,13

Zalman Z1 132

I5-4570 716

Avexir 2x4GB (AVD3U16000904G-2CIW)  289

ASRock H81M 182,85

Be Quiet! Pure Power L8 300W 80PLUS Bronze BN220 175,01

840 Evo 120GB 340

2306,28

za reszte monitor.

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No muszę przyznać, bardzo ciekawa propozycja. Muszę tylko zobaczyć dostępność w X-KOMie. 
A teraz czemu taka płyta i pamięci. Nie ma sensu dokładać do MSI albo GIGABYTE'a? Np http://www.x-kom.pl/p/151872-plyty-glowne-socket-1150-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-2xpci-e-ddr3.html

I te pamięci.. Kompletny no name jak dla mnie. 
Dzięki za propozycję zasilacza. Bo faktycznie nawet 400W to za dużo.
A skoro tyle zostało do 3 tys to monitor jaki?
Znalazłem dość ciekawego od LG http://www.x-kom.pl/p/125402-monitor-lcd-led-24-lg-24ea53vq-p-ips--dvi--hdmi.html

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na co dzień kreślę na Dellu U2412M (tutaj z fajnym głośnikiem, jak nie masz to warto wziąć). IMHO, warto się skusić na 1200px w pionie. Co do konfigu, to pracuję w AutoCAD'zie LT 2011 właśnie w 2D (pliki po kilka-kilkanaście MB, max. do 200-300k elementów). W biurze działam na i3-4330, w domu na G3420 - spokojnie wystarcza. Grafa zintegrowana, w obu 8GB ram + SSD, do tego zawsze odpalony Outlook, jakiś Word/Excel, Chrome z kilkudziesięcioma otwartymi zakładkami + WinAmp i wsio śmiga. Ale nowsze wersje softu Autodesku są ponoć bardziej wymagające Dołączona grafika. Twój konfig ciąłbym na DVD (potrzebujesz? bo ja już od lat nie korzystam - wystarczy, że masz gdziekolwiek dostęp do innego DVD), zasilacz np. Aerocool VP-450 (moc na wyrost, ale dobry i jakieś 50zł tańszy) lub Seasonic SS-350ET (jeszcze tańszy, a sprzęt sprawdzony). Płytę zmieniłbym na AsRocka B85M-HDS - komplet wyjść video, przy B85 masz wszystkie SATA w 3.0 + wewnętrzne USB 3.0 obsługiwane przez chipset, a nie (jeśli w ogóle jest) przed dodatkowy moduł. Windows bierz od razu 8.1 - w tej samej cenie, świeższy, a z ClassicShell da się żyć Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem monitor pierwsza klasa...
Teraz pytanie
Lepszy monitor (np Twój DELL) - gorsza płyta, procek (Asrock, i3)  ?
Lepsza płyta, procek (Gigabyte, i5) - gorszy monitor (np LG 24EA53VQ-P)  ?

 

Apropo jeszcze twojej konfiguracji. Praca przy boxowym wentylatorze irytuje? Chodzi mi o głośność, bo ciepło to on pewnie odprowadzi.

A zasilacz to nie lepiej dołożyć parę zł do np Be quiet 350W http://www.x-kom.pl/p/151572-zasilacz-komputerowy-be-quiet-350w-pure-power-l8-box.html   ?

Windows to ja nie wiem... Ponad rok robili mi sterownik do laptopa, aż w końcu odpuściłem i zainstalowałem zwykłą 7.

No i boję się trochę o sterowniki... np do drukarek, ploterów. Lubią się gryźć i bez udziwnień a co dopiero na nowej Windzie 8.1.
Takie coś skleciłem (bez klawiatury, bo znalazłem zapasową w domu:): 

post-200467-0-10143600-1391373983_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez ROLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, lepiej zainwestować w monitor - przeważnie służy latami. Poszukaj jeszcze w domu jakiejś myszki albo kup w markecie tymczasową za kilkanaście zeta, zmień płytę na tego AsRocka co ja mam i nie oszczędzaj na SSD - bierz Samsunga 840 Evo 120GB. Co do klawy i mychy - ja używam zestawu Logitech MK220 - wymaga przyzwyczajenia, ale klawiatura zajmuje bardzo mało miejsca, a przeważnie jak kreślisz to masz na biurku kupę innych papierów i miejsce jest ważne Dołączona grafika...

Edit: sterowniki do drukarek / plotera sprawdź czy są (do reszty z kompa bez problemu wszystko jest), ale chyba jednak warto iść w stronę Win8...

Edit.2: nie używam boxowego chłodzenia więc się nie wypowiem, wolę ciszę. Wystarczy choćby Spartan HE924 - ale to zawsze można później dołożyć ;)...

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ważna rzecz, ilość miejsca.

Nie no z całym szacunkiem do twojej myszki ale jak ktoś lata jest przyzwyczajony do myszek gamingowych to ciężko się przestawić (G700 przecież do firmy nie będę woził ).

Używam GoodRama C100 120 gb dlatego ta firma. W laptopie sprawuje się świetnie.

Ciężka sprawa z tymi procesorami i monitorami. Testy mnie nieprzekonują do wydania 400 zł więcej na DELLa szczerze mówiąc, a i5 zawsze dobrze mieć:P
Obudowa ma USB 3.0. Zalman Z1 też jest fajny ale w X-KOMie nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz aktualizowany wątek o SSD, w C100 w życiu bym się nie pakował mając w bardzo zbliżonej cenie Samsunga EVO. Co do i5 to powiem tak, wcześniej miałem Xeona E3-1230 (okazyjnie kupiony, szkoda było nie wziąć, SandyBridge, 4C/8T). W trayu cały czas pracował CoreTemp pokazując też m.in. obciążenie proca - 99% czasu nie przekraczało kilku procent, więc doszedłem do wniosku, że po co mi taki proc (poszedł do kumpla, który go przynajmniej wykorzysta przy renderowaniu). Praktycznie, w tym co robię, nie odczuwam różnicy między i3-4330 a G3420, więc po co więcej? Chyba, że grasz - wtedy to ma sens, ale raczej nie przy integrze. A z monitora jestem bardzo zadowolony i polecam, opinii o nim zresztą sporo w necie ;)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to kupiłem GOODRAM'a z powodu TVN Turbo Dołączona grafika. Pokazywali zakład na Śląsku gdzie go produkują i w przypływie wspierania polskich przedsiębiorców go kupiłem.
Od listopada go używam codziennie pół dnia i chodzi świetnie. Nie testowałem go na tych wszystkich benchamarkach, ale chyba 15 sek na włączenie systemu to nie tak źle.
Może od nowości 3, 4 sek uciekły ale dysk ma tylko 20gb wolnego. Może dlatego.
Dodam jeszcze, że chodzi on w Lenovo ThinkPan Edge s430. Nie wiem jaki tam jest kontroler ale na pewno lepszy niż Marvell w moim blaszaku z płytą na podstawce 1366 asrock x58 extreme3...

Musiałem sprzedać Vertexa 4 po tym jak okazało się, że osiąga tylko 230 MB/s. Tak to jest jak sie człowiek napala na nowości bez wcześniejszego zaznajomienia z tematem.

Nie wiem jak nazwać swój własny problem, ale im dłużej oglądam sprzęt komputerowy to zawsze przepłacam... oczywiście będąc święcie przekonany o słuszności wyboru najlepszego.

 

Jakbyś mógł napisać jak będziesz miał trochę czasu sugestię całościowego zestawu właśnie do 3 tys zł z monitorem oczywiście.
Pozdro
 

Edytowane przez ROLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś, jak nie możesz przekroczyć 3000zł to ciąłbym na dvd, myszce, chłodzeniu (w takiej kolejności). Ewentualnie poszukaj gdzie indziej, bo możliwe że złożysz to samo taniej...

post-107355-0-38870200-1391378925_thumb.jpg

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tesel podana przez Ciebie płyta nie ma usb3 na front i hdmi, lepiej brac asrocka h81m w tej samej cenie i zasilacz zmienilbym jednak na tego co ja podawalem bo jak dla mnie VS glosny jest...

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zwróćcie uwagę, że w przypadku H81 tylko tylne gniazda USB 3.0 są obsługiwane natywnie przez chipset, wewnętrzne do wyprowadzenie na front obsługiwane są przez dodatkowy kontroler (w przypadku AsRocka H81M jest to Etron), a te czasami bywają kłopotliwe. Przerabiałem boje z dyskiem USB 3.0 na zmianę podpinanego do kontrolerów Etrona i AsMedia (za czasów SB), dlatego teraz mam w obu kompach USB 3.0 obsługiwane natywnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje zestawów. Większość rzeczy już mam poukładane w głowie. 
Zostaje kwestia. i3 czy i5, Asrock B85M-HDSczy Gigabyte B85M-D3H. Warto dodać 40 zł na dodatkowy zapasowy bios i lepsze radiator?
No i monitor. Gorszy kosztem i5 czy lepszy kosztem i3.
abes99 pytanie do Ciebie. Jakbyś miał porównać Swój monitor do jakiegoś za 500 600 zł to w jakim kontekście widać największą różnicę?
Albo mniejszy Dell  U2312HM za 750 zl?

Edytowane przez ROLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi porównywać U2412M do innych, bo wcześniej przez prawie 10 lat pracowałem na lapach (zawsze w większych rozdziałkach, typu UXGA, SXGA, WSXGA). Po prostu uważam, iż w CAD'zie większa rozdzielczość polepsza pracę, bo pole robocze robi swoje. Niby 120px w pionie to niewiele, ale jakoś nie oddałbym 10% wysokości swojego ekranu Dołączona grafika. Szukałem 24" w rozsądnej jakości i sporo osób polecało wtedy ten model, w budżecie się mieścił, zadowolony z niego jestem. Tyle Dołączona grafika...

Edit: IMHO, na monitorze nie ma co oszczędzać, z reguły kupujesz na lata. Ja żałuję zakupu swojego domowego P2210, bo mogłem wziąć drugiego U2412M, ale akurat z finansami było krucho...

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za spostrzeżenia i  komentarze.

Odświeżam temat.
Trochę czasu to trwało ale ostatecznie skompletowałem taki zestaw:
 

intel i3 4330    469zl

Asrock H81M   195zl  

2x 4B Kingston HyperX Blue CL9   298zl

dysk SSD Samsung 840 EVO 7mm  339zl

nagrywarka DVD LITE-ON 22   66zl

zasilacz Be Quiet 350W System Power 7  144zl

obudowa Zalman Z1    129zl

klawiatura K230 Wireless Keyboard   59zl

Mysz Logitech G400 Optical Gaming Mause v2  159zl

Chłodzenie proecesora SilentiumPC Fera 2E1224   89zl

system Windows 7 Home Premium 64bit   339zl

monitor LG 24" 24EA53VQ-P (IPS,DVI,HDMI)   629zl

 

Całość 2915zl.
 

Prosiłbym o komentarze i opinie.
Pozdrawiam

Edytowane przez ROLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie uwagi:
Monitor: http://www.x-kom.pl/p/169132-monitor-lcd-led-23-dell-u2312hm-czarnylistwa-glosnikowa-ax510.html 

Naprawdę w tej cenie jest świetny, sam go niedawno kupiłem i mam podłączonego do niego stacje dokującą laptopa. Do CADA jest naprawdę świetny za tą cenę, w nocy warto używać f.lux :-)

Chłodzenie? A po co ? 
BOX będzie wystarczający, to nie jest procesor np.  Intel i5-​4670K. Box jest nawet bardzo cichy, zbytnio go w Cadzie w 2D nie obciążysz, ja używam i5-2540M i zadyszki nie dostaje.

Edytowane przez seba65310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za spostrzeżenia i  komentarze.

Odświeżam temat.

Trochę czasu to trwało ale ostatecznie skompletowałem taki zestaw:

 

intel i3 4330    469zl

 

 

i3 4130 jest wolniejszy o 3% i tańszy o ~16% . Inna sprawa, czy jest sens płacić za HT do tych zastosowań? Osobiście staram się wybierać modele bez HT (albo tani Pentium z 2 rdzeniami (205-229zł), albo droższy i5 z 4 rdzeniami (655zł)).

Asrock H81M   195zl  

 

Płyta ta ma tylko 2 sloty na RAM - w przyszłości, jak będziesz chciał rozbudować pamięć, to będzie trudniej.

system Windows 7 Home Premium 64bit   339zl

 

Max ilość RAM to 16 GB przy tym systemie ... w sumie niby OK, właściwie przy tej płycie i tak więcej RAM nie wsadzisz.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...