Skocz do zawartości
buraggio

Komputer włączany pilotem

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkaliście się może z takimi modyfikacjami obudowy? Spotykałem się z różnymi pilotami "do komputera" - ale są to urządzenia na usb i działają dopiero po włączeniu komputera, nie oferując samego załączenia.

 

Planuję zaprojektowanie takiego breloczka pozwalającego mnie (i tylko mnie :> ) na włączenie komputera z dowolnego miejsca w pokoju i nie chciałbym, żeby ostatecznie się okazało, że wymyśliłem coś, co już jest  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pilota X10 i włącza kompa pod warunkiem że:

- jest w hibernacji, nie wyłączony (co mnie w pełni urządza, bo nigdy nie robie shutdownu)

- nie nastąpi zanik zasilania zewnętrznego

- w biosie włączone jest wake on usb keyboard, a jego odbiornik - windowsowe hid input device ma zaznaczone zezwalanie na wznowienie.

 

Generalnie wszystko zależy od mobo i biosa chyba. Na różnych płytach mi to różnie działało. Na starym asrocku (socket A) działało zawsze nawet, jak PC był wyłączony. Na poprzedniej gigabyte nie działało wcale. Na obecnym asrocku j/w.

Anyway, biosy od dawna mają opcję włączania klawiaturą USB, po prostu pilot musi się odpowiednio przedstawiać biosowi i obsługiwać ten feature.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej zabawy, ale też zadziała. WoWLAN. Albo spróbować z samym

.

 

Oczywiście, jeśli mowa o laptopie, to raczej to nie zadziała, chyba, że masz jakiś specyficzny BIOS, który podaje wyższe napięcie na wyłączeniu. 

 

Generalnie wszystko zależy od mobo i biosa chyba. Na różnych płytach mi to różnie działało.

 Zależy też od zasilacza. Zasiłki które przy wyłączeniu przechodzą w tryb właściwie 0W powodują to, że reszta urządzeń (np. USB, czy sieciówka) nie odpowiada. Tak samo jest z laptopami na akumulatorze. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z której dokładnie aplikacji WOL korzystasz ?

Bodajze to: http://play.google.com/store/apps/details?id=net.mafro.android.wakeonlan&hl=pl

 

Tylko musisz ustawic forwarding portu na ip komputera ktory chcesz wlaczac... oczywiscie w routerze. 

Edytowane przez marcinq123
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

port 9 jest zdefiniowany w specyfkiacji RFC 863 - http://tools.ietf.org/html/rfc863

jest on idealnym kandydatem, bo zostal specjalnie opracowany tak, ze cokolwiek przychodzi na ten port to zostaje przyjete przez system ale dalej nie jest przetworzone - trafia do czarnej dziury :)

 

tak wiec nie zmieniaj portu.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komputer jest wyłączony, to port nie ma znaczenia, bo na żadnym nic nie słucha. Jeżeli magic packet ma być wysyłany z internetu, to na nacie routera musi zostać przekierowany na port komputera docelowego. I tu: jeżeli masz już przekierowane jakieś porty (typowo: torrent), to po prostu wysyłaj na ten, który już masz przekierowany - nie otwieraj kolejnego. Jeżeli nie masz przekierowanego żadnego, przekieruj właśnie 9.

Dodatkowo (w windows) we właściwościach zasilania sieciówki trzeba zaznaczyć 'zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera' i 'zezwalaj tylko magic packet' - inaczej każdy pakiet wysłany do komputera będzie go budził - nie tylko magic.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wyjdzmy z definicji - to jest Wake On LAN, nie bez znaczenia jest to LAN, bo wysylany jest pakiet na broadcast.

 

Niemniej da sie to obejsc, ale nie jest tak latwo.

Po pierwsze trzbea miec publiczne IP - nie kazdy ma adres publiczny, ew musi sie posilkowach jakimis uslugami dyndns.

Po drugie trzeba przekierowac sobie port 9 UDP, czesc ludzi juz tutaj odpada, bo nie opcji zalogowania sie do routera ;)

 

Potem mozna wygenerowac magiczny pakiet zawierajacy adres mac docelowego komputera w sieci lokalnej oraz wyslac go na publiczny adres ip naszego routera.

Problem w tym, ze taki pakiet moze byc po drodze odrzucony przez routery posredniczace.

 

Dlatego w routerach domowych masz opcje ich zdalnego wybudzenia, bo routery generuja odpowiedni pakiet dla sieci lokalnej - wtedy logujesz sie do interfejsu gui routera i mozesz wyklikac obudzenie komputera.

 

Opcjonalnie mozna zrobic sobie jeszcze tunel VPN, dorzucic trasy do routowania do sieci wewnetrznej (albo postawic sobie VPN z obsluga TAP czyli bridge) i wyslac magiczny pakiet.

 

Trzeba tez pamietac, ze Wake on LAN nie dziala w sieciach wifi.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz MP wysyłać na port 9 - to może być dowolny nie wycięty, przekierowany port. Ja wysyłam na 22 bądź 40010 (na jednym mam SSH oczywiście, na drugim torrenta). Jeżeli nie masz przekierowanego żadnego portu, przekierowanie 9 jest dobrym pomysłem. Jeżeli już masz jakiś inny, lepiej wysyłać na ten, który masz, zamiast otwierać kolejny. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za rady, nie działą mi to zrobiłem następujące rzeczy:

 

1) windows

ustawiłem w zarządzaniu zasilaniem karty sieciowej "zezwalaj tylko pakietowi magic"

 

2) bios 

ustawiłem opcje wake on lan na "enabled" (asrock z68 pro3 gen3)

 

3) router (pentagram p6361) 

ustawiłem sobie dhcp na dany adres ip np. 192.169.0.199

ustawilem przekierowanie portu 9  (zakładka wirtual server / Port Range Forwarding)

The Router can be configured as a virtual server on behalf of local services behind the LAN port. The given remote requests will be re-directed to the local servers via the virtual server. This section deals with the port range forwarding mainly. The Port Range Forwarding allows you to set up kinds of public services such as web servers, ftp, e-mail and other specialized Internet applications on your network.

 

4) aplikacja

w aplikacji wpisuje adres ip, port 9, mak adres odczytany i pakiet się nie wysyła, coś źle ustawiłem w routerze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pakiet się raczej wysyła, tylko się nie odbiera.

Rozumiem, że jak wpisujesz adres IP, to jest to zewnętrzny IP routera, a jeżeli jest to ten Twój prywatny klasy C, to telefon masz podłączony wtedy do Twojego wifi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odebrany - masz rację  :-)

 

najpierw zrobiłem lokalny IP lokalny kompa, 

 

teraz zrobiłem jeszcze IP zewnętrzne routera, pakiet wysłałem zarówno z sieci lokalnej wifi, jak i w drugiej próbie z sieci GSM i żadnego efektu :(

 

może powinienem wpisać adres ip lokalny routera i połączyć się po wifi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście myślałem nad bardziej "brutalnym" rozwiązaniem polegającym na bezpośrednie podpięcie się pod piny na płycie głównej (POWER_SWITCH) odbiornikiem np. podczerwieni

 

Podobnie jak tutaj: 
http://www.instructables.com/id/Universal-IR-Remote-Power-Switch-for-PC/
http://www.frozencpu.com/products/16924/bus-317/Logisys_PC_Remote

 

Import niestety nieopłacalny i dlatego zastanawiam się nad własną konstrukcją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Import niestety nieopłacalny i dlatego zastanawiam się nad własną konstrukcją

 

Poszukaj na elektrodzie, są szanse, że ktoś coś takiego już robił. Jeżeli nie, możesz zlecić budowę takiego układu - może ktoś Ci to zrobi w dobrej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp jest wyłączony, czy zahibernowany/uśpiony? Jeżeli wyłączony, spróbuj zahibernować i wtedy obudzić wol.

na uśpionym wstaje :) mały sukces ;)

 

co powinienem zrobić żeby się "włączał" ?

 

z tego co wyczytałem tutaj to da się zrobić, aby to "działało" podczas wyłączonej maszyny http://pl.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na elektrodzie, są szanse, że ktoś coś takiego już robił. Jeżeli nie, możesz zlecić budowę takiego układu - może ktoś Ci to zrobi w dobrej cenie.

Sam potrafię coś takiego wykonać, jedynie chciałem wiedzieć czy nie wyważam głową już otwartych drzwi (bo nie sądzę, że tylko ja chciałbym coś takiego zrobić) - przy okazji zainteresowało mnie bardzo Wake On Lan

 

Na samej elektrodzie jest za dużo kombinowania - jeśli jakiś temat jest sensowny to opiera się na jakiejś gimnastyce z cyfrową transmisją podczerwieni (a przecież chcę załączać tylko jedną funkcję). Alternatywnie są pomysły z wykorzystaniem portu podczerwieni na płycie głównej (i wtedy WakeOnIr)

 

Co do Arduino - nie warto do tego celu użyć nawet zwykłej ATmegi8 za ~5zt  :>

Edytowane przez buraggio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukać w biosie w zaawansowanych opcjach zasilania dodatkowych ustawień, część może być w ustawieniach ACPI power, część SB. Szukaj zezwalania na włączanie komputera przez określone urządzenia z określonych stanów.

S4 - hibernacja

S5 - shutdown

Jeżeli masz opcje 'Enable DeepSleep for:', to ustaw w niej ewentualnie testowo tylko S5.

 

Niestety, dość często biosy producentów są tu skopane i może Ci się nie udać. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze... włączenie kompa odbywa się poprzez zrobienie zworki guzikiem w obudowie, czy można zastosować cokolwiek co zamyka obwód. Czyli potrzebujemy pilota i odbiornik, można chociażby wykorzystać najtańszy alarm samochodowy z allegro lub cokolwiek innego, odrobina zdolności elektronicznej i spokojnie można nawet zostawić zwykły guzik na obudowie i dodatkowe odpalanie z pilota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...