Skocz do zawartości
Gemtin1

Stary laptop, windows czy linux?

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

mój stary, zmierzły tatunio przyjechał do mnie dziś wręczając mi swoją maszynę ze słowami "no i nie działa synu"

Laptop to stary  Acer aspre 5100 (turion 64 x2 1,6ghz, 1gb ram). Okazało się że padł tam dysk,a że mam ich trochę to wymieniłem go.

Pytanie proste: chciałbym zainstalować tam win xp lub linuxa, co o tym myślicie? Dotychczas był tam win7 32bit ale mulił niemiłosiernie..

Ojciec nie jest może na bieżąco z technologią ale też nie jest zacofany,a w dodatku uparty i będzie siedział tak długo aż się czegoś nauczy.

Laptopa używa do przeglądania co by tu kupić do fury na allegro.pl, co to pis i po wymyślają na tvn24.pl, jaki to nowe reklamy i promocje dostałem na emaila onet.pl oraz czy przesłali mi kasę na ing.pl.

ew. mama poszuka nowego ciasta na google.pl, lub zobaczy co będzie w nowym odcinku m jak miłość na tvp.pl

Ojciec powiedział "ma działać ale szybko" dlatego pomysł z linuxem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał linuxa, przymajmniej tyle wirusów nie nałapie xD. Zastanowił bym się nad Ubuntu jak lapek tylko do neta ;)

 

Wysyłane z lww za pomocą Tapatalk 4

Edytowane przez montex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym coś na linuxie obojętnie jakie distro byle nie na domyślnym Gnomie czy KDE, a na równie przystępnych Xfce lub Lxde ew. OpenBox i będzie dużo lepiej działać.
Czyli np Xubuntu, Puppy linux albo coś w czym jesteś obeznany.

Edytowane przez Ancient

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja mam może mieć problem bo tvp.pl używa [tu_powinno_pojawić_się_słowo_niecenzuralne] Silverlight. Pod linkuksem jest co prawda pipelight, ale tu też powinno się pojawić słowo niecenzuralne...

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem za radą i dzis wreczylem ojcu laptopa z xubuntu 12 polski remiks.

Smiga laptop jak z i5 pod maską, a w dodatku wyglada bardzo elegancko nie to co winxp.

Pokazałem ojcu to i tamto a on powiedzial "wyglada jak mac" ;o troche mnie zatkało ale podziekował.

Szkoda ze wczesniej nie wiedzialem o tym nieszczesnym silverlight, jak cos to zwroca na gwarancje ;)

Powiem wam ze ostatnio miałem stycznosć z linuxem w szkole sredniej czyli z 7-8 lat temu i naprawde zrobil sie z tego porzadny system. Teraz wlasnie sie bawie ubuntu 12.04pl na swoim laptopie i nie moge powiedziec zlego slowa. Czapki z głów.

 

 

Tapatapatap i9001

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat *ubuntu jest coraz mniej strikte "linuxowy" :wink2:  , ale racja system bardzo przystępny i bardzo dobra alternatywa dla xp. Z silverlight możesz pokombinować z piplightem albo moonlightem(od Novell-a).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory linux bedzie rpawdziwym linuxem?

Najbardziej hardkorowe to gentoo i slackware, ale realnie kazda dystrybucje mozna ogarnac i instalowac wybrane pakiety jakie czlowiekowi pasuja.

Teoretycznie najbardizje przyjazny dla ludzi bedzie jakis ubuntu lub jego mutacja, ew debian ktory jest powiedzmy takim bardziej stabilnym ubuntu.

W bardziej profesjonalnych zastosowaniach to fedora/centos.

 

Ale jesli rozmawiamy o menedzerach okien to trzeba raczej samemu troche poeksperymentowac - zalezy od preferencji.

Mozesz sobie zainstalowac kilka menedzerow okien i pokesperymentowac.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym, nie wiem czemu ale gdy chce włączyć xubuntu to mam czarny ekran. (instalacja z pendrivea)

Jak miałem ubuntu to w menu boot dodawałem komendę "nomodeset" i wszystko się włączało jak powinno, a tutaj wyskakuje powiadomienie że nie można rozpoznać takiej komendy, wtf?

Rozumiem że xubuntu nie wspiera takiej opcji? jeb* nvidie ;p

Ściągnę debiana i na nim spróbuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja mam może mieć problem bo tvp.pl używa [tu_powinno_pojawić_się_słowo_niecenzuralne] Silverlight. Pod linkuksem jest co prawda pipelight, ale tu też powinno się pojawić słowo niecenzuralne...

 

TVP działa na pipelight zupełnie przyzwoicie. Nie działają vod z drm - np. tvnplayer

W skrajnych przypadkach można bawić się w instalacje VirtualBox, na nim Androida X86 a na nim np. Ipla czy tvnplayer.

 

To zapytam nie zakladajac nowego tematu, ktory linux w takim razie bedzie prawdziwnym linuxem?

Akurat mam czas i ochote sie pobawic ;)

 

 

To pobaw się AIX, odechce Ci się :P

Nie rozumiem definicji "prawdziwy linux". Nie masz doświadczenia z linuxem - zaczynasz od tego, do którego jest najwięcej dokumentacji - ubuntu i debiana. Po pewnym czasie dochodzisz do wniosku, że nie różnią się tak bardzo, mają co najwyżej mniej lub bardziej zryty system zarządzania pakietami. 

Gentoo odradzam, nie wiedząc, co chcesz zrobić będziesz pół dnia tracił na kompilacje pakietu w tle. Lepiej Sabayon, on ma zdaje się pakiety w portage prekompilowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TVP działa na pipelight zupełnie przyzwoicie. Nie działają vod z drm - np. tvnplayer

W skrajnych przypadkach można bawić się w instalacje VirtualBox, na nim Androida X86 a na nim np. Ipla czy tvnplayer.

 

Wystarczy zainstalować program XBMC, temu nawet TVNPlayer z DRMem się nie opiera, a w dodatku nie ma reklam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale raz działa, raz nie działa, trzeba czekać na aktualizacje pluginów. Poza tym są problemy z wyszukiwaniem  - bardzo często xbmc nie znajduje wszystkiego na stronie (praktycznie na każdym portalu vod)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale raz działa, raz nie działa, trzeba czekać na aktualizacje pluginów. Poza tym są problemy z wyszukiwaniem  - bardzo często xbmc nie znajduje wszystkiego na stronie (praktycznie na każdym portalu vod)

 

Ou, a to ciekawe, co prawda ja korzystam tylko z TVNPlayer, ale na linuxie już nieprzerwanie od ~ 2 lat i nie zauważyłem tego problemu.  :neutral:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100% za Linuksem. Po pierwsze, skonfiguruj mu wszystko i zapomnij. Bez Twojej wiedzy nic nie popsuje, nie złapie wirusów, nie będzie instalował dziwnych programów. Poza tym Linux ma pewne zdolności do działania na sprzęcie, którego Windows już nie trafi i pokazuje niebieskie ekrany. Sprawdziłem to sam wielokrotnie i nie potrafię tego do końca wytłumaczyć, ale tak jest. Zresztą im dłużej zajmuję się rzeczami z tej branży, tym bardziej wierzę w rzeczy niestworzone, mity i chochliki. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...