Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 750 / 750 Ti - Maxwell

Rekomendowane odpowiedzi

No to żeś mnie wpakował :P

 

Musiałem troszkę ściemnić, bo wstyd na forum było się przyznać do własnego błędu i to tak głupiego :biggrin:

 

Na Tamtym forum mogę sobie pozwolić, bo Tam i tak nikt na to nie zwraca uwagi, za to na innych forach by mnie wyśmiali.

 

Teraz, to już wyprowadzę się z Polski normalnie  :mellow: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam wyśmiali, do odważnych świat należy :D Kto nie próbuje ten żałuje heh z czegoś te doświadczenie trzeba mieć no nie  ? :D a każdy uczy sie na błędach. Wracając do tematu jestem ciekaw jak będą sie kręciły większe Maxwelle skoro malutka 750 poleciała na 1,4 GHz rdzeń, to zapowiada sie świetnie.

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutki poleciał na 1.50 GHZ, ale BF4 i Heaven wywala.

 

Za to 1.45 GHZ działa OK.

 

O GTX 670 zapomnę i więcej nie będę rozwiercał otworków montażowych :>

 

Jednak szkoda karty, bo mocna była.

 

EDIT: chciałem tylko napisać, że namawiam użytkowników GTX 750Ti na zamontowanie radiatorków na sekcji zasilania GPU, zarówno bezpośrednio na mosfet jak i na spodzie PCB.

 

Fotki pokazują, co wymłodziłem :P

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Wszystkie radiatorki zamontowane na dwustronnie przylepnej taśmie termo-przewodzącej.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zgf1 - co prawda mam 750, ale na 750Ti wyniki powinny być b. podobne:

* idle z GTXem = 25-26W

* idle z integrą = 19-20W

 

@leven - bawię się właśnie EVGA GTX750 (1025/1250) i jest biednie. Wygląda na ograniczenie +135 - jakichkolwiek zegarów nie ustawię (w biosie) to karta nie przyspiesza mocniej. W GPU-Z na pierwszej zakładce zmiany są widoczne, jednakże monitor pokazuje że zmian nie ma. Zegar stoi twardo na 1160MHz i wyżej nie idzie.

Pewnie dlatego że cyferki teoretycznie się zmieniają to programowo mam dostępne drugie +135 = prawie równe 1300MHz i dalej nie mogę. Za to pamięci idą całkiem ładnie, ale różnic wydajnościowych brak (sprawdzałem 1400MHz vs 1550MHz).

 

Masz pomysł jak to ugryźć?

Sprawdzałem bios od MSI 750 i nie działa, właśnie walczę z wgraniem starego na drugim kompie ;)

 

(tak dla porównania w stosunku do Ti - FireStrike @1300/1500 wypluwa 4235 punktów)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz system i jaki masz sterownik ?

 

Aha... WIN 8.1 :P

 

Ściągnij sobie KBT 1.27  i edytuj nim bios karty.

 

Tam sobie wklep odpowiednie taktowania, Power Target, napięcia i wgraj bios do karty.

 

Jak nie wiesz co i gdzie pozmieniać, daj bios karty na forum, podaj jakie wartości taktowania GPU i pamięci Cię interesują, to wprowadzę je do biosu, bios dam na forum, a Ty sobie go wgrasz do karty.

 

Dodam tylko, że aktualnie siedzę na WIN 8.1 64 + 337.50 beta i OC działa normalnie, ale nie w programach AF/Evga/Inspektor, tylko w biosie.

 

W Crysis3 mam 9 FPS więcej po OC i to na ultra ustawieniach :P

 

Dzisiaj obniżyłem OC do 1411 Mhz i obniżyłem napięcie do 1.175 Volt, bo szkoda mi katować non stop kartę 1.2000 Volt i 1450 mhz. :biggrin:

 

Parę fotek z C3, które zawsze mnie zachwycają :)

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to zamiast podwyższania będę obniżał, tzn. napięcie w dół, zegary do góry - co i ile dokładnie jeszcze nie wiem, weekend jest długi, będę się bawił.

Bo nie może być tak, że mój obecny GTX650Ti (850/1300MHz, 0.93V na rdzeniu) jest oszczędniejszy od Maxwella... ;)

 

 

BIOS w załączniku, ustaw jakieś przykładowe zegary i napięcie. Sprawdzę jak karta zareaguje na zmiany, bo może coś źle robię, że mi nie działa i ignoruje część ustawień...

Boost da się wyłączyć? Ustawiałem na disabled, mimo tego karta wskakuje w ten tryb (rośnie zegar, rośnie napięcie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650Ti na pewno nie jest oszczędniejszy od 750 :)

 

Zmiana napięć nie jest taka prosta, bo trzeba zmieniać całą tablicę.

 

Zrobię tak: ustawię 1.2000 Volt i podniosę target do 70Wat, a Ty sobie będziesz kręcił kartę.

 

To najlepsze rozwiązanie, gdy nie masz jeszcze ustalonych taktowań.

 

Później się wpisze taktowania do biosu.

 

http://speedy.sh/6rmHn/EVGA-GTX750-non-Ti.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutki poleciał na 1.50 GHZ, ale BF4 i Heaven wywala.

 

Za to 1.45 GHZ działa OK.

 

O GTX 670 zapomnę i więcej nie będę rozwiercał otworków montażowych :>

 

Jednak szkoda karty, bo mocna była.

 

EDIT: chciałem tylko napisać, że namawiam użytkowników GTX 750Ti na zamontowanie radiatorków na sekcji zasilania GPU, zarówno bezpośrednio na mosfet jak i na spodzie PCB.

 

Fotki pokazują, co wymłodziłem :P

 

Wszystkie radiatorki zamontowane na dwustronnie przylepnej taśmie termo-przewodzącej.

 

 

O ile zmienily sie Tobie temp. w stresie przed i po zmianie napiecia w tym samym tescie? Chce dla funu zrobic 750Ti a'la slawetne 7600GS od Galaxy ;) kiedys jak nie miales wlutowanych dwoch VRow i bloku na karcie (tak, nawet takiej za 500zl!) to nie bylo o/c, tylko lamienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650Ti na pewno nie jest oszczędniejszy od 750 :)

Jest oszczędniejszy - przytoczę raz jeszcze: "mój obecny GTX650Ti (850/1300MHz, 0.93V na rdzeniu)" (tak, tylko tyle). 650'tka pobiera o kilka W mniej od 750'tki ze standardowym biosem.

 

---

Ściągnąłem BIOS. Zmiana napięcia w górę działa - jest 1.2V. W trybie boost karta rozpędza się do dokładnie 1306MHz. Podkręcanie programowe działa (ale tylko rdzenia, pamięci o dziwo nie). Pierwsza próba ambitnie 1450MHz - kwadraty i zwis. Następnie 1400MHz - pojedyczne kwadraty. 1370-1380MHz wydaje się być stabilne.

 

Teraz ciekawsza rzecz, zostawiłem boost na ~1300, pamięć delikatnie w górę do 1350MHz. Test w Unigine Valley (1920 AA 2x) + pomiary poboru prądu. Zabrałem się za napięcia i jestem "lekko" zdziwiony aż taką różnicą:

* dla 1.2V na rdzeniu: 103-108W, max odczyt 110W, max temp. 60*

* dla 1.1V na rdzeniu: 91-94W, max odczyt 96W, max temp. 51*

Nie muszę chyba wspominać, że wydajność jest identyczna? :) (okolice 1330pkt). Różnica w poborze energii to kilkanaście W, a to pewnie jeszcze nie koniec...

 

Teraz już nie mogę napisać, że GTX650Ti pochłania mniej.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile zmienily sie Tobie temp. w stresie przed i po zmianie napiecia w tym samym tescie? Chce dla funu zrobic 750Ti a'la slawetne 7600GS od Galaxy ;) kiedys jak nie miales wlutowanych dwoch VRow i bloku na karcie (tak, nawet takiej za 500zl!) to nie bylo o/c, tylko lamienie ;)

 

Temperatura podniosła się minimalnie, ale ja mam dość dobre chłodzenie na karcie, bo z dwoma rurkami heat-pipe od MSI Gaming.

 

Gorzej z sekcją zasilania, która jest goła i grzeje się dość mocno (oryginalnie).

 

Ja sobie założyłem chłodzenie i jest sporo chłodniej.

 

Napięcia nie sprawdzę, bo nie wiem w którym miejscu :P

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1.58V idle / 1.67V stres. Kości (Hynixy) latają na 1550MHz, wyżej nie sprawdzałem.

 

Jaka konkretna EVGA masz? Robiles V-moda? Mocno gorace kosci w stresie?

 

Temperatura podniosła się minimalnie, ale ja mam dość dobre chłodzenie na karcie, bo z dwoma rurkami heat-pipe od MSI Gaming.

 

Gorzej z sekcją zasilania, która jest goła i grzeje się dość mocno (oryginalnie).

 

Ja sobie założyłem chłodzenie i jest sporo chłodniej.

 

Napięcia nie sprawdzę, bo nie wiem w którym miejscu :P

 

Miernik w dlon, ustawiasz przecial stalego napiecia V na skale 1000-2000mV albo 1-2V. Czarna koncowka w obudowe/mase/GND, a czerwona latasz w okolicy pamieci po SMD i sprawdzasz napiecia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Miernik w dlon, ustawiasz przecial stalego napiecia V na skale 1000-2000mV albo 1-2V. Czarna koncowka w obudowe/mase/GND, a czerwona latasz w okolicy pamieci po SMD i sprawdzasz napiecia ;)

 

Nie no nie będę ryzykować, bo coś zewrze i po karcie :P

 

Muszę wiedzieć, gdzie się podpiąć, wtedy zrobię pomiar.

 

Apropo pamięci... dość mocno się grzeją pod obciążeniem, ale ja założyłem radiatory na pamięci i mają sporo chłodniej.

 

Z tym, że to marne Samsungi, które ledwo zipią na swoim nominalnym 6000 mhz.

 

Wyżej jest praktycznie zwis obrazu.

 

Grzeje się też sekcja zasilania GPU... też założyłem radiatorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leven - jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Można na stałe ustawić wyższe zegary, bez angażowania trybu boost?

 

Tak pytam, bo dziwna jest dla mnie jedna rzecz - w fabrycznym biosie taktowanie w boost jest ~1160MHz. W tym co zmieniłeś napięcie na 1.2V i TDP z 38.5 na 70W boost już jest 1306MHz. Teoretycznie zegary boosta powinny być takie same, ale nie są. Tylko dlatego, że karta "widzi" że ma daleko do limitu TDP? :)

 

Po testach zatrzymałem się na 1300/1350MHz i 1.075V na rdzeniu. Wyższe taktowanie pamięci nic nie daje, więc nie ma sensu ustawiać np. 1500MHz.

94W max odczyt, co daje 79-80W pobieranych z zasilacza. Nie jest źle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz, żeby wpisać taktowanie dla GPU 1306 mhz i dla pamięci 1350 mhz ?

 

Nie ma problemu, daj tylko biosik, bo wolę mieć go tutaj w temacie, niż szukać i się pomylić :)

 

Napięcie jakie chcesz ?

 

Próbowałeś ustawiać taktowanie GPU na 1306 mhz przy 1.175 volt ?

 

U mnie karta działa ślicznie na 1.175 Volt  i taktowaniu 1411 mhz + pamięci na 1500 mhz.

 

evf.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie rdzenia - ~1300MHz (czy to będzie równe 1300 czy 1306 to nie ma znaczenia)

Taktowanie pamięci - 1350MHz (bo więcej nie ma sensu, zerowy wzrost wydajności w moim przypadku)

Napięcie rdzenia - 1.075V (nie 1.175).

 

W załączniku dwa biosy: evga-107.rom - aktualny (napięcie 1.075V, boost wskakuje na 1306MHz, mem 1350MHz) i evga-def.rom (fabryczny, napięcie ~1.17V, boost tylko 1165MHz, mem 1250MHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leven, czy Ty czytasz co ja piszę? 1.075 a nie 1.175 V :) (0.1V różnicy). Specjalnie dałem bios z 1.075V, żebyś nie musiał przesuwać tylu suwaczków w zakładce z napięciami...

 

Swoją drogą - podobnie jak w przypadku 650Ti są spore przeskoki w wartościach taktowanie rdzenia/wymagane napięcie.

Moja karta robi 1300/1.075V, do ~1325 potrzebuje już 1.125V, do ~1380 aż 1.20V.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te biosy, widzę gdzie są zmiany i teraz wiem już wszystko - co i jak ruszać żeby dostać pożądane efekty.

Tak lekko cisnąłem bo karta idzie do obudowy ITX z niedużym mocowo zasilaczem, gdzie każdy wat jest cenny. Szukam takiego optimum wydajność / wat.

 

Lekko musiałem podnieść napięcie (1.08V) - co prawda b. rzadko, ale pojawiały się delikatne artefakty. Kilka kolejnych prób (zarówno w górę, jak i w dół) i 1.3GHz/1.08V wydaje się optymalne. Karta ciągnie koło 1A mniej z linii +12V w stosunku do ustawień fabrycznych.

 

Jeszcze takie porównanie do "zoptymalizowanego" GTX'a 650Ti:

- pobór mocy: prawie taki sam, 1-3W na korzyść 750'tki,

- Unigine Valley (1920, AA2x): 1093 vs 1334 puntów (wzrost o 22%),

- 3d Mark FireStrike, graphics: 2955 vs 4204 pts (wzrost o 42%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się cieszę, że masz to opanowane.

 

Dzięki temu można sobie bardzo ładnie kartę ustawić pod swój konfig.

 

Mówisz, że masz 1306 mhz na karcie  i wynik grapfics score 4204 w Firestrike ?

 

Dziwnie, bo ja mam 5100 pk graphics score , a mam nie wiele wyżej gpu, bo na 1411 mhz.

 

http://www.3dmark.com/3dm/2873583

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar masz 100MHz wyżej, ale shaderów i TMU całe 25% więcej ;) (512/32 vs 640/40)

Dla 1384MHz na rdzeniu FireStrike wypluł ~4450 (graphics) - czyli w tym teście karty zegar w zegar różnią się o niecałe 15%. W sumie nie tak wiele...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomęczyłem jeszcze trochę kartę, zmieniłem pastę, spowolniłem wentylator - standardowe 40% jest nieakceptowalnie głośne (przynajmniej dla mnie ;)).

 

Zainstalowałem Furmarka i:

* przy ustawieniu 40W w PowerTable karta zwalnia do ~1120MHz na rdzeniu,

* wystarczy równe 50W i karta twardo trzyma 1306MHz (gpu-z pokazuje maksymalnie 93% TDP), pobór z gniazdka 117-118W vs 94-95W w 3dMarku/Unigine Valley/grach.

Jest różnica, procentowo całkiem spora...

 

Nic ciekawszego nie uzyskałem - zostaje rdzeń 1300MHz/1.075V, pamięć 1400MHz. FireStrike (graphics) = 4200, Valley 1920/AA2x = 1330pts/32fps.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...