Skocz do zawartości
PowerFan

Chłodzenie i5 2500K na mATX w Bitfenix Prodigy M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio złożyłem sobie troszkę mniejszą skrzynkę na mATX, a mianowicie:

i5 2500K

Adata ddr3 1600 2x4gb gaming

Aus gene V

Samung 840 128GB

Wd red 3 TB

Fractal design 600W

A to wszystko zamknięte w białej obudowie Bitfenix Prodigy M

 

Zestaw przez najbliższe miesiące będzie pracował pod grafiką z procesora, dlatego na razie tylko jego zalewam.

 

Do chłodzenia wodą kupiłem już:

Zestaw rezerwuar z pompką EK-DDC 3.2 PWM X-RES 140

Chłodnicę: Magicool Ultra 240

Blok na procesor: EK Water Blocks EK-Supremacy Clean CSQ - Nickel

Płyn: Mayhems UV Red 1L

 

I teraz potrzebuję złączek jak i węża, jest to moje pierwsze chłodzenie i mam problem jak to dobrać, średnicę czy choinkowe czy z nakrętkami. Co możecie mi poradzić?

Zastanawiam się na czymś takim:

http://allegro.pl/krocce-choinkowe-nk10-czarne-nowe-g1-4-10-12-16-i3958681155.html

 

Tylko teraz jaki wąż? Czytałem że bierze się mniejsze ogrzewa i wciska na siłę na coś takiego? Czyli 10mm jeżeli tu średnica zew, jest prawie 12?

Oraz jak ze szczelnością i wygodą czegoś takiego? Jak uczelnia się np takie połączenie mięzy złączką a blokiem jak jest zrobiony z plexi, jakaś taśma?

 

Dziękuję za pomoc z góry i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszczelnienie złączka-blok, może być np. taśmą teflonową, tak jak w hydraulice. Są też złączki z oringami, same się uszczelniają przy dokręceniu.

 

Co do choinek, ich zaletą jest cena, i łatwy montaż węża, w porównaniu ze skręcanymi.

Ja nigdy nic nie podgrzewałem, trzymało jak skała.

Dużo oczywiście zależy od węża, taki np. tygon, jest tak miękki, że "łapie" złączkę jak klej. Słabsze jakości, twardy wąż może trzymać słabiej, i wtedy dobór średnicy węża do złączki ma mniejszą tolerancję.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest trudność przy skręcanych? Poczytałem trochę i nie wiem czy nie wziąć EK Water Blocks EK-CSQ  SK 10/16 parę złączek kątowych 45 i 90 i do tego tygon R3603 9,5/15,9.

Tygon jest drogi ale jak obejrzałem zdjęcia jak wyglądają w nim płyny kolorowe a jak w innych chyba warto. 

Jeszcze jedno pytanie ponieważ pompki jeszcze nie otrzymałem i nie wiem jak to podłączyć, jest opcja żeby to podpiąć pod BitFenix Recon i sterować ją jak wentylatorem?

 

Aerial oglądałem twoje wcześniejsze konstrukcje i mam pytanie odnośnie tej ścianki przeźroczystej, jak i z czego ją zrobiłeś? Jest to plexi? Kleiłeś ją czymś (chodzi mi o jakieś uchwyty żeby nie wypadała)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy skręcanych złączkach, trzeba nie tyle nasadzić je na krócic w środku, ale jeszcze wepchnąć w ten element który skręcasz. Zazwyczaj nie wchodzi to tak prosto, trzeba się z tym trochę namęczyć. Jest to utrudnione gdy jakiś element jest na płycie np. i jest do niego trudny dostęp. Podobnie ze zdejmowaniem, trzeba często użyć klucza itd. Jak ktoś miał układ na obu typach złączek, wie o co chodzi, skręcane są mniej wygodne w użyciu, ale zazwyczaj lepiej wyglądają, a to chyba liczy się najbardziej w tej zabawie.

 

Co do pompki podłączonej do regulatora. Kluczowa jest tutaj moc na kanał. Ten regulator ma zaledwie 10W, więc będzie ciężko. Jeżeli pompa bierze więcej, to spalisz regulator.

Są kontrolery co mają po 30W i więcej, i tam bez problemu da się podłączyć większość pomp.

 

Jeżeli pytasz o panel w obudowie tj08-e, to była pleksa, przymocowana na taśmę magnetyczną, paski zarówno na pleksie jak i na obudowie (zastosowane na tylko jednym z elementów, panel się zsuwał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy skręcanych złączkach, trzeba nie tyle nasadzić je na krócic w środku, ale jeszcze wepchnąć w ten element który skręcasz. Zazwyczaj nie wchodzi to tak prosto, trzeba się z tym trochę namęczyć. Jest to utrudnione gdy jakiś element jest na płycie np. i jest do niego trudny dostęp. Podobnie ze zdejmowaniem, trzeba często użyć klucza itd. Jak ktoś miał układ na obu typach złączek, wie o co chodzi, skręcane są mniej wygodne w użyciu, ale zazwyczaj lepiej wyglądają, a to chyba liczy się najbardziej w tej zabawie.

 

Pewnie tego w spasowanych tygonach nie ma, ale jak wąż jest ciut za gruby to dochodzi do sytuacji, gdzie złączka kręci się razem z wężem (przy dokręceniu) i bywa to dość uciążliwe. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz EK Water Blocks EK-CSQ SK 10/16 i tygona może się wypowiem,

 

Złączek choinkowych nie miałem, ciężko mi porównywać, ale wiem jakie są problemy ze złączkami skręcanymi od EK (nie wiem jak u innych producentów)

 

Nigdy nie miałem żadnego wycieku, bo złączki skręcałem zawsze kluczem. Czasami przy dziwnych kątach wąż zaczynał kręcić się razem z elementem skręcającym i było to duże utrudnienie, robiłeś pół obrotu a elastyczność węża powodowałą powrót o te pół obrotu i tak w kółko. Klucz miałem oklejony taśmą izolacyjną żeby nie porysować złączek a i tak się porysowały :/. Najlepiej to robić przez jakąś grubszą szmatkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy u mnie jest konieczny taki gruby wąż. Żebyście zobaczyli o co chodzi daje pare fotek, na szybko i rozmazane, jak skończę zrobię lepsze. Dzisiaj chcę zamówić złączki i adaptery kątowe tylko jeszcze nie wiem jakie dokładnie.

 

 

 

U mnie nie wystarczy taki wąż pod 10/13? Jest dość ciasno i jeszcze ma dojść grafika którą sam nie wiem jak upcham.

I wtedy TYGON R3603 9.5x12.7 za 35zł.

A i mają w przecenie Bitspower 10/13 za 25. Nie wiem czy dużo różnica z EK?

 

Wydaje mi się że 6 złączek skręcanych dwa adaptery 45 na procesor 1x45 i1x90 do pompy i nie wiem jak to poukładać z chłodnicą. Jakieś rady? :)

 

 

post-187410-0-75538800-1392748953_thumb.jpgpost-187410-0-89672200-1392749075_thumb.jpgpost-187410-0-82464700-1392749104_thumb.jpgpost-187410-0-25062100-1392749130_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem ją, włączyłem i sama w sobie wydaje mi się że chodzi dobrze jak bez płynu, założyłem top też bez wody i trze o top. Co z tym robić? To jest oryginalne połączenie. Tutaj chyba potrzeby jest szerszy o ring.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...