Skocz do zawartości
Tlenq

Powrót do przeszłości (stacjonarnego pieca) :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów,

po paru latach na komputerze mobilnym, postanowiłem zainwestować z powrotem w komputer stacjonarny.

Prosiłbym o pomoc w ocenie podzespołów i wszelkie dodatkowe rady :)

  • [*]chodzi mi o sam komputer z obudową (lub bez - posiadam starą obudowę chiefteca lbx-03b-b-b, ale w panelu przednim posiada stare usb, mogę to obejść kupując monitor z usb, ale dalej się zastanawiam...) [*]komputer będzie wykorzystywany do modelowania 3D (rhino, 3dsmax), photoshop, renderowania, autocad i sporadycznie gier, przeglądania internetu i czasem filmów. [*]za sam komputer bez monitora 3500 do 4000. Z monitorem do max 5k [*]preferowałbym tylko nowe części :) [*]nie będę podkręcał, zależy mi na 100% pewności działania, w przypadku robienia czegoś na deadline, wolę nie mieć sytuacji, w której jest szansa, że coś stanęło z mojego powodu i mojej zabawy. [*]w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać - optymalnych, nie jestem fanem tylko najnowszych gier [*]mieszkam w Polsce, preferowałbym odbiór osobisty w Warszawie (dlatego zapewne morele)

http://www.morele.net/inventory/info/BDFsnD/

- moja pierwsza propozycja, zbudowane głównie na tym co znalazłem na forum i zestawie komputerowym na luty.

Wolałbym obudowę, którą poleca zestawienie

http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r4-black-pearl-usb-3-0-fd-ca-def-r4-bl-517874/#div4

ale nie jest ona narazie dostępna, dodatkowo 400 zł za obudowę to dosyć sporo.

Nie lubię przepłacać dodatkowo stosunkowo dużych pieniędzy za mały skok wydajności, wolę za krótszy czas znowu kupić cały zestaw.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy bierz WD, jest o wiele mniej awaryjny. Jak masz trochę kasy to ja bym pomyślał o 2TB.

Ram - corsaira jakiś niebieski do mobo.

Procka wziąłeś bez OC natomiast możliwości płyty bez OC nie wykorzystasz (więc droższy procesor albo tańsza płyta)

Nagrywarka jest słaba, ja bym wziął jakiegoś lite-ona. Jest głośny, ale ihas 124b miał rewelacyjne opinie.

Jak masz trochę więcej kasy, to wziąłbym zasilacz corsair cs550m - modularny z goldem.

Z dyskiem SSD masz tylko 120GB, wolałbym plextora m5s który ma jednak te 8GB więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy bierz WD, jest o wiele mniej awaryjny. Jak masz trochę kasy to ja bym pomyślał o 2TB.

Ram - corsaira jakiś niebieski do mobo.

Procka wziąłeś bez OC natomiast możliwości płyty bez OC nie wykorzystasz (więc droższy procesor albo tańsza płyta)

Nagrywarka jest słaba, ja bym wziął jakiegoś lite-ona. Jest głośny, ale ihas 124b miał rewelacyjne opinie.

Jak masz trochę więcej kasy, to wziąłbym zasilacz corsair cs550m - modularny z goldem.

Z dyskiem SSD masz tylko 120GB, wolałbym plextora m5s który ma jednak te 8GB więcej.

 

 

Trochę zaskoczony jestem szybkimi odpowiedziami w niedzielę, już nadrabiam swój brak odpowiedzi :)

 

2 TB nie będą mi potrzebne, sądzę, że gdy jakimś cudem mi nie starczy pamięci to dokupię wtedy (choć wątpię) Dołączona grafika

Ram - corsaira jakiś niebieski do mobo. - mógłbyś wyjaśnić bo nie rozumiem za bardzo.

Nagrywarka liteona mam ze starego kompa, i nie do końca byłem zadowolony... ale pomyślę.

"zasilacz modularny z goldem" bardzo proszę też wytłumacz Dołączona grafika

 

 

// tesel //

bardzo podoba mi się Twój zestaw, ale z tego co pamiętam poprzednia karta też miała cuda itp.

Czy i7 jest opłacalne ? Boje się że płaci się za 5% więcej mocy a dopłaca 400 zł :/

Monitor mniejszy i już prawie schodzę do kwoty jaką zakładałem.

Chłodzenie od razu kupię, budżet jest elastyczny i bez różnicy czy teraz czy za 2 miesiące. Czy lepiej z tym i7 zamówić składanie w morele (czytałem że są z tym problemy) ?

Po dalszych analizach ... Tesel czy ta płyta nie jest .... hmmm "za tania"? :D nie wiem jak porównywać niezawodność itp, ale aż się boję różncy w tych cenach pomiędzy nimi... wiem że takie podejście laika, ale na logike mi to nie pasuje :D

Edytowane przez Tlenq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli soft wykorzystuje wiele watków to i7 jak najbardziej - co do opłacalności to im szybciej komp cos liczy tym mniej czasu z nim marnujesz Dołączona grafika i możesz go na co inne zmarnować- [w segmencie wydajnych procków juz taak jest że wydajność nie rośnie liniowo z ceną]

odnośnie monitora to duzo ludzi woli mieć jednak większą przestrzeń i dlatego wybieraja monitorki o rozdzielczości 1920x1200 a nie fullHD 1920x1080

 

Z tego monitora, który podałeś (Pan podał ? :)) bardziej odpowiada mi też proporcje 16:10 - identyczną mam w laptopie i wydaje mi się bardziej przyjemna dla oka niż 16:9, ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.

Musiałbym dokupić kartę wifi bo nie widziałem aby karta sieciowa go miała :/

Za to bardzo mi się podoba więcej ramu, nieduża dopłata a wydajności dużo więcej.

Jeśli upierałbym się na i5 to co byś polecał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje mi wybór między : i5 tańszą wersją, ale różnica ceny wychodzi nieduża... hmmm

http://www.morele.net/inventory/info/iEaTXK/

 

i tutaj i7 z mocniejszą kartą graficzną i z większym monitorem

http://www.morele.net/inventory/info/dn9oOB/

 

dochodzę do wniosku że różnica w cenie nie jest tak duża jednak, po odliczeniu VAT już totalnie wychodzi dobrze.

Czy w droższym zestawie powinienem pomyśleć o dodatkowych wentylatorach ?

// edit // znalazłem informacje na karcie graficznej na morele : "Wymagany zasilacz o mocy minimum 600W" traktować to powinienem poważnie chyba ?

 

http://www.morele.net/inventory/info/TkABik/

Edytowane przez Tlenq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie 

wystarczy markowe 550  - 600 podaja dla zasiłek no name Dołączona grafika

 

tańszy trochę http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cp-9020048-eu-522539/

lub gold http://www.morele.net/zasilacz-super-flower-sf-550p14xe-80plus-gold-550w-hx-621329/  550w

 

już wolę dopłacić te 30 zł i mieć 600W ...

http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-l8-600w-80plus-bronze-bn224-585607/

 BeQuiet to chyba dosyć dobra firma ? Dołączona grafika

 

Z tego co zauważyłem to obydwa zasilacze które ty podałeś nie mają złącz wystarczających dla tej karty graficznej (1x 8 pinów + 1x6 pinów) ...

Mógłbyś wypowiedzieć się na temat dodatkowych wentylatorów w obudowie ?

Edytowane przez Tlenq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę bo wyszło że swój post edytowałem po tym jak ty napisałeś ... :)

Z tego co zauważyłem to obydwa zasilacze które ty podałeś nie mają złącz wystarczających dla tej karty graficznej (1x 8 pinów + 1x6 pinów) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to po jaką cholere podawane są specyfikacje skoro nie jest to uwzględnione ? ://///

ATX 24-pin (20+4)
  • 1
Dołączona grafika PCI-E 6-pin
  • 2
Dołączona grafika SATA
  • 6
Dołączona grafika Molex
  • 4

 

 

ATX 24-pin (20+4)
  • 1
Dołączona grafika PCI-E 8-pin (6+2)
  • 1
Dołączona grafika PCI-E 8-pin
  • Nie
Dołączona grafika PCI-E 6-pin
  • Nie
Dołączona grafika SATA
  • 5
Dołączona grafika Molex
  • 5

 

na moją głowę oba nie posiadają, ale jeśli miałeś je w ręku i widziałeś to ok... no chyba że ja czegoś nie rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaskoczony jestem szybkimi odpowiedziami w niedzielę, już nadrabiam swój brak odpowiedzi Dołączona grafika

 

2 TB nie będą mi potrzebne, sądzę, że gdy jakimś cudem mi nie starczy pamięci to dokupię wtedy (choć wątpię) Dołączona grafika

Ram - corsaira jakiś niebieski do mobo. - mógłbyś wyjaśnić bo nie rozumiem za bardzo.

Nagrywarka liteona mam ze starego kompa, i nie do końca byłem zadowolony... ale pomyślę.

"zasilacz modularny z goldem" bardzo proszę też wytłumacz Dołączona grafika

 

 

// tesel //

bardzo podoba mi się Twój zestaw, ale z tego co pamiętam poprzednia karta też miała cuda itp.

Czy i7 jest opłacalne ? Boje się że płaci się za 5% więcej mocy a dopłaca 400 zł :/

Monitor mniejszy i już prawie schodzę do kwoty jaką zakładałem.

Chłodzenie od razu kupię, budżet jest elastyczny i bez różnicy czy teraz czy za 2 miesiące. Czy lepiej z tym i7 zamówić składanie w morele (czytałem że są z tym problemy) ?

Po dalszych analizach ... Tesel czy ta płyta nie jest .... hmmm "za tania"? Dołączona grafika nie wiem jak porównywać niezawodność itp, ale aż się boję różncy w tych cenach pomiędzy nimi... wiem że takie podejście laika, ale na logike mi to nie pasuje Dołączona grafika

 

Ja odpisuje głównie ze względu na nazwę tematu - nienawidzę notebooków ;]

 

To weź sobie 1TB WD green - będziesz zadowolony, tani i dobry na magazyn danych. Jak coś szybszego to z serii BLUE poszukaj.

Ram niebieski - kolorystyczne pod mobo które podałeś wcześniej

Nagywarki to większość jeden ciul tak naprawdę. Lite-ony ostatnia seria była udana bardzo .Nie wiem co teraz jest polecane, ale gwarantuje Ci że ten samsung to po kosztach.

 

Co do zasilacza, ja polecam z goldem (mniej się grzeje, ciągnie mniej energii - większa sprawność) i modularny. W zależności ile chcesz przeznaczyć. BQ bym nie brał bo są po prostu za drogie w stosnku do możliwości.

 

CS550M corsair - będzie modularny, cichy z goldem

CX550M corsair - modularny

RM 550 corsair - modularny z goldem

CoolerMaster V700 - świetny zasilacz, wyrabia prawie normę platinum

 

Wybór w zależności ile chcesz gwarancji, czy ma być cisza. Pod względem głośności RM spkojnie bije BQ (przynamniej do 40%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpisuje głównie ze względu na nazwę tematu - nienawidzę notebooków ;]

 

To weź sobie 1TB WD green - będziesz zadowolony, tani i dobry na magazyn danych. Jak coś szybszego to z serii BLUE poszukaj.

Ram niebieski - kolorystyczne pod mobo które podałeś wcześniej

Nagywarki to większość jeden ciul tak naprawdę. Lite-ony ostatnia seria była udana bardzo .Nie wiem co teraz jest polecane, ale gwarantuje Ci że ten samsung to po kosztach.

 

Co do zasilacza, ja polecam z goldem (mniej się grzeje, ciągnie mniej energii - większa sprawność) i modularny. W zależności ile chcesz przeznaczyć. BQ bym nie brał bo są po prostu za drogie w stosnku do możliwości.

 

CS550M corsair - będzie modularny, cichy z goldem

CX550M corsair - modularny

RM 550 corsair - modularny z goldem

CoolerMaster V700 - świetny zasilacz, wyrabia prawie normę platinum

 

Wybór w zależności ile chcesz gwarancji, czy ma być cisza. Pod względem głośności RM spkojnie bije BQ (przynamniej do 40%).

 

Czyli pozostanę na takim etapie :

http://www.morele.net/inventory/info/lnnRr8/

WD blue, ale zasilacz zostawie corsaira 600W... czy ta modularność mi się przyda ?

i teraz pozostaje główne pytanie .... z tego co słyszałem to płyta mikroATX pasuje do obudów typu ATX... czy mogę użyć swojej starej obudowy (chiefteca lbx-03b-b-b), która jest w świetnym stanie, wmontować do niej tylko wentylatory bo jest bez....

Dzięki za wszelką pomoc jeszcze raz Dołączona grafika

Edytowane przez Tlenq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę ta buda nie ma w ogóle zarządzania kablami. Jak Ci to nie przeszkadza to powinno być ok.

 

Te corsairy co podałem są w wersji 650 watt. Jak nadal nie przekonałem Cię to weź cx650m będzie pewnie tylko 20zł droższy a modularny.

 

Obudowę tnią to tylko i wyłącznie Zalman z3.

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez grzech1991
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten chieftec sie nada co najwyżej dołozysz mu wentylatorki [minimum jeden z tyłu]

zasilacz modularny to fajna rzecz ale nie konieczność w koncu kable mozna spiąć  i poukładać

proponowanie zasiłki o mocy 650w mija się z celem 

 

Tak więc pozostane ze starą obudową, korzyść z wbudowanych usb w minitorze zostanie wykorzystana :).

Prosiłbym tylko o doradzenie jak z rozmieszczeniem wentylatorów :

1 z tyłu 120 (zrozumiałe ... ale czy sam sobie poradzi, czy robić dziury w boku-drzwiach aby tam zamocować dodatkowe ?)

3 z przodu-boku tuż obok dysków....

wystarczy 3+1 ?

Pozostane już przy tym zasilaczu 600W corsaira który tesel doradził :) ale dzięki grzech za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamowilem 1 x 120 i 2 x 92 bo na płycie zauwazylem ze ma mozliwosc podlaczenia max 3 wentylatorow, nie wiem jak sie je podlacza ale zobacze, zamowilem totalnie po taniosci te wentylatory zalmana i jakies noname, ale powinno byc dobrze. Czy jest szansa targowac sie z cena w morele ? Cena płyty skacze jak zwariowana o prawie 50zł, może mi obniżą cenę troche.

Dla innych osób odwiedzających, a może szukających w podobnych cenach zostawiam link :

http://www.morele.net/inventory/info/Dmpy5W/

tylko bez obudowy oczywiście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena płyty poszła trochę do góry, jednak nie 50zł chyba.

 

Nie pomyliłeś przypadkiem dwóch płyt, tj. GA-B85M-D3H z GA-B85M-HD3 ?

 

wczoraj dokładnie w tych godzinach nocnych cena była 239, a dziś znowu 279, wiec dobra... nie 50 a 40 :)

 

nie sadze ze pomylilem bo odswiezalem cene juz w koszyku ze wszystkimi podzespolami

Edytowane przez Tlenq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...