Skocz do zawartości
uacnix

Dyski 2/4TB HDD magazyn i 120/128GB SSD na system.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam takie pytanie, gdyż zamierzam zwiększyć obecny magazyn danych, przy okazji wymieniając systemowy HDD na SSD. I teraz mam takie pytania co do:

 

HDD:

Przy HDD pomogło mi trochę forum PCF, bo tam mają polecane dyski HDD, mam tylko pytanie- co wybrać? 2x2TB i łączyć je w RAID? Czy może jeden a 4TB? A może 3TB? Poza tym pytanie odnośnie awaryjności- ja z dyskami przez całe swoje (krótkie, bo raptem 13-letnie) "przygody" z komputerami nie zaliczyłem ani jednego pada dysku. Na trzech aktualnie posiadanych dyskach, mam nabite po:

13kH (kilogodzina? Dołączona grafika) - ze starego kompa, który dość często się psuł, potem siedział w jeszcze innym, wreszcie służy mi wiernie w nowym pc. 80GB, jeszcze w starej zabudowie gdzie jest wypukły przy talerzach. Hitachi Deskstar HDS728080PLAT20, fajny bo głośno rusza głowicą, jako że stoją tam same archiwa, to rzadko słychać jego chrobot Dołączona grafika

16kH - z tego samego do którego powędrował w.w. Działa bezproblemowo, 500GB Hitachi HDT725050VLA360, aktualnie mój systemowy, miłe, ciche i bardziej basowe brzmienie, jak przyłożymy głowę do obudowy.

5kH - Dostałem go od znajomej na "skasowanie", co zrozumiałem jako format i nadpis, więc po co marnować 40GB, skoro może jeszcze służyć? SAMSUNG SP0411N, niby ma 3 bady, ale ta liczba się nie zwiększa, poza tym i tak nie trzymam tam nic krytycznie ważnego. Dźwięk ma porównywalny do kręcącej się płytki CD, głośność podobną do w.w.

Jak do tej pory, wszystko z nimi było cacy, natomiast jak widzę opinie przy nowych dyskach- a to jeden jest w dwóch wersjach, których nie da się rozpoznać, a to drugi zaczyna sypać błędami zaraz po rozpakowaniu.:

4TB

http://www.morele.net/dysk-seagate-desktop-hdd-4-tb-st4000dm000-555578/

2TB:

http://www.morele.net/dysk-seagate-3-5-2tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st2000dm001-434392/

Na HDD mogę wydać 400-max.600zł

 

SSD:

O ile w HDD jeszcze się orientuję, o tyle w SSD mam totalną pustkę- kontrolery, IOPS'y, astronomicznie nieporównywalne czasy zapisu (np. 190MBs a 410MBs ?!)

Drogą klikania w linki i social engineering (pytanie znajomych Dołączona grafika) wylosowałem trzy, które wydają mi się dość dobre:

Plextor M5 pro

Samsung 840 EVO

Samsung 840 Pro

Zakładam, że archiwa i dane będę trzymał na HDD a SSD będzie na system i aktualnie grane gry. Raczej wolałbym uniknąć tych wszystkich kombinacji z folderami i przenoszeniu ich- chciałbym aby to działało na zasadzie PnP, jak białemu, oświeconemu człowiekowi, gdzie podpinam i działa. Bez żadnych modyfikacji czy kombinacji, najlepiej jak najdłużej, przy normalnym korzystaniu. Na SSD mogę przeznaczyć do 500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten 840 Evo? Na morelach w porównaniu do 840 Pro to jakaś orgia:

  • Szybkość odczytu [MB/s]: 540
  • Szybkość zapisu [MB/s]: 410
  • za 340zł
  • W porównaniu do:
  • Szybkość odczytu [MB/s]: 530
  • Szybkość zapisu [MB/s]: 390
  • za 515zł

 

I tutaj właśnie się zawieszam, bo to dla mnie nielogiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co sobie tam wypisują to są tylko prędkości liniowe/sekwencyjne/strumieniowe. To co jest istotne to prędkości przy operacjach losowych (np random read 4k) na małych plikach a także ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). To jest ważne z punktu widzenia systemu i gier.

840 Pro jest dyskiem wydajniejszym od EVO i to nie podlega dyskusji. Jednak podczas zwykłego codziennego używania różnica jest nie do wychwycenia. EVO należy do mocnego segmentu średniego, jest przy tym tak dobry że ociera sie o górną półkę.

Dopiero mocne obciążenie pokazałoby jego słabości. Spokojnie, w domu podczas uruchamiania systemu i gier tego nie osiągniesz.

 

Przy pro płacisz też za dłuższą 5 letnią gwarancje i możliwość używania dysku w zastosowaniach półprofesjonalnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to mi trochę ułatwia wybór. Co masz na myśli mówiąc "możliwość używania w zastosowaniach półprofesjonalnych"?

Czy mocne obciążenie oznacza zapchanie, czy, bo ja wiem (przykładowo) ciągnięcie przez utorrenta/steama jakiegoś 15-gigowego obrazu?

I czy, tak patrząc pod kątem awaryjności, 5-cio letnia gwarancja byłaby potrzebna? Jak do tej pory nie musiałem korzystać z gwarancji na żaden podzespół (z kolei kolega 3 razy "kupował" te same głośniki...)

 

Tak sobie jeszcze myślałem, że jest trzecia opcja- SAS. Tylko teraz pytanie, czy kupno SAS'owych kontrolerów, kabli i dysków ma sens?

EDIT:

Dzisiaj jeszcze pochodziłem sobie po Ceneo i zobaczyłem, że kupując w morele bym dość zdrowo przepłacił- 515 za tego Pro, gdzie w salurionie można go dostać za 480. To może plextor? Kolega go ma i sobie chwali, też ma 5 lat gwarancji... Poza tym, ten Plextor ma niby to True Speed, dzięki czemu nie zmniejsza się jego wydajność po dopchaniu na niego plików.

Edytowane przez uacnix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...