Skocz do zawartości
adaw

ASROCK H81M - kolejność instalowania sterowników, komputer bez napędu DVD.

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem :),

Jakiś czas temu w zakupowym wątku przekonaliście mnie do ASROCKA H81M. Właśnie na niego czekam (będzie pracował z Celeronem G1820, 4GB RAM, Windows 7 64 bit Home Premium). Poniewaz była dopłata, zrezygnowałem z napędu DVD, bo w sumie jest zbędny (Windows 7 64 bit z pendrive instalowany). Komputer będzie dla mojej babci, więc chciałem jej zrobić to, co sam zawsze na laptopie robię - powywalać bloatware i instalować minimum.
Nie ma napędu, płyty ze sterownikami od ASROCKa nie włożę (chyba, że zrobię ISO i przez Daemona, ale po co). Trzeba instalować samemu. Tylko pytanie, czy:
- kolejność ma znaczenie? (chyba INF pierwszy?)
- kiedy dawać restart (po każdym, po którymś, na koniec)
- czy szukać nowszych wersji na stronach producentów (na pewno dla grafiki Intela to zrobię, może i dla dźwięku Realteka, ale reszta?)

Opis na stronie ASROCKa.

Sterowniki:

Najnowsze ze strony producenta, które bym pobrał:
Sterownik audio Realtek High Definition
Sterownik VGA

Ze strony ASROCK:

Sterownik INF
Wersja:9.4.0.1017

Sterownik Intel Management Engine
Wersja:9.0.0.1287

Atheros Sterownik Lan
Wersja:2.1.0.13

SATA Floppy Image (WTF?)
Wersja:12.6.0.1033

Sterownik Intel Rapid Storage Technology and utility
Wersja:12.6.0.1033

Sterownik Etron USB 3.0
Wersja:1.0.0.115

Sterownik Intel USB 3.0
Wersja:2.0.0.102

Odpuścić?
Intel Smart Connect driver - jakiś bajer ze sprawdzaniem poczty itp. nawet w stanach wstrzymania, raczej zbędne
Wersja:4.1.40.2143
AppCharger - ładowarka, niepotrzebne (babcia ma Nokię 6300 :-))
Wersja:1.0.6

Oprogramowanie
Nic nie instalować? Bardzo poważnie rozważam taką możliwość. Jednak gdyby:

ASRock A-Tuning utility ver:2.0.54 - to wydaje się być może ciekawe, dla kontroli wentylatorów i tam jakichś dodatkowych informacji/funkcji. Myślałem, że dehumifider (czy jak to się pisze) to fajny bajer, ale opóźnia uruchamianie komputera, więc sam nie wiem (no i czy nastawienie na 1 minutę coś da w odwilgoceniu). Ma opcję tworzenia RAMdisku o ile się nie mylę. Może wrzuciłbym cache przeglądarki do niego, tylko, że chciałem jej zainstalować Chrome, a przy nim są problemy z przeniesieniem (w Firefox nie ma problemu). Jeżeli bym go tworzył dla cache, to... 512MB wystarczy? System będzie miał 4GB RAM. Myślę, że sobie raczej odpuszczę RAM DISK.

Odpuścić?
ASRock 3TB+ Unlocker Utility ver:1.1 - dysk 500GB będzie, a po nazwie zgaduję, że to narzędzie umożłiwia instalowanie dysków ponad 3TB
Intel Smart Connect Utility ver:1.0.6 - jak nie będzie sterownika, to i aplikacja zbędna
CyberLink MediaEspresso ver:6.5.1611 37043 (trial)
Sunlogin ver:5.3.29.23968 - pojęcia nie mam. Google mówi coś o zdalnej kontroli. Myślę, że w razie potrzeby doinstalować w przyszłości. Zresztą w razie koniecznosci pomocy myślałem o TeamViewer.
ASRock XFast LAN Utility ver:9.05 - to zwykły Cfospeed jest, myślę, że można pominąć
ASRock XFast USB Utility ver:3.02.38 - meh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instaluj jak leci, to co pod "odpuścić" mozna nie instalowac jesli nie potrzebujesz. Co do asrock a-tuning utility to warto - recznie wszystko poustawiasz. Co do usb utility to warto jesli bedziesz korzystał z szybkich urzadzen usb3 w uasp. Wysil sie i popatrz czy nie ma nowszych wersji sterów na stronie producenta. :)

 

klak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zawsze najnowsze sterowniki do swojej plyty: http://www.station-drivers.com/index.php/bios-pour-cartes-meres/17-asrock/606-h81m

Instaluj w kolejnosci: INF, USB 3.0, SATA, VGA, AUDIO. Na koncu moze zostac jedno urzadzenie o nazwie PCI simple communication controller - wtedy zainstaluj sterowniki z pakietu Intel Management Engine.

Edytowane przez Martinii
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tworzyć nowego tematu więc pozwolę sobie trochę odkopać. Czy w przypadku gdy nie mam zamiaru używać grafiki zintegrowanej tylko mam grafikę zewnętrzną (gtx 760) do tej płyty to czy instalować też VGA ze strony asrocka czy mogę to pominąć i wgrać tylko sterowniki NVIDIA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z zasady instaluje się tylko to co potrzebne, jeżeli nie masz w biosie włączonej opcji "MultiMonitor" to nawet nie zainstalujesz sterów od grafiki Intela - bo nie znajdzie ci takiego urządzenia w komputerze :)

A z tego co pamiętam to sterownik VGA jest chyba w pakiecie ze sterami od chipsetu.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...