Skocz do zawartości
rrhuffy

Kilka pytan do zestawu z okolic i5-4670k+GTX760/770+OC za okolo 4k (uwaga, dlugie)

Rekomendowane odpowiedzi

W DUZYM SKROCIE:
Do i5-4670k, ktory bedzie podkrecany odpowiednie bedzie HR-02 Macho/Cooler Master Hyper 212 EVO?
MSI Z87-G43 bedzie pasowala do zestawu?
Gigabyte GTX 760 2GB Windforce czy GTX 770?
Jaki RAM DDR3 1600MHz do tego?
Plextor M5S 128GB jest ok?
Zasilacz - jaki polecacie z lekkim zapasem?
Jaka przewiewna obudowe polecacie w cenie 200-400zl - Gladius M40, Cooler Master 690 III czy cos innego?
 
Witam!
Zastanawiam sie od jakiegos czasu nad kupnem malego potworka do gier ;)
Jezeli chodzi o sklep, preferowalbym proline, ewentualnie morele, badz inny sklep z odbiorem osobistym w okolicach Katowic. Niekoniecznie musi byc wszystko w jednym, ale przede wszystkim chce sie upewnic co do sensownosci uzycia danych podzespolow, a polowac na odpowiednie ceny w sklepach moge jak juz zamroze specyfikacje komputera ;)
Zaczynajac od rzeczy, ktore juz mam:
Dysk, monitor 1920x1080, DVD, Win8/64
 
Poki co wymyslilem, ze fajnie by bylo miec:
Procek - i5-4670k krecony na tyle, ile uda sie stabilnie wyciagnac na sensownym (pojecie wzgledne...) napieciu i temperaturze (bez skalpowania). Mysle, ze jak do okraglego 4.5GHz dobije to mi wystarczy :D (choc wiem, ze to i tak wyczyn).
 
Chlodzenie - tutaj mam problem, bo nigdy nic poza BOXem nie zakladalem. Czytalem o HR-02 Macho i na ten moment wydaje mi sie dobrym pomyslem, pytanie czy po roku/dwoch nadal tak bedzie? :P Pasta z tego zestawu jest ok, czy jest jakas inna warta uwagi za 30-50zl, dzieki ktorej mozna miec te 5-10 stopni mniej? HR-02 ma jakas sensowna konkurencje o ktorej warto poczytac przed wyborem/zakupem? Ma/zna ktos Cooler Master Hyper 212 EVO?
 
Plyta glowna - raczej bedzie to MSI Z87-G43, chyba ze do tego zestawu warto/trzeba dolozyc 100zl do np ASRock Z87 Extreme4? Cos na tym zyskam pod katem wydajnosci? Zakladajac oczywiscie, ze chce w miare rozsadku wszystko podkrecic ale nie planuje SLI w przyszlosci, a procesor bedzie siedzial w tej plycie glownej dosc dlugo, bo zalozenie jest takie, ze co najwyzej za x lat zmienie grafe na jakies GTX960/970, a procek jeszcze ma pociagnac bez zajakniecia :P
 
Grafika: Gigabyte GTX 760/770 2GB Windforce. Gdyby zalozyc, ze chce pograc w full detalach w obecne gry, to ze wzgledu na Metro 2033 powinienem kupic GTX780 za 2000zl, a az tyle nie mam zamiaru przeznaczac...Patrzac na fpsy w grach 770 (za ~1200zl) jest lepszy od 760 (za ~900zl) o 15-30%, a kosztuje 33% wiecej. Niby troszke mniej oplacalne, ale nie az tak, zeby odrzucic 770...dlatego nadal jestem w kropce miedzy 760 a 770.
 
RAM: Z tego co czytalem, kontroler w i5-4670k pracuje z czestotliwoscia 1600MHz, dlatego warto kupic DDR3 1600MHz. Gdzies tez czytalem, ze przy podkrecaniu procka ciezko jednoczesnie podkrecic kontroler pamieci do np 2000MHz i ze ktores kingstony przy 1600MHz CL9 mozna 'podkrecic' na CL8, ale jedynie na wysokim napieciu 1.5V - prawda? Skoro glownie chodzi o gry to 8GB powinno na dlugo wystarczyc (wkoncu PS4 i XboxOne maja 8GB, wiec przez jakis czas gry nie powinny wymagac wiecej - a jezeli zaczna, to dokupie kolejne 2x4GB), bo do innych zastosowan nie widze potrzeby posiadania wiekszej ilosci. Macie jakies propozycje kosci?
 
SSD: Ma na nim byc system/programy + jedna/dwie gry = 128GB powinno byc ok - widzialem testy Plextora M5S 128GB i wypada calkiem niezle. Ma jakas warta uwagi konkurencje? Niby z minusow ma tylko 200MB/s zapisu, a 100zl/30% drozszy od niego M5P ma 400MB/s, ale doszedlem do wniosku, ze glownie potrzebuje odczytu i czasu dostepu, a nie predkosci zapisu (ktora i tak jest ogromna w porownaniu z HDD).
 
Zasilacz: Kolejny dylemat. Podzespoly beda krecone - a z tego co widze, to taki krecony zestaw na i7-3960X@4.6GHz + GTX 760/770 potrafi 380/400W zuzyc. 
Pomiary byly robione na P10-1200W, ktory ma 80PLUS Gold i 'do 93% sprawnosci', czyli zakladajac 90% sprawnosci zestaw potrzebuje jakichs 360W. Zakladajac, ze i5-4670k zuzyje ~50W mniej niz i7-3960X (porownuje bazowe TDP, nie wiem jaka bedzie roznica po OC) potrzebuje dostarczyc okolo 310W, co przy zasilaczu o sprawnosci 85% bedzie wymagalo przerobienia jakichs 365W. Do zestawu podpiete beda 1xDVD+1xHDD+1xSSD i nie planuje w najblizszym czasie zadnych zmian/upgrade'ow. Wg Nvidii dla GTX770 zasilacz powinien miec minimum 600W, ale z tego co widze, to dobre 500W mogloby dac rade.
Z jednej strony moge 'kupic na zapas' takiego L8-CM-630W z mysla o tym, ze kiedys (2-3 lata) zmienie grafike, ale za te 2-3 lata kondensatory nie beda juz pierwszej swiezosci i troche mocy spadnie, a nie wiadomo jakie TDP beda mialy karty graficzne za x lat.
Z drugiej strony gdyby ten 500W zasilacz mial wystarczyc do GTX770 (tutaj jest polecany 500), to moze kupie 500W i kiedys, gdy juz wyjda grafiki za te 2-3 lata to ocenie, czy 500W je uciagnie, czy lepiej kupic jakis 600W+ (ale w przeciwienstwie do pierwszej opcji bedzie nowy, a nie w polowie/pod koniec zycia + oslabiony). Co natomiast bedzie z tym 500W (o ile bylby na styk) za 2 lata, jak sprawnosc mu spadnie? Ktos ma pojecie ile 'zapasu' faktycznie bede miec, a ile zasilacz 'traci' rocznie?
Czyli zakladajac kupno zasilacza z ~85% sprawnoscia + ze i5-4670k zuzyje ~50W mniej niz i7-3960X) potrzebuje jakichs 400W + troche zapasu ze wzgledu na oslabiajace sie z wiekiem kondensatory -> 500W wystarczy? Czy raczej celowac w okolice 600W? A moze wiecej?
 
Co do obudowy - widze, ze spora popularnoscia cieszy sie Gladius M40, a w takim Cooler Master 690 III podoba mi sie (wizualnie tez :D ) wentylator 140mm z przodu i na gorze (idac tropem wieksze = wolniejsze = cichsze przy tym samym przeplywie powietrza). Bardziej zalezy mi na temperaturach niz super ciszy - wychodze z zalozenia, ze skoro gram, to gra bedzie zagluszac wentylatorki ;)
W zakresie 200-400zl jest cos jeszcze godnego polecenia z 2-3 wiatrakami dla kogos, kto chce overclockingiem wycisnac ile sie da z kompa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek OK , płyta też - nie ma sensu dopłacać do Asrocka Z87 Ex4 .

 

Ram - dość dobre są Team Group Vulcan Gold 2x4GB DDR3 1 600 mhz CL9 - radiatory , napięcie 1,5 i dość ładny wygląd ( zależy dla kogo - mi się podoba ) .

 

Warto dołożyć do GTX770 .

 

Co do PSU i poboru mocy przez obie karty - weź pod uwagę 2 rzeczy , podane wartości to pobór mocy przez całą platformę mierzone przy gniazdku

 

Druga rzecz - sprawność PSU , w tych testach na PPC jest BQ Dark Power Pro 10 1 200 W z certyfikatem 80+ Gold .

 

A ~400W to ok. 30% jego mocy maksymalnej , zasilacz ma sprawność od 87.71 % do 90.69 % .

 

Przy obciążeniu 20% sprawność tego BQ to 89.7 % , przy 50% sprawność jest najwyższa .

 

Najniższą sprawność ma przy obciążeniu 10% - 84.31 % .

 

Przy 400W branych z gniazda daje to odpowiednio ~ 360W ( 20% ) i  ~ 362W ( 50% ) .

 

Najniższy pobór mocy - Asus GTX770 DCII - 369W z gniazdka , ~331 W i ~335W dla obu progów obciążenia .

 

Najwyższy pobór mocy - Palit GTX770 JS / GB GTX770 WF3 - 394W z gniazdka , ~354 W / ~357W po uwzględnieniu sprawności PSU .

 

Spokojnie wystarczy PSU o mocy 500-550W .

 

Np. XFX Core 550W / Deus M1 550W / Thermaltake Smart SE 530W .

 

Karty które pojawią się za 2-3 lata na 80% będą mieć mniejszy pobór mocy niż obecne konstrukcje - zależy która karta , o ile te z segmentu High , szczególnie wersje z 2 GPU mogą mieć większy pobór prądu niż GTX770 to karty segmentu medium raczej będą mieć mniejszy pobór prądu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

SSD: Ma na nim byc system/programy + jedna/dwie gry = 128GB powinno byc ok - widzialem testy Plextora M5S 128GB i wypada calkiem niezle. Ma jakas warta uwagi konkurencje? Niby z minusow ma tylko 200MB/s zapisu, a 100zl/30% drozszy od niego M5P ma 400MB/s, ale doszedlem do wniosku, ze glownie potrzebuje odczytu i czasu dostepu, a nie predkosci zapisu (ktora i tak jest ogromna w porownaniu z HDD).
 

Za 350 złociszy Plextor M5S jest OK, ale możesz też wybrać Crucial M500 120 GB - sporo tańszy i trochę wolniejszy, no ale 100 złotych droga nie chodzi. [q];++d){var>[q];++b)for(var>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy kręcenia na Z-etkach odeszły do lamusa. Nieco taniej niż MSI Z87-G43 możesz kupić ASRock H87 Fatal1ty.

Nie pobawisz się FSB, ale jak celujesz w 4.5GHz to nie będzie CI to potrzebne.

A zyskujesz lepsze audio ze wzmacniaczem, lepsza karta sieciowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o GPU, to celuj w tego Asusa:

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-cuda-gtx770-2gb-ddr5-px-256bit-dvi-hdmi-dp-box-gtx770-dc2oc-2gd5-582021/

 

Po pierwsze niezły układ chłodzenia - trochę wyższe temperatury, ale nadrabia to niskim hałasem. Po drugie backplate, a po trzecie DIGI+VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reyden: Gdzie/jak znalazles tak dokladna rozpiske sprawnosci tego P10 1200W?

350W na zasilaczu 550W to 63% jego mocy maksymalnej pod obciazeniem i jakies 120W = 22% obciazenia przy pracy biurowej - ale przy 120W zmniejszona sprawnosc mnie juz bolec nie bedzie :P

Czyli biorac pod uwage, ze w przyszlosci w SLI nie zamierzam isc, a nastepna grafika bedzie z okolic X60/X70 z jakichs paru generacji do przodu, to dobre 550W powinno bez zbytniego obladowania pracowac?

 

Pawel_Miazga: Dzieki, o takie cos wlasnie mi chodzilo - zebym mial na oku zarowno cos z niskiej, sredniej jak i ciut wyzszej polki, ktore moge porownac cenowo i wydajnosciowo, a potem wybrac jakies 'sensowne optimum'. Prawdopodobnie zostane przy M5S ze wzgledu na predkosc zapisu/cene.

 

ZeroSuper: Tutaj doczytalem (wiem, ze news jest sprzed pol roku) jaka polityke ma intel wobec chipsetow innych niz Z87 i stwierdzam, ze nie chce kiedys stanac przed sytuacja, ze nie moge zrobic update UEFI, bo od wersji XYZ znowu nie mozna ruszac mnoznika. Co do tego 4.5GHz - to nie jest z gory narzucona granica...jezeli na 1.2V i 60-70 stopniach w stresie procek osiagnie 5GHz+ to tez wezme ;)

Przegladnalem jeszcze ten test i skoro raz jest wysoko, raz nisko, generalnie nie odstaje jakos mocno od reszty to chyba sie na MSI Z87-G43 zdecyduje.

 

piterr3: Z tego co tutaj widze to wersja Gigabyte Windforce jest troche szybsza referencyjnie (6-10%, i jest wtedy ciut cieplejsza), a po OC sa prawie identyczne wydajnosciowo (DirectCU II szybsza o 0-2%) ale temperatury sa lepsze w Gigabyte (75*C vs 89*C ?!). Co do halasu - bez obciazenia Windforce jest najcichszy, a pod obciazeniem (bez OC = W3X jest szybszy od DCU II) faktycznie jest ciut glosniejszy - ale wychodze z zalozenia, ze skoro bede grac to czesc szumu zaglusza glosniki ;)

Natomiast jezeli chodzi o moje podejscie do temperatury vs glosnosc - wole chlodniej i glosniej, nie wykluczam nawet recznego podbicia predkosci wiatrakow, zeby karta byla chlodniejsza = dluzej zyla.

Backplate do mnie malo przemawia (juz bardziej bym zaufal VGA holderowi np z obudowy CM 690 II), a 'DIGI+VRM' to dla mnie po przeczytaniu opisu zwykla papka marketingowa, kazda grafika musi miec sensownie rozwiazana kwestie zasilania, a nie kazdy producent leje wode na 6 linijek, ze optymalnie doprowadzaja zasilanie, zeby bylo stabilnie i bez strat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A słyszałeś o tym, co się dzieje z Gigabyte? Czy kiedykolwiek miałeś w ręku kartę tej firmy? Trzykrotnie zdarzały mi się egzemplarze, które miały fatalnie ustawioną automatyczną kontrolę obrotów. Niska temperatura, ale głośne chłodzenie. Nawet przy włączonych głośnikach jest to kłopotliwy hałas.

 

Spytaj się o DIGI+VRM Caleba. Akurat on wie, że nie jest to taka zwykła papka marketingowa. Zresztą odwiedź jeden portal francuzów, którzy pokazują jak karty nagrzewają się w trakcie obciążenia. Dziwne, że to właśnie Asus równomiernie rozprowadza ciepło po całym laminacie karty.

 

Przy tym teście nie ma podanego napięcia z którym pracował Asus.

Edytowane przez piterr3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...