Skocz do zawartości
adaw

MSI H81M-P33 czy ASRock H81M - czy widzę wszystkie różnice?

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Składam budżetowy zestaw na Haswellu. G1820, 2x2GB 1333 RAM (bo ten Celeron nie widzi 1600, 2x2, bo nigdy tu nie będzie więcej RAM, a jest dual channel i mała korzyść ogólna i większa do iGPU).

 

RAM myślałem ten Patriot z radiatorami (o dziwo w podobnej cenie co gołe), ale tylko, jeżeli wybrałbym MSI (40 zł taniej + dopłata). Te Patrioty są dobre? Radiator raczej jako bajer, ale widziałem je i po 141 zł gdzieś tam.

Bez tego korzystałbym na Windows 7 64 bit z 2GB RAM, aż bym nie dokupił drugiej kości, bo może być jakimś problemem dla Google Chrome. właśnie internet, filmy i zupełnie nie wymagające gry byłyby na nim robione.

Obudowa pewnie Zalman T3 lub T4 (chyba, że starsze T1/2)

 

Został problem z płytą główną. W tym segmencie testy H81 znalazłem tylko u konkurencji/

 

MSI H81M-P33

ASRock H81M 

 

Monitor mam na DVI, obie karty mają ten port

 

Na plus MSI

2xPS/2 (mam takie urządzenia, brak konieczności kupna przejściówki dla jednego)

niższy pobór energii w każdej sytuacji (wg. testów)

teoretycznie powinien tam działać nawet i5 (kiedyś, może w przyszłości), a w praktyce?

ALC887, niby gorszy, a wypadł lepiej w tescie

niższe temperatury płyty

 

Na plus ASRock

lepsza sekcja zasilania, czy to ma duże znaczenie? Nic nie będzie kręcone (w tym limitowanym zakresie chipsetu). I5 (które pewnie nigdy się tu nie pojawi, ale zakładając) pociągnąłby też MSI... Z drugiej strony są u mnie spadki napięcia (UPS nie będę miał). Te cztery fazy zapewnią większą żywotność?

Możliwość wyprowadzenia USB 3.0 na front, w MSI tylko 2.0

ALC892, ale w teście MSI wypadło lepiej. 7.1 raczej nie potrzebuję

obecność HDMI

 

To samo

obie mają DVI

 

Na pewno jeszcze o czymś zapomniałem. Na Morelach ktoś w komentarzu do MSI dał coś o braku regulacji wentylatorów w BIOS, ale to zawsze i tak zostawiam na dynamicznym. Chyba, ze dynamiczny nie działa z jakiegoś powodu :-).

 

Podsumowując

Rozważając wszelkie za i przeciw i nie wiem.

Największym plusem ASROcka jest chyba:

sekcja zasilania

USB 3.0 na przód

obecność HDMI

 

zintegorwanego dźwięku nie wymieniam, skoro wypadł gorzej w teście i na Morelach  wkoemntarzu ktoś też miał coś z nim

 

Decydującym plusem dla ASRocka jest to HDMI chyba. Kiedyś będę zmieniał monitor. Nie wiem, czy taki, który bym chciał miałby DVI, z tego co widzę jest już grupa, która ma z cyfrowych wyjść tylko  HDMI i DP. Nie chciałbym sobie zawężać wyboru.

 

Z drugiej strony te 40 zł pozwoliłyby od razu działać na docelowej ilości RAM, zamiast za np. 3 miesiące. Tylko czy korzystanie z Windows 7 64 bit na 2GB RAM byłoby bardzo bolesne?

 

Mam mętlik w głowie. Proszę, doradźcie co byście wybrali do takiego zestawu i czy waszym zdaniem plusy ASRocka są duże i może jakiś pominąłem. Zakładam, że USB 3.0 niekoniecznie jest mi potrzbne z przodu.

 

Zostaje ogólnie, producent, zasilanie, HDMI i to by było chyba na tyle... Minus - większy pobór energii, coś chyba nie tak ze zintegorwanym dźwiękiem i... To wszystko.

 

PS Aha i jeszcze jedno pytanie. Ten Zalman ma mocowanie PSU na dole. Docelowo będę wymieniał zasilacz, teraz mam sprawdzoną Deltę, ale taką, która nie ma wentylatora na górze/dole, tylko zasysa powietrze z boku obudowy i wydmuchuje je do środka obudowy (nienajlepszy układ, ale podzespoły chłodne, a obudowa dziurawa, powinno być ok, z iGPU tym bardzije). Jest jakiś problem z mocowaniem takiego zasilacza na dole?

Edytowane przez adaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak bardzo chcesz kości 2x2GB, lup używane na allegro, dostaniesz poniżej 100zł z wysyłką.

 

Ja brałby ASRocka ze względu na USB3.0 na przód (niestety jest ono obsługiwane przez dodatkowy chip) i HDMI, PCI też może się przydać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Klaus. Bardzo nie chcę, ale nie widzę powodu straty wydajności, jak tam nie będzie więcej niż 4GB RAM. Wydajność podniesie głównie w benchmarkach, ale naoglądałem isę testów iGPU, gdzie dual dawał sporo.

Co do HDMI, to widzę, że są przejściówki z DVI za całe 5 zł (o ile kierunek dobrze odczytuję), więc to też nie jest decydujące.

Też jednak się skłaniam ku AsRockowi. Sprawia wrażenie lepiej wykonanej, bo i to USB 2.0. Wiele lat temu, jak składałem drugi PC też sobie pomyślałem - a po co mi to wyjście DVI na integrze płyty głównej, przecież LCD nie będę podłączał. Komputer dożył, aż miałem LCD, więc wiem, że przesadna oszczędność czasem nie popłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejściówką DVI-HDMI obraz poślesz bez problemu, z dźwiękiem może być różnie. Może go w ogóle nie być na gnieździe DVI lub przejściówka może nie obsługiwać dźwięku. Zechcesz podłączyć kompa do tv i będą kombinacje.

Co do dwukanałowej pamięci, masz zamiar grać na tym igpu? Tylko wtedy wzrost wydajności igpu ma jakieś znaczenie. Z całą resztą igpu poradzi sobie z jedną kością ramu.

 

Jaka dokładnie to Delta?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka dokładnie (nie jestem w domu), ale pamiętam, że 350W, sprawdzona. Wtyczka 24pin.

Chodzi o jakąś szczególną siłę linii 12V itd.? Jutro spiszę tabliczkę, bo mnie nieco wystraszyłęs :-). Wydawało mi się, że Delta Electronics to porównywalna do Fortonów jest, a ten Celeron bierze tyle co nic.

Aha, jeżeli chodzi o wyjścia, to jest tylko jedno zasilanie SATA, sporo Molexów itd., ale w zestawie będzie tylko jeden dysk twardy, więc to nie problem. Napędu DVD nie będzie, więc nie będę się bawił w przejściówki (chyba, że będzie coś, czego nie będę mógł przesłać przez sieć/Pendrive, wtedy na niego dozbieram).

 

Grać nie zamierzam, tzn. może sobie np. War Thunder włączę, bo widziałem, ze działa OK (monitor i tak 1366x768 18,5 cala TNka, w planach kiedyś (bliżej nie sprecyzowane) IPS 22-23 cale co wykluczy gry, chyba, że w oknie). Może jakieś starsze gry, lub nie wymagające graficznie typu Europa Universalis III, czy Civilization V (obcięte ustawienia). To ma być głównie internet, czasem filmy no i jakiś staroć/niewymagające coś, co na tym pójdzie. Energooszczędny, wydajna maszyna do pisania i internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo go jeszcze nigdy na dole nie dawałem :-).

 

A i na koniec ostatnia kwestia, która mnie może do tego MSI, lub obudowy zniechęci.

 

MSI ma header na front panel 2xUSB 2.0. Zalman ma port USB 3.0 i 2.0 z przodu. Czy header na front w obudowie działą tak jak zwykły port USB, czyli ten na 3.0 podpięty na 2.0 będzie działał na 2.0, czy odmówi współpracy i działać nie będzie?

 

Trudno o alternatywną obudowę. Zalmany T1 i T2 mi się nie podobają (ta kratka u góry obudowy, brrr). Alternatywy, co prawda tańsze, nie wzbudzają mojego zaufania. Z małych to np. EuroCase ME880B, ale jakoś papierowo wygląda i nie ma mocowań na dysk 2,5 cala (na razie jakiś laptopowy, po jakimś czasie zamiana na SSD, trzeba by się bawić w sanki - kolejny wydatek, do uniknięcia. Wentylatora chyba też nie ma itd.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też, że MSI daje 3 lata gwarancji, AsRock 2 lata. Płyty główne to moim zdaniem obecnie najbardziej awaryjny komponent. Jednak wskazany przez Ciebie model MSI ma naprawdę ubogą sekcję zasilania. Podsumowując - skłaniałbym się ku AsRockowi po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw, względnie przejrzałbym ciut droższe modele MSI.

 

RAM - rozwiązanie 2x2GB moim zdaniem jest mniej rozsądnym wyborem. Ja polowałbym na jakąś kostkę 4GB na allegro - poniżej 100 PLN kupisz, na RAM jest zwykle dożywotnia gwarancja.

Edytowane przez dr.elich
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, naprostowaliście mnie. Macie rację. Dołożę do płyty, kupię po prostu później (oby tylko przed sezonem komunijnym się wyrobić ze wszystkim :-)). Z RAMem też zobaczę co gdzie jak wypada. Wiem, że 4GB będzie też łatwiej sprzedać kiedyś. Płyta do zmiany, RAM do zastanowienia. Jak mi się jutro plusy zresetują, to polecą :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum tego źle, nikt do ww. płyt Cię nie zniechęca - to są produkty które mają swoje miejsce w zestawach budżetowych jakie zaproponowałeś. Dużo droższa płyta do Celerona ma sens tylko jeśli myślisz w przyszłości o wymianie porcesora.

 

Moim zdaniem jedyną istotną wadą AsRocka jest gwarancja, ale obecnie robią bardzo przyzwoite płytki więc raczej bez większych obaw. Bardzo dobrze wyposażona płytka, nawet audio po optyku. 

 

Podsumowując:

Mobo Asrock

Ram z allegro

Czy rozpoatrujesz większą obudowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, tego nie wiedziałem - to jakaś nowość. Od kiedy dają 36M?

W takim razie sprawa się wyklarowała.

 

Dotąd tłukliśmy w minusach przy testach ich płyt głównych "Tylko 24 miesiące gwarancji" aż ASRock wreszcie załatwił tę kwestię. Teoretycznie 36-mcy gwary na ASRocka powinno być od dawna, ale sklepy trochę leciały w trąbę. 

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy rozpoatrujesz większą obudowę?

 

Chciałem w końcu mieć coś mniejszego i nie kupować pełnej ATX dla płyty uATX, szczególnie, jak tam dedykowanej grafiki nie będzie, lub gdyby integra Intela sprawiała jakieś kłopoty, coś bardzo mało wymagającego zarówno pod względem wielkości, jak i poboru energii (może pasywne). Mniejszy rozmiar ułatwiłby też przenoszenie w razie czego.

 

Jestem jak najbardziej otwarty na sugestie, tyle że w np. takim Techplanet (gdzie raczej bym zamawiał) wielkiego wyboru nie widzę. W innych sklepach jest podobnie. To nie jest tak, że się uparłem na tego Zalmana - nie widzę nic lepszego po prostu. Średnio podoba mi się w nim ta kratka na bocznej ściance, ale:

jest mały, podoba mi się, przemyślany, wentylator, mocowania 2,5 cala, zasilacz na dole, inne udogodnienia (beznarzędziowy montaż, ale to musiałbym jeszcze sprawdzić po raz kolejny). Trochę "durszlakowy", ale minej niż T1 i 2 (góra jednolita).

Jakby się komuś chciało, może przejrzeć ofertę obudów w Techplanet:

 

Ja niestety alternatywy nie znalazłem, bo taniej małego formatu są jakieś wynalazki, o których nic nie wiem. Nie chciałbym tutaj ozczędzić tych np. 30 zł i żałować. Mogłem jednak coś przeczyć, więc załóżmy - do 110 zł (te dwie wersje Zalmana są tam  w tych granicach).

 

Jeszcze jedno pytanie. Jak będzie ASRock, to jedno z urządzeń PS/2 będzie musiało być na przejściówce (taniej kupić ją, niż nową klawiaturę/myszkę). Czy taka przejściówka stwarza problemy, czy to w systemie, czy np, w UEFI?

Przejściówka Adapter wtyk USB gniazdo PS2

 

Odnośnie gwarancji, jak Caleb napisał, za zamieszanie winne są głównie sklepy. Ich opisy przedmiotów są bardzo niedokładne, a czasem (poza ceną) nie aktualizowane, a tu mogła się zmienić kwestia gwarancji.

 

Aha, a z sezonem komunijnym chodziło mi o to, że te kilka tygodni teraz to chyba najlepszy okres na zakupy, bo jest jakiś tam zastój w sklepach, no i dolar w dość dobrej cenie. Szkoda tylko, że RAM nie kosztuje tyle, ile kiedyś :-), no ale tak sobie myślę, że jak DDR4 zacznie wchodzić szerzej, to może potanieje, ale to za daleki horyzont.

Edytowane przez adaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz małą obudowę to może http://www.ceneo.pl/12205630 Fractal Design Core 1000 ?

Zalmany T1,2,3,4 są mimo wszystko dość spore.

 

Ewentualnie jak ma być tanio to http://allegro.pl/wielka-okazja-wyprzedaz-obudow-powraca-usb-3-0-i3954670679.html

 

Masz jakąś wypasioną myszkę na ps2, że warto kombinować z przejściówką? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tych z Allegro, ale jak znajdowałem, to albo z wyłamną zaślepką na napęd DVD (a napędu na razie, lub wcale nie kupię, więc byłaby dziura), albo nie miałem zaufania...

Myszka nie jest zbyt wypasiona. Po prostu kwestia wydatku, 7,50 zł zamiast tych 25-30 (czy tam po ile chodzą znośne). Ten zalinkowany sprzedawca to chyba sklep Net-s.pl? Kiedyś już tam kupowałem, było ok. Przyjrzę się ich ofercie na Allegro.

Pomyślę co i jak. Najwyżej wrócę z konkretnym linkiem. Z obudową to nie chciałem po prostu jakiegoś badziewia zupełnego, albo takiej z Allegro, której stan dostanę losowy (wizualny drugorzędny, chodzi raczej o działający panel przedni, komplet śrub itd.). Fractal wygląda kusząco, cena nie jest wiele inna od planowanego Zalmana. Przyjrzę się rozmiarom. Z drugiej strony Techplanet ma swoje plusy (np. kod na darmową dostawę itd.). Pomyślę i wrócę. Kiedyś oszczędziłem na obudowie i po pół roku padł włącznik :-/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...