Skocz do zawartości
yapsoon

i5-4570 + Gigabyte GA-B85M-D3H problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

kilka dni temu po awarii płyty głównej pod amd xII 555, postanowiłem przesiąść sie na nowy sprzęt

zamówiłem na morelach i wczoraj odebrałem zestaw Intel Core i5-4570 + Gigabyte GA-B85M-D3H,

dorzuciłem do niego pamięci z poprzedniego zestawu tj:

OCZ DDR3 2x2GB PC1600 AMD Black Edition Low Voltage CL8 i

Patriot AMD Performance DDR3 2x4GB 1600MHz CL8

podpiołem to wszystko pod zasilacz:

OCZ Fatal1ty 550W Modular - działający, sprawdzone

dodatkowo do kompletu dyski SSD Vertex4 128, dwa Samsungi 1000 i 500, nagrywarka DVD LG

 

i terz problem:

1. nic się nie dzieje. przy próbie uruchomienia lekko zakręci tylko wentylatorami i nic, z automatu wszystko sie samo wyłącza (może troche źle powiedziane - nic nie zdąża z wystartowaniem), tak jak by po pierwszym impulsie automatycznie odcinało coś zasilanie, dyski nawet nie mają szans na zaskoczenie, zero żadnego dzwięku z płyty.

nawet po odłączeniu dysków i ramu (zostaje tylko na płyta i procesor) nadal nic - zero reakcji tylko wentylatory lekko drgaja tak na cwierć obrotu.

może płyta ma jeszcze jakiś włącznik którego nie zauważyłem?

wszystkie kable dobrze podpięte i dociśnięte.

 

2. płyta ma w opisie "4 x 1.5V DDR3 DIMM obsługujące do 32 GB pamięci systemowej" a te pamięci które wsadziłem chodzą na 1,65V, wcześniej działały ze sobą bez problemu, pytanie czy nie będą się gryzły z tą płytą?

Edytowane przez yapsoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej czeka cię wymiana zasilacza.

Haswell już tak ma. I nie chodzi tu o stany C6/C7. Nie pierwszy raz się z tym spotkałem.

 

U jednego znajomego na jakimś badziewnym Logicu 350W nie było problemu, a u drugiego na markowym BeQuiet Srtaight Power komp nie wstawał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. płyta ma w opisie "4 x 1.5V DDR3 DIMM obsługujące do 32 GB pamięci systemowej" a te pamięci które wsadziłem chodzą na 1,65V, wcześniej działały ze sobą bez problemu, pytanie czy nie będą się gryzły z tą płytą?

Spróbuj odpalić na jednym komplecie kości. Chociaż to nie w pamięciach tkwi problem. 

Obstawiam zwarcie obudową, coolerem, jeśli jest inny niż box, przyszczypnięte przewody obudową, nadmiarowy kołek dystansowy pod płytą, wtyczka 6 pin pci-e wepchnięta w gniazdo zasilania cpu itd.

 

Wyjmij płytę z obudowy i spróbuj odpalić na pająka, bez zbędnych napędów, z jedną kością pamięci. Jeśli nie ruszy, wyjmij cpu i sprawdź czy piny w podstawce cpu są proste. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa się rozwiązała, pogięte 7 pinów pod procesorem, po prostu nie mam pojęcia jak to zrobiłem, starałem się byc extremalnie ostrożny podczas zakładania procesora. ponieważ żadna gwarancja tego nie obejmie zdecydowałem sie na próbę wyprostowania w lokalnym serwisie, mam nadzieję tylko że nie poszło żadne zwarcie nigdzie dalej.

pozostaje mi tylko przyznać się do błędu i modlić o łaskę

dzięki za pomoc

Edytowane przez yapsoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja też nie mogę sobie tego wyobrazić, masz rację nie zwróciłem na to uwagi, i teraz za to zapłaciłem,

miejsce pogięcia pinów świadczy o tym że na pewno nie była to wina źle włożonego procesora (poszło by więcej i na większej przestrzeni), możliwe są dwa wyjścia, albo były pogięte od razu, albo pogiąłem je zdejmując plastikową osłonkę z gniazda

w każdym bądź razie - wszystko działa - płyta kosztowała mnie więcej niż planowałem

na szczęście wszystko skończyło się dobrze - historia zostaje ku przestrodze

dostałem na pamiątkę zdjęcie pogiętych pinów, mogę wrzucić jako ciekawostkę, ale to dopiero w poniedziałek jak je zeskanuje w robocie

 

 

pamięci działają tylko cpu-z pokazuje:

 

Dołączona grafika

 

czy wszystko jest ok?

teoretycznie powinny działać jako 1600

 

 

edit

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

widok dla poszczególnych kości pamięci

teoretycznie po wyjęciu ocz-tów powinienem uzyskać te 1600

w biosie nic zmienić nie mogę, wszystko ustawione na auto i żadnej możliwości zmiany, na razie zostawiłem wszystkie kości wpięte.

pytanie teraz tylko co się bardziej opłaci: 12GB w 1060MHz czy 8GB w 1600MHz?

Edytowane przez yapsoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustawić w biosie ręcznie, bo te OCZ to są 533 (efektywnie 1066), które po prostu mogą pracować jako 1600mhz. Z SPD czyli auto będą odczytywane jako 533mhz a bios dostosowuje prędkości wszystkich kości do najwolniejszego modelu. Także zmień z auto na manual a później ustaw 1600. Nie zapomnij też o ustawieniu timingów zgodnie ze specyfikacją, sprawdź która para ma luźniejsze ustawienia i dla pewności ustaw według tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z opcji dotyczących pamięci w biosie przestawiam "MEMORY TIMING MODE" z auto na manual, ale pomimo tego bios nie pozwala mi dokonać żadnych innych zmian w ustawieniach pamięci. z resztą w tych opcjach też nie mógłbym zmienić częstotliwości, są tam tylko timingi (z którymi nic zrobić nie mogę)

pozostaje czekać na nowy bios?

 

więc wracam do pytania z poprzedniego wpisu

12GB w 1060MHz czy 8GB w 1600MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w M.I.P.

 

Pobaw się opcją XMP, która odpowiada za odczyt z spd.

Ewentualnie "memory frequency" żeby ustawić ręcznie.

 

Musi być możliwość zmiany prędkości pamięci, nie ma bata, przeszperaj wszystkie opcje.

 

Co do ilości pamięci to jeśli nie robisz nic nadzwyczajnego tylko to co większość na tym forum czyli net/filmy/gry to 8gb spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

u mnie wygląd jest bardzo podobny jak na tym screenie poza jedna różnicą - nie mam tam opcji XMP, reszta jest identyczna

nie mam jak zrobić fotki żeby to udowodnić,

system memory multipler - nie mogę nic zmienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza się nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, popełniłem błędy za które zapłaciłem, a co sie nerwów najadłem to moje.

na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a wcale nie musiało,

ja już wiem co zrobiłem źle i dobrze to sobie zapamiętałem, wiedza ta jednak trochę mnie kosztowała

inna myśl, to zabespieczenie jest tak ważne, że ostrzeżenie o jego niezdejmowaniu powinno być umieszczone na okładce instrucji, albo na wewnętrznej stronie opakowania płyty.

ten temat to przykład zbyt dużej ufności we własne umiejętności i przestroga dla innych.

 

jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może uprawiam forumową nekrofilię, że odkopuję stary tematy, ale miałem dokładnie taki sam problem (taka sama płyta), jak opisywał autor tematu, jednakże przyczyna tego stanu rzeczy była inna. U mnie wyglądało to tak: po podpięciu wszystkiego zestaw nie startował, tzn. zakręcił 1/4 obrotów wentylatora i nic, jakby coś odcinało zasilanie. Już myślałem, że gdzieś jest zwarcie, ale nie. Zasilacz, który miałem był to markowy Korsarz 450W i dotychczas działał poprawnie. Postanowiłem przetestować na starym zasilaczu codegen, który miałem gdzieś schowany i o dziwo komputer wstał, przeszedł POST, zaczął ładować się system. Niestety musiałem kupić nowy zasilacz, co oczywiście załatwiło sprawę. Nie wiem na ile chodzi tu o kompatybilność z haswellami, a na ile płyta nie lubi po prostu pewnych zasilaczy, tak jak to wspomniał radiergummi.

Edytowane przez stregobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...