Skocz do zawartości
Men31

Zadanie prometheusa

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam odpowiedzi do zadania dołączonego do otrzymanego po ukończeniu testu IQ na stronie pitagoras.pl e-booka. Niby trzeba napisać do redakcji po odpowiedź ale czekam i czekam i brak oznak życia. Jeśli ktoś dostał od nich odpowiedź proszę o wysłanie jej na pm.Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że kolory pól na środkowej kostce odpowiadają schematom siatek na pozostałych 8 polach, to wybór jest między C i E.

Jako że dwie widoczne na obrazku pary są tymi samymi obrazkami odbitymi przez lustro lecz różniącymi się 2 elementami, to prawidłowa odpowiedź brzmi C.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowałeś Uli :>

 

Odpowiedź A wydaję się poprawna, a dlaczego? Jeżeli ktoś jeszcze nie widzi nie powinien się starać tego rozwiązać. Podpowiedź, wystarczy skupić się na ilości i kształtach elementów po przekątnej.

 

Nie mogę się zgodzić. W takich zadaniach rozwiązanie nie może opierać się na jednym wystąpieniu wzorcu w układzie, bo wzorzec który występuje tylko raz to nie wzorzec. Wzorzec powinien być prawdziwy dla przynajmniej 2 przypadków, by na jego podstawie ustalić wygląd trzeciego przypadku.

 

Poza tym Twoje rozwiązanie zakłada, że układ i kolor elementów w środkowym kwadracie nie ma znaczenia. Ja natomiast uważam, że jest kluczem całej zagadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, co jest wykorzystywane w tych testach nazywa się "Matryce progresywne Raven'a" (tu po przeróbkach)

Pogooglaj, jak działają, a łatwiej będzie Ci znaleźć rozwiązanie.

 

Nie baw się w testy IQ dla ubogich robione HGW po co i HGW dla kogo. A najlepiej w żadne, bo jesteś kim jesteś, swojego IQ nie zmienisz a jest to koncepcja teoretyczna mająca niewielkie przełożenie na szczęście i/lub sukces w życiu. Chyba, że ktoś ogólnie lubi się onanizować i chce przejść na kolejny poziom, z warstwy fizycznej na intelektualną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że kolory pól na środkowej kostce odpowiadają schematom siatek na pozostałych 8 polach, to wybór jest między C i E.

Jako że dwie widoczne na obrazku pary są tymi samymi obrazkami odbitymi przez lustro lecz różniącymi się 2 elementami, to prawidłowa odpowiedź brzmi C.

 

Też przychylam się do takiej interpretacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do prośby kolegi wyżej (wayne).

Sam przedstawiłem rozwiązanie, które opiera się o schemat/wzór. Nie twierdzę, że jest to "właściwe" rozwiązanie, ale nie znajduję żadnych innych przesłanek, by wybrać dowolną inną odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladam ze czytam pola od lewego gornego w prawo, potem nastepny rzad nizej, i dalej w prawo (tak jak czytamy zapisana strone w jezyku polskim).

1. kostka na srodku jest do wykluczenia ale jest wskazowka do kodu, bez niej dostajemy ciag 8 prostokatow z roznymi wzorami, z czego ostatni jest nieznany

2. pierwszy wzor to co dwa kwadraty nastepuje zmiana siatki o 45 stopni - wiec naturalne wydaje sie aby ostatnia siatka byla 'naturalna' a nie obrocona

3. kolory na srodkowej kostce wskazuja na zmiany koloru pol w kolejnych kostkach

ogolnie przedstawia sie tak: granatowy, zolty, czerwony, czerwony, (czarny), zielony, zielony, (szary), zolty

- pierwszy kolor nie ma znaczenia, dlatego jest jasnoniebieski

- potem nastepuje zmiana koloru, przy czym wystapienie dwoch takich samych kolorow po sobie powoduje ze jest przejscie tonalne czyli zmieszanie dwoch kolorow w nastepnym polu

- de facto szary w srodkowej kostce jest kolorem białym na obrazku (bo nie ma szarych kwadratow) - oznacza to, ze przedostatni kwadrat sklada sie z 3 kolorow, zielonego, 'bialego' ktorego nie widzimy oraz tla (ktore jest tez biale). Szary wiec moze byc przezroczystym.

 

Dlatego wydaje mi sie, ze A.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że o ile przejścia tonalne można jeszcze zaakceptować, o tyle "szary wiec moze byc przezroczystym" dalekie jest od logiki.

Mimo to teoria o obrocie siatki ma sens i wtedy też typuję odpowiedź A, ale nie na podstawie kolorów, lecz liczby elementów.

Nie pasuje mi tu tylko przesunięcie kolorów w środkowym kwadracie względem kolorów w pozostałych.

 

Ktoś jeszcze ma jakieś teorie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To walnę sobie teorię, bo mi się nudzi w pracy :mrgreen:

 

Odpowiedź D. Dwie opcje:

 

1) Jedziemy poziomo od lewej od góry i potem 1 w dół(jak ruch skoczka), poziomo od prawej od dołu i potem 1 w górę, czyli pola 1,2,3,6 i 9,8,7,4

2) Jedziemy poziomo od lewej od góry i następny rząd, poziomo od prawej od dołu i następny rząd, czyli pola 1,2,3,4 i 9,8,7,6

 

Tak czy inaczej liczby pełnych kwadratów to kolejne nieparzyste - 1,3,5,7. Tak więc w polu 9 jest 1 kwadrat pełny, wielkością odpowiadający polu 1, szarego nigdzie nie było, więc będzie żółty :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens i (co ciekawe) ma odbicie na środkowym elemencie.

 

Tylko pytanie pojawia się pytanie: dlaczego np Twoja interpretacja jest rozwiązaniem, a moja nie (lub odwrotnie)?

 

Rzuciłem okiem do Google i dowiedziałem się, że do tego zdania (jako jedynego w zestawie) nie było podane rozwiązanie.

Teoretycznie zadania w teście IQ nie powinny zawierać błędów, ale być może to jest błędne bo posiada więcej niż jedno rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem do Google i dowiedziałem się, że do tego zdania (jako jedynego w zestawie) nie było podane rozwiązanie.

Teoretycznie zadania w teście IQ nie powinny zawierać błędów, ale być może to jest błędne bo posiada więcej niż jedno rozwiązanie.

 

Aha, aha ... ja to raczej tak bym to widział : 

 

Dołączona grafika 

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że kolory pól na środkowej kostce odpowiadają schematom siatek na pozostałych 8 polach, to wybór jest między C i E.

Jako że dwie widoczne na obrazku pary są tymi samymi obrazkami odbitymi przez lustro lecz różniącymi się 2 elementami, to prawidłowa odpowiedź brzmi C.

Te odbicia lustrzane coś mi nie pasują. Chodzi Ci o 4-5 i 6-7? 7 obrócona o 90*, zamiana zielonego na czarny i dorzucenie 2 pól daje 6, ale 4 i 5 nie stanowią ani obróconego obrazu ani odbicia lustrzanego. 2 i 8 to obrócenie z jednoczesnym odbiciem, ale przy tej samej liczbie pełnych pól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hhm... czyli jak ktoś nie potrafi rozwiązać "elytanego testu" polegającego na oglądaniu bazgroł, to jest średnio inteligentny? Nigdy nie rozumiałem fenomenu takich testów (może jestem za głupi), ale niewiele one mówią o samej inteligencji, a raczej oceniają spostrzegawczość.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem.

Spostrzegawczość to ćwiczą gry w "Talking Tom", gdzie trzeba z pośród kilkunastu obrazków wskazać ten, na którym postać się uśmiecha.

Tutaj rozwiązania nie widać od samego patrzenia. Trzeba pomyśleć, by dojść do schematu.

Problem jednak polega na tym, że na upartego każdy może sobie dorobić swoją teorię wyboru rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...